...

selushka

New member
...

היי לכל חברות הפורום...כחלק ממחקר שאני עורכת אשמח לקבל את עזרתכן. אני בטוחה שהיא תעזור לנשים אחרות באותו מצב ובכלל, תעזור לכולנו להתמודד עם הכאב. אז על רגל אחת, איך לדעתכן משפיע האובדן של היריון או אובדן של ילד על ההורות או ההיריון שמגיע לאחריו אני יושבת ותוהה האם יש צד חיובי בסיפור עד כמה שזה נשמע אבסורד ולא הגיוני...אבל האם לדעתכן זה יכול להפוך אותנו לאמהות טובות יותר? או שמא זה גורם לנו להיות חרדתיות, מאמינות בעין הרע, לא מספרות לאנשים ולא בוחרות שם..?

האובדן שלי...

הוא "נורמלי" הפלה בשבוע 9+3 שזה משהו מאוד שכיח שהריון לא מתפתח אני עד סוף ההריון שלי- הבן שללי בן שבעה חודשים לא יכולתי לישון בשקט, הייתי בחרדה שקורה לו משהו ואני לא יכולה להגן עליו. להפוך אותנו לאמהות טובות יותר? אני לא יודעת איזו אמא הייתי אם לא הייתי מאבדת את ההיריון אבל אני יודעת שהכמיהה שלי לבן שלי בהחלט מעצימה את האהבה שלי אליו כל יום מחדש.

selushka

New member
תודה

תודה רבה על השיתוף! הכמיהה באמת מעצימה את האהבה...

נורקס

New member
ככה...זהירות ארוך../images/Emo18.gif

אני איבדתי הריון בשבוע 8 וחמישה ימים. יש לי שני ילדים קטנים בבית
חייבת לציין שאני מרגישה שהאובדן בהחלט השפיע על האימהות שלי. לא יודעת אם ההגדרה "הפך אותי לאמא טובה יותר" זו ההגדרה הנכונה. מה זה כן עשה? זה גרם לי להיות יותר אסירת תודה על שתי המתנות הנפלאות שיש לי. זה גרם לי לדעת ולהבין שכל הריון שמסתיים בידיים מלאות זה נס ולי הנס הזה קרה פעמיים. זה איפשר לי להסתכל מעבר לקשיי היום יום שיש בגידול של שני ילדים קטנים וצמודים בגילאים (שנה ועשרה חודשים). להבין בכל רגע גדול שזכיתי, זכיתי בענק ולקבל באהבה גם את הקשיים של הגידול. זה עזר לי גם להשלים עם חווית הלידה ה"טראומטית" של בני השני שנולד בניתוח קיסרי חירום, בעוד שמה שאני תכננתי זו לידה טבעית כמו עם הבכורה. לקח לי המון המון המון זמן לעבד את החוויה הזו ולהיקשר לתינוק
עצוב לי להודות שזה לקח הרבה יותר מידי זמן. ועשיתי כל מיני טיפולים אלטרנטיביים לנסות להתמודד עם "טראומת הלידה" הזו. עד שבא ההריון ההוא ונגדע כשהוא רק בתחילתו. הוא זה שגרם ל"אסימון שלי ליפול". הוא זה שבאמת הביא אותי להבין איזה נס קרה לי עם הבן שלי ואיך חייו ניצלו בזכות הניתוח הזה שעבורי היה אז טראומה כ"כ הרבה זמן. הוא זה שאיפשר לי להגיד תודה גם על החוויה הזו שטילטלה אותי כ"כ ובעיקר תודה על התוצאה המדהימה שזה הביא לי. ילד בריא
,מתוק,מדהים , הכי מדהים בעולם. אשר לאיך אני מרגישה עכשיו, בתחילתו של הריון חדש (שבוע 8). אני הרבה יותר חרדה. אני הרבה יותר במודעות להריון ולמה שוקרה לי בגוף. אני הרבה יותר מפחדת לפני כל בדיקה. אני מתפללת שההריון יהיה ארוך ותקין ומחכה כבר כ"כ לחבוק תינוקי חדש. אני כבר לא מקבלת כמובן מאליו שום דבר.

selushka

New member
...

את מהממת. אני מאחלת לך המון המון הצלחה עם ההריון החדש ושתרווי המון נחת משני הקטנים שלך. זה כל כך מחזק מה שכתבת, אני חושבת שאת מדהימה, וחצי הכוס המלאה שלך ממלאת הרבה נשים אחרות. מודה לך על השיתוף!!! מחזיקה לך אצבעות!!!! את מוזמנת לשתף בחרדות, שהן לגמרי טבעיות. אני כאן בשביל לתמוך!!!

orita29

New member
תראי...

האובדן שינה אותי כבנאדם, לטוב ולרע. אז כן, ההריון הנוכחי הזה מלא חרדות ואפילו התווספו לי כל מיני תופעות שאני בטוחה שהן פסיכוסמטיות ולא ילוו אותי (מקווה, בעזרת ה') בהריונות הבאים.... זה לא פשוט, לנו מת התינוק בשבוע 30 וילדתי אותו מת. אז אני היסטרית ומלאת חששות ולחוצה ולמדתי שאין ערובה לכלום. (זה משפיע על כל תחומי החיים, אני לא נאיבית כמו שהייתי.) למדתי שגם אם הכל תקין, תמיד יש הפתעות והריון מסתיים רק בחדר לידה עם תינוק בריא ונושם בידיים... אנחנו למשל לא מספרים בהריון הזה מה יש לנו בבטן. לא מעין הרע אלא בגלל "שאין הברכה שורה אלא על הסמוי..." ובאמת לא סיפרנו שאני בהריון בהתחלה לאף אחד, אפילו ההורים היו ממודרים... ואני לא מספרת היום לאנשים בטלפון למשל, רק אם רואים אותי... מאוד נזהרים עם קניות למשל (עגלה וכו') שום דבר לא מראש, מתפללים הרבה יותר.... אבל זה לא סותר בעיני את השינוי לטובה שעבר עלינו כזוג ובעזרת ה' גם כהורים. אני יודעת שעכשיו אנחנו יודעים מה חשוב בחיים, הבחירות שלנו אחרות וגם הזוגיות בהחלט התחזקה. כל זוג מחכה לתינוק, אבל אצל מישהו שאיבד זה קצת אחרת (אני חושבת...) ההמתנה היא אחרת וגם ההערכה.... אני עוד לא אמא אבל נראה לי שאני כן קצת מוכנה יותר ממה שהייתי בהריון הקודם. לא מאחלת לאף אחת לעבור את מה שאני עברתי (ושאר הבנות פה) אבל בהחלט מאחלת לכל אחת ואחת לקבל את המתנות שקיבלתי בעקבות זה: הידיעה שבעלך יעמוד לצידך בצורה שלא חלמת עליה אפילו, חיזוק הזוגיות, מציאת כוחות נפשיים שלא ידעת שקיימים בך, תמיכה מהסביבה ועוד ועוד... אז בהחלט משפיע, אבל לא "רק לטוב" או "רק לרע". אלא גם וגם...

just face it

New member
אני..

חושבת שזה דווקא ייתן לי טוב... נכון שכרגע אני יותר לחוצה.. אבל לדעתי אהיה הרבה יותר מחוברת לילד שיוולד.. ארגיש שעבדתי עליו קשה.. ולא כמו עם הבכור שלי שפשוט הגיע... מאמינה שיהיה לי יותר קשה להיפרד ממנו.. (נניח יוצא שבהגשת הפרוייקט שלי הוא יהיה בערך בן חודש. בעלי אמר, טוב נשאיר אותו אצל סבא וסבתא.. ואני יש הגבתי שמה פתאום.. אני לא עוזבת אותו.. הוא שלי!!) הסיטואציה היחידה כמעט שאני מצליחה לדמיין של אחרי הלידה היא שהוא עליי במנשא.. לא חושבת שאצליח להיפרד...

Miss Maple

New member
שאלה טובה

אני עדיין לא ילדתי כך שקשה לי לנחש מה תהיה ההשפעה או איך הייתי מתנהגת אם לא הייתי עוברת אובדן. כמו רוב התגובות פה אני יכולה להגיד לך שאם בהריון הראשון (שהפסיק מוקדם - שבוע 7) כבר התחלתי לחשוב על העתיד (של אחרי הלידה) היום אני בעיקר פסימית, מקווה לטוב מצד אחד, אבל מצד שני תמיד רואה את האופציות הגרועות יותר. כמעט כל סימן (העדר בחילות למשל) מלחיץ אותי ומסמן עבורי שמשהו לא בסדר. המחשבה לספר להורים\לחברים בכלל לא משמחת אלא מפחידה. אולי זה ישתפר עם הזמן כשהבטן תגדל ותהיה לי "הוכחה" שאני בהריון.

בועת sabon

New member
אני חושבת שיש הבדל בין

הריונות שאבדו בשלב מוקדם וכאלה שאבדו בשלב מאוחר. אני איבדתי אחד בשבוע 5 אבל לא התאבלתי עליו (סיפור ארוך ומורכב ולא קשור ממש לכאן). את השני, תוצאה של IVF איבדתי בשבוע 8 אחרי ששבוע לפני היה דופק איטי ופער בגדילה. עבר עלי שבוע שחור שנגמר עוד יותר שחור. הייתי שבר כלי. כרגע הריון טבעי, שבוע 14 + 6 ימים (מחר 15). ההריון הזה כשלעצמו הוא נס מבחינתי. לא ציפינו להיקלט לבד ולקח איזה לנו יומיים לצאת מההלם. כל יום שעובר הוא נס מבחינתי. אין בדיקה שעוברת אצלי ללא דמעות. לא מפסיקה לחלום על הרגע שאקבל אותה לידיים וכל פעם כועסת על עצמי כי אני ממש מפחדת מאיפה יבוא לי "הזבנג". מצד שני קשה לעבור את כל הבחילות, הקאות, צרבות וכאבי בטן וראש בלי לחשוב על התוצאה שבשבילה אני עוברת את זה. וכרגיל, מאחלת לכולנו הריון שלם עם סוף טוב.

mamajoni

New member
החיים משתנים אחרי האובדן....

לפי דעתי לאובדנים שונים יש משקל שונה, לא ניתן להשוות מה כואב יותר ומה פחות, יש הרבה גורמים מסביב כמו מספר הריון ומספר ילדים בבית, האם היו קשיים בכניסה להריון, טיפולים וכשלונות רבים לפני... וכמובן שלב של ההריון בו התרחש אובדן וגם סיבה לאובדן, אם בכלל יודעים למה... כמובן משפיעים גורמים אחרים הקשורים לקבלת האובדן ואיך זה קרה והאם סביבה תמכה או ההפך גרמה להרבה רגשי אשם אצל האישה. חשוב להבין האם אישה הצליחה לעבד את האובדן לפני כניסה להריון הבא, בעצם גם תקופת זמן עד לכניסה להריון הבא, הקשיים שעברו בדרך להריון הבא, גם אותו מין העובר בהריון הבא יכול לגרום ליותר חששות ופחדים. האישיות של האישה שעברה אבדן, משפיעה על התהליכים שאחרי האובדן וגם קשורים למצבה הנפשי בהריון הבא. גם מושג של חוסן נפשי שפירושו :"חוסן נפשי (resiliency) הוא יכולתו של האדם להתמודד עם קשיים ומתח בחייו, ולצאת מהם מחוזק ובעל תובנות חדשות. כמו כן, פירוש המושג חוסן הוא יכולתו של אדם לחזור למצבו הקודם, לאחר מצב לחץ מתמשך, ויכולתו להתאושש ולהסתגל לשינוי. אדם בעל חוסן נפשי הוא אדם המסוגל להתאים את עצמו לנסיבות החיים, אף אם הן קשות, ולהצליח בטווח הארוך. חוסן נפשי הוא המערכת החיסון הנפשית שלנו מפני מצוקה ולחץ. חוסן אינו תכונה מולדת. כמו מערכת החיסון בגוף, הוא מושפע ממצב רוחנו ומכמות העזרה אותה אנו מקבלים מאחרים. כמו מערכת החיסון, גם לו יש תקופות של שפל ושל שיא, ולעתים, בחורף הקשה של שגרת החירום בה אנו חיים, הוא עומד מול אתגרים קשים יותר מהרגיל." הוא שונה מאדם לאדם. אני לדוגמה, עברתי אובדן לפני 5,5 שנים, אובדן קשה - מות אחד התאומים ברחם בשביע 34 להריון. הבת שרדה והבן הראשון מת מאי-ספיקה שלייתית... חוויתי בו זמנית שני מצבים מנוגדים הולדת בת ומות הבן... כמו כן בנוסף לאובדן עצמו חוויתי אובדן של תפקיד שכל כך ציפיתי לו - לא הפכתי לאמא לתאומים... גם לא הפכתי לאדם שיכול להתאבל ב100% הסביבה בכלל לא הבינה מה יש להתאבל, הרי יצאתי בידיים מלאיות מבית חולים... תהליך עיבוד האובדן היה איטי מאוד, חוויתי המון רגשי אשם... גם דיכאון חלקי... זה מאוד השפיע על תפקידי כאם לבת שלי... היא קיבלה אם דאגנית מדי, חוששת מדי, מתקשה להיפרד או להשאיר אותה עם המטפלת, הילדה הלכה לגן רק בגיל שלוש שנים והיו לה הרבה קשיים בכניסה למסגרת. כנראה פיתחתי בה תלותיות יתר, סימביוזה מסוימת וכנראה גרמתי לה נזק פסיכולוגי חלקי, לפחות בשנים שנשארתי איתה בבית... לילדה שלי עדיין יש הרבה קשיים רגשיים ואנחנו מטפלים בזה בצורה מקצועית... אני המשיך בהזדמנות אחרת, ישלי עוד הרבה מה לספר לך מפני שיש לי כבר עוד בן בן 1,8 וגם אני בהריון

selushka

New member
ד

קשה לי לספר לך כמה את צודקת. אני מבינה אותך לגמרי על הרגשת האובדן שלך..הסביבה גם לא מאפשרת לך להתאבל כי אנשים תמיד חושבים ש"צריך להסתכל על חצי הכוס המלאה" ויש לך כוס מלאה, אבל אני יודעת שהיא גם חצי ריקה. אני מאחלת לך המון הצלחה עם ההיריון ועם הילדה. אני מבינה אותך לחלוטין עם הדאגה, ומקווה שתצליחי גם להרפות ממנה ולדעת שהקושי עבר, את במקום אחר לחלוטין, היא בריאה ברוך השם, שלמה וחיה, וזה מה שחשוב, נסי להנות ממנה ואיתה. המון הצלחה, מחכה לשמוע את המשך הסיפור שלך, ריגשת אותי מאוד.

למעלה