תשלום רווח הון על מכירת רכב

mishtameshplony

New member
תשלום רווח הון על מכירת רכב

שלום, איך מחשבים רווח הון על רכב פרטי שנוכה עליו פחת? העסק נסגר ולאחר שנתיים מיום סגירת העסק רוצים למכור את הרכב? איך בודקים והאם צריך לבדוק האם יש רווח הון בזמן שהרכב ימכר. תודה

חישוב רווח הון

אם סגרת את העסק אז יש לקבוע מחיר עלות מופחתת לרכוש שנשאר לך ז"א במקרה שלך לרכב. אתה כביכול מוכר את הרכב לעצמך במחיר עלות מופחתת ומשלם אם יש צורך מס רווח הון.

mishtameshplony

New member
בקשה להבהרה

1. אם אני מוכר את הרכב לעצמי בעלות המופחתת אז איך יכול להיווצר רווח? 2. אם שנה אחרי מכירת הרכב לעצמי אמכור את הרכב במחיר גבוה יותר? צריך לדווח על זה בדוח השנתי? האם אז זה ייקרא רווח הון? 3. תודה.

em1818

New member
דוגמא להמחשת החישוב

אתן לך דוגמא ותחשב לפי זה: הרכב עלה לך 100,000 ש"ח רכשת אותו ב-1/1/08 מכרת אותו ב-1/1/10 בסך 80,000 ש"ח הפחת על רכב פרטי הוא 15% כלומר נדרש פחת על פני שנתיים משמע סה"כ פחת 30,000 כלומר העלות המופחתת של הרכב היא 70,000 ש"ח אבל יש קאצ' - מאוד תלוי מה יחס הק"מ שנדרש לפני 1/1/08 שכן היתה נוסחא מיוחדת. אם מדובר ברכב שנרכש לאחר מכן יש נוסחא אחרת. רצוי לעשות את החישוב דרך תוכנה שמס הכנסה אישר אותה. כל עניין רווח ההון ברכב פרטי עדיין קצת מעורפל, לא הייתי רוצה לתת לך תשובה שתטעה אותך. בברכה, איתם פינטו יועץ מס 054-4823562

atr1

New member
מענה

צור איתי קשר ואסביר לך בפרוטורוט הכל . 054-7716017.

atr1

New member
מענה

לא ניתן לתת תשובה יסודית משום שלא ידועים כל הנתונים במפורט . אם-כי אוכל רק לציין שעקרונית לגבי רווח הון במכירת רכב , על אף שכיום הוצאות רכב מוכרות שלא לפי הקילומטראז' כבעבר , רווח/הפסד הון מוכר עדיין הינו פונקציה של הקילומטראז' . לפרטים והבהרות נוספות : 054-7716017.

רווח הון במכירת רכב

תקנה 2 חלה על מכירת רכב על ידי יחיד, וקובעת שיש להפחית מהמחיר המקורי רק את הפחת שהותר על פי תקנות הרכב

mishtameshplony

New member
השאלה שלי כנראה לא הייתה ברורה

1. הבנתי מאחת התשובות למעלה שצריך "למכור" את הרכב לעצמי שמחיר שלאחר ההפחתה. האם זה באמת מה שמקובל או שצריך למכור בשווי שוק? או שבד"כ זה זהה? 2. אם לאחר כשנה ממכירת הרכב לעצמי במחיר שלאחר ההפחתה כחלק מהפסקת השימוש ברכב לצרכי העסק, אצליח למכור את הרכב במכיר קצת גבוה יותר לצד ג'. אני צריך לדווח על משהו לרשויות המס או לא? תודה.

תשובות לשאלותיך

דבר אחד בטוח - ברגע שתבעת הוצאות רכב ופחת רכב כל זמן שהעסק היה קיים עליך לבצע מכירה עם סגירת העסק. אפילו אם לא היתה מכירה בפועל. אתה הולך להשתמש בו לצרכיך הפרטיים ועל כן מתבצעת מכירה לכאורה מהעסק אליך. מיר המכירה נקבע לפי עלות או שווי שוק לפי הנמוך מבינהם (נוטים ללכת למחיר השוק). ממחיר המכירה מורידים את העלות המופחתת כפי שהסברתי כבר קודם (לפי נוסחא מיוחדת של יחס ק"מ) צריך להיות בקיא בנתוני הוצאות הרכב שדרשת על פני השנים בהם העסק פעל ולפי זה נגזר גם מחיר המכירה וגם העלות המופחתת (באותו יחס) לדוגמא אם היחס הוא 0.42 החישוב יהיה כדלקמן: נתונים לצורך הדגמה בלבד: עלות מופחתת 70,000 מחיר מכירה 60,000 מבצעים מכפלה ביחס הק"מ ומקבלים את התשובה 70,000 כפול 0.42 שווה 29,400 60,000 כפול 0.42 שווה 25,200 יש כאן הפסד הון של 4,200 ש"ח. לאחר שביצעת מכירה עצמית הרכב הוא במישור הפרטי ואין לך חובה לדווח לרשויות. שוב אני חוזר ואומר, כדאי לפנות לאדם מקצועי שיבצע את ההליך, ייתכן ואתה מפספס כאן הזדמנויות מיסוייות כמו למשל קיזוז רווחים מהבורסה כנגד אותו הפסד הון אם יווצר. בברכת שבת שלום,

mishtameshplony

New member
אני חייב לומר שמשהו נראה לי בעייתי

אני מבין שאם בוצעה מכירה עצמית בסכום שלאחר ההפחתהאז מרגע זה אין צורך לעדכן את רשויות המס במכירה של הרכב שתתבצ מאוחר יותר. מכאן אני מבין שאין צורך או חובה לכלול את פרטי המכירה בדוחות השנתיים הבאים שכן לא מדובר בנכס עסקי. אבל מה אם הרכב יימכר כשנה לאחר שנמכר מכירה עצמית, בסכום גבוהה יותר לצד ג'? האם אין כאן משום התחמקות מתשלום מס רווח הון? מה דעתך?

אם אתה עושה הכל לפי הספר - בפירוש לא!

אם עשית הכל לפי איך שהסברתי לך (מכירה בשווי שוק או עלות מופחתת - לפי הנמוך) אין כל סיבה לטענה של התחמקות ממס רווח הון. באותה מידה יכולת למכור לצד ג' לא אחרי שנה אלא עם סגירת העסק וסביר שהיית מוכר במחיר השוק (זה בד"כ מה שקורה) ואז היית מחשב כפי שהסברתי. מרגע שהנכס לא ברשות העסק אין כל בעיה למכור אותו במישור הפרטי ככל האדם. כמובן שהרשויות תמיד יכולות לטעון כי שווי השוק הוא יותר גבוה ולנסות להסית את העסקה לכיוון של שווי שוק, אך אין משהו (שידוע לי) כתוב לגבי זה. בברכת שבוע טוב,

mishtameshplony

New member
לפי מה שאני מבין - אם מוכרים מכירה עצמית

לפי העלות המופחתת אז לא יכול להיות רווח הון. נכון? רק הפסד...

למעלה