תקדים היסטורי לישראל: סופה של מדינת צ'כוסלובקיה ב-1939

תקדים היסטורי לישראל: סופה של מדינת צ'כוסלובקיה ב-1939

יש הרבה קווי דימיון בין שני המקרים, ישראל וצ'כוסלובקיה (להלן: צ').

אך יש גם הבדלים חשובים.

צ' הובסה וקרסה ב-1938-9 כתוצאה מלחץ משולב פנימי וחיצוני. בפנים היה לה את המיעוט העויין והחתרני הגרמני-סודטי שגודלו היה בערך כמו המיעוט הערבי-פילסטיני בישראל. קווי הפעולה של ערביי 48 דומים דימיון מדהים לקווי הפעולה של הגרמנים-הסודטים בצ'.

צ' היתה מוקפת ע"י הרייך הגרמני מ-3 צדדים, כמעט כמו ישראל.

צ' היתה אי דמוקרטי באזור הנשלט ע"י הדיקטטורה הנאצית ומשטרים חצי-פאשיסטיים אחרים.

לצ' היו בעלי ברית חזקים שהיא סמכה עליהם: בריטניה וצרפת שערבו לקיומה ובריה"מ שהיתה קו ההגנה השני.

צ' עצמה היתה די מלוכדת ומוכנה להילחם ולהגן על עצמה מפני גרמניה הנאצית והגייס ה-5 הגרמני בתוך המדינה.

שלא כמו צ', בישראל יש גיס חמישי כפול: הערבי והשמאלני, עם תקשורת אוייב בתוכה המכתיבה את השיח הציבורי ומערערת את יכולת העמידה של המדינה כמו ארמייה שלמה של האוייב החיצוני.

ב-1938-9 בגדו בעלות הברית בצ' (הסכם מינכן ומה שבא אחריו) והפקירו אותה לחסדי היטלר. הבגידה מוטטה את החזית הפנימית, הממשלה קרסה ונכנעה. הגייסות של היטלר פלשו למדינה במרץ 39, כבשו וחיסלו אותה. הם התקבלו בהתלהבות היסטרית של האספסוף הגרמני-סודטי (כמו שצבא החיזבאללה היה מתקבל ע"י ערביי 48) שיצא לעשות פרעות בצ'כים וביהודים. בסלובקיה הוקם משטר בובות פאשיסטי ואנטישמי שהחל ברדיפה אכזרית של היהודים, צ'כיה הפכה לפרוטקטורט (ארץ חסות) תחת שלטונו הישיר של נציב גרמני-נאצי.

צ' הוקמה מחדש רק אחרי תבוסת גרמניה הנאצית ב-1945. הצ'כים סגרו חשבון עם הגרמנים הסודטים וטרינספרו אותם בן לילה בלי בג"ץ ובלי בצלם לגרמניה ההרוסה והמובסת.

מומלץ לקרוא עבודה אקדמאית בנושא שנכתבה ב-2003/4 במכללה לביטחון לאומי ע"י נצ"מ יעקב לחר. לעבודה פגמים רבים שלא כאן המקום לנתח אותם, והיא סובלת גם מעריכה לקוייה. אבל יש לה גם מעלות ותובנות חשובות, ובראש ובראשונה התעוזה החלוצית לערוך CASE STUDY השוואתי מתבקש, לפחות בראשי פרקים, על המיעוט הגרמני-סודטי בצ' והערבים בישראל.

http://www.ידע.com/wp-content/uploads/2014/08/%D7%A1%D7%95%D7%93%D7%98%D7%99%D7%9D-%D7%99%D7%A2%D7%A7%D7%91-%D7%9C%D7%97%D7%A8.pdf
 
למעלה