תעלומת גודל אגני כליות

ל ג י

New member
תעלומת גודל אגני כליות

שלום לכולן, יש לי בלבול לגבי הנושא של אגני כליות. אולי תוכלו לעזור לי להבין קצת יותר. קצת רקע: הריון רביעי (ילד אחד בבית), שבוע 32 מעקב של הריון בסיכון (חשש לרעלת שתודה לאל לא מתבטאת כרגע). גם בסקירה ראשונה וגם בסקירה שניה (אצל פרופ' צלאל, עליו אני מאד סומכת), ראינו ששני אגני הכליות מוגדלים. הם היו בטווח העליון של הנורמה. בהמלצתו בוצע אקו לב (תקין) וגם מי שפיר היו תקינים. הוחלט על המשך מעקב בשבוע 30, בקופה (מכבי). לפני שבועיים הייתי מוזמנת לסקירה של אגני הכליות אבל בגלל הפניה לא נכונה לטעמו של הסוקר, הוא לא הסכים לבצע סקירה אלא רק הערכת משקל של העוברית ולאחר מספר שכנועים מצידי מדד את הכליות. ממצאיו היו שהכליה הימנית היא בגודל תקין (3.2 מ"מ) ושמאל היתה מוגדלת מאד (6.8 מ"מ). הרופאה שלי נתנה לי שוב הפניה לסקירה מכוונת כליות שעשיתי היום. והנה התעלומה - גם הכליה הימנית וגם השמאלית בגודל תקין. הימנית בגודל דומה של 3.3 מ"מ והשמאלית בגודל של 2.7 מ"מ !! שאלתי את הרופא האם הוא בטוח במדידה והוא אמר שמדד שלוש פעמים. שאלתי אותו האם נתקל בעבר בשינוי דרסטי כזה שתוך שבועיים כליה נעשית יותר קטנה ביותר מ 60% הוא כעס על השאלה ואמר שהוא מניח שהיתה בעיה עם הסוקרים האחרים (הנחה שאני לא מקבלת). בהנחה שהמדידות בעבר וזו של היום נכונות, מה זה אומר השינוי הדרסטי בגודל? האם זה אפשרי? על מה זה מעיד? האם צריך להמשיך לעקוב? במקום להרגע מהנתון, עכשיו אני יותר בלחץ. ל ג י

ל ג י

New member
../images/Emo105.gif מקפיצה... מעין ברכה אולי את יודעת?

מה את היית עושה במקרה כזה? מישהי אחרת נתקלה במקרה דומה? תודה, ל ג י

סביר שיש טעות מדידה לפחות אצל אחד הסוקרים

אני די סומכת על פרופ' צלאל, ואינני יודעת מי האחרים. אני מניחה שחלף כבר די הרבה זמן מן המדידה של צלאל, וכן יתכן כי מה שהיה בגבול הנורמה נכנס לנורמה, כך שאני מקווה שהתסריט הטוב הוא גם הנכון: הייתה הרחבה גבולית וכעת אין והסוקר האמצעי טעה. יש לך תמונות מן הסוקר האמצעי? אם הוא עשה עבודתו כמו שצריך הוא היה אמור לצלם את ההרחבה הניכרת ולשלוח להמשך בירור. אני חושבת שמה שהייתי עושה זה ללכת לסוקר נוסף מליגה א' לחוות דעת נוספת. אפשרות נוספת היא לבקש מן הרופא הפנייה (כפולה) לסקירה ביחידת אולטרה סאונד בבית חולים בנוכחות נפרולוג ילדים. עדכני!

ל ג י

New member
תודה מעיין על העצות

אכן יש לי תמונות של המדידה של הסוקר האמצעי (ושל שאר הסוקרים) ששם רואים שהכליה היתה 6.8 אחרי אתמול חשבתי לנסות לחזור לסקירה מכוונת של הכליות באופן פרטי אצל פרופ' צלאל. רופאת ההיי ריסק שלי היא דר לנדסברג (שהיא נהדרת ויסודית). אני אראה אותה רק שבוע הבא ואני אשאל אותה איך ניתן להגיע לסקירה בבי"ח בנוכחות נפרולוג ילדים. בעלי העלה את התאוריה, שאם אף אחד מהסוקרים לא טעה, האם יתכן שלפני שבועיים הכליה היתה מורחבת כי לא הצליחה לתת שתן ועכשיו היא מצליחה ולכן ירדה בגודלה לתחום הנורמה. זה נשמע לך הסבר אפשרי? מבטיחה לעדכן, אם לא כאן אז במסר. ושוב תודה על הרעיונות לגבי מה ניתן לעשות. ל ג י

למעלה