תכנית לימודים בכישורי שפה

Nati 3

New member
תכנית לימודים בכישורי שפה

יש דבר כזה בכלל? אחנך כיתה ה' בשנה הבאה, זו השנה השנייה שלי בבית הספר הנוכחי, בשנה שעברה הייתי מורה מקצועית, לפני זה שבתון ולפני זה שמירת הריון וחופשת לידה ארוכה.אני מרגישה קצת כמו "דג מחוץ למים". אני מתכוונת לשים דגש רציני בנושא כישורי שפה ולצערי לא מוצאת תוכנית מסודרת בבית הספר. יש למשהו רעיונות או הצעות בשבילי, האם בכלל יש תכנית של משרד החינוך, או אולי איזשהו מסמך סטנדרטים? אני חייבת לעשות סדר בבלאגן , תודה מראש!

|רמקולמה??????????????? עוד לא שמעת

על תוכנית הלימודים החדשה חדשה חדשה?????? אז, בגלל שכבר שנתיים לא עשו שינוי בהוראת כישורי השפה.... יצאה תוכנית לימודים חדשה אבל קוראים לה - שימי לב!! "חינוך לשוני עברית - שפה, ספרות ותרבות" וכמובן שיצאה חוברת בת כ - 100 דפים לעיון, ולמידה. עם מטרות התוכנית, היעדים, וההשגים הדרושים. היתה לנו השתלמות בתחילת החופש של ארבעה ימים, וזה היה כמו טיפה בים. לצערי הרב, שוב אלה הן הנחיות של "למה אנו רוצים להגיע עם תלמידנו" ושוב נותנים לנו לשבור את הראש עם הטקסטים המתאימים, ומה עושים איתם. אני יודעת שרוצים לתת אוטונומיה לבתי הספר וכל זה.. אבל יחד עם זאת, הייתי רוצה שיהיה איזה שלד, לא רק של תוכנית והישגים דרושים, אלא גם שלד של הקנייה תיאורטית. דוגמאות לטקסטיים מתאימים, דוגמאות לשאלות שצריכים לשאול את התלמידים , עבודות לדוגמה .. כן כן, אני יודעת, כל פעם זה משתנה, אבל אם יהיה איזה שלד מוסכם ומובן, כל מורה חדשה כמוני תוכל להעזר בו, ומשם להמשיך הלאה ולהתפתח. לא, אני לא חושבת שזה מקבע, אני חושבת שזה נותן איזה סדר בתוך כל הבאלגן. אם מורה בעלת אוריינטציה לקיבעון, כלום לא יעזור לה וכל שנה תלמד באותה דרך, אבל, אני עדיין מרגישה שחסר לי הבסיס, כל אחת נותנת עצות מנסיונה וידיעותיה, אבל ביחד זה סלט גדול, ואני באופן אישי מרגישה שזה פוגע ביכולת ההוראה שלי. בשנה הקודמת עברתי השתלמות של "כישורי שפה" , שלצערי, בגלל שהיתה ל"רכזות כישורי שפה" , היה חסר לי ידע רב כדי להבין על מה לעזאזל הן מדברות, כל מיני מושגים שלא ידעתי ולא הכרתי. היות ואין אפשרות לעשות השתלמות למורות חדשות מידי שנה, וכיצד ללמד כישורי שפה, אין סיכוי שילמדו בסמינרים או בלוינסקי, חוברת בסיסית מתאימה יכולה לפתור את כל הבעיות ומשם אפשר להמשיך, להתפתח, ולעוף למעלה. מה דעתכן?? סליחה על הציניות בהתחלה, השאלה של נתי שחררה אצלי הרבה כעס ותסכול שהצטבר במהלך השנה. שלכן,

לא, אבל אני יכולה לברר

ואני בטוחה שיש כאן מורות אחרות שכבר השיגו אותה. אני אחזור אליך מחר, בשעה כזו, לא נראה לי שמישהו יענה לי..
לילה טוב

אוריתר

New member
תכנית הלימודים החדשה

נתי, את החוברת של תכנית הלימודים החדשה בעברית, שאותה הזכירה אסנת, אפשר לרכוש בכל חנות המוכרת ספרי לימוד. מחירה 14 ש"ח. אבל כל בית-ספר קיבל עותק אחד מן התכנית. כדאי שתשאלי את המנהל. אסנת, אני מאוד מסכימה עם מה שכתבת. אכן, התכנית מאוד מופשטת ואינה נותנת כלים הלכב למעשה. אני ניסיתי להקל קצת על המורות שאיתן אני עובדת. העתקתי את ה"הישגים הנדרשים" שבחוברת וניסיתי להופכם למעשיים למורה. את פירוט הישג נדרש 8 - המערכת הלשונית העליתי כאן. היא נמצאת במאגר הקבצים בתיקייה שלי - תחת "תכניות לימודים" וגם בקבצים הממויינים ע"פ נושאים -- תכניות לימודים -- לשון. פירוט הישג נדרש 6 - ספרות - נמצא בתיקיית "ספרות" שבמאגר. אסנת, טקסטים מתאימים בספרות יש בכל מקראה. אמצי לך מקראה, ולמדי טקסטים מתוכה. בתחום הזה את לא צריכה "לשבור את הראש". אעלה כאן פירוט של הישגם נדרשים נוספים שכבר עיבדתי. מקווה שיעזרו לכן. אורית.

אוריתר

New member
הערה לגבי כתות א'-ב'

ההישגים הנדרשים מפורטים לפי שתי שכבות, כמו שאפשר לראות בקובץ "הישג נדרש 7" שצרפתי ואותו העתקתי כלשונו. בכל הקבצים האחרים שיש בהם עיבודים משלי - לא התייחסתי בכלל לטור של כתות א'-ב', (כיוון שהן אינן קיימות בבתי הספר שאתם אני קשורה). היעקרון הוא שדורשים מהם מעט פחות ממה שדורשים מהכתות הגבוהות יותר, אבל כפי שאמרה לנו רחל גרבר, מכותבות התכנית - ההישגים הנדרשים הם הישגי מינימום, כך שתוכלו להציב את הישגי ג'-ד' כרף גבוה לכתות ב'. (התחמקות שלי מתוך עצלות להעתיק עוד...) אורית

אוריתר

New member
הערה חשובה לגבי התכנית החדשה

המתחיל במצווה אומרים לו גמור: העתקתי עכשיו את הישג נדרש 2 כלשונו. עכשיו נמצאים כאן ובמאגר כל שמונת ההישגים הנדרשים. האומר דבר בשם אומרו - מביא גאולה לעולם: רחל גרבר, מכותבות התכנית, הביעה את חששם של אנשי הצוות שעבד על התכנית, שאנו, המורים, נקפוץ מהר אל סוף החוברת, אל ההישגים הנדרשים ונסתפק רק בהם. זה בדיוק מה שעשיתי כאן.... לכן אני מזכירה, שהחוברת מכילה 79 דפים, נוסף לאלה שהועברו לכאן. בחוברת מוצג הרציונאל ופרטים נוספים אחרים. יש שם פירוט נרחב של חלק מהסוגות עם מאפיינים והדגשים, ועוד. את תוכן הפרק העוסק בלשון - העתקתי ושילבתי עם הישג נדרש 8 ומראי מקום בספרי לימוד שונים והעלית לכאן בשבוע שעבר בשם "תכניות הלימודים בלשון". קיראו נא את החוברת. אורית

אוריתר../images/Emo24.gif

אני מעריצה אותך על ההשקעה והיכולת לפרוס בפנינו את ההשגים באופן ברור כל כך. אני מבקשת פירוט גם של הישג 6. האם יש לך? תודה רונצ'ו

אורית, אשמח אם תעשירי אותנו

בכל מה שתתחדשי בו ובכל מה שידוע לך הרי גם אנחנו מורות שאיתן את עובדת, וירטואלית אומנם אבל....

אוריתר

New member
הקדמה / הצגה של התכנית החדשה

חיה, ביקשת העשרה נוספת ממה שידוע לי, אז נזכרתי שיש במחשבי סיכום ההרצאה של רחל גרבר, מכותבות התכנית. מצ"ב. אורית

אורית , תודה על ההבהרות.

אני לא יכולה כרגע להכנס , בעיה טכנית, אבל אעיין בקבצים שלך כשאוכל. בכל אופן, לגבי המקראות, כל שנה בבית הספר אנו לומדים על נושא אחר בית ספרי, ואז כל חומר הקריאה צריךלהיות בנושא זה. בשנה הבאה אנו נתמקד בתקשורת, בין אישית וטכנולוגיה. התפוצצות מידע וכיצד לעבוד עם זה. אז אני צריכה טקסטים מתאימים. לצערי, לא מצאתי משהו מתאים במקראות,ולבטח לא אמצא... אני חייבת לזוז. אז עד לפעם הבאה להת',

למעלה