תחבורה ציבורית בשבת

מצב
הנושא נעול.

oren162

New member
אם המדינה היהודית

המדינה הוקמה למען היהודים, לא למען היהדות.

אם במקום ההיסטוריה של הפוגרומים, הקמת התנועה הציונית, והשואה - שיצרו מצב בו חייבת להיות אופציה בטוחה עבור כל היהודים (ואפילו ה"רבע יהודים" שכבר דור שני אינם יהודים הלכתית) באשר הם, הסיפור היה של התעוררות דתית שרצתה להקים קהילה דתית - הייתי מקבל את עמדתך, אך זה אינו סיפורה של מדינת ישראל.

חוק השבות הוא ההגדרה הטובה ביותר של הציבור למענו הוקמה המדינה - ציבור שלא רק שאינו חייב להיות יהודי דתי, הוא אינו חייב אפילו להיות יהודי מבחינת ההלכה, אלא רק אדם שהגויים יגדירו זיקה בינו לבין היהדות. בטווח הזה יש מקום גם ליהודים הלכתיים שאינם מתחייבים לקיים את ההלכה (חופשיים / חילונים) והם היו למעשה הרוב שהקים את המדינה.

אם במקום מדינת ישראל שהקימה התנועה הציונית החילונית ברובה - תקבלו מאלוהים טריטוריה כלשהי ל"מדינת יהודה" תוכלו לקבוע לה מדיניות כניסה אחרת ולהתנות את ההשתתפות בה בקיום אורח חיים דתי. עד אז - תכירו בכך שמדינת ישראל נועדה ליהודים (מצד האם, האב או הסב) - הלכתיים או לא, מקיימי ההלכה או לא, ותנו לנו לחיות בה כפי שאנו רוצים.
אם המדינה היהודית
הוקמה עבור היהודית היא גם חייבת לשמור על גחלת של יהדות. כי אם לא אז תוך דור שניים היא גם תאבד את הזהות היהודית שלה כאומה.

ותגיד לי. איזו מדינה יהודית יכולה להיות מבלי שמירה על מסורת, זהות, תרבות יהודיים?

תכף יבואו ויאמרו כאן ששמירה על כשרות במקומות ממשלתיים היא כפייה דתית שיש להסיר.

מה שאתה אומר זה שמדינת ישראל צריכה להיות מדינה "חילונית" לחילונים כי מבחינתך יש רק צורה אחת למדינה יהודית.

אז ממש לא! גם לא צריכה להיות מדינה שהיא רק ל"דתיים". מדינת ישראל היא מדינת היהודים (שזה כולל את כל מה שבין יהודי חרדי ליהודי אתאיסט).

ועכשיו אומר לך עוד משהו. אף פעם בכל ההיסטוריה של העם היהודי לא היה מצב שבו כל העם שמר תורה ומצוות, זה מיתוס.

וכן, כל מדינה שומרת על סמלים לאומים שלה והסמלים הלאומיים של ישראל במידה והיא מוגדרת כמדינה יהודית הם סמלים יהודיים שנוצרו והשתרשו לאורך כל ההיסטוריה של העם היהודי.

ואין דבר כזה רק "לאום" או רק "דת". זה בא יחד. וכשהם באים בלכוד אז אי אפשר באמת להיות אומה יהודית עצמאית.

oren162

New member
היהודית = היהודים

אם המדינה היהודית
הוקמה עבור היהודית היא גם חייבת לשמור על גחלת של יהדות. כי אם לא אז תוך דור שניים היא גם תאבד את הזהות היהודית שלה כאומה.

ותגיד לי. איזו מדינה יהודית יכולה להיות מבלי שמירה על מסורת, זהות, תרבות יהודיים?

תכף יבואו ויאמרו כאן ששמירה על כשרות במקומות ממשלתיים היא כפייה דתית שיש להסיר.

מה שאתה אומר זה שמדינת ישראל צריכה להיות מדינה "חילונית" לחילונים כי מבחינתך יש רק צורה אחת למדינה יהודית.

אז ממש לא! גם לא צריכה להיות מדינה שהיא רק ל"דתיים". מדינת ישראל היא מדינת היהודים (שזה כולל את כל מה שבין יהודי חרדי ליהודי אתאיסט).

ועכשיו אומר לך עוד משהו. אף פעם בכל ההיסטוריה של העם היהודי לא היה מצב שבו כל העם שמר תורה ומצוות, זה מיתוס.

וכן, כל מדינה שומרת על סמלים לאומים שלה והסמלים הלאומיים של ישראל במידה והיא מוגדרת כמדינה יהודית הם סמלים יהודיים שנוצרו והשתרשו לאורך כל ההיסטוריה של העם היהודי.

ואין דבר כזה רק "לאום" או רק "דת". זה בא יחד. וכשהם באים בלכוד אז אי אפשר באמת להיות אומה יהודית עצמאית.
היהודית = היהודים

Ccyclist

Well-known member
גלחת, לא מדורה.

היהודית = היהודים
גלחת, לא מדורה.
גחלת פירושה נגישות למידע על הדת, ושירותי דת למי שבוחרים בכך.

לרתק אנשים עם סב יהודי למקום ישובם ל25 שעות זו מדורה.

oren162

New member
תכף

גלחת, לא מדורה.
גחלת פירושה נגישות למידע על הדת, ושירותי דת למי שבוחרים בכך.

לרתק אנשים עם סב יהודי למקום ישובם ל25 שעות זו מדורה.
תכף
תגיד שצריך גם תחבורה ביום כיפור

Ccyclist

Well-known member
עדיף שהכבישים יהיו ריקים בחג האופניים !!!

תכף
עדיף שהכבישים יהיו ריקים בחג האופניים !!!
על יום אחד בשנה אפשר אולי לוותר, אבל לא על חודשיים.

שים לב שאין חוק נגד נסיעה ביום כיפור.

תכף
וזה בדיוק ההבדל. אי-נסיעה ביום כיפור היא מסורת שהציבור החילוני מקיים בשמחה ובכבוד. האם זה מקרי שאת המסורת הזאת אף אחד לא כופה ואף אחד לא אוכף? המסורת היא חלק מזהותה של מדינת ישראל, אך היא מעולם לא דרשה כפייה.

לעומת המסורת של יום כיפור שנולדה מתוך כבוד ונשמרת בכבוד, להפוך את יום החופש היחיד בשבוע לעוצר בכפייה באמצעות חוקים, תקנות ואכיפה - זאת לא "שמירת גחלת". מצחיק אפילו לחשוב ככה. אין פה שום שמירה על גחלת, אלה הַשְׂנָאָה פראית של הדת על הציבור החילוני.

oren162

New member
וגם אין שום חוק

וזה בדיוק ההבדל. אי-נסיעה ביום כיפור היא מסורת שהציבור החילוני מקיים בשמחה ובכבוד. האם זה מקרי שאת המסורת הזאת אף אחד לא כופה ואף אחד לא אוכף? המסורת היא חלק מזהותה של מדינת ישראל, אך היא מעולם לא דרשה כפייה.

לעומת המסורת של יום כיפור שנולדה מתוך כבוד ונשמרת בכבוד, להפוך את יום החופש היחיד בשבוע לעוצר בכפייה באמצעות חוקים, תקנות ואכיפה - זאת לא "שמירת גחלת". מצחיק אפילו לחשוב ככה. אין פה שום שמירה על גחלת, אלה הַשְׂנָאָה פראית של הדת על הציבור החילוני.
וגם אין שום חוק
שאוסר על נסיעה בשבת.

ואי הפעלת תח"צ בכיפור נעשית באותה מסגרת חוקית של אי הפעלתה בשבת.

לא השוויתי נסיעה ביום כיפור לנסיעה בשבת.

וגם אין שום חוק
שאוסר על נסיעה בשבת.

ואי הפעלת תח"צ בכיפור נעשית באותה מסגרת חוקית של אי הפעלתה בשבת.
השוויתי נסיעה ברכב פרטי ביום כיפור, שלא מתקיימת למרות שאינה אסורה, לתחבורה ציבורית בשבת, שלא מתקיימת כי היא אסורה.
לאור ההבהרה, אשמח אם תקרא שוב בבקשה את הודעתי הקודמת.

oren162

New member
אני די

השוויתי נסיעה ברכב פרטי ביום כיפור, שלא מתקיימת למרות שאינה אסורה, לתחבורה ציבורית בשבת, שלא מתקיימת כי היא אסורה.
לאור ההבהרה, אשמח אם תקרא שוב בבקשה את הודעתי הקודמת.
אני די
בטוח שמאותם אלו שתומכים בתח"צ בשבת יש כאלו שיתמכו גם בהפעלתה ביום כיפור בטענה שתחבורה ציבורית חייבת לפעול 365 ימים בשנה ולך תתווכח אתם.

שאני אבין, נגמרו לך הטיעונים בדיון על

אני די
בטוח שמאותם אלו שתומכים בתח"צ בשבת יש כאלו שיתמכו גם בהפעלתה ביום כיפור בטענה שתחבורה ציבורית חייבת לפעול 365 ימים בשנה ולך תתווכח אתם.
שאני אבין, נגמרו לך הטיעונים בדיון על
תח"צ 7 ימים בשבוע, אז אתה ממציא דיון תאורטי חדש שלא היה ולא נברא?

alantan

New member
אתה באמת רוצה סקר כזה בפורום?

לא
אני סתם סקרן לדעת מה חושבים על זה
אפשר לארגן, רק תגיד:

"האם לדעתך יש להפעיל תחבורה ציבורית בשבתות וחגים?"
א) לא
ב) בשבתות
ג) בשבתות וחגי ישראל
ד) בשבתות וחגי ישראל כולל יום הכיפורים

Ccyclist

Well-known member
צריכה להיות גם אופציה ל"מצומצמת / מלאה"

אפשר לארגן, רק תגיד:

"האם לדעתך יש להפעיל תחבורה ציבורית בשבתות וחגים?"
א) לא
ב) בשבתות
ג) בשבתות וחגי ישראל
ד) בשבתות וחגי ישראל כולל יום הכיפורים

בעיקרון צריך לפצל את זה ל "בעד / נמנע / נגד" ולשאול מספר שאלות נפרדות על הפירוט, כדי לגבש את עמדתו של כל "מחנה".

במחנה המתנגדים אפשר לשאול אם הסיבה להתנגדות היא דתית או סוציאלית, אם הם אכן תומכים במצב הקיים או רוצים בהחמרתו, ומה עמדתם לגבי תח"צ בשבת במגזר הערבי. כמו כן יש לשאול אם יש ביניהם בעלי מכוניות הנוסעים בהם בשבת וחג כי טוב לחשוף כמה צבועים יש במחנה המתנגדים לתח"צ למי שזקוק לו.

במחנה הנמנעים אפשר לשאול אם הם נמנעים מחוסר מידע / חוסר עמדה או חוסר עניין (בעלי רכב פרטי למשל).

במחנה התומכים ניתן לבדל בין תומכים בהפעלת שלד (מתכונת קווי לילה למשל) למי שדורשים הפעלה מלאה ככל האפשר, לבדל כפי שתיארת בין אלו שמוכנים לוותר על יום אחד בשנה לבין אלו שדורשים תח"צ 365.25 ימים בשנה, כל שנה. ניתן גם לשאול אם מעמדם הדתי של התומכים הוא יהודי מצד האם / יהודי מצד האב אך חסר דת פורמאלית / מוסלמי / נוצרי / אחר.

מספר שאלות רוחב אחרות על דת / רכב / שימוש בתח"צ וכו' יתנו פילוח טוב של המחנות השונים.

בהצלחה עם הסקר - כשתגבש אותו עם המומחים לכך כאן, תפרסם אותו גם באתר המפות שלך

alantan

New member
הצחקת אותי - אני מדבר על סקר של הפורום

בעיקרון צריך לפצל את זה ל "בעד / נמנע / נגד" ולשאול מספר שאלות נפרדות על הפירוט, כדי לגבש את עמדתו של כל "מחנה".

במחנה המתנגדים אפשר לשאול אם הסיבה להתנגדות היא דתית או סוציאלית, אם הם אכן תומכים במצב הקיים או רוצים בהחמרתו, ומה עמדתם לגבי תח"צ בשבת במגזר הערבי. כמו כן יש לשאול אם יש ביניהם בעלי מכוניות הנוסעים בהם בשבת וחג כי טוב לחשוף כמה צבועים יש במחנה המתנגדים לתח"צ למי שזקוק לו.

במחנה הנמנעים אפשר לשאול אם הם נמנעים מחוסר מידע / חוסר עמדה או חוסר עניין (בעלי רכב פרטי למשל).

במחנה התומכים ניתן לבדל בין תומכים בהפעלת שלד (מתכונת קווי לילה למשל) למי שדורשים הפעלה מלאה ככל האפשר, לבדל כפי שתיארת בין אלו שמוכנים לוותר על יום אחד בשנה לבין אלו שדורשים תח"צ 365.25 ימים בשנה, כל שנה. ניתן גם לשאול אם מעמדם הדתי של התומכים הוא יהודי מצד האם / יהודי מצד האב אך חסר דת פורמאלית / מוסלמי / נוצרי / אחר.

מספר שאלות רוחב אחרות על דת / רכב / שימוש בתח"צ וכו' יתנו פילוח טוב של המחנות השונים.

בהצלחה עם הסקר - כשתגבש אותו עם המומחים לכך כאן, תפרסם אותו גם באתר המפות שלך
הצחקת אותי - אני מדבר על סקר של הפורום
הוא לא נותן לעשות שאלות עוקבות אלא רק "מבחן אמריקאי" בודד.

guyweiss

New member

מי אתה שתגדיר מה זה אופי יהודי?
המשפחה שלי סבלה מאנטישמיות בברית המועצות והרגישה את יהודותה כל השנים בצורה חדה וברורה, ולכן גם עלינו למדינה היהודית. וזאת למרות שאף אחד במשפחה שלי בשמונים השנה האחרונות לא צם ביום כיפור ולא עשה סדר פסח. אנחנו מגדירים את עצמנו כיהודים וגאים בהיותנו יהודים. אתה מאמין שזה אפשרי?

האופי היהודי של המדינה הוא חוק השבות, נקודה. עלייה לישראל איננה חזרה בתשובה, כי אין שום קשר בין מדינה יהודית לבין דת. מדינה יהודית היא בית לאומי ולא בית דתי, לכל יהודי. כולל הרוב החילוני ביהדות העולם.

ואז מחר יחסמו את האינטרנט בשבת

בתור מדינה יהודית
להתנהל לא. אבל לשמור על אופי יהודי בהחלט כן.

כי אם לא, אז לא יעזור כמה פעמים שיקראו לה "יהודית", בשטח היא לא תבוא לידי ביטוי ככזו.
כי זה "לא יהודי"
יאסרו כל מי שאוכל חזיר "כי זה נוגד מדינה יהודית"?
ולבסוף יאסרו על יבוא סמרטפונים כי על פי כמה חרדים בבני ברק
זה טרף ו"נוגד את היהדות"
גם איסור נסיעה בשבת לא נוגד את היהדות זה משהו שכמה רבנים
החליטו לפני כמה עשרות שנים ותו לא.

oren162

New member
זאת פשוט דמגוגיה זולה

כי זה "לא יהודי"
יאסרו כל מי שאוכל חזיר "כי זה נוגד מדינה יהודית"?
ולבסוף יאסרו על יבוא סמרטפונים כי על פי כמה חרדים בבני ברק
זה טרף ו"נוגד את היהדות"
גם איסור נסיעה בשבת לא נוגד את היהדות זה משהו שכמה רבנים
החליטו לפני כמה עשרות שנים ותו לא.
זאת פשוט דמגוגיה זולה
שרק שוטה יכול להאמין לה.

oren162

New member
זה פשוט כיבוס של המציאות

רק שוטה יכול לאסור על רוב המדינה לנוע יום
בשבוע. אז את הקו האדום של ה"שוטות" כבר עברנו.
זה פשוט כיבוס של המציאות
אף אחד לא אוסר על אף אחר לנוע בשבת.

אכן אין הפעלה של תח"צ בשבת. אבל זה לא אותו דבר.

זה לגמרי אותו דבר. אנשים שאין ידם משגת למונית

זה פשוט כיבוס של המציאות
אף אחד לא אוסר על אף אחר לנוע בשבת.

אכן אין הפעלה של תח"צ בשבת. אבל זה לא אותו דבר.
זה לגמרי אותו דבר. אנשים שאין ידם משגת למונית
אסורים ועצורים בביתם.

מצב
הנושא נעול.
למעלה