תודה גדולה מראש לכל מי שיסייע.🙏

GAMALY

New member
בהמשך לשאלותיי הקודמות ועד שאמצא עזרה - זו שאלה שמאוד מטרידה אותי.
העברתי את פרקי המבוא לעורכת לשונית ובין היתר היא כתבה, בעניין תת הפרק הראשון שנקרא "מבוא", שאין הפניה למקורות.
התזה היא ביוגרפיה מקצועית על פועלו של אדם.

פתחתי בציטוט חשוב מתוך מכתב שלו (עם הפניה יחידה למקור הציטוט) ובהמשך הצגתי את האיש באופן כללי:
הוא היה מוכר ביישוב ככזה וכזה...
ידוע עליו מעט....(בהמשך, בסקירת ספרות זה יוצג באופן מסודר).
המחקר יעסוק....

כך שאין לי לאן להפנות. לא כתבו עליו!
מדובר באמירות מאוד כלליות.

האם השופטים יכעסו?

302Or

New member
קודם כול, אם מדובר בעורכת לשון, אז הרי שאין זה תפקידה להעיר מה אין אלא לערוך מה שיש, ודאי אם מדובר בתוכן. שנית, אני לא רואה בעיה בהיעדר מקורות כל עוד לא מוצג מידע שהמצריך הפניה למקור. שלישית, שופטים לא כועסים (וגם אם כן, זו בעיה שלהם) - הם מעירים, ופה אין על מה להעיר כי אין הצגת מידע בלא מקור מתאים. רביעית, אם זה באמת מטריד אותך, את יכולה להוסיף כמה הערות כלליות עם הפניה למקור וגם להוסיף בהערה שסקירה מקיפה יותר של מקורות רלוונטיים תבוא בפרק סקירת ספרות.

L Bloomer

New member
בהמשך לשאלותיי הקודמות ועד שאמצא עזרה - זו שאלה שמאוד מטרידה אותי.
העברתי את פרקי המבוא לעורכת לשונית ובין היתר היא כתבה, בעניין תת הפרק הראשון שנקרא "מבוא", שאין הפניה למקורות.
התזה היא ביוגרפיה מקצועית על פועלו של אדם.

פתחתי בציטוט חשוב מתוך מכתב שלו (עם הפניה יחידה למקור הציטוט) ובהמשך הצגתי את האיש באופן כללי:
הוא היה מוכר ביישוב ככזה וכזה...
ידוע עליו מעט....(בהמשך, בסקירת ספרות זה יוצג באופן מסודר).
המחקר יעסוק....

כך שאין לי לאן להפנות. לא כתבו עליו!
מדובר באמירות מאוד כלליות.

האם השופטים יכעסו?
יש חשיבות להפניות, במיוחד אם מדובר בפתיחת העבודה (אם ההתחלה נראית טוב ובהמשך יש פרק פחות מבוסס הפניות, זה פחות בעייתי כי הקורא כבר קיבל מושג נכון על הכתיבה שלך).
אפשר למצוא לאן להפנות גם אם לא כתבו על האיש שלך מאמרים אקדמיים. האם כתבו על עבודתו ביקורות בעיתונות? האם יש לך חומר ארכיוני עליו? הרי את לא כותבת עליו רק מתוך היכרות אישית. יש לך מקורות שאת מסתמכת עליהם. גם אם הפרק הראשון כללי, וההפניה היא ספציפית, מצאי כמה נקודות מהן ניתן להפנות לאנשהו. פשוט כדי שזה ייראה באפראט מדעי. אם מדובר באמן, את יכולה להפנות גם לקטלוגים של תערוכות וכד'. לדוגמה, אם את כותבת שהאיש השתתף בתערוכות קבוצתיות - הפני לקטלוגים שהוא מופיע בהם, גם אם את לא עוסקת בנקודה זו בתערוכות אלה.
אני מבינה שזה נראה לך כמו חרטא, אבל את לא פרופסור מהמניין שיכולה להרשות לעצמה לצפצף על ה"מקובל". את צריכה עדיין להוכיח שאת לא סתם כותבת מהרהורי לבך.
בהצלחה!

GAMALY

New member
ראשית תודה. כל אחד מכם כתב משהו אחר כך שאני בהתלבטות ובעיקר מודאגת.
התזה "מפוצצת" בהפניות. ליקטתי פיסות מידע ממסמכים. יש כמובן גם סקירת ספרות. הכל מבוסס על מקורות.
בדף היחיד של המבוא אני רק מציגה באופן מאוד מאוד כללי מי היה האיש.
אם אני כותבת שהוא עסק בy x וz . לאיזה מקור אני יכולה להפנות?
יש עליו ערך ויקיפדיה והוא מוזכר פה ושם אבל זה לא קשור למה שהייתי רוצה להזכיר במבוא.
לכל היותר אפשר אולי לכנות את זה "מסקנות לייט" של המחקר שלי עצמו.
בשלב מוקדם יותר בכתיבת העבודה, תולדות החיים היו במבוא ואז אכן היו הפניות אבל שוכנעתי להעביר את זה לפרק אחר.
אם הערה עם הפניה לסקירת הספרות פותרת את הבעיה אז ירווח לי מאוד. אם עלי לשנות מסיבה זו את המבוא או להשתיל משפטים שיש להם מקורות ושכלל לא התכוונתי לכתוב על כך במבוא, אז זה מעט מלאכותי.

302Or

New member
את צריכה לשאול את עצמך איך המבוא נראה בלי הפניות. החשש הוא שהיות שאין מידע שמצריך הפניות - אולי אין מידע קונקרטי בכלל, אלא רק הכללות עמומות. זו בעיה בפני עצמה. הקונקרטי בא עם הצורך בהפניה, אבל זו לא חייבת להיות הפניה לעיסוק באיש עצמו.

GAMALY

New member
את צריכה לשאול את עצמך איך המבוא נראה בלי הפניות. החשש הוא שהיות שאין מידע שמצריך הפניות - אולי אין מידע קונקרטי בכלל, אלא רק הכללות עמומות. זו בעיה בפני עצמה. הקונקרטי בא עם הצורך בהפניה, אבל זו לא חייבת להיות הפניה לעיסוק באיש עצמו.
תודה.
אולי אני מפספסת משהו בעניין תפקיד המבוא?
האם אין הכוונה להציג את הנושא? להבהיר על מה תהיה התזה? כיצד ניתן לקפוץ ישר לפרטים קונקרטים?

302Or

New member
נו, בסדר, נושא הוא קונקרטי. אם הנושא הוא, למשל, הרגלי התזונה של בן גוריון. זה קונקרטי, אפשר להפנות למה שכבר נעשה בתחום. זה לא נורא אם אותו מקור יופיע באופן ראשוני במבוא ולאחר מכן בסקירת ספרות. אם מדובר בביוגרפיה, המבוא כולל כמה מילים על הבנאדם - זה קונקרטי, אפשר להפנות. המבוא ודאי כולל אמירה שמעט מאוד נכתב בנושא וכאן ניכרת תרומתך למחקר. זה חייב להופיע שם כי זה מה שמצדיק את העבודה. אז פה יש מקום לציין בקיצור מה כבר נכתב ולהפנות לשם. אם את טוענת שבספרים בתחום לא מופיע עיסוק באיש, תפני לספרים האלה. נניח את כותבת כאמור על הרגלי התזונה של בן-גוריון, אז את כותבת שבביוגרפיות השונות על המנהיג אין עיסוק בתחום זה ואת מפנה לשם. אם מדובר באיש שלא נכתב עליו, את כותבת שבמחקרים בתחום חסר דיון בו ובתרומתו, ראו למשל ספרים אלה ואלה שאין בהם דיון באיש. זו אכן משימה מתעתעת כאשר עוסקים ב"אין" אבל את יכולה הלפנות למקומות שחושפים את ה"אין" מתוך ה"יש".

GAMALY

New member
תודה רבה
אחשוב איך לעשות את זה. חייבת להגיד שזה די מוזר כיוון שבדף הבא יש סקירת ספרות שמפרטת בדיוק את העניין הזה שתיארת.
סה"כ רציתי לפני סקירת הספרות להציג את נושא המחקר...ולהגיע הביתה בשלום.:coffee:

למעלה