תואר שני בבריאות הציבור

someone395

New member
תואר שני בבריאות הציבור

שלום לכולם,
רציתי לשאול האם מישהו יודע על יתרונותיו של תואר שני בבריאות הציבור- (Master of Public Health (M.P.H.
האם תואר זה מקנה יתרון בקבלה להתמחות מבוקשת,כמו למשל כירורגיה פלסטית..
המשך יום טוב.

RBD1

New member
מהמעט שאני יודע מחברים שעושים את התואר

זה בעיקר נותן לך קדימות אם תרצה ללכת לתחום ההנהלה.. לגבי עדיפות בהתמחות,ממה שהרופאים שאחראים על זה אומרים לנו במהלך הלימודים שזה תלוי אך ורק באיך אתה הייתה בסבבים ובאיזה רושם הותרת ,בלי להיות תמים יותר מידי יש לא מעט אנשים שיש להם קומבינה כזאת או אחרת שכן מגיעים להתמחות "מובקשת" על פני מועמדים אחרים

someone395

New member
דבר ראשון-תודה על תשובתך...

אם אינני טועה סטודנטים לרפואה לא נמצאים זמן רב במחלקות כמו כירורגיה פלסטית-משהו כמו שבועיים, וגם זה רק אם הם בוחרים.
איך אפשר לעשות רושם בתקופה כל כך קצרה,מה גם שאת ההתמחות עושים רק לאחר בערך שנתיים אחרי שהיית בסבב בתור סטודנט.
עניין הקומבינות אכן ידוע, אבל חשבתי לתומי שמי שיש לו תואר נוסף (או אולי כמה מאמרים בעקבות התואר) יזכה לנקודות זכות.
בכל אופן- אשמח לדעות נוספות.

herb321

New member
כן ולא

אי אפשר לעשות רושם תוך שבועיים שיגרום למנהל המחלקה להכניס אותך להתמחות כה מבוקשת.
מה שעושים זה (לא חייבים את כולם):
1. קומבינות וקשרים
2. עוזר רופא במשך תקופה ארוכה במחלקה המבוקשת, כך יש סיכוי שיכירו אותך (למרות שלעיתים ההנהלה עדיין לא תכיר אותך)
3. התנדבות במחלקה לאחר הסטאז' עד שיתפנה תקן - משהו נפוץ ועצוב שקורה היום. אנשים באמת מתנדבים שנה-שנתיים, ללא שכר וללא התקדמות בפנקס ההתמחות, רק כדי שיוכלו להכנס למקומות הטובים הללו. כסף מסויים עושים מתורנות חוץ לאותה מחלקה.
4. כן, תואר אקדמי, פרסומים ומחקרים רציניים נותנים נקודות בהחלט! איני יודע כמה תואר במנהל הציבורי נחשב בעיני אנשים במחלקות - זה לא מחקרי, זה לא מביא גראנטים (כסף) למחקר ולא מפרסם את המחלקה והביה"ח כחוד החנית של המחקרים. שווה לשאול מנהל מחלקה אמיתי לאיך הוא תופס את התואר הזה.

MPH

זה תואר שמיועד לעבודה במחקר, ובניהול.

בניגוד למה שכתבו למעלה, אפשר בהחלט לקבל גרנטים למחקר בתחום הזה -- אם אתה כבר עובד בתוך מוסד בריאותי (בית חולים, קופת חולים, אוניברסיטה.). תקציב המחקר עובר למוסד, לא לך אישית.

אבל מה הקשר של זה לכירורגיה, לא הבנתי?
אחרי MPH למדת רפואה, ועכשיו אתה רוצה להתמחות בכירורגיה?

אם כן, אתה יכול להציע למנהל המחלקה לעזור לו לעשות מחקרים בתחום שלו.

MPH זו "תעודת כניסה" מצויינת למערכת הבריאות.

someone395

New member
תודה על התייחסותכם...

למעשה אני עדיין סטודנט לרפואה בארץ...
אני תוהה לגבי האפשרות לעשות MPH באוניברסיטת תל אביב או באוניברסיטת באר שבע.
בתל אביב לא "מבזבזים" שנה היות ולאחר סיום ה-MPH אתה מצטרף לתכנית ה-4 שנתית.
לאחר ההחלטה על קיצור התכנית השש שנתית אני חושש שבסופו של דבר הלימודים כן יתארכו בגלל ה-MPH ,אולי אפילו בחצי שנה.. אשמח אם תתקנו אותי

בבאר שבע עושים את התואר במקביל לשנים הקליניות וגם לא "מבזבזים" שנה על התואר...

רציתי לברר אילו יתרונות יש לתואר זה באופן כללי...
אין לי עדיין כיוון להתמחות ספציפית,ואני תוהה אם אחד מהמסלולים הללו כדאי...

חייבת להודות

שאני בכלל לא מבינה את השאלה שלך.

בריאות הציבור זה מקצוע נפלא, אבל לא רואה למה לך ללמוד אותו אם בסוף אתה רוצה להיות מנתח פלסטי.

במקום להשקיע את הזמן בלימוד עוד תואר שאתה לא רוצה לעסוק בו, לא עדיף להשקיע את הזמן שלך בהשגת ציונים גבוהים יותר ב- MD, ועם זה לנסות להתקבל להתמחות שאתה באמת רוצה?

someone395

New member
עזבי רפואה פלסטית......

אני שואל מה התואר הזה תורם לי באופן כללי,בין היתר בקבלה להתמחויות שקשה להתקבל אליהן. אני רוצה לפתוח כמה שיותר דלתות...
כולם אומרים שציונים גבוהים זה לא מה שיעזור לך בתור רופא, ואני מדגיש שהתואר הזה הוא לא ביזבוז זמן-בגלל שתי התוכניות שהזכרתי בתגובה הקודמת.
את חושבת שהתוכניות הללו כדאיות או לא? ואני מדגיש- אני לא יודע מה ארצה להיות בעתיד... תודה...

תשמע

בריאות הציבור זה מקצוע מצוין. אבל זה מקצוע עצמאי.
אפשר להתפרנס ממנו לבדו - בלי שום התמחות נוספת. ו - תאמין או לא, אפילו בלי להיות רופא!
יש הרבה אנשים שיש להם MPH ואין להם MD, ועובדים יפה במערכת.

רופאים שעושים MPH עושים את זה בדרך כלל הרבה שנים אחרי שסיימו את ה- MD, כאשר הם רוצים להתקדם לניהול ו/או למחקר.

קח בחשבון שבריאות הציבור זה תחום מאוד שונה מרפואה, ובוודאי מכירורגיה. אין בו שום דבר פולשני. האוריינטציה שלו היא יותר של רפואה מונעת. ומאחר שמדובר על מחקרים בבני אדם, הלימודים עצמם דורשים המון המון סטטיסטיקה ושיטות מחקר. כדאי שתסכל טוב ברשימת הקורסים, ותחשוב אם דבר כזה בכלל יכול לעניין אותך. אם מה שחשוב לך זה התמחות יוקרתית, ספק אם זה יתאים לך.

someone395

New member
נראה לי כבר נמאסתי עליך...

אני חוזר ואומר-עזבי כרגע כירורגיה פלסטית או כירורגיה בכלל...
אולי דווקא בגלל הידע הסטטיסטי שהתואר מקנה, מנהלי מחלקות ירצו מישהו כזה שיעזור להם עם המחקרים שלהם? אני לא יודע איך זה הולך עדיין ולכן אני פונה לכאן.
אני מניח כי רופאים רבים בארץ רוצים לשלב מחקר או ניהול,יש מחקר בהרבה מחלקות והמנהלים רוצים לפרסם מאמרים.התואר הזה יכול להיות שימושי במגוון מצבים,לאו דווקא להתקבל להתמחות יוקרתית.
או שאני מפספס משהו?
בכל אופן תודה על תשובותיך.

ובכן

נראה לי שהגעת לתשובה בעצמך: "רופאים רבים בארץ רוצים לשלב מחקר או ניהול,יש מחקר בהרבה מחלקות והמנהלים רוצים לפרסם מאמרים.התואר הזה יכול להיות שימושי במגוון מצבים".

ושיטות המחקר שבו הן רלבנטיות לכל תחומי הרפואה. מהבחינה הזאת, מחקרים בכירורגיה ומחקרים בפסיכיאטריה - מתנהלים באותה צורה. סטטיסטית.

אז אכן, כמו שאמרת: התואר הזה יכול להיות שימושי במגוון מצבים.

בבקשה

למעלה