תביעת מעסיק שהתגלה כערמומי ביותר

CHAMPlON

New member
תביעת מעסיק שהתגלה כערמומי ביותר

שלום רב, אשמח לעזרה מהמומחים כאן.. עד לפני כמה חודשים עבדתי אצל מעסיק בעל חברת תוכנה פרטית. חתמתי איתו על חוזה של כ6000 שח בחודש (הרבה פחות מהשכר הממוצע במשק ההי טק).. תלושי המשכורת שקיבלתי היו לא ברורים, כך שמכיוון שהיו חודשים בהם הפחתתי יום עבודה, לא התפלאתי לראות שחסר לי במשכורת כ-400 שח, כי הייתי סבורה שבמקביל נשארים לי ימי החופשה. מכיוון שהחברה הייתה קטנה ודברים לא היו מאורגנים, זה כלל גם את התלושי משכורת, שגם לעמיתי בעבודה הייתה בעייה עם התלושי שכר שהיו לא תקינים. פניתי כמה וכמה פעמים לבוס כדי שיסביר לי היכן מופיעים ימי החופש, ובכל פעם נידחתי מחדש. עלי לציין כי המעסיק היה בנ"א קשה ביותר, היה מתפרץ על עובדים, והתנאים שם היו של כמעט תנאי עבדות. הוא היה נוהג לצעוק על המזכירות שלו, והיה מפטר עובדים כל חודש בחודשו כראות עיניו.. ממני דרשו כל הזמן תפוקה כמו של 3 אנשים, ובכל פעם זה כלל גם התעללות נפשית מצד הבוס, כך שאפילו לברר את התלוש משכורת לא היה לי פנאי לזה. לאחר כשנה, הייתה אמורה להיות לי העלאת שכר, כמובן שלא התקיימה בזמן, ורק לאחר שלחצתי עליהם הם הסכימו להעלות לי בשכר מגוחך של 500 שח אם אני יסכים לכל מיני תנאים דרקוניים שהציבו לי, כמו לא לצאת בהפסקה החוצה מבלי רשות! לקחת יום חופש רק אם אני מודיעה שבוע מראש! להמשיך לעבוד מהבית ללא שכר! בקיצור ההתעללות שלהם בי המשיכה.. עלי לציין כי יחס מחפיר זה היה לכל העובדים החדשים (שהרבה מהם לא שרדו) חלק מהם סיפרו לי כי הם שמו לב שבתלוש המשכורת שלהם יש הפחתה בשכר של כ-300 שח בכל חודש, כמובן שאם הם העיזו להתעמת אם הבוס פוטרו מייד.. בשלב זה כבר הבנתי כי ההפחתה בשכר אצלי הייתה מכוונת ממש כמו אצל העובדים האחרים, וזה לא היה "סתם טעות" כפי שסברתי לתומי.. כאשר פניתי שוב לברר את פשר העלמותם של ה400 שח, לא זכיתי למענה.. אז כבר החלטתי שאני לא מוכנה לסבול יותר, והגשתי כתב התפטרות (כמובן לאחר שמצאתי עבודה מכובדת וטובה יותר גם בשכר שהיה הוגן מאוד). לאחר כחודש תבעתי את המעסיק הערמומי בבית הדין לעבודה. מה שהוא עשה, התברר, כניצול ציני של עובדים תמימים, אשר לא בקיאים בחוקי העבודה, ואשר תלויים בחסדי המשכורת שלו: הוא מצידו חותם איתם על חוזה נניח של 4000. לאחר כחודש הוא מפחית בשכרם כ300 שח. אם הם מתנגדים לזה, הם זכאים להתפטר, ואם הם לא שמו לב לזה (כמו במקרה שלי) כי התלוש היה עמום, הפסיקה היום היא שאם עברו 8 חודשים זה מצביע על השלמת העובד אם תנאי השכר החדשים. זה מה שנכתב בכתב ההגנה שהוא שלח, כאשר תבעתי אותו להשלמת שכר, ולקבלת פיצויים עקב הפרת חוזה(שהתבטא גם בעוד דברים נוספים כמו ביטוח מנהלים שלא עמד בו) הוא טוען כי אני הסכמתי לכך ששכרי יופחת, וזאת מכיוון שהתפוקה שלי הייתה נמוכה.. כמובן שכל זה שקר.. כי עבדתי כמו 3 אנשים, וגם עבדתי שעות נוספות ללא תמורה, וכמובן שלא ידעתי דבר על ההפחתת שכר. כמובן שיש דברים שהוא מודה שלא היה בסדר כמו בעניין הביטוח מנהלים, אך זה הוא טוען היה בתום לב.. שאלותי הן: 1. האם מעסיק יכול לעשות דברים כאלו באופן שיטתי וגורף לעובדים, כביכול במסגרת החוק? 2. האם אני יכולה לקבל פיצויים עקב הפרת חוזה, והתעללות נפשית מצד החברה, למרות שחתמתי על מכתב ההתפטרות? (כיום אני יודעת כי הייתי צריכה לכתוב מכתב התפטרות בתנאי פיטורין).. 3. האם ביה"ד לעבודה יחייב אותי בשכר טירחה במידה ולא אזכה? אשמח לכל עזרה!! שבת שלום!

מדון

New member
כל תשובה שמשהוא יתן זה לא יהיה סביר כי הענין

נמצא בבית המישפט והכל תלוי למי השופט מאמין תלמד מהשעור הזה לשאול שאלות ,לבדוק אך אושים חוזה אם מעביד יותר מזה אין לי מה להוסיף שבת שלום

CHAMPlON

New member
תודה על התשובה אך

האם כאשר ההפחתת שכר נעשית באופן גורף לכל שאר העובדים, אין בה משום הוכחה למעביד נצלן? שברור שמה שרצה זה רק לחסוך בהוצאות המשרד, ולא כפי שמשקר שסיכם איתי על הפחתת שכר בגלל תפוקה נמוכה?

מדון

New member
אצם הפחתת שכר היא הרעה בתנאי עבודה

והיה לפעול מידית ולא להמתין זה שהוא מנסה להרויח יותר או לחסוך בהוצאות מישרד לגטימי כמו כל בעל עסק נשאלת השאלה איך אושים זאות , ועשית הנושא באופן גורף מראה שאין הוא מפחד שעוזבים אותו כי יש לו מוצר טוב שהוא יכול להרויח בכל מצב

CHAMPlON

New member
ברור שאם הייתי יודעת שמדובר בהפחתת שכר

הייתי פועלת מיידית, אך במקרה שלי לא הבנתי את התלוש משכורת כי לא היה ברור, וגם זה היה מקובל שהתלוש משכורת הוא לא תמיד מדוייק שם כי הדברים לא היו מסודרים שם כ"כ מבחינת הנה"ח. רק לאחר שנה נפל לי האסימון שבעצם הוא עושה לי את אותו הדבר כמו לשאר העובדים.

CHAMPlON

New member
מלבד זאת, אינני בקיאה בדיני עבודה אבל

נשמע מאוד הזוי שכל מעביד יוכל לנצל חוק זה לטובתו, ולגרום בכך הרבה עוגמת נפש לעובד שבא לעבוד תמורת שכר כלשהוא, ובסוף צריך לעזוב כי קיצצו לו בשכר, או במקרה יותר גרוע, כמו אצלי, הוא אפילו לא היה מודע שהירעו לו בתנאים.. האם אין חוק שבא להגן על העובד במקרה כזה?

מדון

New member
יש חוקים לכן את בבית מישפט

זה שלא הית מפיק מהירה הטיפול של הפחתת שכר והמתנת זמן כו רב מראה בעקרון על הסכמה אבל הזמן הוא לרעתך למדי מהעינין ופעם הבאה תפעלי כאשר תבררי את הנושא לעומקו ותפעלי ללא בזבו זמן מיותר + כל דבר אשר את מנהלת מול מעביד תמיד בכתב אחרי אפילו שיחה ברור על תנאי עבודה ושכר

למעלה