תאומים ללא מחיצה- להפסיק את ההריון?

eitanft

New member
תאומים ללא מחיצה- להפסיק את ההריון?

היי, אשתי ואני בטיפולי הפריה (IVF) והתבשרנו לפני כחודשיים על הריון, לפני שבועיים בערך בדיקת אולטרא-סאונד גילתה שני עוברים כשהם באותו שק הריון ובאותו קרום ללא מחיצה (תאומים מונוכוריאליים מונואמניוטיים) , בדיקות חוזרות אימתו את התוצאה, ומנגד וידאו שלא מדובר בתאומים מחוברים (סיאמיים), הריון כזה הוא לא פשוט ובעל סיכונים גבוהים. הרופא המטפל, אומנם לא המליץ על הפסקת הריון, אבל נתן לנו להבין שזו החלטה עדיפה, אשתי מאמינה שהמצב הוא חד משמעי ורוצה להפסיק את ההיריון, אבל לאמיתו של דבר הנתונים שבידנו דלים מכדי להכריע החלטה קשה שכזו. רופא אחר, שערך את בדיקת האולטרסואנד האחרונה לא התייחס בכלל לאפשרות של הפסקת הריון, והתייחס להריון כהריון מסובך אומנם, אבל לא העלה אפשרות של הפסקה. בימים הקרובים תוכרע, ככול הנראה ההחלטה, כל מידע מועיל (אחוזים, סבירויות, סבירות יחסית להריון רגיל) ניסיון אישי, או כל מה שיכול לשפוך יותר אור על המצב יכול לעזור. תודה מראש על עזרתכם, איתן

ענתש

New member
יכולה רק להציע אמפתיה,

להמליץ לכם על מומחה גדול מאד בתחום האולטרסאונד (אני הייתי ישר רצה אליו כי הוא פשוט מס' 1 בארץ ושמעתי על הרבה מקרים שהוא אמר לא להפסיק הריון וצדק !) שמו ד"ר משה ברונשטיין והוא מקבל במכון "על קול" בחיפה. ומעבר לזה אולי להציע לך לשאול גם ב"הריון אחרי טיפולים". מחזיקה לכם אצבעות.

eitanft

New member
תוודה על האפתיה

בימנו זה לא מעט... לגבי אולטרסאונד, ביצענו 3 בדיקות שבוע אחרי שבוע, האחרונה על ידי רופא, חיצונית ופנימית, והתוצאה אומתה בכול הבדיקות, ככה שבשל הנוכחי אני לא חושב שאנחנו זקוקים לבדיקה נוספת... אני אשאל גם שם. תודה איתן

אני לא יכולה לעזור כי אני לא מבינה

בזה
. אבל הייתי מאוד רוצה לשמוע מה החלטתם לעשות לאחר שתקבלו החלטה. בכלל חשבתי על רעיון
! אולי נפתח במאמרים דף עם כל מיני שרשורים של בעיות לא רגילות,כאלו שלא רואים כל יום, כמו זאת לדוגמא. כדי שאם יהיו אנשים עם בעיה דומה יוכלו לראות את כל התגובות ואולי אפילו להתייעץ עם פותח ההודעה. טל

גל 123

New member
מניסיוני הדומה...

הי איתן אני הייתי בהריון עם תאומים זהים(תאומות אם לדייק)כאשר היתה בינהם מחיצה דקה,כלומר לא באותו השק אבל זהים.עיניין 2 השקים הובהר כשבועיים לאחר הבדיקה שהראתה שמדובר בתאומים ויש דופק.כבר אז דיברו גם איתי על כך שאם יתברר כי מדובר באותו שק יש הממליצים להפסיק את ההריון,עקב הסיבוכים שעלולים להתפתח בכל שלב בהריון,כמו למשל הסתבכות חבל הטבור בינהם וכו'.בסופו של דבר ההריון הופסק בלידה מוקדמת בשבוע 20 עקב בעיה שנוצרת באחוזים מסוימיים מהתאומים הזהים ונקראת ttts מצב שבו אחד העוברים הופך לתורם והשני לנתרם עקב ההתחלקות בשילייה המשותפת. מדובר בהריון קשה מהרגיל המצריך מעקב צמוד,הרבה אורך רוח,אופטימיות ורופא טוב שילווה אתכם.בעיניין הזה המלצתי היא פרופ' צלאל שלא התמחה בבעיה הספציפית שהיתה לי אבל במקרה הצורך הפנה אותי למומחה בתחום.לפני שבועיים ילדתי בן,ואני חייבת לציין שמדובר בהריון שונה לחלוטין מקודמו לא שמירת הריון לא אישפוזים ולא מעקב בית חולים אחת לשבוע.אבל... הסיפור שלי הוא אחד מיני רבים,ישנם זוגות של תאומים זהים,סיפור אחד אופטימי כזה תוכל לקרוא בפורום תאומים ושלישיות על תאומות זהות שנולדו השבוע(משקים שונים אבל לאחר ניתוח לייזר להפרדת השילייה)תוכל לעשות שם חיפוש. ישנם עוד שיקולים שיש לשים עליהם את הדעת,כמו באיזה גילאיים אתם?אם יש לכם עוד ילדים בבית?לאחר כמה זמן נקלטתם להריון הזה?ותחושות פנימיות שלכם.באיזה שבוע אתם? מאחלת לכם הצלחה רבה,וכל החלטה שתחליטו היא שתהיה נכונה עבורכם,התייעצו עם רופאים שאתם סומכים עליהם,וגבשו עמדה משותפת.

eitanft

New member
תודה על התגובה

את הסיכנוים אנחנו מכירים באופן כללי אבל לא היה לנו מושג מה הסבירות של כל אחד מהסיבוכים (הנתונים שמצטיירים בנתיים לא מאוד חיוביים) אנחנו בני 30/31 וההריון הושג אחרי פחות משנה של טיפולים (שזה נחשב יחסית די מהר), אנחנו די אופטימיים לגבי הריון נוסף, אבל אני באמת לא שלם עם ההחלטה המסתמנת של סיום הנוכחי. איתן

לא מניסיון אישי

אבל לאחרונה הייתי מאושפזת שבועיים בתל השומר בהי ריסק פגשתי שם 3 נשים שאושפזו עבגלל תאומים זהים שתיים עברו הפרדת כלי דם בלייזר אחת ילדה בשבוע 30 השניה ילדה בשבוע 37 השלישית כרגע בשבוע 31 כמדומני מיועדת ללדת ביום שלישי הקרוב וגם אצלה מדובר בתאומים זהים ללא מחיצה אז תשקלו טוב טוב את כל הסיכונים מול הסיכויים ורק אז תחליטו

מיליתו

New member
לא ממש מבינה - אבל...

כדאי לכם לפנות לפורום מומחים, או אפילו לקבוע פגישות עם מומחים להריון בסיכון לייעוץ (הביטוחים המשלימים נותנים החזר של 500 ש"ח על ייעוץ). שוב, אני לא ממש מבינה, אבל לא נראה לי שכל הריון בסיכון פשוט מפסיקים, אחרת לא היו מחלקות ומרפאות מעקב הריון בסיכון... כדי לאתר מומחים אתם יכולים לפנות למוקד של הקופה שלכם ולבקש עוד חוות דעת. לא בהכרח עוד בדיקות, פשוט עוד חוות דעת. בכל מקרה, נשמח להתעדכן במצבכן כאן בפורום ולתמוך בכל החלטה שתגיעו אליה.

eitanft

New member
תודה על התגובות

הבעיה היא לא רק ההריון שהוא בסיכון גבוהה (למיטב הבנתי עד כה תמותה של 50%) ועתור סיבוכים, אלא גם בחובר האונים של המערכת הרפואית, במקרה הנפוץ של סיבוך חבל הטבור לא ניתן לעשות דבר מילבד לידה מוקדמת בשלבים יותר מתקדמים, ולכן הנטיה להפסיק את ההריון. נתונים אחרים/ נוספים יתקבלו בברכה. איתן

marcyg

New member
הי איתן, אינני יכולה להמליץ לכם ...

ההחלטה היא שלכם בלבד. את הסיכונים אתם בוודאי מבינים. תזכרו שכמו שיש סיכונים יש גם סיכוים... בכל מקרה אנחנו פה בשביל לתמוך בכם בכל החלטה שתקבלו. בהצלחה!

ילדונט

New member
נראה לי שלפעמים לדעת מסבך נורא...

אחיו הגדול של בעלי היה תאום ובזמנו, לפני 33 שנים, לא ידעו מה המצב של העוברים עד הלידה. אחד נולד בריא ושלם, והשני נולד מת, כי הבריא לקח לו את כל האוכל - לא היתה ביניהם מחיצה. כשקראתי מה שכתבת חשבתי על זה שאם הם היו עומדים בדילמה שלכם היום, יכול להיות שגיסי בכלל לא היה נולד. מאחלת לכם הצלחה בכל דרך שבה תבחרו.

שאלה קשה...

אף אחד לא יכול להחליט מלבד אתם, אבל לי יש גם תאומות זהות עם מחיצה מאוד מאוד דקה בינהן והכל מתקדם לפי הספר, הן באותו גודל, כל הבדיקות תקינות ואני רואה את הרופאה פעם בשלושה שבועות. למרות שהמעקב במרפאה לסיכון גבוה אני עדיין רואה את הרופאה רק פעם בשלושה שבועות כמו בהריון רגיל. אף אחד לא יודע מה עלול להתרחש, אבל בעיני הפלה היא סוף הדרך, זה לא כזה פשוט לא פיזית ובטח לא נפשית, למרות כל ההכנה והידיעה. אני הייתי נותנת לטבע להחליט. פשוט להמשיך ולראות לאן יתגלגלו הדברים. ועוד המלצה - יש פורום שכן - תאומים ושלישיות - בטוח יש להם יותר ידע ויותר נסיון מאשר פה, אז כדאי ומומלץ לשאול גם שם. אין כמו בעלי נסיון בענין. המון המון בהצלחה בכל החלטה.

eitanft

New member
הפלה...

בפורם השכן לא היה הרבה מאוד תגובות. אני חלילה לא מזלזל בקשיים אבל יש הבדל עצום בין מחיצה דקיקה לבין שום מחיצה, ההבדך מתבטא בסוג וחומרת בסיכונים, אני יכול להגיד שאם היתה מחיצה ההתלבטות לא היתה קיימת. אני לא חושב שלתת לטבע להחליט זה פתרון אחראי, כי הנזק לא מבתבטא רק בתמותה או הפלה של העוברים, אלא עלול לגרום לתינוקות בעלי מומים לא קלים... תודה על ההתייחסות בכל אופן, ובהצלחה עם התאומים. איתן

כמו שאמרתי...

ההחלטה היא כולה שלכם. מאחלת לכם המון המון בהצלחה בין אם זה בהריון הזה או באחר. אני יודעת במה הנזק מתבטא, חקרתי מספיק את הנושא. מכירה את תסמונת ה- TTS ואת הבעיות ואת הפתרונות וגם עוד בעיות. מציעה לכם כן לחשוב טוב טוב עם מה אתם מסוגלים להתמודד ועם מה לא. כל החלטה שתקבלו ביחד תהיה טובה. המון המון בהצלחה.

יעלי ס

New member
האם בטוח שאין בכלל מחיצה?

לפעמים המחיצה כל כך דקה שקשה לראות אותה. האם עשיתם אולטרה סאונד אצל מומחה בתחום? ממליצה על מומחה לאולטרה סאונד פר. צלאל.גם מקצועי וגם נחמד. יש עוד כמה וכמה. אם אתם מעוניינים בפרטים של רופא שלחו מסר.

למעלה