שתי שאלות (לא יודעת לאן לשייך את זה...)

s20782

New member
שתי שאלות (לא יודעת לאן לשייך את זה...)

1. אתן יודעות אם זה בעייתי לכבס ראת הבגדים של התינוק עם קליה? אם כן איך אתן מורידות את הכתמים של האוכל... מאז שהתחלנו לאכול מוצקים כל הבגדים שלו עם כתמים (קטן בן 7 חודשים)
2. קראתי בכמה מקומות שמומלץ להתחיל לקרוא ספרים כבר מהגיל הזה... איזה ספרים מומלץ? ומתי אתן קוראות להם לקראת השינה? אצלי הוא לא באמת יושב ויש לו סבלנות להקשיב, הוא מתעניין בללעוס את הספר אי אפשר יותר מידי להקריא לו... וזה נשמע לי נחמד להתחיל לנסות

mafe

New member
עונה רק לשאלה שנייה

הבן שלי מטורף על ספרים!
התחלתי להקריא לו בגיל 3 חודשים, אני מן הסתם נהניתי מזה יותר ממנו אז

כשהתחיל לזחול בגיל 7 חודשים, מעודד הזחילה אולטימטיבי היה ספרון פתוח...
הספר האהוב עליו עד היום נקרא "להפיל פיל" - סיפור חמוד על פיל שמטפס על קור עכביש ומזמין עוד חברים להתנדנד עד שהעכביש מפיל אותם מהקור.
בשביל תינוקות קטנים, אני אוהבת ספרים שיש להם ציורים גדולים וצבעוניים - אבל לא מקושקש מדי. שיהיה לסיפור תוכן פשוט, ומשפטים קצרצרים ("להפיל פיל" מצויין בעיני).
אני לא קוראת בהכרח לפני השינה, אלא סתם כשבא במשך היום. (הקטן של בן שנה ו-3, ודורש סיפורים כל הזמן, יודע לשלוף לבד מה שבא לו מהמדף).
לגבי ספרים מומלצים - אני אוהבת את הקלאסיקות (אליעזר והגזר, מעשה ב-5 בלונים, דובון לאלא, תירס חם...), וגם מטיילת הרבה בחנויות ספרים ובוחרת חדשים מדי פעם, הכל בגרסת דפי קרטון.
אני לא יודעת אם האהבה לספרים היא בגנים, או שזה קשור לעובדה שהתחלנו לקרוא מוקדם. בכל מקרה, אצלנו הוא נהנה עם הספרים שלו שעות

yoolyul

New member
מה באמת? בגיל 3 חודשים?

אפשר הסבר טכני איך מספרים סיפור בגיל הזה? הרי הם עדיין לא יושבים...
את מקריאה כשהוא עליך? שוכב לידך?
כבר מהתחלה התחלת עם ספרים עם תוכן וסיפור או שבהתחלה אלה רק ספרים עם תמונות שמעלעלים יחדיו?
לא עלה על דעתי להתחיל כל כך מוקדם, חשבתי שצריך לחכות לפחות עד שהיא תשב, אבל זה אחלה רעיון אני הולכת להתחיל בזה באופן מיידי (לא יתכן שבבית של שני חנונים שמתים על ספרים, לא נתחיל עם הנושא בשניה שאפשר).

Cafe Latte

New member
זה כיף גדול. הוא לא מבין את הסיפור אבל הוא

רואה את הספר - תמונות יפות וצבעוניות ושומע את הקול שלך (שמרגיע אותו ונעים לו) ואת האינטונציה.
אני מקריאה כששנינו על הבטן (שלי שוכב על הבטן מגיל ממש צעיר, הקפדתי על זה וזה השתלם מאוד), ואז הוא רואה את התמונות, מביט עליי, ושוב על התמונות... מחייך (מנסה לדחוף את הספר לפה)... הכל הולך :)
אני התחלתי סביב 3-3.5 חודשים. אין גיל מוקדם מדי לזה, לדעתי.
&nbsp

mafe

New member
זה באמת ממש כיף

כמו קפה לאטה, גם אנחנו שכבנו ביחד על הבטן, או שהוא שכב על אבא שלו ואני שכבתי לידם.
לפעמים אני שכבתי במיטה נשענת על כרית, והוא שכבעליי (עם הגב שלו על הבטן שלי).
כשהוא גדל קצת, זה נהייה יותר קל, כי אז הוא יכול חצי לשבת ולהישען עלייך.
אני הכי אהבתי שהוא כבר ישב, היה יושב בין הרגליים שלי על השטיח, היה חורף וככה התכרבלנו מלא עם סיפורים

בהתחלה לא חשבתי שיש משמעות כל כך לתוכן, הקראתי לו את הספרים שהיו לי בבית ממתנות שקיבלתי (אני ידועה בתור זו שאם אין מה לקנות לה, תמיד אפשר לקנות ספר. אז ככה עשו גם עם הקטנצ'יק...
). בהמשך גילינו לאיזה ספרים הוא הכי מתחבר וגם אני פיתחתי העדפות...
בכל מקרה, אני מקריאה לו בספרדית ספרים בעברית (תרגום סימולטני...), זה לא ממש משנה מה את קוראת, העיקר שיהיה עניין באופן שאת מקריאה, קולות שונים, צבעים. הכי כיף כשהוא כבר לומד שבעמוד מסויים אמא עושה קול מסויים כל פעם מחדש, והוא מתחיל לצפות לזה ולהגיד בעצמו.
תהנו! זה הכי כיף שיש!

s20782

New member
והוא ממש מקשיב...

כי אצלי ניסיתי סתם לקרוא לו איזה ספר הוא חטף לי והתחיל ללעוס... קשה להשאיר אותו שוכב על הגב ליותר מחצי שניה..

Narf7

New member
זה לא קורה מיד

ההתלהבות באה עם הזמן.
בגיל הזה את יכולה להושיב אותו לכמה דקות גם אם לא מתיישב לבד או להקריא לו כשהוא על הבטן אם הוא לא זוחל.

s20782

New member
הוא כבר זוחל... אבל מתיישב בין לבין...

אני אנסה לקרוא לו... זה נראה נחמד

honeycombs

New member
תשובה לשאלה השניה

לגבי הראשונה, אני מכבסת, אבל אף פעם לא התעניינתי אם זה בסדר או לא..
ולגבי ספרים אני פשוט מקריאה תוך כדי משחק. זה לא חייב להיות כל הסיפור מהתחלה ועד הסוף, אפשר לעצור באמצע ולתת לו ללעוס אם הוא רוצה...
יש ספרי שירים שאני מאוד אוהבת: הפרה של סבא יפת, בוא אלי פרפר נחמד, נשיקה באף, דגדודים (שני האחרונים עם שירי משחק)
וחוץ מזה את ברכבת יושבת ארנבת, פלוטו, חמישה בלונים, הזחל הרעב, מרים והים.
אה וכמובן יש גם ספרי תמונות שרואים חיות או כלי תחבורה וכאלה.
ברור לי שהוא לא מבין עדיין עלילה, אבל אני מאמינה שהוא כן נהנה מהקול ומהמקצב ומהבילוי המשותף, ושזה יפתח אצלו בהמשך אהבה לסיפורים.

1. אין בעיה. אני משרה במים עם קליה לכמה שעות ואז

מכבסת כרגיל.
2. בגיל 3 חודשים קניתי לו את כל הקלאסיקות של פעם - האריה שאהב תות, מעשה בחמישה בלונים וכו'.
בהתחלה ניסיתי להקריא וראיתי שזה לא מעניין אז אני מראה לו את התמונות וממציאה לו סיפור על הדרך, על משקל הסיפור האמיתי אבל מקצרת ועושה לו קולות וכאלה (נניח של ברווז או פרה תלוי בסיפור). רק שיהיה לו עניין.

פתרון אחר

בימי הקיץ אפשר לנצל את מזג האוויר ולהאכיל רק עם חיתול.אם את לא מתחברת לרעיון עשי כמוני-אני הקדשתי 3-4 בגדי גוף פשוטים ל"האכלה בלבד" הם מלאים בכתמים אבל זה השימוש שלהם....מלבישה לפני האוכל ומפשיטה בסיום....נזרק למכונה וכן הלאה
יש אפשרות גם להשתמש בסינר!בכל מקרה עם קליה אין בעיה,אני אישית אם כן יש לי כתם בבגד של הילד אני שמה סנובון מוצק בתוך שקית אורגנזה,מרטיבה מעט את הסבון ואת מקום הכתם ומשפשפת-מוריד כמעט כל כתם.
בקשר לשאלה השניה,התחלתי להקריא סיפורים לבן שלי בחודשיים האחרונים,המועדף עליו זה מעשה ב-5 בלונים,כשהסיפור נגמר ואני סוגרת את הספר,הוא פורץ בבכי ...זה כזה חמוד...מסמן לי שהוא רוצה עוד פעם ועוד פעם.....

Narf7

New member
אני התחלתי להקריא לה בגיל חצי שנה

בהתחלה נראה שהיא לא מתחברת ובאמת העדיפה סתם להעביר דפים/לנשנש את הספר/לזחול איתו אז לרוב שמתי אותה בלול כשהקראתי.
ההתלהבות הגיעה בערך חודשיים לאחר מכן והיום (עשרה חודשים) היא מאוד אוהבת.
רוב הספרים הם מקרטון קשיח כדי שלא תגרום להם נזק. כמובן שהספר האהוב עליה לא קשיח ולכן ממוקם גבוה והיא כל הזמן מצביעה ומבקשת אותו.
לרוב אין לה ממש סבלנות לספר שלם, קצר ככל שיהיה והיא מאוד אוהבת לדפדף/לפתוח ולסגור את הספר תוך כדי (מזל שאני כבר זוכרת את הכל בע"פ S=) אז קוראים רק כמה עמודים.
יש לנו גם ספרוני אמבטיה עם סתם תמונות של בע"ח שאנחנו עוברות עליהם בזמן האוכל ובזכותם היא כבר יודעת לעשות קולות של כמה חיות.
זה ממש חמוד שהיא יושבת עם הספר ומצביעה על דברים שונים כדי שאגיד לה מה זה. חופר, אבל חמוד.

אני כיבסתי מתחילת אכילת מוצקים גם עם קליה. דאגתי שהמרכך

יהיה לתינוקות כמו בדין

ספרים מומלצים עם דקלומים וכל הקלאסיקות- לבד על המרבד, מעשה בחמישה בלונים, ברכבת יושבת ארנבת.. ביקור קצר בחנות ספרים ותראי את המבחר הענק

CRAZYBUTTERFLY

New member
עונה

1. אם תמצאי פתרון אני אשמח... כל הבגדים של הקטנה עם כתמים ניסתי הכ-ל!!! לפני שבוע הלכנו לארוע ולהבשתי אותה שמלת מדהימה חדשה!!! היא אכלה אבטיח, אבוקדו ומה לא... וסרבה בכל התוקף ללבוש סינר או חיתול. זרמתי איתה.. יום אחרי ריססתי את כל השימלה הלבנה (שמלאת כתמים אדומים וירוקים ואיזה לא..) בחומר חזק נגד הורדת כתמים כיבסתי בחום גבוה והשמלה עדיין עם כתמים... עצוב!!!

2. התחלתי להקריא לקטנה שלי סיפורים מהיום שהיא נולדה.. לא חשוב עם את מראה לו את הספר או רק מקריאה עצם זה שאת מקריאה זה עוזר למוח להתפתח (גם לדבר עליהם כמובן עובד על אותו עיקרון)
המלצתי לכמה ספרים שהקטנה שלי מאוד אוהבת.. ודר"כ היא הכי אוהבת שאני מקריאה לה ספרים אפילו יותר מלשחק (היא בת שנה וחצי)
רשימה חלקית..מהאוסף העצום שלנו.. (מציעה לקנות בכל פעם כמה ספרים מדליקים שקורצים לך בעין אפשר גם לקרוא אותם במהירות בחנות ולראות אם את מתחברת לתוכן:
עמוס בקבוק בכוס. מרים והים. מחבואים. יצאתי לטייל. איך עושה סבא. ברכבת יושבת ארנבת. חתול גדול חתול קטן. למי בלון למי דובון. לבד על המרבד.
&nbsp
בגיל 7 חודשים היא אהבה מאוד:
הזחל הרעב. חרוזים טעימימים (היא היתה נקרעת מהספר הזה). צעצועים. אין אריות כאלה. סדרת אצבעונים. .בעלי חיים בחוה או משהו בסדרה..(ספר מוחשי) כל סדרת פינוקי במיוחד זה עם הצלילים והכפתורים.
יש גם ספר מוסיקלי שבו הוא מדפדף בספר פלסטיק ולוחץ על כפתורים וזה משמיע קול של חיה או מטוס וכו..
&nbsp
בגיל הזה הם מאוד אוהבים להסתכל על תמונות גדולות וברורות דף עם כדור דף עם פרח וכו...

עקשנית25

New member
מציעה לך לא לכבס מיד אלא להשרות ואז לכבס

נגיד כתם שמן, אני שמה מסיר שומנים של סנו הצהוב של הכלים ללילה על הכתמים ורק אז מכבסת ואין כלום
&nbsp
כי אני מארחת הרבה, ואני שמה מפות בד, ואין לך מושג נגד מה אני נלחמת :)
&nbsp
זה תמיד עובד

RINAT35

New member
השאלה - האם באמת יש השפעה על הקראת ספרים בגיל כ"כ צעיר

גם אני שמעתי על ההמלצה הזו.
גם אני התחלתי להקריא (או להשמיע סיפורים באתר הנ"ל).
מה אגיד?....עוד לא השתכנעתי

AlicePJ

New member
אצלי בימים קשים עם הגדול, או יותר נכון בלילות קשים

כשהוא היה ממש קטן ובלבל לילות וימים והיה ער כל הלילה, הייתי מקריאה לו כתבות מעיתון הארץ בלילה והוא היה מקשיב ונרגע מאוד. אני חושבת שעצם הדיבור, והטון שמדברים כשמקריאים משהו, גורם להם להרגע ולהקשיב.

MoonFairy

New member
עדיין לא כתמי אוכל, אבל בתקופת הנזילות של הקקי מה שעבד לי

בעיקרון אני מכבסת לו את הבגדים עם ג'ל כביסה קולון 101 ומרכך מקסימה בייבי (ירוק. לא כי זה בייבי, כי אני מטורפת על הריח!)
תאמיני לי הקקי הנקה שהיה לו היה בלתי אפשרי ונראה שלעולם לא יירד חחח אמא שלי הייתה משרה באקונומיקה את הבייסיק הלבנים (קליה עושה את אותה עבודה. לא עושה שום רע לתינוק, מניסיון) אבל כשזה בגד-בגד צבעוני והכול זה לא רלוונטי.
מה שאני הייתי עושה זה שוטפת בזרם מים חמימים כמה שיותר קרוב להורדת הבגד מהילד, מורידה שאריות שנדבקו, משפשפת קצת את הכתם שנשאר (שמן הסתם לא יורד, אבל לפעמים יש שאריות נוזליות בתוך הסיבים שזה כן מוריד) ואז ככה רטוב אני שמה בקערה ושופכת מעט קולון 101 על הכתם, משרה לזמן לא ידוע (לפעמים 10 דקות, לפעמים עד שאני זוכרת שזה שם
) ואז מכניסה ככה למכונה, שבה כמובן אני שמה ג'ל ומרכך בלי שום קשר.
עד עכשיו - 100% הצלחה
ממליצה לך לנסות.
&nbsp
לגבי ספרים!
בדיוק היום חזרתי מקנייה ראשונה של ספרים
אולי הדחיפה לזה באמת "מגיעה מהבית" והאהבה שלך לספרים תשפיע מאוד על הילד.
הוא כמעט בן 3 חודשים ואולי זה יישמע מצחיק אבל אני קוראת לו עוד מאז שהוא בבטן. עד עכשיו זה היה סיפורים בע"פ או מהאינטרנט אבל עכשיו כשהוא יותר ערני ומחפש לראות ולגעת החלטתי שהגיע הזמן לספר ספר. אני משתדלת לקנות רק ספרים קשיחים, מניסיון זה מה שמחזיק איתם חח
הלכתי על הקלאסיקות, למרות שחסר לי (כי לא הכול היה במבצע..) כמו תירס חם, מיץ פטל, מעשה בחמישה בלונים, אליעזר והגזר, גן גורים, האריה שאהב תות, הבית של יעל, הדובון לאלא, ועוד ועוד ועוד. קניתי גם את הכבש השישה עשר, למרות שזה קצת כבד ולא בדפים קשיחים אבל הייתי חייבת
ואת דיגדוגים שזה שירים קצרים בחרוזים עם פעילות להורה-ילד
אבל יש מלא חדשים שגם עושים את העבודה מצויין, כמו להפיל פיל שהמליצו לך כאן, אבא-אבא, הספרים של עמי רובינגר שהם מאודדד צבעוניים וכיפים (פילים בכול הצבעים, מפלצות הקצב, אין אריות כאלה, כובע קסמים עם פסים ועוד ועוד)
כן, זה עושה משהו בגיל הזה. הם לא מבינים סיפור, אבל הם כן רואים את הצבעוניות ואת הספר עצמו שהוא גם אטרקציה, הם שומעים את הקול שלך ואת הטונליות שלך שמשתנה כשאת מספרת (אינטונציה) ומגיבים לזה.
לא חייב לפני השינה, אפשר סתם מתי שמתחשק.
ספרים לפני שינה על שינה יש את לילה טוב ירח חמוד מאוד. יש כולמני אני בטוחה שבחנות יוכלו לעזור לך

וגם אם הוא לא יושב בסבלנות כשאת מקריאה לו תהיי בטוחה שהוא מקשיב ונהנה (אלא אם כן, את יודעת, הוא בוכה בטירוף ואז זה כנראה לא מה שהוא רוצה חח) ותהיי בטוחה שאת מקנה לו כלים חשובים לעתיד! זה גם מאוד כיף לראות איך ספר מלווה אותו בהתפתחות שלו והוא גדל איתו, עד שיגיע השלב שהוא ידקלם לך אותו בריפיט מרוב הנאה

למעלה