שתי המלצות לקריאה

קסנדרה*

New member
והנה המלצה השנייה על שימבורסקה

והנה משהו נוסף על שימבורסקה. ואגב למי שיש עיתון מעריב, במוסף "פרומו" במדור "תחנות בזמן" יש על אהרן אפלפלד - נחמד גם. אהן אפלפלד הוא חתן פרס נלי זקס, ספרו החדש "פריחה פראית" יוצא החודש בהוצאת כתר. קסנדרה

איתי224

New member
אני לא יודע על מה ולמה ההשוואה

אלתרמן הוא משורר עברי ושיבורסקה היא משוררת פולניה. שניהם כתבו טורים פוליטיים, הוא בלוונט והיא ופולנד. ואני שואל מהו המקום להשוואה בין שניהם? אם כותב הכתבה היה רוצה להשוות בין שניהם הוא היה צריך לתת קווים משותפים רציניים יותר מסתם עיסוק משותף. אמנם שירתו של אתרמן עולה בכמה מונים על שירת התור השביעי אך אם מסתכלים על זה יותר מקרוב אין מקום להשוואה או כמו שדויד אבידן כותב בחתימה של קסנדרה "משורר מקצועי הופך את תחושותיו למשהו ציבורי ומשורר חובבן לוקח את התחושה הציבורית והופך אותה למשהו אישי." באלתרמן היה משניהם. בקשר לפולניה, עוד לא נחשפתי לכתביה אבל בטוחני שכתביה האקוטואליים לא מתיחסים כלל לאותם הנושאים של אלתמרן בתור השביעי ושוב על סמך תעסוקתם החופפת אין בעיני מקום להשוואה. נ.ב שמחתי לשמוע שיצא כרך חדש של התור השביעי. בקרוב אקרא יש לי את כל השאר. תודה לקסנדרה.

aiziq

New member
איתי,

אם הבנתי נכון, הרקע להשוואה הוא השיוט בין כתיבת שירה לכתיבה אחרת, היינו כתיבה בעיתון. מה שמנחם בן טוען הוא שבשעה ששימבורסקה מדלגת בין הסוגות בלי לאבד את חינה הספרותי, אלתרמן מעט נחבל בדרך. נדמה לי שמנחם בן אומר שמוטב היה לאלתרמן להשאיר את השנינה העיתונאית לאחרים ולהתרכז במה שהוא היה גאון בו - כתיבת שירה. יחד עם זאת, אני מסכים עימך שרב השונה והמפריד ביניהם על המשותף ומוטב לבחון אותם לחוד ולהתבשם בנפרד מניחוחם. איציק.

../images/Emo9.gif../images/Emo39.gifתודה קס נהניתי

ומאוד אהבתי את האמירות לגבי העישון ואת פנייתה של שימבורסקה אל הלא-מעשנים, מבקרי אש התמיד...

למעלה