שתילת מרווה

שתילת מרווה

למטרה בריאותית חשובה ברמה קריטית, אני מנסה לגדל שיחי מרווה. קניתי עציצי מרווה שבכל עציץ יש 3 שתילים, ושורשי 3 השתילים מסובכים בין עצמם. השתילה היא באיזור לא מיושב ליד ירושלים, כי אין לי מקום מתאים ליד הבית.
שתלתי עציץ כזה בסוף מרץ והשתיל נשאר עד כה באותו גודל. אינני יודע מה הסיבה, ואני מנסה לשתול עוד.
1. האם אולי זה שיש 3 שתילים מחוברים יחד זה מפריע לגדילה? ואם זה נכון, דרוש אולי לקנות עציץ שבו רק שתיל אחד?
2. אילו עוד דברים עלי לדעת כדי שהשתילה תעלה יפה - שיגדלו שיחים עשירים בענפים ועלים? (אני חייב כל יום לפחות כ10 ג' עלים - זה די הרבה).
תודה מאוד.
 

drorim69

Member
האם אתה מתכוון למרווה רפואית?

לפעמים בייצור שותלים מס' יחורים בעציצון, זה לא אמור לשנות משהו בהמשך הגידול אצלך.
צמח המרווה הרפואית פשוט לגידול, זקוק לשמש, אדמה ומים. הוא גם צומח מהר.
עד שהצמח נקלט הוא זקוק לקרקע לחה (לא בוץ) באופן קבוע סביב כל אזור השורשים. לעולם אל תתפתה להציף ולהשאיר צמחי מרווה רפואית בגומות עם מים עומדים, זה מחסל מרוות..
לאחר הקליטה באדמה הצמח יתחיל ללבלב עלים חדשים, סביב כחודש, תכיפות ההשקיה תוכל בעקרון לרדת אך במקביל הטמפרטורות יעלו כך שהקרקע תתייבש מהר יותר..
בהצלחה!

אם תרצה יעוץ יותר ספציפי תעלה צילומים של הצמחים והקרקע סביבם עם פרטים של כמה מים הם מקבלים, כל כמה זמן. כמה שעות שמש ביום וכל פרט נוסף שתוכל להוסיף.
 
תודה. בהמשך כשהמרווה תסיים את גידולה, צריך השקיה בקיץ?

המדובר בהרים סביב ירושלים. יש באיזור שיחי רוזמרין ועוד שגדלים שם בלי שום השקיה, גם בקיץ. האם מרווה (לאחר שגדלה מספיק) כן צריכה השקיה?
 
מצאתי בהרי ירושלים מקום עם צינור מטפטף, ותחתיו אין מים

אין מים עומדים כי הטפטוף חלש. לכן האדמה שם לחה, אבל לא בוצית.
בתחילה חשבתי שזה מקום נהדר למרווה, ששם לא אצטרך להשקות. והמרווה שם תקבל שפע מים ושמש, וכך גם בקיץ היא תשגשג. אבל אחרי מה שכתבת שמרווה לא אוהבת הרבה מים, אז אולי דוקא שם זה לא מקום טוב?
מה דעתך?
 

drorim69

Member
קשה לנחש, בדיוק מתחת לטפטוף לא נשמע לי מוצלח..

מה גודל כתם האדמה הרטוב תמידית?
 
אהיה שם מחר ואבדוק את גודל הכתם

אתה מגדיר טוב את השאלה.
כשהייתי שם בדקתי אדמה במרחק כ40 ס"מ ממקום הטפטוף ושם האדמה היתה לחה ולא בוצית. ובהנחה שלחות האדמה לא מסתיימת באופן חד בנקודה מסוימת (ומאחריה האדמה יבשה כאילו אין שום טפטוף באיזור), אלא מתמעטת בהדרגה ככל שגדל המרחק ממקום הטפטוף , לכאורה אם טוב למרווה לחות ברמה X, אז אמורה להיות במקום מסוים סביב הטפטוף אדמה בלחות X כזו (מקוה שהצלחתי להסביר את כוונתי).
כך שאולי כדאי לשתול בשטח שם הרבה שיחי מרווה, בהיגיון שחלק מהם יהיה במקום שהלחות מתאימה למרווה? ומאידך אולי הרבה שיחים ישתו אחד לשני את הלחות ובסוף לאף אחד לא ישאר מספיק?
 
למעלה