שתיי שאלות

nikol22

New member
שתיי שאלות

הבן שלי בן שש וחצי לומד בכיתה א׳
כל דבר קטן שקורה (אם משהו דחף אותו, קילל, הציק לחבר שלו) הוא מגיב באלימות ומכסח את הילד השני מכות
ההורים בכיתה לא מפסיקים להתלונן ואני חסרת אונים
דיברתי איתו אן סוף שיחות הסברתי לו ביקשתי אבל הוא ממשיך

מה אפשר לעשות?

אני גרושה והטעות שלי היתה שפינקתי את הילדים שלי ולא הצבתי להם גבולות, נסתי לפצות אותם על זה שאין להם בית עם אבא ואמא ביחד
היום אני סובלת מזה, השאלה שלי היא אם עוד לא מאוחר לתקן והאם יש איזה ספר שאפשר להמליץ לי בנושא

תודה

shron17

New member
ילדים חייבים גבולות,ומכיוון שהוא עדיין צעיר,,

כדאי ללכת איתו לשיחה ,
ולקבל יעוץ מפסיכולוג של ילדים.

תשובות לשאלות

לניקול 22, ילד בן שש וחצי אינו גדול מכדי ללמוד דברים חדשים. את יכולה ללמד אותו להתנהג אחרת, אבל יש כאן קושי. רק כאשר תביני שילד שגדל בלי שני הורים אינו ילד מסכן, לכל מיני אנשים יש כל מיני בעיות אבל אנחנו לא יודעים מה הבעיות שלהם, במקרה של ילד להורים גרושים נדמה לנו שאנחנו יודעים שלילד יש בעיה, כך אנחנו "משכנעים" את הילד שמותר לו להתנהג כמו שמתחשק לו. אם תחליטי שאין לילד שלך יותר בעיות מלילד אחר וגם לא פחות בעיות מלילד אחר, תוכלי לחנך אותו באופן מאוזן וכך הוא לא יהיה משוכנע שמותר לו להרביץ. אני עצמי מגדלת ילדים שאביהם נפטר כשהיו צעירים ובכל זאת לא החלטתי שהם יכולים להתנהג כמו שמתחשק להם, לכן זה לא קרה... עכשיו לדעתי זה הזמן הנכון לשנות את העניין, כדי שתהיה לילדך הזדמנות לחיות חיים בלי אלימות... כל טוב ובהצלחה חיה ולטון

סליחה, אבל מה זה דיברת איתו שיחות?

אם כל מה שאת עושה זה לדבר איתו, והוא לא נענש או משהו בסגנון, המסר שהוא מקבל זה שבעצם זה לא כל כך מפריע לך, וזה די בסדר מצדך. אם הוא היה נוגע בחשמל היית עושה איתו שיחות ומסבירה, או שהיית דואגת לכך שהוא יפסיק לעשות את זה? אם הוא היה משחק באש היית מסבירה ומבקשת? בהחלט לא מאוחר לתקן בכיתה א' - אבל את צריכה להחליט שזה באמת לא מקובל עלייך ולהתייחס לכך במלוא החומרה, אחרת, כאמור, המסר הוא שזה לא ממש אכפת לך ודי בסדר מבחינתך, כי אחרת לא היית מסתפקת שוב ושוב בשיחה שאת יודעת שלא עוזרת.

נשמע שאת זקוקה לעזרה יותר מספר הדרכת הורים, שיחות עם פסיכולוגית חינוכית/ילדים שתעזור לך להתוות דרך נכונה יותר לילד, להתמודד עם האלימות שלו בדרך יותר יעילה מאשר רק שיחות, ובעיקר להבין שפינוק וחוסר גבולות הם לרעת הילדים ולא לטובתם.
קשה לעשות את זה לבד ונראה לי שכדאי לך לחפש עזרה מקצועית יותר והדרכה אישית ולא להסתפק בספרים.

אביבקיץ

New member
תתחילי עם יועצת בית הספר או המחנכת

אני יודעת שהיועצת אצלנו מכירה כל מיני חוגים להדרכת הורים, אולי גם היועצת אצלכם תוכל להמליץ לך

חשוב לי להדגיש שהתנהגות כמו שתיארת,לאו דווקא

נובעת מחוסר בגבולות (ובמיוחד שאת מתארת שהקושי מופיע מחוץ לבית וילד יודע להבדיל היטב היכן יש גבול והיכן אין).

ישנם קשיים רגשיים שיכולים להוביל להתנהגות כזו (ולא רוצה להרחיב ולפרט כי אני לא מכירה את המקרה שלכם לעומק)- ולכן מצטרפת לנאמר וממליצה להיעזר באיש מקצוע. אתם יכולים לפנות גם דרך קופ"ח.

"על הדרך" תוכלו גם לעבוד על נושא הגבולות בבית, שאני בהחלט מסכימה איתך שזה חשוב מאוד. בתפיסה שלי גבול הוא כמו חיבוק והוא נותן לילד תחושה שהוא מוגן, בטוח ושמור. זו תחושה חשובה מאין כמוה לכל אדם ובמיוחד לילדים. ברגע שאין גבול והכל פרוץ - איך ארגיש בטוח? (ולכן אולי אני צריך להתפרץ ולהגן על עצמי בכל הכוח כשאני מרגיש מותקף מכל דבר קטן - כי אחרת מי ישמור עליי?)

שיהיה המון בהצלחה

למעלה