שפות האירוויזיון

איליה.

New member
שפות האירוויזיון

בהמשך לשיחה על השפות היום בסולסיק, עשיתי תרשים של השפות שהופיעו באירוויזיון (בתוספת אלבנית ובלורוסית שעוד לא הופיעו) לפי חלוקה למשפחות וקבוצות. התרשים הוא באנגלית כי התוכנה שבה עשיתי את זה (Microsoft Visio הגדולה מכולן) לא תומכת בעברית. לא הכנסתי שפות/דיאלקטים כמו זה של אוסטריה 2003 או אסטוניה 2004, מפאת חוסר מקום. אבל למשל השפה Võru קרובה לאסטונית, ולכן שייכת לאותה קבוצת שפות. אותו דבר לגבי הדיאלקטים האוסטריים שהופיעו באירוויזיון - הם באותה קבוצה כמו הגרמנית. אולי אני אוסיף את השפות האלה בעתיד. תיקונים ותוספות יתקבלו בברכה.

EurO

New member
וואו, פרוייקט מעניין../images/Emo45.gifכל הכבוד../images/Emo70.gif

EurO

New member
אגב, האלבנית לא שייכת לקבוצת

השפות הסלביות

DukiMan

New member
איזה יופי! תודה! ../images/Emo13.gif

כמה שאלות: 1. האם יוונית באמת שייכת לשפות האינדו-אירופאיות? חשבתי שאלה שפות של עמים שהגיעו לאירופה רק במאות ה-3-4, והרי יוונית היתה קיימת הרבה קודם... 2. השפה של לוקסמבורג (לוקסמבורז'ואה, או לצבורגיש) הושמעה, אם אני לא טועה, ב-92 (כל השיר) ו-93 (בית אחד או שניים). 3. לאיזה קבוצה שייכת השפה האלבנית? איזה עוד שפות (שבוודאי לא הושמעו באירוויזיון) שייכות לקבוצה הזו? 4. ושאלה שלא קשורה לאירוויזיון - לאיזה קבוצה שייכת הצ'כית? סלבית-מערבית?

איליה.

New member
תשובות

1. על פי המאמר הזה, האנשים שדיברו בשפה היוונית הקדומה הגיעו לאיזור הבלקן בין 2200 ל-1600 לפני הספירה. בכל מקרה השפות ההודו-אירופיות הגיעו לאירופה הרבה לפני הספירה, והעמים שדיברו בשפות אלה חיו בה זה מכבר. עובדה שהשפה של האימפריה הרומית היתה לטינית, וגם העמים שאיתם היא נלחמה בצפון היו עמים קלטיים וגרמניים - כולם הודו-אירופים. והנה מאמר קצר מתוך Wikipedia על השפה היוונית. 2. נכון. ואם אני לא טועה, השפה הלוקסמבורגית הופיעה באירוויזיון גם ב-1969. 3. על השפות האלבניות ניתן לקרוא כאן. קיימות שלוש שפות שדומות לאלבנית ומדוברות ע"י מיעוטים אלבניים באיטליה, יוון וקוסובו. חוץ מהן, אין לשפה האלבנית קרובי משפחה קרובים, וההיסטוריה שלה די אפופה בערפל. 4. השפה הצ'כית דומה מאד לסלובקית, עד כדי כך שבטקסט טיפוסי רוב המלים יהיו דומות עד כדי שינויים במבטא. היא שייכת לקבוצת השפות הסלאביות-מערביות יחד עם סלובקית, פולנית ושפה נוספת בשם Sorbian או Lusatian המדוברת באזורים מסוימים במזרח גרמניה.

בן מלצר

New member
יפההההההההה! גם לי שאלה -

אתה חושב שעברית נשמעת כמו ערבית? עשינו על זה דיון בזמנו בפורום ומישהו אמר (נראה לי טליה) שכהיא אמרה לתיירים שהשפה שהיא דוברת היא אסטונית אז האמינו לה. אני טוען ששפתינו, עם כל הכאב שבלכתוב את זה, מאוד מזכירה ערבית! אך כמובן בצורה יותר מעודנת בלי ע' ול' מתגלגלת.

איליה.

New member
תודה ../images/Emo13.gif הגבתי גם בשרשור ההוא.

לדעתי העברית ממש לא דומה לערבית. עברית היא שפה של קיבוץ גלויות מרחבי אירופה והמזרח התיכון, ולכן המבטא העברי הוא משהו באמצע בין כל המבטאים האירופיים. אין בו שום דבר בולט לאוזן האירופית. אנחנו לא מדברים עם ח' וע' כמו הערבים, כי האנשים שחידשו את השפה העברית באו מאירופה, ממקומות שבהם לא יודעים לבטא ח' וע' כמו בערבית. הנה הקישור להודעה שלי בשרשור ההוא.

בן מלצר

New member
ועכשיו גם הבנתי

למה אסטוניה ופינלנד מחליפות בנהם כ"כ הרבה נקודות. לפי התרשים שלך השפות שלהם נמצאות תחת אותו בית ולא מודבקות לסקנדינביות כמו הדנית, נורבגית והשבדית. אני אוהב שפינלנד נותנת תקודות - הם מאוד אובייקטיבים וגם בדרך כלל מצ'פרים את ישראל... אגב, נורבגית ואיסלנדית זה לא אותו דבר? הרי בעבר איסלנד היתה בשליטה נורבגית.

איליה.

New member
נכון לעכשיו אין לה כוונות לחזור.

אם זה לנצח או לא - ימים יגידו.

Toxic Boy1

New member
תודה על התשובה! חבל שפרשו....

דווקא הייתי רוצה לראות מדינות אחרות פורשות.......

איליה.

New member
נורווגית ואיסלנדית דומות יחסית

בעיקר בגלל הסיבה שהזכרת - שאיסלנד היתה במשך מאות שנים תחת שליטה נורווגית. אבל זאת בכלל לא אותה שפה. למשל, מבחינת איך שהשפה נשמעת, נורווגית דומה יותר דווקא לשוודית מאשר לאיסלנדית. עד כמה שאני יודע, השפה האיסלנדית השתנתה הכי פחות במשך השנים, ולכן היא הכי דומה לסקנדינבית העתיקה (שממנה התפתחו כל השפות הסקנדינביות). למשל באיסלנדית השתמרו ההגאים þ ו-ð שנגוזו מזמן משאר השפות הסקנדינביות ומרוב השפות הגרמניות (באנגלית דווקא נשמרו הגאים דומים, כותבים אותם th).

DukiMan

New member
חשבתי שאיסלנד היתה דווקא

תחת שלטון דנמרק... שוב החכמתי

איליה.

New member
*רץ לאנציקלופדיה שלי*

מהמאה ה-9 איסלנד אוכלסה ע"י נורווגים. מ-1262 תחת שלטון נורווגי, ב-1397 עברה יחד עם נורווגיה לשליטה דנית. ב-1814 נורווגיה עברה משלטון דני לשלטון שוודי, אבל איסלנד נשארה חלק מדנמרק. אז הכל תלוי איך מסתכלים על זה. נורווגיה ואיסלנד היו ביחד תחת שלטון דני, אבל איסלנד אוכלסה ע"י אנשים ממוצא ויקינגי-נורווגי.

למעלה