שמעו בדיחה: ערבי רוסי ואתיופי...

שמעו בדיחה: ערבי רוסי ואתיופי...

מנסים להיכנס לאנדרומדה. נחשו מי מהם הצליח להיכנס?
התוכנית "המשמר האזרחי" בהנחיית אורלי וילנאי פדרבוש וגיא מרוז שהבטיחו שיהפכו עולמות על מנת לפתור את בעיות הציבור בישראל, החלה לאחרונה באייטם חדש שנקרא בשם "שכונות לעשירים בלבד על חשבון הציבור". השכונה הראשונה שהם יצאו לבדוק, היתה שכונת היוקרה "אנדרומדה" בעיר יפו. עכשיו מי שלא יודע מה זו אנדרומדה ומה סיפורה, מלבד כמובן שזו היתה נסיכה במיתולוגיה היוונית ששמה נקשר בחטא היוהרה, מדובר בשכונת יוקרה בעיר יפו הצופה אל הים, שהפכה ל"שכונה מגודרת" (Gated Community). בניגוד לתכנית המקורית, שביקשה לאזן בין האינטרס הפרטי לציבורי, הפכו היזמים את גבעת אנדרומדה למתחם סגור, שאין לציבור כניסה אליו.
וקצת רקע: בראשית שנות ה-90 קיבלו יזמים פרטיים זכויות לבניית מאות יחידות דיור ב"גבעה היוונית", הסמוכה ליפו העתיקה. במקום נבנה פרויקט מגורים יוקרתי בשם גבעת אנדרומדה. בתמורה למתן זכויות אלה וכדי לאזן בין האינטרס הפרטי לציבורי, דרשה עיריית תל-אביב מהיזם להקים תשתיות לשימוש הציבור ולדאוג לזכויות הכלל בשטח, על ידי הבטחת נגישות לשביליו של הפרויקט, לתצפיות על הנוף, לירידה לנמל. מתוך שטח תכנית הכולל למעלה מ-16,000 מ"ר, כ-5,000 מ"ר אמורים היו להיות שטחים פתוחים לציבור. לאורך רחוב יפת הייתה אמורה להיבנות שדרת עמודים, וארבע כניסות ציבוריות היו אמורות לשרת את הציבור, מכווניו השונים של המתחם. אחת הכניסות אמורה הייתה לאפשר כניסה לרחבה פנימית ציבורית, ממנה מוביל שביל לתצפית נוף מרהיבה. התכניות המקוריות הקפידו על מערכת של איזונים בין הפרטי לציבורי. בדומה ליפו העתיקה, גבעת אנדרומדה הייתה אמורה לספק איכות חיים גבוהה לדייריה, ויחד עם זאת, להוות אתר ביקורים מרהיב לציבור הרחב. בניגוד בוטה לתכנית המאושרת, הוקמה בפועל "שכונה מגודרת" (Gated Community), או כפי שהפרויקט מוגדר באתר האינטרנט שלו עצמו, "עיר בתוך עיר" (City Within A City), שממנה נהנים דיירי הפרויקט בלבד. מתוך ארבע הכניסות המובטחות לפרויקט נבנתה עד כה רק כניסה אחת, היא הכניסה המערבית. כניסה יחידה זו נעולה על סורג ובריח, ומשמשת את דיירי הפרויקט בלבד. הכניסה לפרויקט הינה דרך שער כניסה לא בנוי ולא מתוכנן, הנעול אף הוא, ולידו ניצבים בכל שעות היום והלילה שומרים המונעים את הכניסה מכלל הציבור. מבנה ציבורי, שאמור היה לשמש לחינוך ותרבות קיים רק על הנייר. החניון הציבורי המתוכנן לא נבנה. הכיכר הציבורית המובטחת על רחוב יפת מעולם לא הוקמה, אל אותה "רחבה פנימית" ואל התצפית לנמל אין גישה כלל לציבור הרחב כפי שהובטח. לפני קרוב לשנתיים, החלו האגודה למען ערביי יפו ועמותת יפו לזכויות אדם לפעול למען אכיפת זכויות הציבור אל מול החברה המפעילה את הפרויקט. בשלב ראשון החליטו להתמקד באכיפה של זכות המעבר של הציבור בתוך שטחי הפרויקט, מתוך הנחה שניתן לממש זכות זו באופן פשוט ומהיר. אולם, בעודם מנהלים מגעים עם יזמי הפרויקט, נודע לנציגי העמותות והתושבים על כוונה של היזמים, שהוסתרה מהם לחלוטין במסגרת הדיונים שהתנהלו, לתקן את התכנית (התב"ע) באופן שיביא לביטול מוחלט של זכויות הציבור בתוך שטחי הפרויקט. הצעת התכנית החדשה, המדירה את רגליו של הציבור הרחב מן המתחם, אושרה על ידי הוועדה המקומית לשם העברה לוועדה המחוזית. לאור התפתחות זו, הופסקו המגעים לפשרה, וההתדיינות המשפטית נמשכת, באמצעות עו'ד דורי ספיבק, מהתכנית לזכויות אדם בקליניקה המשפטית של אוניברסיטת תל-אביב. בשלב זה הצטרפה 'במקום', שפועלת בהקשרים נוספים נגד הפרטת המרחב הציבורי ותופעת הגידור המתרחבת בישראל, לעמותות מיפו ולקליניקה המשפטית, במתן ליווי תכנוני מקצועי. מתכננים מהעמותה השוו בין התוכנית המוצעת לזו הקיימת בפועל, ועמדו על הפערים הגדולים ביניהן. 'במקום' והקליניקה המשפטית פנו למקבלי החלטות במועצת העיר ובמוסדות התכנון, כדי למנוע את שינוי התב"ע. נעשים ניסיונות לדיאלוג עם יושבי הראש של הוועדה המקומית והוועדה המחוזית, כדי להביא לאכיפת המטלות הציבוריות שהוטלו על היזם על פי התכנית שבתוקף, עוד לפני שלב ההתנגדויות הפורמלי. והכי חשוב: לאנדרומדה אין כניסה לערבים, רוסים ואתיופים.
ואם עדיין לא הבנתם, הבדיחה הזאת היא עלינו הציבור הישראלי, אנחנו הבדיחה.
בכל אופן, את הכתבה על אנדרומדה, כמו גם כתבות מרגיזות אחרות על איך העשירים גונבים לנו את חופי הרחצה, את הים, ומקימים עוד ועוד שכונות יוקרה מגודרות ומסוגרות על שטח ציבורי, כמו למשל ארסוף, שעל הנייר הובטח שלציבור הרחב תהיה נגישות אליהן, ואילו במציאות הן הופכות לשכונות לעשירים בלבד שאף אחד מהעמך הרגילים, כלומר הציבור הרחב, אינו רשאי להיכנס אליה, תוכלו למצוא באתר הרשמי של התוכנית המשמר האזרחי, שאת הקישור אליו ואל הכתבות שבארכיון שלו, הוספתי למטה.
 
כנראה שלך לא מעניין מזה שגונבים לך

את הים ואת חופי הרחצה בזה אחר זה. טוב, רק שלא תתעורר יום אחד ותגלה שאין לך יותר ים ואין לך יותר שטחים ציבוריים...
 
למעלה