שמישהו יסביר לי...

EMM1

New member
בוא נראה...

(איזה כיף, אני היחיד שמרבה לבקר אז אני מקבל לענות ראשון) לפי מילון אוקספורד שברשותי, משמעות המילה פציפיזם היא כדלהלן: "(האמונה ב-) העיקרון שעל מלחמה(בכלל) צריך וניתן להקיץ הקץ"(בערך). ודרך אגב - כבר טחנו פה די הרבה את הנושא, ככה שאם אתה רוצה להתוכח בקשר לזה(יותר נכון להוסיף משהו למה שנאמר) אז כמה עמודים אחורה בפורום נמצא/ים המקום/ות לכך.

אimר

New member
מילון אבן-סינא

1. אין רעיון מדויק. יש כל מיני רעיונות כשהמכנה המשותף הבסיסי הוא התנגדות רחבה לאלימות. בתוך הנושא המאוד רחב הזה אפשר למצוא דגשים על אלימות אישית ואלימות ממסדית מאורגנת, כשהצבא ומיליציות אחרות תופסות את רוב העיסוק באלימות ממסדית. יש הרבה עיסוק בנשק, הרבה עיסוק באי-אלימות (אי אלימות זה לא רק להמנע מאלימות, זה איך לפעול במצבים עם פוטנציאל לאלימות) ובהפחתת אלימות (לא רק להגיד אלימות זה איכסה). 2. פציפיזם זה עיסוק פילוסופי, אידיאולוגי, מוסרי ופוליטי בשאלות של אלימות ומימוש של תפיסות פילוסופיות, אידיאולוגיות, מוסריות ופוליטיות שנובעות ממנו. 3. פציפיזם מתקשר לעיתים קרובות לתפיסות אידיאולוגיות אחרות שמדגישות בין השאר את הבעייתיות של אלימות (נניח פמיניזם, צמחונות, אנרכיזם, קומוניזם) אם כי הקישורים הללו רחוקים מלהיות ברורים מאליהם. 4. אפילו מה שכתבתי לא מכסה בדיוק מה זה פציפיזם, זה באופן כללי מאוד הכיוונים שמוכרים לי או שקרובים אלי.

אולי תסבירו מה זה פצפיזם עבורכם..

ולא על ידי מה שכתוב במילון מחורבן! מה עושה אתכם פצפיסטים??

אimר

New member
למה אתה צועק ומקלל?

אבל כתבתי ביחס לעצמי, לא ממילון. בקצרה, מבחינתי פציפיזם זה התנגדות פעילה לאלימות, כשאני מתמקד בעיקר באלימות ממסדית - אלימות מאורגנת ומתוכננת, ופחות באלימות ספונטנית.

gilka

New member
איך אתה מגדיר התנגדות "פעילה"?

מעניין אותי איך אתה מגדיר התנגדות "פעילה" בניגוד להתנגדות "סבילה"?

אimר

New member
פפי לפיו

החלק הפעיל זה מה שנקרא אקטיביזם, לפעול לשינוי חברתי נגד אלימות. תלך ותשאל אחד אחד ורוב האנשים יגידו לך שהם נגד אלימות, אבל לרוב הם מסכינים עם האלימות שמקיפה אותנו מכל עבר, בבחינת גזירת גורל, מכה משמיים, אז הרעיון בהתנגדות פעילה לאלימות זה לפעול לשינוי חברתי כדי לנטרל ככל האפשר אלימות. באופן ספציפי, כמו שכתבתי, אני מתעניין בעיקר באלימות ממסדית, אבל גם אלימות אישית מעניינת, בעיקר כי היא קשורה קשר ישיר לאלימות ממסדית, כמו כל הרובים והאקדחים הללו שברוב המקרים מופעלים נגד אנשים קרובים (כמובן שלרוב הגברים מחזיקים בנשק ומשתמשים בו נגד נשים וילדים) ולא נגד כל מיני איומים מעורפלים.

gilka

New member
לא הבנת אותי

אני יודע את המשמעות המילולית של המילים "אקטיבי" ו"פסיבי". אני שאלתי, מה מבחינתך הן פעולות אקטיביות שניתן לעשות הגד אלימות? או במילים אחרות, אילו פעולות אקטיביות אתה מבצע, או היית רוצה לבצע, נגד אלימות?

אimר

New member
דוגמאות

סריגה זה פעולה אקטיבית נגד אלימות. אלא אם כן לא נזהרים עם המסרגות. אם ממש רוצים אפשר גם לחנוק מישהו עם החוט. אז אולי זה לא דוגמא טובה. פעולה אקטיבית נגד אלימות יכולה להיות ארגון מחאה נגד פעולות אלימות, היא יכולה להיות פעולה חינוכית שמדגישה ערכים כמו סובלנות ואהבה, היא יכולה להיות פעולה של סדנאות לאימוני אי-אלימות. עכשיו בטח תשאל מה זה אי-אלימות. אתה יודע, אתה יכול גם לחפש קצת בעצמך, לא הכל צריך להאכיל בכפית.

gilka

New member
לחפש בעצמי?

אתה אפילו לא מוכן להגיד לי דברים שעשית. אתה לא נותן לי קצה חוט לחפש בעצמי. אתה יודע מה? אני אאשל את זה בתי שאלות פשוטות שאפילו אתה תוכל להבין: -איזה פעולות אקטיביות עשית עד היום כנגד אלימות? -איזה פעולות אקטיביות אתה שואף לעשות בעתיד כנגד אלימות? אני מקווה שלא תתבלבל ותוכל לענות על השאלה פעם אחת מאז תחילת השרשור במקום לנסות להעביר את הפרופוגנדה שלך, שבמקרה זה ממש לא קשורה לשאלה.

אimר

New member
המורה, המורה, אני יכול לצאת?

קצה חוט: אי-אלימות, או non-violence. למשל חיפוש אחרי direct action non violence הניב בגוגלה קרוב למיליון ומאאתיים אלף תוצאות. נשמע לי כמו התחלה סבירה. מה עשיתי אקטיבית נגד אלימות? הלכתי אתמול והתנצלתי בפני האחות האחראית של חדר הטראומה אחרי שהתעוררה מתיחות בינינו כיון שכל צד חש שהשני מפריע לו לבצע את עבודתו.

gilka

New member
איזה קצה חוט אתה רוצה שאני אחפש?

אני לא רוצה מידע על האידיאולוגיה הפציפיסטית, אני כבר יודע די הרבה עליה, ואני גם יוע איפה לחפש את מה שאני לא יודע. מה שאני מחפש ממך זה את דעתך ואת הדברים שאתה עשית. אם הדברים האלה קיימים באינטרנט, אשמח אם תפנה אותי לשם. אם לא, תפסיק לברר בשכל. ואם אתה לא עשית שום דבר, אתה פשוט יכול להגיד שאתה מלא ב*רא, ולא נוקף אצבע עבור הדברים שאתה מאמין בהם. לארו התגובות הבוגרות שלך, האפשרות האחרונה נראית לי הנכונה.

אimר

New member
תפסת מרובה משתיים על העץ

נתתי לך דוגמא אחת וכנראה שפספסת אותה אז עכשיו דוגמה מעשית פה במקום: ההתייחסות שלך אלי אגרסיבית ולא נעימה, עניתי לך מספר פעמים אך איני מצליח לרצות אותך ואתה ממשיך עם התוקפנות, לכן בכוונתי להתרחק ממך ומהנושא. הנה דוגמה לפעולה פציפיסטית, להתרחק ממקום מתח די לנטרל אותו.

gilka

New member
אני תוקפני אליך?

חלילה. אתה הוא זה ששולח אותי לחפש באינטנט דברים שלא קיימים אפילו שם (כן כן, דיעות של רוב האנשים לא קיימות באינטרנט) בגישה תקיפה שמתייחסת אליי כמו אל ילד מפגר רק בגלל שדעותיי שונות משלך. פעם הבאה תחשוב על מעשיך לפני שאתה מעביר ביקורת על אחרים. להתראות לך.

gilka

New member
הבנתי, לא התרציתי.

הבנתי מה אמרת, לא סיפקת לי בדיוק את מה שרציתי. אם לא עשית שום דבר נגד אלימות, וגם לא מתכוון לעשות, אז תגיד את זה. אין עם זה שום בעיה, פשוט תגיד את האמת.

אimר

New member
דוגמאות

הבעיה לטעמי היא שאתה מחפש פעילות ישירה במובן של "מנעתי מהציידים להרוג דולפין" או "חילקתי מזון לרעבים", אלא שכשמדובר באלימות הרוב המכריע של המקרים הוא שהאלימות היא מאוד כללית וקשה להגדרה ממוקדת (ולכן קשה להסביר איפה בדיוק ההתנגדות) או שמדובר באירועים קטנים כל כך שאתה כנראה לא תחשיב אותם כאלימות. אז אולי אני אפנה את השאלה אליך וככה נוכל להתקדם, אם אתה מעונין בכך: יש לך רעיונות למה יכול להחשב בעיניך כהתנגדות פעילה לאלימות? אם תוכל להביא לי דוגמאות, אוכל להתייחס ישירות אליהן. אחרת קשה לי מאוד לענות לך, במובן שהפער בינינו הוא במונחים. זאת לא שאלה של אמת ושקר בעיניי, זו שאלה של תפיסה והגדרה. דווקא לא רציתי להעלות את הענין של הפגנות כי זה דוגמא קלה מדי ולדעתי יש דרכים מורכבות ומענינות הרבה יותר להתנגד באופן פעיל לאלימות, אבל השתתפות בהפגנות נגד אלימות היא אחת הדרכים שבהן אני פועל נגד אלימות.

פעילות נגד הגדר

לשיטתי (ואפילו שאתה חולק עליה, תמשיך איתי) הקמת חומת ההפרדה היא המעשה האלים והברוטלי ביותר שנעשה בישראל כיום. אני כבר שומע אותך, "כוּלה גדר, מה אתה מתלהב?!". ובכן כמה נתונים: מספר התושבים הפלסטינים שיתגוררו במובלעות מוקפות מכשול: 263,200 מספר התושבים הפלסטינים אשר יופרדו על ידי הגדר ממקורות פרנסתם, מרכזים לטיפול רפואי ‏ועוד: 402,400 (מתוך האתר של הקואליציה נגד הגדר) הפעילות נגד הגדר נעשית באופנים רבים. ההודעה הזאת, למשל, היא אחת מהן. חוץ מזה יש הפקת והפצת פליירים, הכנת שלטים, החתמה על עצומות, הסברה באסיפות שונות, השתתפות בהפגנות, ובימים האחרונים הקמה של מחנה על אדמות שיופקעו ע"י הגדר.

פעילות נגד הגדר

לשיטתי (ואפילו שאתה חולק עליה, תמשיך איתי) הקמת חומת ההפרדה היא המעשה האלים והברוטלי ביותר שנעשה בישראל כיום. אני כבר שומע אותך, "כוּלה גדר, מה אתה מתלהב?!". ובכן כמה נתונים: מספר התושבים הפלסטינים שיתגוררו במובלעות מוקפות מכשול: 263,200 מספר התושבים הפלסטינים אשר יופרדו על ידי הגדר ממקורות פרנסתם, מרכזים לטיפול רפואי ‏ועוד: 402,400 (מתוך האתר של הקואליציה נגד הגדר) הפעילות נגד הגדר נעשית באופנים רבים. ההודעה הזאת, למשל, היא אחת מהן. חוץ מזה יש הפקת והפצת פליירים, הכנת שלטים, החתמה על עצומות, הסברה באסיפות שונות, השתתפות בהפגנות, ובימים האחרונים הקמה של מחנה על אדמות שיופקעו ע"י הגדר.

למעלה