שלום רב כנסו בבקשה.

shlomiafik

New member
שלום רב כנסו בבקשה.

אדם מסויים השאיר בפורום של תנועת הצופים הודעה. אני לא אחזור על ההודעה אבל אני אכתוב לו כאן תגובה בתקווה שהוא יראה אותה. יש לי הודעה קצת ארוכה אני מקווה שלא תתייאשו ותקראו אותה בעיון. תנסו להפנים את מה שאני אומר. אז מאיפה להתחיל? להיות מרכז שבט, עבודה לא קלה בכלל. אני מרכז צעיר כרגע ואני מבין את הנטל הרב שיש על מרכזים בוגרים. עבודה מאוד מאוד לא קלה, תובענית, סוחבת ה-מ-ו-ן שעות- עבודה שעוסקת בחינוך בלתי פורמאלי, דבר שמעטים מאוד מבינים בו לעומק ומוכנים להקריב את חייהם הפרטיים בגיל בוגר בשביל לעסוק בו. לכן, שכר המרכזים אמור להיות אטרקטיבי כדי למשוך אנשים לתפקיד. עם זאת, בואו לא ניסחף עם תיאורי השכר: מרכז בוגר ממוצע לא מרוויח יותר מ 5000 שלים לחודש (כמובן שיש יוצאי דופן). וכן, עבור סמינרים וטיולים- כשכל נטל האחריות החינוכית והבטיחותית עליהם- הם מקבלים תשלום מיוחד . תשולם סמלי לגמרי בהתחשב בזה שאדם בוגר הקדיש יומיים שלושה או חמישה רצופים, כולל שינה בשטח - לעבודה שלו. דבר שני וחשוב מאוד- בקשר לגרעיני הנח"ל. תנועת הצופים מאז ומתמיד לקחה חלק פעיל בהגנה על מדינת ישראל (למשל, כשחברי התנועה לחמו בגבורה בזמן המצור על ירושלים) הקימה יישובים וקיבוצים שונים והיתה חלק מפעילות קהילתית משמעותית בכל עיר ועיר, בעיקר בשכונות החלשות . עם הזמן, נוכחנו לדעת שמדינת ישראל צמחה, התפתחה וצרכיה השתנו. הצרכים של מדינת ישראל כבר לא אותו דבר כמו בשנות ה 40 וה 50. כבר אין צורך בהקמת קיבוצים לוחמים שיגנו על גבולות הארץ, ואין צורך בהתיישבות חלוצית חקלאית. לכן, ראשי התנועה, ששלחו מדי שנה מאות בני נוער לגרעיני הנח"ל החליטו לשנות את ייעוד שנת השירות בתנועת הצופים. לגבי גרעיני נח"ל העבודה של תנועת הצופים בגרעינים אלה כיום שונה לגמרי ממה שמקובל בגרעינים הנפוצים, ובנוסף , שלחה התנועה למקומות רבים בארץ- לשכונות חלשות, ליישובים וערים עניים ולאזורי פיתוח בעייתים, גרעינים שונים של חברי תנועה שמביאים לשינוי ופיתוח אמיתי באיזור הנזקק. זה לא מדוייק שהצופיםטענו שנח"ל זה מיותר- אך בואו נודה שהיה צורך בזמנו בשינוי התכנים והייעוד של הגרעינים, ועובדה שזה קרה.

יסוד הוולונטריות בתנועת הנוער

אחד היסודות החשובים בתנועת הנוער הוא היסוד הוולונטרי, היסוד ההתנדבותי. אני לא מצפה ממרכזי השבטים בצופים לגווע ברעב, אבל משכורת של אלפי שקלים בחודש היא בשום פנים ואופן לא משכורת צנועה והיא מעל ומעבר למה שבוגרים המקדישים את חייהם לתנועת הנוער העובד והלומד מקבלים כאש"ל, אם בכלל. בקשר לנושא הנח"ל: בשיחות של נציגי תנועות הנוער הציוניות-חלוציות עם ראש הנח"ל בזמן שכל ראשי התנועות דיברו על חשיבות הנח"ל לצה"ל כצבא העם, וחשיבות הצבא כגורם חברתי בישראל ולא רק כגורם צבאי מקצועי ומנוכר, קם לו מז"כל הצופים וטען שאין יותר צורך במח"ל ואמר שכל אחד יעשה מה שהוא רוצה ויכול, גישה שמפריטה את החברה הישראלית ויוצאת נגד ניסיונות לשמור על הנקודה היחידה בצה"ל שעדיין מקשרת אותו בדרך כלשהיא למושג צבא העם. בברכת "עלו והגשימו" תום שלמוני, גרעין תמוז, שכבת ר"מ של הנח"ל

למעלה