שלום לכם...

guyy222

New member
שלום לכם...

שלום לכל הפורום, יש לי שאלה קצת מוזרה, ואני מתנצל מראש אין בכוונתי לפגוע או להעליב. היה לנו דיון במשרד על השאלה הבאה: איך חירש אילם יכול יכול לבקש סגריה מעיוור. אשמח לקבל פתרונות. ושוב....אין בכוונתי להעליב או לפגוע. תודה

Catty

New member
לקחת לו את היד ולכתוב לו עם האצבע

סיגריה

צלף

New member
ההגדרה הקלאסית של חירש

מורן - מה קורה שאת מוציאה את מכשיר שמיעה מהאוזן
היום לרוב הלקויי שמיעה שבעבר היו נחשבים חרשים יש עזרי שמיעה שהופכים אותם בפועל לכבדי שמיעה... ואפילו לחרשים שלא מפיקים תועלת מרובה ממכשיר שמיעה יש שפת סימנים שלא היתה קיימת לפני 2000 שנה - וגם עזרים מתאימים... ולעיוורים סיפור דומה אבל עלילה אחרת... השאלה מהמשרד מראש נראת לי כמין בדיחה מהסוג של בדיחות על מרוקאים וגרוזנים ויקים וכדומה - אבל אני מניח שהשואל רוצה לקבל תשובה רצינית , אז זאת התשובה האפשרית היחידה... כן היו לי קצת מפגשים עים עיוורים בעבר...

moran f

New member
אבל זה עדיין תלוי מכשיר

החירש עדיין חירש בלי המכשיר. השאלה היא מה נראה לך יותר חשוב. בקשר לעיוורים וחירשים שלא מפיקים תועלת ממכשירי שמיעה - נכון שיש עזרים שעוזרים להם לתפקד, אבל הם לא משנים את העיוורון/חירשות (בניגוד למכשירי שמיעה או עזרי ראייה שממש משפרים את השמיעה והראיה). עיוורון, אגב, נקבע היום ע"פ ראיה מתוקנת. בשמיעה עדיין מדברים על מצב השמיעה ללא תיקון. מעניין למה זה, באמת - אני מניחה שיותר קשה למדוד שמיעה מתוקנת מאשר ראיה מתוקנת (נוכחות מכשירי השמיעה עלולה ליצור ארטיפקטים). בקשר ללפני 2000 שנה - אתה בטוחה שלא היתה שפת סימנים? אני אשמח לקבל מקור (לא כנסיון ויכוח - זה נראה לי נושא שמאוד מעניין לקרוא עליו). בקשר לשאלה מהמשרד - אכן, היא לא היתה ראויה להתייחסות רצינית. מה לעשות שהתשובה שלך העלתה שאלה מעניינת, רלוונטית וכן רצינית?

צלף

New member
התיפקוד בפועל הוא מה שחשוב בעיני

אני למשל חירש שאני ישן
- אבל השאלה מהם החיים שלי בפועל
וגם מה החיים הראליים שלך
ואלו החיים שלנו עם אבזרי עזר כולל מכשירי שמיעה... במדידות שמיעה מודדים שמיעה פיסית (אוידוגרמה) כי זה המאפיין הרפואי של הלקוי שמיעה - ומודדים גם רמת שמיעה עם מכשיר שמיעה וגם יש בחינות מתקדמות של תפיסת דיבור ... שפת סימנים - מביא לך קישור לשפת סימנים מויק פדיה שמבאר את הכול

moran f

New member
זה כבר תלוי בהמון דברים אחרים

אתה לא יכול לדעת מה התפקוד היום-יומי של אדם אחר, גם אם אתה יודע אם יש לו מכשירים או אין לו. כשקובעים סקאלה, היא צכירה להיות כמה שיותר אובייקטיבית - סקאלה שמתבססת על משהו סובייקטיבי מאוד בעייתית. איך תשווה בין מוטי ויוסי, אם כל הנתונים שיש לך הם החוויות של מוטי ויוסי? אני באמת לא מבינה למה ההסבר על בדיקת השמיעה קשור, אבל תודה. אני יודעת את זה. וויקיפדיה הוא אתר בעייתי. את מה שכתוב בערך עצמו אני יכולה לערוך ולכתוב שלפני 5000 שנים היתה שפת סימנים. מכיוון שאין קישורים מהימנים לנושא קיומה של שפת סימנים בעברף אני לא מקבלת את המקור כמקור אמין. אגב, גם בערך עצמו לא כתוב שלא היתה שפת סימנים בעבר - הוזכר רק תיעוד כתוב מהמאה ה-17 - העדר תיעוד כתוב של שפת סימנים לא מעיד על העדר שפת סימנים.

צלף

New member
זה הערה מאוד חשובה

איך להשוות תיפקודים - זה קשה לקביעה, למרות שזה התכלס, מצד אחד אם נלך על פי מצב הפיסי שלי לפחות וכנראה של רוב הכותבים בפורום, אז אני חירש , אבל מצד שני אני אישית לפחות מנהל איזה צורה של חיים עם תקשורת אוראלית, עם כול הסביבה השומעת כולל שמיעה ודיבור... זאת הבעיה עם ההשואות שרוצים לעשות עם יעילות השתל הקוכליארי. המקור בויק פדיה הוא בעייתי בכך שכול אחד יכול לשנות, ממה שקראתי בו על ערך שפת סימנים למיטב זכרוני הוא די מדויק ולכן הבאתי אותו, כי זה האתר המידי אפשר לחפש בטח מקורות אמינים יותר.. חוץ מזה יתרונו של ויקפדיה שעם משהו היטעה, אחר יכול לתקנו - דמוקרטייה לא... לשאלה שעוררת - מסתבר שהיו שפות סימנים מקומיות בעבר - אבל בגלל חוסר תיעוד בכתב אינני יודעים עליהן - יש חוקרים פרי היסטורים שטוענים ששפת סימנים קדמה לשפה הדיבורה (על סמך מחקרים שנעשו בשבטי בושמנים באפריקה) זה לא רלונטי לנו- רק העובדה שלפני 200 שנה יזמו שפת סימנים כדרך לנהל תקשורת עם חרשים היא הרלונטית. כקוריוז ראיתי פעם מקור כתוב מאיזה בריתא (אחרי בית שני) שמשפחת כוהנים מסוימת שהיה אצלה אחוז גבוה של חרשים (בטח תורשתי) פיתחה שפת סימנים. טוב היות ולא היה לזה המשך אז...

moran f

New member
השאלה הראשונה שצריך לשאול

היא לשם מה משווים. אם אתה רוצה לערוך מחקר על גנטיקה של חירשות, לא מעניין אותך איך האדם מתפקד ביום-יום אלא מה רמת השמיעה הבסיסית שלו, ללא עזרים. אם אתה רוצה לבדוק דרכים לייעל הנגשה, מעניין אותך רק איך האדם מתפקד - אין טעם להשקיע בהנגשה עפ המצב הבסיסי אם אנשים מתפקדים נהדר. אני מבינה שהמקור מדוייק ע"פ זכרונך - אבל אם אתה מנסה להראות לי נקודה מסויימת (במקרה הזה אי קיומה של שפת סימנים לפני 2000 שנים), אני בכל זאת מבקשת מקור אמין. אחרת אני בכלל לא צריכה מקור ופשוט יכולה להסתמך על מה שאתה אומר. לכן וויקיפדיה לא מתאימה. אתה טוען שאם מישהו שגה אפשר לתקן - נכון, אבל באותה מידה אפשר להטעות שוב. בוויקיפדיה האנגלית הבעיה קטנה הרבה יותר כי בסיס המשתמשים שלהם מאוד רחב ויש הרבה יותר סיכוי שמישהו בעל הבנה טובה בנושא יזהה את הטעות ויתקן אותה במהירות. בוויקיפדיה העברית המצב בעייתי יותר. בכל מקרנה, אני מעדיפה לא להסתמך על וויקיפדיה עצמה אלא להשתמש בה (אם כבר) כנקודת מוצא לקישורים מהימנים יותר - שאין בערך על שפת סימנים לגבי הזמן שבו התחילה להתקיים שפת הסימנים. דמוקרטיה היא שיטת ממשל. בנוגע לעובדות, המונח לא רלוונטי. אתה חושב שבתקופה בה האמינו שהשמש סובבת סביב כדור הארץ זו היתה האמת כי זה מה שהאמין בו הרוב? למה העובדה שחוקרים טוענים ששפת הסימנים קדמה לשפה הכתובה לא רלוונטית לנו? ועדיין לא הראית לי מקור שמבהיר שאכן רק לפני 200 שנים יזמו שפת סימנים כדרך לנהל תקשורת עם חרשים.

למעלה