שלום לכולן..יש לנו

שלום לכולן..יש לנו ../images/Emo68.gif../images/Emo90.gif (ב

שלום לכן,ב-4.12 אני בשבוע ה-17 שלי שבו אני צריכה לעשות את בדיקת חלבון העוברי. היום הייתי בטיפת חלב והרופא רשם לי שאני צריכה לעשות את ה"סקר המשולש+אנהיבין" מה זה אומר בכלל? כי אני הייתי בטוחה שאני צריכה לעשות את בדיקת הדם הפשוטה בקופ"ח (חלבון עוברי) לשלם 42 ש"ח וזהו! אבל פתאום התברר לי שהסקר המשולש עושים אותו בכלל באופן פרטי והוא עולה 250 ש"ח! יחי ההבדל הקטן... מה לעשות איזו משני הבדיקות אמינה וטובה?! חשוב לציין שהשקיפות עורפית + סקירת המערכות יצאו מעולות וטובות והרופא לא מצא ולא אמר על שום בדיקת דם נוספת שצריך לבצע!

למיטב ידיעתי "תבחין משולש" ו"חלבון

עוברי" זה אותו הדבר. עושים את זה בקופת חולים, זה עולה 43 שקלים, ועד כמה שידוע לי הבדיקה הזאת נחשבת ל"אמינה וטובה" (כמובן חשוב לזכור שמדובר בבדיקה סטטיסטית בלבד, את לא מקבלת תוצאות ודאיות אלא רק מהו הסיכון הסטטיסטי שלך, שקלול של הגיל ותוצאות הבדיקה). לגבי השקיפות עורפית והסקירה שיצאו טובות, לא רוצה להלחיץ חלילה אבל גם שלי יצאו מצויינות ואתמול חזרו התוצאות של החלבון העוברי והן גרועות. כך ששלושת הבדיקות חשובות ולא כדאי לוותר על חלבון עוברי. אישית, עם התוצאות הגרועות, אני שמחה מאוד שהחלטתי לעשות חלבון עוברי, אם היינו מסתמכים רק על השקיפות והסקירה ממש לא הייתי שוקלת לעשות מי שפיר, עכשיו המצב כמובן שונה.

אוך עכשיו אני באמת מבולבלת../images/Emo5.gif

אז לעשות את חלבון עוברי /תסמין המשולש בפרטי או בקופ"ח?! מצטערת שאני כזו
פשוט אני כ"כ חוששת מכיוון שזהו הריון ראשון שלי... אז אם יש בנות שכבר עברו אשמח לקבל תשובות ועזרה....

../images/Emo62.gif קצת סדר

חלבון עוברי הוא למעשה השם הפופלרי של התבחין המשולש (כי הוא אחד משלושת הדברים שנמדדים ומבחינה היסטורית הוא הראשון). העלות שלו בקופה כ-40 ש"ח. אמינות הבדיקה 60% (כלומר, היא מאתרת 60% מן העוברים עם דאון, שזה פחות מן השקיפות (אולטרהסאונד כ-80%, יחד עם בדיקת הדם כ-90%), אבל מכיוון שאלו מדדים אחרים חשוב לבדוק אותם). אם מוסיפים לבדיקה את האינהיבין, זו כבר בדיקה פרטית. שיקלול של שקיפות + בדיקת הדם שלה (שאינני יודעת אם עשית) + תבחין משולש + אינהיבן נון דיוק של 95% באיתור תסמונת דאון. אם המטרה שלך היא להמנע ממי שפיר, ובמיוחד אם לא ביצעת את בדיקת הדם של השקיפות, זה בעיני שווה את הכסף, אבל כמובן שזה שיקול אישי.

להימנע ממי שפיר?

אבל אם החלבון העוברי לא יוצא טוב, ממילא עושים מי שפיר, לא? הרי החלבון העוברי לא נותן תשובה חד משמעית של "כן או לא תסמונת דאון" אלא רק סטטיסטית?

נכון, אבל התשובה שלי הייתה כללית

(לבונבון) ולא לך. אצלך, מכיוון שהתבחין המשולש יצא לא טוב, כן צריך לבצע מי שפיר על מנת לקבל תשובה מוחלטת. (וגם "צריך" לא = "חובה", את ובן זוגך תחליטו אם עושים. ההחלטה הסבירה בעיני היא לעשות).

למעלה