שלום לכולם!

Joy107

New member
שלום לכולם!

מור בן שנתיים וחמישה חודשים, אח בכור לרותם. רוב הזמן הוא מתעלם ממנה, אבל יש תופעה שמאוד מפריעה. ברגע שרותם משמיעה קול (והיא אוהבת לקשקש ולדבר עם המובייל וכו') הוא פותח בצעקות. כלומר על כל הברה שהיא מוציאה הוא "עונה" בצעקה. מעבר לזה כשהיא מתחילה לבכות, הוא ממש נכנס להתקף היסטריה. חשוב לציין שזה לא נעשה לשם משיכת תשומת לב, כי גם אם אני משחקת איתו והילדה עם מישהו אחר - כלומר אני כאילו התעלמתי ממנה ונשארת איתו, הוא עדיין צועק. ניסינו להתעלם ממנו, ניסינו להסביר שהיא תינוקת וכו, ניסינו לכעוס - כלום, הענין נמשך. שאלתי בגן ומסתבר שגם בגן, כשילד בוכה, מור מתחיל לבכות איתו. לא ברור אם מהזדהות, לחץ או מה. יש למישהו עצות/השגות/רעיונות? תודה מראש רינת

irisgh

New member
אולי יש לו רגישות שמיעתית ביתר?

איך הוא באופן כללי בצד החברתי? ובצד השמיעתי?

Joy107

New member
לא חושבת שזו רגישות לרעש

כי מוזיקה חזקה למשל לא מפריעה לו, או רעש חזק פתאומי. בדיקת שמיעה שעשה לאחרונה (בגלל ענין אחר לגמרי) העלתה שמיעה תקינה. מעבר לכך, גם אם היא מקשקשת (לא בצעקות) בחדר השני זה חוזר על עצמו. גם כשאנחנו אצל ההורים שלי, והם כל הזמן מתעסקים איתו, משחקים צוחקים מחבקים ומנשקים - ברגע שרותם משמיעה קול, הוא מאבד כיוון ומתחיל לצעוק. בגן הוא מסתדר חברתית יפה מאוד (למרות שהקליטה בתחילת השנה היתה קשה מאוד). חשבנו שזה יעבור כשהוא יבין שהאחות היא עובדה מוגמרת אבל היא כבר בת שלושה חודשים והענין רק מחמיר..

לא נשמע לחלוטין קשור לרגישות

שמיעתית. דווקא כן מכירה ילדה עם תגובות דומות למה שאת מתארת. עד כדי אפילו שהיא רואה ילד מקבל מכה היא תיגש להכאיב לעצמה באותו מקום לאות הזדהות. נשמע לי לגמרי מהכיוון הרגשי, אולי אפילו נסיון להחזיר את תשומת הלב אליו, מפני שסביר להניח שהקולות שלה מאד מושכים, בכי בודאי ובגיל הזה אפילו הקולות האחרים של תינוק זוכים מיד לתגובה מהסביבה, תחוקים רצוניים, מילמולים וכו'. אולי זה "לא מתאים לו" שמתעסקים בה והוא שם לב שהקול זה מה שמשך את תשומת הלב אליה ועל כן משתמש באותה אסטרטגיה. ניסית לדבר איתו על זה?

Joy107

New member
הוא עדיין לא ממש מדבר...

(הוא עם שתי שפות) לא יודעת אם זה תשומת לב כי כאמור אם היא לבד בחדר ושנינו משחקים איתו בסלון, זה מופיע באותה צורה

Joy107

New member
זהו, שלא!

כלומר אני כאילו מתעלמת ממנה ונשארת איתו (אבא שלה ניגש) אבל הוא כבר לא מתרכז בכלום אלא בצעקות. שוב, מציינת שמספיק שהילדה תצייץ כדי שיתחיל לצעוק

galia26

New member
אולי שהוא יגש אליה ותראו לו שהכל

בסדר, תתנו לו להרגיע אותה וללטף אותה תנסו שיהיו כמה שיותר אחת עם השני שילמד להכיר אותה, את הקולות שלה את הבכי שלה ואת הצחוק שלה.

אבא שלה או את זה אותו דבר. מישהו

עזב את החדר והלך לאחותו. מסכימה עם ההצעה המצויינת, שתפו אותו. לכו יחד איתו, בקשו ממנו לגשת ראשון, לתת מוצץ וכו', שיהיה חלק בלתי נפרד ולא "נעזב"...

Joy107

New member
תודה על התגובות -

וגליה, ניסיתי ליישם את הצעתך. הבעיה היא שהוא לא מוכן להתקרב אליה. הוא בדרך כלל מתעלם ואפילו אם אני מקרבת אותה אליו הוא נשאר בוהה בנקודה רחוקה כאילו "אני לא כאן".. אין מצב שהוא יתן לה מוצץ או משהו כי הוא לא מוכן אפילו להכנס לחדר אם היא נמצאת שם לבד

Joy107

New member
ועוד דבר...

הוא צועק כל כך חזק שרותם נבהלת ומתחילה לבכות ביתר שאת - מה שמחזק את הצעקות שלו וחוזר חלילה... אני בדרך כלל ממהרת להרגיע אותה כדי להפסיק את הצעקות ככה שאין לי כל כך אפשרות לנסות לשכנע אותו באותם רגעים

galia26

New member
אולי תנסו את שיטת ה"חיזוק החיובי"

תחזקו אותו על מעשים שהוא עושה, או על דברים שהוא אומר ותדגישי את העובדה שכשהוא מדבר ברור אז אתם יכולים לעזור לו וכשהוא צועק אז קשה לכם להבין אותו. וגם הייתי ממליצה שלא יגש לבד אל הילדה, נדמה שהוא פיתח רגישות גבוהה כלפי אחותו הקטנה וכלפי הבכי שלה, אולי תיגשו אליה ביחד לבדוק למה היא בוכה, תדגישי את העובדה שהוא גדול ושהוא יכול להגיד מה שהוא רוצה ומה שהוא מרגיש בניגוד לאחותו הקטנה שעוד לא למדה לדבר ועד שתדע כך היא מביעה את רגשותיה ורצונותיה.

nurita123

New member
גם אצלנו יש משהו דומה

בכי של התינוק מטריף את האחות הבכורה. אני דווקא כן חושבת שזה יושב על איזו אוקטבה שמפריעה לה כי התגובה לבכי מאוד קיצונית וזה לא נראה לי בא מקנאה. ואולם היא מצאה פתרון: היא למדה להרגיע אותו! והיום איך שהיא מזהה שהוא עומד לבכות היא מגישה לו צעצוע , מצחיקה אותו וכד . ממש פתרון מצויין. שווה להוביל לכיוון.

למעלה