שלום לכולם ..... יש לי שאלה ....

שלום לכולם ..... יש לי שאלה ....

אומרים שחלומות נמשכים בפועל רק 5-7 שניות וזהו, אז איך זה חלומות שאני חולמת הם נראים לי כאילו הם כ"כ ארוכים ואם כ"כ פרטים וממש לא מתאים לכמה שניות בודדת? מישהו יכול לעזור לי זה מאוד מסקרן אותי. ואם מישהו יכול להסביר קצת על התופעה של החלומות איך הם מגיעים ולמה חולמים? תודה רבה.

קשכפית

New member
בקשר לשאלתך על משך החלום. (ארוך)

בזמנו קראתי כמה ספרים בנושא והנה מה שסיכמתי מהם: שלבי השינה הקבועים. שלב ראשון = סף לשינה - אורך כ 5 עד 10 דקות. אם מנסים להעיר אדם ישן משלב זה, 50 אחוז יגידו שישנו והחצי השני יעיד שלא. בשלב זה החשיבה נעשית פחות ממוקדת ואסוציאטיבית. המחשבות מפוזרות וחזיונות המכונות: הזייה היפנוגוגית = הזיות שלפני השינה. במצב זה גלי מוח "אלפא" (גלי עירות) עוברים לגלי "תיטא" (גלי איטיים) ויורדים ל 4 עד 7גלים לשנייה. רפיון שרירים הולך ומתחזק. מופיעות תנועות עיניים איטיות שבהן גלגל העין נע בעיקר כלפי מעלה ומטה בתנועה מעגלית איטית אך עדיין זו אינה שינה. שלב שני = שינה שטחית שקל להקיץ ממנה אורך בין 5 ל 10 דקות. שינה מוגדרת גם על ידי שינוי נוסף בגלי המוח. והופעתם של 2 גלים נוספים, שאינם מופיעים במצב עירות: 1 כישור השינה 2 והקומפלקס של קיי 1 כישור השינה מיצג פעילות מהירה כ-14 גלים בשנייה ומשך פעילות קצר מאוד. כמו אדוות מים מהירה מאוד שמופיעה ונעלמת . מהרגע שהוא מופיע ברישום האלקטרוני, יש מידה רבה של ודאות שהאדם עכשיו ישן. 2 קומפלקס של קיי גל קצר מאוד שמופיע לשניה אחת ונעלם, כמו נחשול על פני המים שמגיע ושוכך מייד. הוא מציין יקיצה קצרה של שנייה אחת בלבד תוך כדיי השינה ואינו מפריע לתהליך השינה. כישורי השינה וקומפלקסים של קיי הם שקובעים מתי האדם נרדם! שלב שלישי/רביעי = על סף החלום הוא אורך כשלושת רבעי השעה. זהו שלב שינה עמוקה. במצב זה גלי מוח איטיים מאוד וגבוהים כמו ים גבה גלים, הגלים נעים בקצב של גל אחד כל 2 שניות ועד ל 3 גלים בשניה. התגלה שבשלב זה של השינה, מפרישה בלוטת יתרת המוח למחזור הדם, הורמון האחראי לגדילת הגוף. לאחר שלב שלוש וארבע של השינה העמוקה ישנה נסיגה לשלב שני ומשם מעבר לשלב החמישי והאחרון במחזור. שלב חמישי = המרתק והמסעיר שנת החלום שלב שינה זה מלווה בתנועות עיניים מהירות באופן זהה לתנועות עיניו של אדם ער. גלי המוח משתנים וחוזרים למצב של שלב 1 שבו המוח חציו ער וחציו ישן. הגלים הם גלי תיטא ולעיתים יש התפרצויות של גלי אלפא (המאפיינם מוח ער) למעשה המוח בשנת חלום הוא כעמט עירני!! בניגוד לשלבים 2 3 4 בהם המוח ישן. מתח השרירים נעלם לחלוטין והישן נמצא במצב של שיתוק מוטורי מוחלט. (אדם שיקיץ בפתאומיות משלב חלום זה, יחוש לעיתים תחושה חריפה של שיתוק מהסיבה שהמנגנון שמפקח על השיתוק עדיין לא הפסיק לפעול). קצב הלב מואץ,הנשימה הופכת בלתי סדירה,טמפרטורת המוח עולה, קצב צריכת החמצן במוח עולה.לכן שנת חלום דומה יותר למצב של ערות מאשר לשינה. ואף על פי כן זוהי שינה עמוקה מאוד. שלב שנת החלום במחזור הראשון בלילה תארך בין 5 ל 10 דקות במחזור השני כ-15 דקות במחזור השלישי כ-20 דקות ישנה עלייה רצופה עד שתקופת החלום האחרונה שמופיעה לפנות בוקר, עשויה להגיע לאורך של כשעה. בשעה האחרונה של השינה, שליש מהזמן הוא זמן חלום.(שלב 5) כל מחזור שינה משלב 1 ועד 5 אורך 90 דקות ובעל אותם שלבים. בלילה רגיל לאדם במצב בריא ובתנאים רגילים יהיו כ 5 עד 7 מחזורים כאלה. ככל שהלילה מתקדם השינה העמוקה כמעט נעלמת לחלוטין והשינה כוללת רק שלב 2ושלב 5 (שנת חלום).

קשכפית

New member
גלית, כמו שתקראי בתשובה הראשונה

שלי אז תביני ש"אומרים" זה הרבה פעמים לא נכון. אנשים שונים אומרים כל מיני דברים שהם לא בהכרח נכונים ובקשר לתופעה של למה החלומות מופיעים אין בעולם מישהוא שיכול לתת תשובה לזה חוץ מאלוהים והוא נראה לי עסוק מאוד
יש דברים שגם במדע נשארים בסימן שאלה השערות בלבד, איך אפשר להוכיח את הסיבה איך הם מגיעים??? לגבי השאלה למה חולמים יש לזה המון השערות אבל בפרוש אין אמת אחת ויחידה. אם תרצי אצרף לך כמה דברים שכתבתי גם על הנושא הזה של רעיונות למה חולמים בעצם...

תודה רבה על ההסבר המפורט ביותר...

אני אשמח אם תוכלי לצרף לי דברים שכתבת בנושא, זה נושא שמאוד מעניין אותי, בגלל שזה נושא מאוד "לא ידוע ולא חד משמעי" לפחות לדעתי. ושוב תודה רבה!!!

קשכפית

New member
הלו גלית לבקשתך...

משהוא שלא אני כתבתי אבל קראתי ומצא חן בעיניי אז אני מצרפת כאן להנאתך.אני מתנצלת מראש שזה ארוך אבל מעניין מאוד: היינו כחולמים - מתוך מגזין של קופ"ח הכללית ציטוטים נבחרים מתוך דבריו של ד"ר אילן קוץ, מנהל יחידה פסיכיאטרית בביה"ח שלוותה ומאיר. =========================================== מתברר שלחלומות תפקיד מרכזי בביטוי נבכי הנפש שלנו, הם פותחים אשנב לעולמנו הרגשי הסמוי ומהווים את ההצגה שבה כל אחד מאתנו מתפקד כמחזאי, במאי ותפאורן. החלום הוא הבמה שעליה אנחנו מעלים את העניינים המטרידים אותנו בחיי היום יום. "החלום בפסיכותרפיה הוא כלי חשוב מאוד" ,הוא מאיר את אותם חלקים של העולם הרגשי שאין אנו שמים לב אליהם, כי אנו רגילים לחשוב בצורה מסודרת וליניארית ולהוציא מהתודעה כל דבר שמפריע לנו. החלום בונה מיצג פרוע ותוסס. הוא מספר לנו דברים שבלעדיו לא היינו נותנים את הדעת עליהם. זאת הסיבה שבחקר נפשי מעמיק החלום הוא כלי מצוין להגיע לדברים שלעולם לא נגיע אליהם בדרכים המקובלות. לפעמים, אנחנו מושפעים מהחלום גם אם אין אנו יודעים שהקשבנו לו. יש חלומות שאדם מתעורר מהם ומרגיש לא נוח, מין התרגשות חזקה אך הוא אינו מבין את פשרה. לחולם עצמו קשה להבין את משמעות חלומו, אבל אם יספר אותו למטפל, הוא יוכל לעזור לו להבין את המשמעות החבויה. החלום אישי אבל.... בבואנו לפתור את חלומנו אסור לנו להסתמך על פירושים מוסמכים מראש, עלינו להבין מהיכן נובע החלום בחיינו האישיים מסביר ד"ר קוץ. החלום הוא אישי ולכל חולם הוא יכול לומר משהו אחר. המקטרת שמופיעה בחלום של אדם אחד יכולה להיות סימן לדוד האהוב שהיה מעשן מקטרת ואצל אדם אחר המקטרת יכולה להזכיר מורה רע לב. מחד גיסא, החולם הוא העיוור הכי גדול לגבי משמעות החלומות שלו וקשה לאנשים לפענח את חלומותיהם, מאידך גיסא, רק החולם הוא בעל הסמכות להחליט, כאשר מתקבלת הצעה לפירוש חלומו, אם הפירוש נכון או לא. מכיוון שבני האדם שונים, גם החלומות שלהם יהיו שונים. יחד עם זאת, רגשות בני האדם דומים זה לזה ובמידה רבה ניתן לדבר על חוט שני משותף הקרוי בפסיכולוגיה היונגיאנית "התת מודע הקולקטיבי" שמופיע בחלומות. בחלומות של אנשים מתרבויות שונות ניתן למצוא קווים משותפים, ההבדל יהיה לעיתים רק בפרטים. למשל בחלום רדיפה, הצייד מאפריקה יחלום שרודף אחריו אריה ואילו הישראלי יכול לחלום שרודף אחריו מנהל הבנק שלו. הרגש מכתיב עלילה החלומות שמופיעים בשלב השינה הקרוי תע"מ (תנועות עיניים מהירות) מאופיינים בעלילה גדושה ובחזיונות ומראות, הנקטעת מדי פעם וממשיכה לכיוון אחר. הרגש מכתיב את העלילה. לכן אם אנו בורחים בחלום משודדים או מנמרים, הרגש הוא אותו רגש - חרדה או פחד. לעומת זאת מסביר ד"ר קוץ, בשלבי השינה העמוקה האחרים גם אם אנשים חולמים, אין בחלום עלילה אלא רגשות עמומים וסתומים. "חלומות הבל" אלה שבהם אין עלילות מסעירות, אלא פעולות שגרה בנוסח קמתי, הלכתי, חזרתי - מהווים מבחינה כמותית את מרבית פעולת החלימה, קרוב לודאי שחלומות אלה הם תופעת לוואי לפעילות אחרת המקיימת במוח בזמן השינה, כמו עיבוד הנתונים האין סופיים שנאספו במשך היום וגיבוש ומרכוז הדברים החשובים באמת במאגר הזיכרון. אחד מתפקידיה הראשיים של שנת התע"מ הוא בחירת החלקים בעלי החשיבות או המשמעות הרגשית ואגירתם במאגרי הזיכרון מוסיף ד"ר קוץ. לעומת זאת אותם פרטים שאינם חשובים לידע או לרגש אינם נשמרים בזיכרון ארוך הטווח ואובדים ללא שוב. חלום בעל משמעות חוזר על עצמו כסדרה של חלומות במשך ימים ושבועות ואם הבעיה אינה נפתרת אפילו במשך שנים. אם נדחה את רישום החלום ונאמר אפילו חמש דקות, החלום יימוג כי הזיכרון הכימי נעלם כשהמוח עובר ממצב שינה ליקיצה. אם נכתוב או נספר את החלום, נעביר את המידע לזיכרון היומי של מצב הערות, כאילו לחצנו על "שמור" במחשב. התשובה לפיתרון משברים דרך החשיבה בחלום היא רב ממדית, אסוציאטיבית, ומובילה לכיווני חשיבה והרגשה מפתיעים ולחשיפת בעיות סמויות. תוכן החלום איפה הוא חומר גלם עבור טיפול פסיכולוגי וניתוח אישיות החולם. החלומות מדברים אלינו בשפת הסמלים, הדרך שבה מועבר המסר היא על ידי העתקה של מצבים ועל ידי דחיסה של דמויות, לקחת דמות או נושא או מקום או זמן מהקשר אחד ולהעביר אותו להקשר אחר שהוא אינו שייך אליו, או לקחת ולאחד כמה אנשים לדמות אחת. דרך זו מאפשרת להשוות מצבים רגשיים שקלטנו במשך היום אך לא שמנו לב אליהם. כל חלק המופיע בחלום יכול לייצג איזה פן מאישיותנו שלא תמיד אנו מכירים בו. הפסיכולוג יונג כינה את הדמויות הלא נעימות או המפלצתיות המופיעות בחלום בשם "הצל", דמויות הצל מאיימות או מביכות אבל לעיתים דווקא ההיכרות וההתעמתות עמן בזמן המתאים מאפשרת להתגבר על מצבים ולאמץ חלקי אישות שלא הכרנו אותם. חלומות גם מרמזים על בעיה גופנית קיימת בטרם בוצעו בדיקות. כך קרה עם רופא שחלם לילה לפני בדיקותיו כי הוא בדומה לפו הדב, מטפס על עץ כדי לגנוב דבש מכוורת דבורים, מותקף ע"י ענן דבורים נופל לארץ ומתעורר בבהלה. למחרת בישרו הבדיקות שהוא סובל מסוכרת ורמת הסוכר בדמו גבוהה, אין מדובר בחלום נבואי אלא בחלום שריכז את ממצאי מחלת הסוכרת, שאליהם התכחש הרופא והביא אותם לידיעתו כעלילת חלום ילדותי. קיימים חלומות שקופים שאותם חש האדם והוא מודע למתרחש בעודו חולם. למשל ילדים שעברו טראומה נפשית ובסיוטים שלהם מופיעות מפלצות, הנחייה לפני השינה שכשתבוא המפלצת "קח את החרב ותילחם בה". שינון כזה עשוי לאפשר לשנות את עלילת החלום ולהחדיר לתוכו מרכיבים חדשים שישנו את סיומו כך ניתן להקנות לילדים תחושה של שליטה בחלום במקום תחושה של אימה.

קשכפית

New member
גלית ועוד משהוא ממש קטנטן

על "למה חולמים" שינה ללא חלום היא שינה איטית, רגועה ושלוה ובעלת קצב נשימה ודופק סדירים. בזמן שינה זו, הורמון הגדילה מופרש מבלוטת יתרת המוח ופועל על הרקמות בגוף. עובדה זו והבדלים אחרים בין שינה זו לבין שנת חלום הביאו את החוקרים לחשוב שיתכן שהשינה האיטית קשורה במנוחה גופנית ובהתאוששות הגוף מעמל היום יום. שינה איטית מופיעה תמיד לפני שנת חלום וייתכן מאוד שהיא נחוצה יותר מבחינה אבולוציונית. לא נמצאה תאוריה העונה על הכל, אך המגמה היא שהאבולוציה יצקה לתוך מצב ביולוגי (צורות השינה השונות), תפקידים רבים אשר עונים על צרכים ותפקידים/תיפקודים שונים.

היי קשכפית ...

קודם כל תודה רבה על המאמר היה מאוד מעניין לקרוא ואני אשמח אם יהיה לך עוד מאמרים מעניינים אם תוכלי לשתף אותי בהם. בהתייחס למשהו קטן מהמאמר אז באמת שמתי לב שחלומות שאני זוכרת אותם הם חלומות שהרגשתי שחוויתי אותם בלילה תוך כדי חלום. אז שוב אני אשמח אם תוכלי לשתף אותי בכתבות שונות בנושא. תודה רבה, גלית!!!

קשכפית

New member
הלו גלית, הנה משהוא בנוגע ל...

היכולת לזכור חלום משערים שהחומר האינפורמטיבי החוויתי של החלום נמצא במאגרים שאפשר להגדירם כזמינים/ניתנים לגישה אך ורק בזמן של שנת חלום פיזיולוגית וברגע שיצאנו מאותו שלב שינה, מגירות הזיכרון נסגרות ועיקבות החלום מיטשטשים. עובדת יכולת ליזכור את תוכן החלום תלוייה: בתוכן החלום = יש חלומות שהחולם מעדיף לשכוח ומדחיק את תוכנם. בזמן היקיצה = סביר להניח שנזכור את החלום ממנו הקצנו זה הרגע. הבדלים בין אישיים = יכולת הזכירה כנראה נעוצה בטבע האדם. ישנם אנשים זכרניים מטבעם וישנם שכחניים. וזה קשור ככל הנראה לסוג האישיות. המיטיבים לזכור חלומות = הם לרוב אנשים בעלי דמיון עשיר ופורה, חשיבה מקורית, אסוציאטיבית ויצירתית עם נטייה למודעות עצמית גבוה. השכחניים = הם אנשים נוקשים יותר בחשיבתם,מחושבים, סגורים ומדחיקים. חינוך = אדם שגדל בסביבה הרואה חשיבות בחלום ייטה לזכור את חלומותיו ולהיפך. אדם שאינו מייחס חשיבות לחלומותיו והם נתפשים בעיניו כדבר חסר ערך, קרוב לוודאי שלא יזכור את חלומותיו.

freearth10

New member
../images/Emo62.gifתודה קשכפית

אכן מאמרים מאוד מעניינים. אם החומר לא מועתק מאיזשהו מקום אשמח אם אפשר יהיה לפרסם אותו במאמרים. מאיה

קשכפית

New member
תשובה לשאלתך

זה קצת בעייתי, חלק מהדברים מועתקים רוב הדברים מועתקים אבל בצורה מלוקטת כלומר אני קראתי מספר ספרים ומאמרים וחיברתי בין הדברים לפעמים עם תוספות שלי אבל לא תמיד זה לא משהוא לפירסום, עשיתי את זה לעצמי כדי להבהיר לי את הדברים את יודעת, כמו שעושים כשלומדים ומסכמים נושא ממספר מקורות... כאילו סימנתי לי כל מיני דברים רלוונטים שעניינו אותי וחיברתי בינהם וזה קצת מסובך לי אפילו ממש להסביר... כי גם לא הכל מועתק חלק זה פרשנות שלי... הקיצר מסובך. עדיף לא לפרסם את זה, אפשר לעשות קישורים להודעה למי שמעניין אותו אבל מהנסיון שלי אנשים לא נכנסים לשם בכלל ומעדיפים פשוט לשאול. בבקשה.

למעלה