שלום חברים! יש לי שאלה...

MyPrecious

New member
שלום חברים! יש לי שאלה...../images/Emo140.gif

בתור כותבים, אתם בטח קצת מנוסים בניתוחי שירים... נתקלתי היום לראשונה בשיר "השיר על תוכי יוסי" של א. חלפי (כן, זה נשמע גם לי כחור בהשכלה פתאום...). עכשיו, חוצמיזה שהוא שיר מקסים (בלחן של מיקי גבריאלוב ובביצוע של אריק איינשטיין), הוא ממש מסקרן אותי, ואני לא מצליחה לבד להבין מה בדיוק עבר לו שם לחלפי בראש כשהוא כתב אותו... יש למישהו פה רעיונות? מישהו מבין מה עומד מאחורי זה? למה לכתוב "אתה ילד לירי, צפוי לך מוות שקט", או "ערירי, בלי אישה תוכיה ויולדת. לתוכי שכמוך אסור לאהוב" וכולי? הנה המילים, שלא תתאמצו יותר מדי... תוכי יוסי אריק אינשטיין אקנה לי תוכי ושמו יהיה יוסי. עמו אשוחח עת איש לא ישמע. ואז אומר לו, אומר: העצבות כמו כוס היא ובה יין מר מענבי הנשמה. התדע, תוכי יוסי, אתה ילד לירי. צפוי לך מוות שקט, כה שקט. ואז אנוכי בתוגת המאירי אלחש לקירות: יוסי מת, יוסי מת. וישוב אפרך מהכלוב למולדת - מן הכלוב הלבן לעפר הצהוב, ערירי, בלי אישה תוכיה ויולדת. לתוכי שכמוך אסור לאהוב. אתה לא תאהב, יוסי, יוסי אף פעם. כמוך נולדו להנעים פטפוטים עם כל משורר, שלבו אש וזעם, בין לבבות אדישים וחוטאים. כמוך הם רק צעצוע בבית, למען יוכלו ילדים לשחק. פטפט, תוכי יוסי, נחמני כזית, ליבי היום ריק. תודה מראש, אני מקוה שתתיחסו אלי ברצינות...

מיכאלר

New member
יקירתי

המשורר אברהם חלפי ז"ל היה שחקו גדול ומשורר גדול ("עטור מצחך" זה גם שלו, וגם בשיר זה הזמר א. איינשטיין נוטל חלק). האיש היה ערירי בחייו, רומנטיקן עצוב. תוכי יוסי הוא מעיןאנלוגיה לאיש עצמו. בשיר הוא משוחח עם עצמו. " ילד לירי" -ילד עצוב, שמותו לא יגרום ל"רעשים" גדולים. המשורר מדבר על מותו כשאין לו אשליות שיזכה להספדים גדולים ומותו לא יכה גלים. "ערירי בלי אשה תוכיה ויולדת" הנה הוידוי שלו בו הוא מדבר על בדידותו ועל גורלו שלא זימן לו אשה בשר ודם שתלד לו ילדים. המשורר, הוא התוכי. על כן התוכיה היא היא האשה המיוחלת. "לתוכי שכמוך אסור לאהוב" - הוא מביע את כאבו ומתריס כנגד גורלו, וקובל על כך שלא זכה לאהוב ולממש את אהבתו. משום כך משהו מת בנשמת המשורר, האדם וזה בא לידי בטוי במלים: יוסימת, יוסי מת. הוא ממשיך ומרמז באירוניה עצמית על היותו שחקן(להנעים פטפוטים). הן המשורר השחקן, והן התוכי בם כלי משחק שנועד להנעים חיי אחרים. ראי כמה כאב יש בסיום: פטפט תוכי יוסי, נחמני כזית, לבי היום ריק. מרב בדידותו נתלה המשורר בכנף דמיונו (התוכי) ומתחנן שיאמר לו מלות נחמה. שיר נפלא נוגע ומרגש עד דמעות. מיכאל

MyPrecious

New member
כן, כן, זהו! בדיוק!! ../images/Emo24.gif

זה דיגדג לי בקצה האצבעות, ופשוט לא הצלחתי להגיע. זה קורא לי הרבה... תהרגו אותי, אין לי מושג איך קיבלתי 95 בבגרות בספרות, זה פשוט מעיד על אבחון לקוי מן השורש של המערכת... כל כך פשוט, כל כך יפה. שיר מקסים. והלחן רק מוסיף, מה שבד"כ קשה לי להגיד. עכשיו אני מרגישה קצת מפגרת, וגם זה קורה לי הרבה, אז לא נורא. אני אסלח לעצמי. או לחלופין, אלבש לי בחזרה את מעטה הפסאודו-אינטליגנציה שתפרתי לעצמי בנסיבות חברתיות אלו ואחרות. יאללה, למיטה. יום חדש מחר. (פגשתם אי פעם יום מחר ישן?) תודה רבה-רבה על הפירוש.

מיכאלר

New member
myprecious

ברכותי על הציון הנפלא בבגרות. פסאודו -אינטליגנציה? חחחח. את ממש לא מפגרת אפילו לא בצחוק.הבאת לפורום שיר נפלא. שמחתי לעזור. מיכאל.

MyPrecious

New member
../images/Emo51.gif...רק ש....

הבגרות הזאת היתה לפני איזה 10 שנים...

מיכאלר

New member
כן, עוד משהו

למען ההגינות והדיוק הנני לציין שפרשנותי לשיר הנה על דעתי בלבד. מיכאל

rovv

New member
פירשת יפה את השיר העצוב מיכאלר ../images/Emo45.gif

MyPrecious

New member
סליחה, סליחה...

(כל היום אני רק מתנצלת פה...) לא היה לי מושג שיש כזה דבר, פורום חברתי... חיפשתי מקום לשאול את השאלה, וזה היה נראה לי הכי קרוב... מצטערת!! אני אשתדל להתנהג יפה!! (אני מאוד בעייתית, גם מחוץ לאינטרנט) לא אעביר ביקורת, לא אדחוף סמיילים לכותרות (
אוף) ובכלל, אהיה בחורה מאוד רצינית. בקיצור, אתאים את עצמי לחברה הסובבת, אמחק כל זיק וניצוץ של אישיות שעוד נותר... (סתם, סתם, נו! אני פולניה!! תמחקו כבר את כל השרשור וגמרנו. או שתעבירו אותו לפורום החברתי- אפשר לעשות את זה, לא? אני לא אעלב...) בכל אופן, למרות ההתחלה הגרועה, אני מאוד שמחתי לגלות את הפורום הזה. ונשתמע!!!

למעלה