שלום וברכה. אני מחפשת רוטב למעין מוסקת חצילים

אמרלדה

Active member
שאני רוצה להכין ללא פחמימה.
להכניס לתנור פרוסות חצילים עבות בשמן זית (אחרי טיגון/אפיה קלים מוקדמים)
וביניהן תערובת בשר טחון מטוגן עם בצל ותבלינים.
העניין הוא שמחפשת רוטב שאינו רוטב עגבניות שאפשר להתאים לזה.
אפשר שברוטב עצמו יהיו כף או שתיים קמח. אתאים אותו.
תודה רבה.

שאני רוצה להכין ללא פחמימה.
להכניס לתנור פרוסות חצילים עבות בשמן זית (אחרי טיגון/אפיה קלים מוקדמים)
וביניהן תערובת בשר טחון מטוגן עם בצל ותבלינים.
העניין הוא שמחפשת רוטב שאינו רוטב עגבניות שאפשר להתאים לזה.
אפשר שברוטב עצמו יהיו כף או שתיים קמח. אתאים אותו.
תודה רבה.
מוסאקה בגרסה אישית - מזרח תיכונית

הכמויות הן די בערך ואפשר לשנות בהתאם לגודל התבנית ולכמות הבשר הרצויה.

וכרגיל – המתכון נראה מורכב ומפורט אבל ההכנה מאד קלה

לחצילים:

- 3-4 חצילים צרים וארוכים. קלים ככל האפשר.

- שמן זית לאפייה או שמן קנולה לטיגון

למלית:

- 600-750 גרם בשר בקר טחון (השתמשתי

בצוואר טרי אבל כל בשר טחון יתאים)

- 2 בצלים גדולים

- שמן קנולה לטיגון הבצלים

- 1/2 כף חוואג' למרק (או כמויות שוות של

פלפל שחור, כמון וכורכום + קורט קינמון)

- מלח או אבקת מרק עוף לפי הטעם.

- 1-2 ביצים (תלוי בכמות הבשר ובגודל הביצים)

לציפוי:

- טחינה, מים, מלח, לימון סחוט – לפי הטעם

- זרעוני חמנייה קלופים

פורסים את החצילים, מבלי לקלף, לפרוסות עגולות בעובי כחצי ס"מ ומטגנים בשמן קנולה. מניחים על מגבות נייר לספיגת השמן העודף.

אני לא טיגנתי אלא אפיתי – פורסים את החצילים, מבלי לקלף, לפרוסות בעובי כמעט 1 ס"מ. פרוסות דקות יותר עלולות להיחרך. שמים בתבנית מרופדת בנייר אפייה, מוסיפים 2-3 כפות שמן זית לתבנית, קצת מלח גס ומערבבים הכול. השמן לא אמור להספיק לכל הפרוסות אלא די שכל פרוסה תקבל ליטוף קטן של שמן. אני מערבבת בידיים עטויות כפפות חד-פעמיות. מסדרים את הפרוסות בשכבה אחת. ייתכן שתצטרכו שתי תבניות. בדקו את החצילים מדי פעם, כיוון שלפעמים הם נוטים להזהיב קודם כל בצדם התחתון שצמוד לתבנית וסמוי מהעין.

מכינים את המלית – קוצצים את הבצלים ומטגנים בשמן קנולה עד להזהבה על סף השחמה. מוסיפים את הבשר ואת החוואג' ומטגנים עד שהבשר משנה את צבעו, מוסיפים מלח או אבקת מרק עוף וממשיכים לטגן עד שהנוזלים שמצטברים בסיר/במחבת, נעלמים. מצננים ומוסיפים ביצה או שתיים. אפשר להוסיף כבר כשהבשר עדיין פושר.

מכינים את הטחינה (השתמשתי בטחינה משומשום מלא) – היא צריכה להתקבל סמיכה אבל לא יותר מדי. בערך כמו שמנת חמוצה.

בתבנית פיירקס בגודל המתאים, מסדרים מחצית מפרוסות החצילים בשכבה די צפופה. מניחים מלית על כל פרוסה ומכסים בפרוסה בעלת גודל דומה עד כמה שאפשר. עד לשלב זה אפשר להכין מראש.

מחממים תנור ל- 190-200 מעלות, יוצקים בעזרת כף את הטחינה על המוסאקה שבתבנית, מפזרים זרעוני חמנייה קלופים ולא קלויים ואופים כ- 15-20 דקות עד שמתחיל להזהיב. יש להיזהר ולא לאפות יותר מדי, כדי שהטחינה לא תתייבש ותתפורר.

אמרלדה

Active member
תודה רבה אורני.
הזכרת לי שאפיתי פעם פרוסות בטטה בטחינה
גולמית, ופיזרתי למעלה צנוברים ויצא מצוין.
אנסה.

michalgad

Active member
נשמע כל כך טעים למרות שחוץ ממני אף אחד לא יטעם ממנה לצערי. אולי פעם אעיז לפנק את עצמי ואכין בכל זאת🙂

נשמע כל כך טעים למרות שחוץ ממני אף אחד לא יטעם ממנה לצערי. אולי פעם אעיז לפנק את עצמי ואכין בכל זאת🙂
אפשר להכין לעצמך תבנית קטנה. זה באמת מעולה. גם אני לא כל כך אוהבת רוטב עגבניות, וגנבתי את הרעיון הזה ממוסאקה דומה אבל חלבית, מהספר 100 פשטידות של נירה רוסו. מה שטוב כאן זה שכל המרכיבים פחות או יותר מוכנים מראש ואז אפשר לאפות בקצרה והטחינה נשארת במרקם נעים.

אפשר להכין לעצמך תבנית קטנה. זה באמת מעולה. גם אני לא כל כך אוהבת רוטב עגבניות, וגנבתי את הרעיון הזה ממוסאקה דומה אבל חלבית, מהספר 100 פשטידות של נירה רוסו. מה שטוב כאן זה שכל המרכיבים פחות או יותר מוכנים מראש ואז אפשר לאפות בקצרה והטחינה נשארת במרקם נעים.
ואם כבר, אז הנה הגרסה החלבית שהיא לא בדיוק בדיוק של נירה רוסו אלא גרסה אישית שהתאמתי לטעמי האישי - הכול כמו במתכון הבשרי, אבל המלית חלבית -
1 קג' חצילים יפים, מוארכים ולא עבים מדי,כ- 200 גר' גבינה לבנה 5% (אני אוהבת טוב טעם או כנען),
כ- 200 גר' גבינה מלוחה מגוררת (צפתית למשל), 3/4 כוס טחינה גולמית, מים, מיץ לימון, גרעיני חמניות קלופים או צנוברים.
מכינים את החצילים בדיוק כמו הגרסה הבשרית שהבאתי.
מסדרים בתבנית בינונית מחצית מפרוסות החצילים. מערבבים את הגבינות ומניחים ערמה קטנה על כל פרוסת חציל. מכסים בפרוסת חציל נוספת, ומשתדלים שתהיה בגודל הפרוסה התחתונה. מתקבלים מעין כריכים צפופים שממלאים את כל התבנית. מכינים רוטב טחינה סמיך ויוצקים בכף על כל "כריך" שצריך להיות מכוסה כולו בטחינה. מפזרים צנוברים או גרעיני חמניות, ואופים בחום בינוני כ- 30 דקות, עד שהגרעינים והטחינה מזהיבים קלות.

אמרלדה

Active member
ואם כבר, אז הנה הגרסה החלבית שהיא לא בדיוק בדיוק של נירה רוסו אלא גרסה אישית שהתאמתי לטעמי האישי - הכול כמו במתכון הבשרי, אבל המלית חלבית -
1 קג' חצילים יפים, מוארכים ולא עבים מדי,כ- 200 גר' גבינה לבנה 5% (אני אוהבת טוב טעם או כנען),
כ- 200 גר' גבינה מלוחה מגוררת (צפתית למשל), 3/4 כוס טחינה גולמית, מים, מיץ לימון, גרעיני חמניות קלופים או צנוברים.
מכינים את החצילים בדיוק כמו הגרסה הבשרית שהבאתי.
מסדרים בתבנית בינונית מחצית מפרוסות החצילים. מערבבים את הגבינות ומניחים ערמה קטנה על כל פרוסת חציל. מכסים בפרוסת חציל נוספת, ומשתדלים שתהיה בגודל הפרוסה התחתונה. מתקבלים מעין כריכים צפופים שממלאים את כל התבנית. מכינים רוטב טחינה סמיך ויוצקים בכף על כל "כריך" שצריך להיות מכוסה כולו בטחינה. מפזרים צנוברים או גרעיני חמניות, ואופים בחום בינוני כ- 30 דקות, עד שהגרעינים והטחינה מזהיבים קלות.
ואוו, אורני. אני מכירה גרסה חלבית יוונית, בה החציל נאפה עם גבינות, מעליהן עלה תרד, ולמעלה פרוסה או שתיים גדולות של עגבנייה. הרבה יותר טעים מכל מוסקה אחרת שאכלתי אי פעם.

אמרלדה

Active member
אני מכינה מעין רוטב בשמל פרווה:
לשים בסיר קטן:
2 כפות שמן זית
להוסיף כף גדושה קמח
לבחוש קצת כשזה על האש
להוסיף כוס מים או חלב קוקוס, מעט מלח ופלפל לבן ולבשל תוך כדי ערבוב עד שמסמיך.
לאחר שמורידים מהאש אפשר להוסיף ביצה לרוטב תוך כדי ערבוב(קודם לבחוש ביצה עם מעט רוטב בכלי קטן ואח"כ להוסיף לתוך הכלי של הרוטב)
לצקת על המוסקה ולאפות.
יוצא טעים מאוד
תודה רבה האני. נשמע מצוין. שבת שלום.
אמא שלי הייתה מדללת ביצים בקצת מים ורסק עגבניות ואת זה הייתה שופכת על המוסקה מלמעלה
וואלה. שילוב מפתיע. לא בשבילי כי רוצה בלי רסק, אבל תודה. נותן רעיונות.

honey37

New member
אני מכינה מעין רוטב בשמל פרווה:
לשים בסיר קטן:
2 כפות שמן זית
להוסיף כף גדושה קמח
לבחוש קצת כשזה על האש
להוסיף כוס מים או חלב קוקוס, מעט מלח ופלפל לבן ולבשל תוך כדי ערבוב עד שמסמיך.
לאחר שמורידים מהאש אפשר להוסיף ביצה לרוטב תוך כדי ערבוב(קודם לבחוש ביצה עם מעט רוטב בכלי קטן ואח"כ להוסיף לתוך הכלי של הרוטב)
לצקת על המוסקה ולאפות.
יוצא טעים מאוד

למעלה