שכנים/שכנות

sipirit

New member
שכנים/שכנות

לאחד ממכרי ישנה שכנה ששומרת מצוות. אולם תמיד יש חיכוכים בינה לבין השכנים באשר לעובדה שהיא משאירה אשפה במסדרון ולא מורידה אותו לפח השכונתי. הדבר מטריד ולא נעים, וכמה וכמה שיחות לא הועילו. באם יש כמה מקורות שמהם אוכל להסביר לה את משמעות העניין להתחשב בשכנים ע"מ שלא יהיו ריחות לא נעימים במסדרונות ויהיה נעים לעבור, אשמח לקבלם. אמנם שאלתי שאלה זו בפורום אחר ולא קיבלתי עדיין מענה אבל אולי תוכלו לעזור לי. תודה בתודה מראש

Em76

New member
כן יש מקורות

פעם בבית ספר היינו צריכים לכתוב עבודה בנושא איכות הסביבה והלכתי לספריה ומצאתי שם ספר: איכות הסביבה על פי ההלכה או משהו כזה מדובר שם בעיקר על הנושא של נזקי שכנים ואני לא מבינה למה חייבים למצוא מקור ספציפי על למה אסור להסריח את הבניין, הרי זה ברור שאסור לפגוע בשום אדם. ואני רואה את זה בתור פגיעה. חוץ מזה אפשר להסביר לה שיש בזה גם חילול השם מקווה שעזרתי אמילי

shimrit63

New member
את כותבת מול הדלת שלהם

עקב בעית היתושים בבנין והקיץ שהגיע השכנים מתבקשים לעזור בנקיון הבנין ולדאוג לליכלוך שמסביבם וכן שקיות הזבל אחרת נחטוף מחלות ראו הוזהרתם אולי זה יעזור מול הדלת שלהם ובכל קומה

sipirit

New member
כל השיחות איתה לא הועילו

ניסו להסביר לשכנה את חשיבות העניין, אך אין שומע. כל הדברים נופלים על אוזניים ערלות. השכנה בקשה הוכחות, ואלי זה יעזור ולכן ביקשתי אם מישהו יודע איך לומר לה. הרי ברור שדרך ארץ קדמה לתורה, ואני חושבת שזה חלק מהנהגות דרך ארץ אך זה לא עוזר.

shimrit63

New member
במקום שדיבורים לא מועילים את יודעת

מה מועיל תפילה לבורא עולם היקר שלנו והרי הבקשה הרצ"ב אבאלה שבשמים בראת מילארד סינים ומילאירד יפנים מה זה בשבילך לפתוח את הלב של הגב פלונית בת פלונית שתפסיק להציק לי עם כל הליכלוך והזבל וכו'(לפרט הבקשה) ה' יתברך אני יודעת שהאישה הזו באה ללמד אותי משהו אני מבקשת מחילה ממך כי בגב' הזו אני רואה את עצמי אם אני בשר ודם רואה בנקיון דבר טוב ובריא מה אתה שבראתה את כל העולם הזה רוצה שהאנשים יהיו בניקיון הנפש והנשמה תן לי עזרה מה אני צריכה לתקן יש לי בעיה שאני לא מבינה דרכה את המסר שאתה רוצה להראות לי בבקשה התיקון הזה קשה לי עם הגב' פלונית בת פלונית תעזור תושיע ותרחם עלי בבקשה בורא עולם היקר ותראי ישועה בקרוב!!! (לבקש מכל הלב)

giingiit

New member
אני הייתי מציעה לך

פשוט להוריד עבורה את הזבל. אינך יודעת, אולי יש לה בעיה עם זה, ועל ידי נתינת עזרה זו, תעזרי לה, היא תראה שלמישהו מהבנין איכפת, ואולי לא נעים יהיה לה שאת מנקה אחריה והיא תתחיל לנקות בעצמה? וגם אם לא, לפחות זכית במצווה של עזרה לזולת. פשוט תגידי לה שאת מבינה שקשה לה לנקות את הזבל שלה ואת מוכנה לעשות זאת במקומה. לפעמים הדרך הזו, הנעימה, פותחת דלתות ששום ביקורת ודיבורים אחרים לא יכולים לעזור. זה מזכיר לי סיפור על אדם, שהיה לו שכן שאהב לקרוא את העיתון אולם השכן לא היה קונה עיתון, הוא היה קורא את זה של שכנו. לשכן זה מאד הפריע והיה מנסה לתפוס אותו על חם ולדרוש ממנו שיפסיק לקרוא את העיתון שלו. בקיצור, השכנים שהיו ממש בקשר טוב, התחילו לריב והתחיל להיות לא נעים. הם הפסיקו לדבר אחד עם השני אבל השכן לא הפסיק לקרוא את העיתון של שכנו. בסוף הלך השכן בעל העיתון לרב שיציע לו מה לעשות, ואולי שידבר עם השכן שיפסיק לגזול לו מהעיתון. הוא חשב שהרב יזמין את השכן גם לשיחה אבל הוא הופתע. הרב אמר לו שבמקום לריב, שיקנה עיתון נוסף לשכן גם. הוא המליץ לבעל העיתון פשוט לפרגן לשכן וכך יצר שלום בין שני שכנים, הביא את השכן בעל העיתון לעשות חסד עם שכנו ואת השכן השני להעריך את שכנו והכל שב על מקומו בשלום. אפשר ללמוד מזה הרבה, לא?

לא חסר מקורות

הרי מדובר בחצר של שותפים וצריכים הסכמת כל (או רוב, הכל לפי העניין) הדיירים לפני כל שימוש חריג , ק"ו פה שהיא מזיקה בידים ממש! כך זה מבואר ברמב"ם הלכות שכנים פרק חמישי

למעלה