שיר הקאניבאלים

אלי כ ה ן

New member
../images/Emo13.gif

כתבת: 1. שאלתי אותך מכיוון שהיו תקדימים בעבר בפורום. אנשים העלו "יצירות" והחלו להתווכח על כל ביקורת שקיבלו. 1. אם אכן אותם אנשים העלו "יצירות" (כלומר הם כינו את מה שהעלו כ"יצירות") אך ניסו להתווכח ולטעון שעצם העלאתה של ביקורת על "היצירה" שלהם אינה דבר לגיטימי, אז באמת אותם אנשים נהגו לדעתי בסיכלות גמורה. כתבת: 2. אינני חושב שמטרת הפורום היא "לבקר את המבקר". אפשר לשאול את המבקר שאלות בנוגע לביקורתו וכדומה. אך כל השאר, לדעתי האישית, לא כדאי. 2. נו טוב, בכך אתה מביע את עמדתך המנוגדת לעמדתי. כבר בהודעתי הקודמת רמזתי כי אני מודע לגמרי לעצם קיומה של עמדה המנוגדת לעמדתי. מובן שעמדתך לגיטימית - לא פחות מעמדתי. כתבת: 3. אתה בסעיף ג "כאילו מזמין ביקורת לפי טעמך, כך עושה הרושם. 3. אני משבח אותך על הקפדתך להתבטא באורח סוביקטיבי: "כאילו...כך עושה הרושם". אם אתה מעיד כי אתה מתרשם מדבריי הנ"ל שכאילו אני מזמין ביקורת לפי טעמי - אז חזקה עליך שאתה מעיד בכנות על התרשמותך. ולגופו של עניין: כפי שכבר הבהרתי בהודעתי הקודמת, ביקורת לפי טעמי - היא ביקורת "בונה, לאו דווקא חיובית - אבל קונסטרוקטיבית". במלים אחרות: ביקורת אשר תאפשר לי להשתפר (שזה היינו הך כמו ביקורת בונה/קונסטרוקטיבית). כתבת: משמע, אם הביקורת לא מוצאת חן לפי ראות עינייך, אז לא לתת מלכתחילה א. מעולם לא אמרתי - ולא רמזתי - ש"לא לתת מלכתחילה" ביקורת כזו שלא תמצא חן בעיני. ב. אין לי בעייה עם זה שתינתן ביקורת שלא תמצא חן בעיני (כלומר ביקורת שלא תאפשר לי להשתפר), אבל לא אקפוץ עליה כמו שהייתי קופץ על ביקורת קונסטרוקטיבית. כתבת: ושוב אתה רוצה לבקר את המבקר. לא מובן לי מדוע. נורא פשוט: עֶמְדָתִי הפילוסופית עתיקת היומין (אשר רבים חולקים עליה) היא שחייבת להתקיים סימטריה מוחלטת בין הכותב למבקר. חשוב לי מאד שכל מי שמבקר יצירות - יידע שביקורתו חשופה לביקורת - ממש כמו שהיצירה שבוקרה על ידו היתה חשופה לביקורת. מדוע זה חשוב לי שהמבקר יידע זאת? כדי שתהיה קונסטרוקטיבית! הרי ברגע שהמבקר ירגיש חופשי לכתוב מה שבא לו - ללא פיקוח מבחוץ - אז הוא לא יזהר באיכות של ביקורתו, שכן יאמר לעצמו: "מה איכפת לי לשרבט כאן? הרי ממילא אני כאן אדון-הכל העושה ככל העולה על רוחי ואין מי שיבקרני ביקורת-במורנג". אך אם המבקר יידע ששום אדם אינו חסין מביקורת - כולל המבקר בעצמו - אז יקפיד על איכות ביקורתו, שאכן תהיה כנה, ובעיקר: קונסטרוקטיבית. אני חוזר ואומר כי אני מודע לכך שעמדתי הנ"ל חריגה בנוף הסיפרותי, אך הבהרתי אותה רק בגלל ששאלת, ומובן שבכל עת אתה רשאי לחלוק עליה, שכן גם עמדתך לגיטימית לא פחות מעמדתי. כתבת: בן אדם שמעלה סיפור\שיר\קטע לפורום מצפה לקבל חוות דעת כדיי להשתפר בכך שנינו דומים זה לזה. כשאני מעלה יצירה לפורום אז מטרתי היא לקבל חוות דעת כדי להשתפר, כלומר חוות דעת בונה/קונסטרוקטיבית (כפי שהבהרתי בהודעתי הקודמת). כתבת: ולא בשביל דברים אחרים. (ראה סעיף 2 למעלה). אכן כך. כשאני מעלה יצירה לפורום - המטרה איננה לבקר את המבקר. בכך לא אמרתי שלא אבקר את המבקר, אבל בהחלט אין זו המטרה, שכן המטרה היא לקבל את ביקורת קונסטרוקטיבית (כלומר כזו שתאפשר לי להשתפר). כתבת: "4. יום טוב גם לך". 4. גם לך, יום נפלא. כתבת: 5. קיאנו.
5. אלי כהן.

mp38

New member
קשה לי להאמין

שתמצא כאן בפורום הרבה אנשים שיכתבו ביקורת ככל העולה על רוחם כי אין מי שיבקר אותם. ועם אנשים כאלה עדיף פשוט להתעלם, לא להתווכח, פשוט כי אחרת זה יכול להימשך לנצח ואף אחד מהצדדים לא מפיק מזה תועלת. ובאשר לביקורות בונות - אני לא רואה הרבה טעם בלבקר אותן. עזרו לך, יופי, לא עזרו לך - תמשיך הלאה. בכל מקרה קשה לי להבין את הצורך של הרבה כותבים להשקיע יותר בביקורת על הביקורת שהם קיבלו מאשר ביישום הביקורת על הכתיבה שלהם.

אלי כ ה ן

New member
אני מאמין לך

כתבת: קשה לי להאמין שתמצא כאן בפורום הרבה אנשים שיכתבו ביקורת ככל העולה על רוחם כי אין מי שיבקר אותם. אבל אני - בשונה ממך - מאמין כי כשהמבקר (כל מבקר) יודע שביקורתו כפופה בעצמה לביקורת, אז הוא משתדל יותר להשקיע באיכות ביקורתו, והרי בדיוק בזה אני חפץ: בביקורת איכותית, דהיינו בביקורת שאוכל ללמוד ממנה משהו. כתבת: ועם אנשים כאלה עדיף פשוט להתעלם, לא להתווכח, פשוט כי אחרת זה יכול להימשך לנצח ואף אחד מהצדדים לא מפיק מזה תועלת...לא עזרו לך - תמשיך הלאה אני - בשונה ממך - איני מוצא פגם להתווכח עם כל אדם החפץ בויכוח. אני - בשונה ממך - מפיק תועלת מכך שהמבקר יודע מראש שביקורתו חשופה לביקורתי, שכן לדעתי אם יידע זאת מראש - אז זה יעלה את איכות ביקורתו, והרי זה בדיוק הדבר אשר בו אני חפץ: בביקורת איכותית אשר אוכל ללמוד ממנה משהו. כתבת: ובאשר לביקורות בונות - אני לא רואה הרבה טעם בלבקר אותן. עזרו לך, יופי. אני - בשונה ממך - סבור כי כל אדם אשר ביקורתו היתה בונה, ישמח לקבל מהמבוקר משוב שבו המבוקר יספר למבקר כי ביקורתו היתה בונה. כמובן שאם המבקר אינו חפץ במשוב כזה - אז יוכל לומר מראש כי אינו חפץ לדעת האם/במה הועילה ביקורתו למבוקר, ובמקרה שכזה - אכן לא אתן לו משוב כזה. כתבת: בכל מקרה קשה לי להבין את הצורך של הרבה כותבים להשקיע יותר בביקורת על הביקורת שהם קיבלו מאשר ביישום הביקורת על הכתיבה שלהם. בנקודה הזו אני מסכים איתך במאה אחוז. גם אני אינני מבין בני אדם אשר משקיעים בביקורתם על הביקורת שניתנה ליצירתם - יותר זמן מאשר בהשתדלות להפיק תועלת מהביקורת שניתנה ליצירתם. יום טוב לך

keanu reeves

New member
מה הקשר "בשונה ממך" כל שניה?

מאיפה אתה יודע איך היא מגיבה ומתנהגת כשאתה עונה לה כך?

keanu reeves

New member
ז"א שאתה מתיימר להכיר את MP38?

כל שכן לנבא את האופי שלה? לא מובן...

אלי כ ה ן

New member
לאו דווקא.

הרי גם אתה כתבת באחת מהודעותיך כי מתוך דבריי "עולה הרושם" וכו' - כלומר הכל נבע מתוך התרשמותך הסוביקטיבית לגביי. כך גם אני יכולתי להתרשם (סוביקטיבית) באשר לכוונתה של MP38.

keanu reeves

New member
יש הבדל רב

בין: התרשמותי לבין: לקבוע מה תהיה תגובת הנ"ל לא כן?

אלי כ ה ן

New member
לכן מיהרתי להבהיר שכוונתי להתרשמותי

הרי אף אדם אינו מלאך. גם אתה כתבת באחת מהודעותיך כאן: "משמע, אם הביקורת לא מוצאת חן לפי ראות עינייך, אז לא לתת מלכתחילה", ובעצם התכוונת רק כי לפי התרשמותך אתה מבין כי לדעתי אם הביקורת לא מוצאת חן וכו'. מסקנה: לא אני ולא אתה - איננו מלאכים. הלא כן? מסקנה: אף אדם אינו חסין מביקורת. הלא כן? לילה טוב ידידי קיאנו

keanu reeves

New member
איש איש והבנת קריאתו.

ומי אמר שמלאכים אינם טועים?
בכל אופן, רצוי להימנע מהתנבאויות שלא לצורך. ואגב, קניבלים, כמדומני שכותבים ללא הא שבה השתמשת שם (קאניבאלים). הראשונה לא טעות, אך גם לא הכרחית. השניה נראת לי שגיאת כתיב. (אם אינני טועה).

אלי כ ה ן

New member
אשתדל שיהיה גם קונסטרוקטיבי

לגבי הערתך כי רצוי להימנע מהתנבאויות; ובכן הערתך: א. עניינית. ב. מוסכמת עלי מלכתחילה. ג. לא קונסטרוקטיבית (מבחינתי), כלומר היא לא לימדה אותי את מה שלא ידעתי קודם, שהרי אני בעצמי מיהרתי לתקן את עצמי כשהבהרתי שהכל נבע מהתרשמות, מה עוד שאותה "התנבאות" שלי על MP38 לא היתה חלק מיצירתי על הקניבלים, אלא ניתנה כחלק משיחת ידידים ביני לבין MP38, ואינני מצפה מעצמי שבמסגרת של שיחת ידידים אהפוך למחשב המקפיד על ביטויים מדוייקים. ד. אין איתה שום בעייה, שכן כמדומני שהיא לא יועדה להיות ביקורת שלך על איזושהי יצירה שלי - אלא היתה סתם הערת-אגב בין ידידים. לגבי הערתך על הכתיב הנכון של קניבל; ובכן הערתך: א. עניינית. ב. לא קונסטרוקטיבית (מבחינתי), שכן אני - כבלשן - יודע שאין כתיב רשמי (וגם לא כתיב מוסכם) למלים לועזיות מסוג קניבל וכדומה. ג. אין לי איתה שום בעייה. שיהיה לך לילה טוב ידידי קיאנו

המממ...

סגנון התגובה מוכר במקצת. כדאי גם להסתכל על סעיף 1 בתגובה שמעליי המנוסח בזהירות. המילה "יצירות" וההתעקשות על ההגדרה שלה היא עוד משהו שמוכר מהפתיל הזה.

אלי כ ה ן

New member
המלה "יצירות" היא ציטוט מדברי קיאנו

אבל אחרי שהפנית אותי לפתיל הנ"ל - גם אני מתחיל לחוש כי הזהירות שבה נקט קיאנו ריבס בתגובתו הראשונה לי בשרשור - אכן נבעה מהפתיל הנ"ל. שיהיה לך לילה טוב

למעלה