שירשור על רצפת האגן

lavendula

New member
../images/Emo62.gifרפלקס אקספולסיבי

בעקבות "ריענון" שעשיתי אצל מרסי, ושיטוטי ברשת, התבררה לי מהי חשיבותו של הרפלקס האקספולסיבי בשלב הלידה הפעילה. מדובר על הצורך של היולדת ללחוץ כדי להוציא את התינוק, כשהיא כבר בפתיחה מלאה ויש צירי לחץ. לפי ההמלצות שקיבלתי וקראתי, לא מספיק להגיע לפתיחה מלאה ולצירי לחץ כדי ללחוץ, אלא מומלץ לחכות לרפלקס הזה ורק אז ללחוץ, אחרת קיים סיכון של פגיעה ברצפת האגן. ניסיתי להיזכר בלידות הקודמות שלי ואני זוכרת בבירור שלא הרגשתי שום רפלקס כזה. פשוט התחלתי ללחוץ כשהמיילדת אמרה לי ללחוץ. היום אני די בטוחה שאם הייתי מחכה לאותו רפלקס ורק אז לוחצת, קודם כל הייתי מסיימת יותר מהר את שלב הלחיצות (שהיה מאוד ממושך בלידה הראשונה), ושנית, אולי רצפת האגן שלי לא הייתה ניזוקה כפי שהיא היום (ברור שיש לכך עוד גורמים). למה אני מספרת לכן את כל זה? כי מעניין אותי אם אתן מודעות לחשיבות של הרפלקס הזה, וגם מעניין אותי אם מרגישים את הרפלקס הזה עם אפידורל. אני אמנם קיבלתי אפידורל בשתי הלידות, אבל הוא לא השפיע על צירי הלחץ, כלומר, הייתי אמורה להרגיש את הרפלקס האקספולסיבי. אני מצרפת מאמר חשוב בנושא.

הרגשתי בהחלט

אמנם קשה לי לזכור מה היה בשתי הלידות הראשונות אבל בשלישית שהיתה לפני שבוע בפירוש הרגשתי את הרפלקס. קשה היה לי לא ללחוץ אפילו כשהמיילדת בקשה רגע לא ללחוץ זה פשוט היה כאילו זו לא אני שלוחצת אלא הגוף שלי והתינוק שמשתפים פעולה ועושים את תפקידם בדרכו החוצה (מסובך לי להסביר את התחושה). בשלב הלחיצות הייתי עם אפידורל והרגשתי את הצירים ממה שהבנתי מהמילדת המינון היה טוב ולכן לא שיתק אותי עד רמה של חוסר תחושה מוחלטת, בלידה הראשונה שלי הייתי ממש משותקת ולא שיתפתי פעולה- לא הצלחתי ללחוץ ובכלל לא הבנתי מה רוצים ממני, רק אחרי שהפסיקו את האפידורל התחלתי לשתף פעולה.

עדיעד

New member
לא הכרתי את המונח !

קראתי את ההודעה והמאמר. אני מכירה את עצם הרעיון של לידה פיזיולוגית אבל ספציפית על הרפלקס ועל שמו לא שמעתי. זה מעניין מאוד. אני אנסה להיות מודעת בלידה (בתקווה שארגיש מספיק חזקה לא לקחת אפידורל...). תודה על ההארה !

lavendula

New member
גם אם תקחי אפידורל

את עדיין יכולה לבקש שיפחיתו את המינון, או שבכלל יפסיקו לך אותו בצירי לחץ, אם יש לך אומץ. הצירים האלה מאוד כואבים, אבל מסתבר שחשוב להרגיש את הרפלקס הזה.

עדיעד

New member
אני מקווה שאוכל לקבל את האפי-קל

אני מתכוונת ללדת ב"ליס" ושם מאפשרים לקבל אפיקל (האפידורל במינון המוגבל שמאפשר תנועתיות). אז אם אחליט לקבל משכך כאב, אני מקווה שיאפשרו לי אפיקל ואז יהיה גם יותר קל לחוש ברפלקס אם וכאשר הוא יגיע !

אפיקל בליס רק באמצע שבוע, רק

בבוקר ורק כשחדר לידה לא מלא. והוסיפו לי רק כשהמרדים הספציפי שנותן אפיקל נמצא. לעומת זאת במאיר יש אפשרות לקבל אפיקל כל הזמן.

עדיעד

New member
כן../images/Emo4.gif אני מודעת למגבלות הקשות האלה

אני בהחלט מקווה שהתנאים של זמן הלידה שלי יעמדו בדרישות לאפיקל... (יהיה לנו קשה להגיע עד מאיר...) בכלל אני עדיין מקווה לא לקבל שום זריקה בגב ולעבור את זה בלי הרדמה

עם אפידורל מאד קשה להרגיש את

רפלקס פליטת התינוק. האישה יכולה להרגיש לחץ בכיוון פי הטבעת אבל זו לא אותה תחושה כמו הצורך העז ללחוץ.

lavendula

New member
האם יתכן שאפידורל לא ינטרל צירי לחץ

אבל ינטרל את הרפלקס האקספולסיבי? כאמור, קיבלתי אפידורל ב-2 הלידות, אבל הרגשתי יופי את צירי הלחץ, ואת הרפלקס הזה לא.

את המונח לא הכרתי. את התחושה כן.

ועוד איך. יש שלב שבו פשוט אי אפשר שלא ללחוץ. הצורך בזה הוא כל כך אדיר שאין דרך להלחם בו. זה היה השלב שבו הודעתי לרופאים שסביבי שממש אין טעם לעבור לחדר ניתוח לקיסרי כי הילד עומד לצאת... לקח שלוש ורבע לחיצות בערך והוא טס החוצה. מאד מקווה שכך יהיה גם הפעם.

She Dolphin

New member
אני לא יודעת מה זה הרפלקס הזה

אבל בשתי הלידות שלי שהיו ללא אלחוש המיילד (בראשונה) והמיילדת (בשניה) אמרו לי להגיד מתי אני מרגישה צורך בלתי נשלט ללחוץ וכשהרגשתי את זה הם אישרו לי להתחיל ללחוץ ובאמת התינוקות יצאו ממש מהר אחר כך (בלידה הראשונה אחרי כ 4 דקות ובשניה אחרי כ 7 דקות). בתחושה שלי זה היה משהו כמו קקי
שעומד לצאת בלי שאני שולטת עליו (אבל הרבה יותר גדול, כמובן
). התחושה הזאת גרמה לי לצעוק "אני רוצה ללחוץ אני רוצה ללחוץ" אפילו בלי לדעת מה בדיוק הפרוש של ללחוץ
. וכמובן שהכי קשה ומפחיד בשלב הזה זה כשאומרים לך "עכשיו לא ללחוץ" כי יש תחושה של משהו שמתקדם בלי שניתן לעצור אותו. לשלב בלתי אפשרי הזה חשוב מאוד לדעת להרפות את השרירים למטה, זה מאפשר לתינוק להתקדם החוצה בהדרגה עם כמה שפחות פגיעה ברצפת האגן.

מאוד חשוב שהבאת את זה

אמנם כבר קראתי על זה חומר אבל חשוב שכלן תדענה אבל בלידה שלי המיילדת ממש צעקה עלי שאלחץ וממש לא הסכמתי ,הרגשתי אפילו צורך לעצור ואז היא ממש כעסה עלי ומרה לי בבוטות: "במקום להזיז ככה את התחת שלך תלחצי"
אז לחצתי במשך שעה וחצי
בכל ציר 3 לחיצות ובהמשך 4 לחיצות ,סיוט שנגמר בקרע קטן ובאוצר גדול

lavendula

New member
זה בדיוק החשש שלי

שהמיילדת תכריח אותי ללחוץ לפני הזמן, וקרע זה ממש הדאגה האחרונה שלי. אני הרבה יותר חוששת לגרום נזק נוסף לרצפת האגן שלי. ומהסיפורים שאני קוראת, עושה רושם שברגע שמופיע הצורך הזה, הרבה יותר קל להוציא את התינוק, אז למה לזרז ככה?

מירבבב

New member
כשאחותי ילדה, המיילדת בהחלט תמכה

בגישה זו. המיילדת אמרה לה בפירוש שהיא אמורה להרגיש מתי היא צריכה ללחוץ ושתלך עם התחושות והרפלקסים שלה. המיילדת היתה שם בשבילה ותמכה בה, ובין היתר עודדה אותה להקשיב לגוף שלה. ואכן, זו היתה לידה מהירה וקלה. טוב שיש מיילדות שיודעות לעשות את העבודה שלהן.

אל תישאלו לי היה את הרפלקס הזה../images/Emo4.gif

ומאחר שזנחו אותי בלידה הראשונה בחדר ולא ניגשו אלי בכלל...וכשניגשו אפילו לא בדקו פתיחה [זה היה נורא] אז כשהיה לי את הרפלקס הזה חשבתי שזה תחורים [כי חברתי הטובה כל הזמן הפחידה אותי בנושא] ואז במקום ללחוץ כי הייתי לבד קיווצתי פנימה פשוט איום ונורא...על כן בלידה השניה לא הסכמתי להתאשפז עד ממש סמוך ללידה...וברגע שהתאשפזתי עשיתי מקלחת קצרה הלכתי למיטה ו...תוך 10 דקות התינוקת היתה בחוץ. את כל הצירים הכואבים עשיתי בקבלה שם הרגשתי הכי בטוחה עד שעבר הרופא והודיע לי שניראה לו שזהו זה אני תכף יולדת [זה שנישכבתי לי כבר על הריצפה...]

tovim

New member
לא ידעתי שכך קוראים לזה אבל הרגשתי

בהחלט. עם ובלי אפידורל התחושה היתה זהה. שהגוף שלי עושה מה שהוא רוצה ולי אין שליטה על זה בכלל. לא יכולתי לעצור את הדחף ללחוץ גם כשהמיילדת צעקה שזה לא בסדר. מצד שני, בגלל האינטנסיביות הרבה של התהליך, צירי הלחץ האלה נגמרים אצלי בערך תוך שתי דקות.

bxLiat

New member
הרגשתי טוב

אבל ילדתי בלי אפידורל. אחרי המון שעות בחדר לידה, כמובן שדווקא ברגע שהמיילדת לא היתה בחדר פתאום הרגשתי דחף עצום ללחוץ, וזה היה נורא מפחיד! אני זוכרת איך צרחתי לבעלי שילך להביא את המיילדת מהר והמסכן לא הבין מה קורה...

למעלה