שינוי תפיסה בעדה החרדית

shandy

New member
שינוי תפיסה בעדה החרדית

לגבי אלימות במשפחה ותקיפות מיניות קורס אשר הכשיר נשים חרדיות ללוות קורבנות אלימות, הסתיים. אחת מהשאלות שאותי מסקרנות, במי יתייעצו הנשים החרדיות, ברבנים הגברים, או באנשי מקצוע, והאם תהיה הלימה בין התשובות
 
מוכרחה לציין שבעת הקריאה של המאמר

הזה, במיוחד לנוכח הקטע הבא, עברו לי צמרמורות. הרבנית וגם המתנדבת ל' אמרו, כי הן חשות שחל שינוי משמעותי בחברה שסביבן בעקבות ההשתתפות שלהן בקורס. בעיקר הופתעו מכמות הפניות שזורמות אליהן מאז. "מסתבר, שאלימות וגם תקיפות מיניות זה תופעה רחבה, משהו שלא שיערנו", אומרת הרבנית. "אחת הסיבות לכך שאנחנו שומעות על כך יותר היא, שבשיחות נשים נשים מבינות שפתאום יש פתיחות. הן מבינות, שאם הרבנית הזו והזו הלכו לקורס במשטרה, אז זאת לא בושה, והן מתחילות לדבר ולספר". ופתאום חילחלה לי תחושה מבהילה שאולי אנחנו בני מזל שאצלנו זה לא קיים ושבכלל אנחנו במיעוט...
 

שש שבע

New member
בעיני אלימות היא סוג של מחלת נפש

ולכן היא קימת בכל המגזרים, וכבר למדנו מזמן שאלימות במשפחה ניתנת לטיפול, גברים אלימים עברו שיחות וטיפול עם פסיכולוגים מומחים, בחברה החרדית היתה פחות מודעות לענין. ויש גם את הבעיה של "מה יהיה עם...השידוכים של הילדים" היום יש יותר מודעות לבעיות שונות שמותר להוציאן החוצה לטיפול, החל בילדים מפגרים, וילדים בעלי נכויות שונות וכלה במחלות נפש ובעיות במשפחה, במי מתיעצים? גם בחברה החרדית יש עובדות סוציאליות, יועצי ויועצות נישואין, ויש גם רבנים שתחום ההתמחות שלהם הוא עניני משפחה. להזכירכם ההלכה אומרת שמי שמכה את אישתו "מנודה לשמים 40 יום", וזה אומר שאין ערך לתפילותיו ומצוותיו וכו'. ככה שודאי אין שום עידוד לאלימות אלא להפך. וכל מה שאמור בכתבה לא אומר שלא היה טיפול בבעיות עד היום, היה טיפול, השאלה כמה פנו אליו... ופה יש שינוי.
 

דוסטו

New member
מספיק הסכמנו פעם אחת היום

אלימות זו מחלה? עוד דרך להסיר אחריות מאנשים אלימים. רבנים שמתמחים בענייני משפחה? איפה בדיוק הם מתמחים? בפוניביץ'? במרכז הרב? בוויז'ניץ? אצל המקובל כדורי? אצל האקס-קרימינל אבו-חצירא?
 

שש שבע

New member
אתה מוזמן ללכת ולשאול אותם

פונוביץ' ומרכז הרב הם מוסדות תורה, לא מוסדות ללימוד בבעיות משפחה, יש לנו מטפלים משלנו עובדה פשוטה שאפילו לא דתיים הולכים אליהם לטיפולים. רוצה שמות? ישנו את הרב שמחה הכהן, שהוא יועץ נישואין מופלא ביותר, וישנו הרב נחום דאימנט, שאף הוא מטפל מוכשר ומטפל בכל המגזרים, והשניים האלה אלף כמו פסיכולוגית מסוימת אחת שלמדה באוניברסיטה והפה שלה משול לג'ורה, ועצותיה לעצות אחיתופל, לא יגיעו לקרסוליים שלהם. והם לא היחידים. והענין הוא אצל המטפלים אצלנו שאחרי שהם לומדים שנים בישיבות ומוציאים תואר רב, הם הולכים ולומדים את ה"חומר" שלכם, ולא אצלם בישיבות. יש הרבה רבנים בעלי תואר ד"ר והם אפילו לא חושבים להשתמש בתואר הזה לפני שמם , סתם דוגמא, יש רב יהודי גדול משכמו ומעלה, שקיבל \ את פרס החינוך על הקמת מכללה לבנות דתיות וחרדיות בירושלים בבית וגן, האיש הזה שהוא רב, הא בעצם ד"ר למשפטים, אבל הוא אף פעם לא חותם את זה ככה הוא חותם יהודה קופרמן.האיש הזה לא מטפל זוגי או משהו, אבל עצה אחת שלו אין לה ערוך. יש אנשים שחושבים שהתואר לפני השם אינו חשוב כל כך, אלא המעשים. וכן, בעיני אלימות היא מעין מחלת נפש, עובדה שניתן לטפל בה בטיפולים נפשיים, ויש זוגות משוקמים אחרי שעברו טיפול כזה (בעיקר הבעל), אחרת לא היה ניתן לטפל בזה.
 

דוסטו

New member
אז תהיי ברורה

יש דר' לחינוך/פסיכולוגיה/משפטים שהם גם רבנים. וזה לגיטימי לחלוטין. מקצועות טיפוליים כ"כ פרוצים, יש ביניהם כ"כ הרבה שרלטנים שלא משנה אם מי שעוסק בהם הוא רב או קורא בצבעים. כל עוד הוא לא למד במוסד מוכר ומבוקר - הוא לא מטפל. וכן, אני מסכים מראש - גם מי שלמד בהם לא תמיד מומחה או מוצלח. אבל זו המערכת הקימת. והמערכת החליטה שיש צורך בלימוד מסודר, מובנה ומבוקר כדי לקבל תואר ורשות לעסוק במקצועות משוימים. אני יכול להיות גאון הדור, ומהיום ועד הודעה חדשה לקרוא ספרי רפואה ואנדוקרינולוגיה. אם אעשה בדיקה גניקולוגית לאישה זה לא יהפוך אותי משרלטן שעושה מעשים מגונים לגניקולוג.
 

יונית א

New member
גניקולוג ורב?

עדיין מרבית הרבנים שבהם מתייעץ מרבית הצבור הדתי אינם פסיכולוגים, אינם רופאים ואינם בעלי הכשרה והסמכה אקדמאית אחרת פרט ללמודי הרבנות. יחד עם זאת, אנשים דתיים פונים אליהם בכל מיני סוגיות ובעיות אישיות, וגם נעזרים בעיצותיהם המלומדות ואלו בעיניהם ברי סמכא. כל עוד מאמינים בנותן העיצה הוא יכול להיות רב, או קוסם אפריקאי. העיקר האמונה.
 

דוסטו

New member
י.א. - תעשי טיול לגוש שגב

תמצאי שם מצאי בלתי נדלה של "רבנים" וקוסמים ישראלים אחרים. מדיטאציות, רייקי, I am, you are, he is, קוראים בצבעים, אימן, אמן הללויה.
 

שש שבע

New member
יש לך טעות,

דוקא אלה שמבחוץ והם הלא חרדים שפונים לרבנים, פונים אל ה"לא נכונים" ואל שרלטנים, ורמאים, אבל אלה שמבפנים מכירים מי באמת רב, או לפחות יכולים לברר עליו, ומי לא. זכור לי מקרה אחד שפורסם בציבור הכללי על איזה מקובל אחד ושהוא עושה נפלאות, אבא של חברה אמר לה "זה, זה שזרקו אותו מכל ישיבה נהיה מקובל? בולשיט, הוא רמאי ומאחז עינים" לימים לא רבים נתלתה התרמית שלו אבל לא לפני שהוליך שולל המון תמימים שבאו לעשות אצלו "תיקונים" הענין הוא שרוב אלה היו דוקא חילונים או דתיים מסורתיים כאלה שלא מעורים בחברה החרדית.כי ברגע ששמעו את שמו החרדים מיד ידעו מי הוא. יש רבנים בעלי השכלה אקדמית והם לא מעטים, אבל הרבה מהם לא מפרסמים את התואר האקדמי שלהם בגלל שהם לא חושבים שזה כבוד כל כך גדול, ולכן כשהיינו צריכים יעוץ מפסיכולוג עבור אחד ילדים הלכנו לרב שהוא גם פסיכולוג , וכשצריכים מורה הלכה, הולכים לרב שהוא פוסק, וכשצריכים יעוץ בענין רפואי אנחנו פונים לרופא, הכי טוב שאפשר גם אם משלמים הון כסף, כי בדיני נפשות לא עושים חוכמות, וגם אם הרופא הוא סופר חילוני. דבר ידוע הוא שהשר"פ עושה את הכסף הטוב ביותר מהחרדים. אומנם יש רבנים שיש להם השכלה כללית מתוך קשר עם רופאים ובעיות, ומתיעצים עימם, כמו הרב פירר, הוא לא מחליט ע דעת עצמו, אלא מקבל את כל החומר ופונה אל הכי גדול בתחום ומברר איתו, מה יש לרב פירר שאין אנחנו יכולים לעשות? קשרים. אז אם הוא לא היה רב וגם היה נותן את השירות, היו פונים אליו. ישנו את הרב גרנמן, ואת הרב פישר שעושים עבודה דומה, אגב לכל הציבורים. ויש רבנים שעיסקם עם בני אדם מאוד גדול, ועם הזמן רכשו הרבה מיומנויות, ויש להם ראש טוב, ואנשים מתיעצים איתם בענינים כללים, אם להשקיע בקנית דירה, ואיפה וכו', כמו שכל אחד יכול להתיעץ עם חבר, בד"כ הרב נותן תשובה שהיא בגדר עצה, בדרך כלל העצה גם טובה. אז יש אנשים שלא זזים בלי רב, ויש כאלה שכן, וכל אחד והאופי שלו, כמו שבציבור אחר יש כאלה שלא זזים בלי האסטרולוג שלהם ויש כאלה שבקושי יודעים איזה מזל הם.
 

siv30

New member
היי דוסטו אל תהפוך את היוצרות

מבחינתם הם קודם רבנים ורק אחר כך דר' ל...למה אתה הופך את סדרי בראשית?
 
למעלה