שיטת שמ"א - תשס"ו

nitsansh

New member
אם קיבלת אישור לתוכנית ועוד לא עברו מאז 5

שנים אז לא צריכה להיות בעיה.
האם כשהגשת את התוכנית הקורסים שנכללו בה היו 51 נקודות במד"ח ובאחד הקורסים הופחתה נקודה?

לא.

הדרישות לתואר הן כמו שהיו (הגשתי תוכנית לימודים לפני שנה).
פשוט יצא ככה, עכשיו כשאני רואה..

אה..חחחחחח...לא

לא קיבלתי אישור על התכנית לימודים הזאת.
אם הייתי מקבלת אישור לא הייתי פה עכשיו.

כתבתי את ההודעה בשביל לדעת האם יש בכלל סיכוי לקבל על דבר כזה אישור כי זה אומנם נקודה אחת אבל זה עדיין חסר

nitsansh

New member
זאתומרת שידעת שהתוכנית לא מאושרת?

אני לא מבין את הביטוי "יצא ככה"... את בחרת איזה קורסים ללמוד והיית צריכה לבדוק שיש לך מספר הנקודות הדרוש.

nitsansh

New member
אם את מסתפקת בתואר שלא יהיה במדעי החיים

אז ייתכן שעמדת בדרישות לתואר במדעי הטבע... האם למדת קורס בפיסיקה במסגרת התשתית או בחירה חופשית?

nitsansh

New member
למדת יסודות הפיסיקה אז יש לך תואר במדעי הטבע

אם את רוצה ששם התואר יהיה "מדעי החיים" תצטרכי ללמוד עוד קורס במדעי החיים.

ממש לא!

עשיתי את כל הדרישות לתואר במדעי החיים וזה מה שאני רוצה שיהיה כתוב בו.
אם ארצה להמשיך בחיי למחקר זה יהיה מחקר במדעי החיים, בתור ביולוגית.

עשיתי שני קורסים יסודות הפיזיקה לביולוגים במסגרת התשתית. במדעי החיים אין קורס בחירה פיזיקה.

לתלמידי מדעים

למה שאני אבזבז את הבחירה החופשית שלי על פיזיקה אם עשיתי כבר פיזיקה במסגרת לימודי התשתית שלי?
אחת הדרישות היא קורס/ים בפיזיקה המקנה/ים לפחות 6 נ"ז.

nitsansh

New member
בחירה חופשית היא... חופשית

חוץ מההגבלה של קורס אחד מרחיב דעת במדעי החברה או הרוח ניתן להשלים את הנקודות בבחירה חופשית בכל קורס שמוצע באו"פ.
אם תסיימי קורס של 6 נק' במדעי החיים יהיו לך 5 נק' בבחירה חופשית.

הייתה לי הארה

טוב, אחרי ה"לא" ההחלטי לקחתי את עצמי לפורום מדעי החיים/ביולוגיה.

והבנתי, שהתואר במדעי הטבע הוא גבר בשינוי אדרת פשוט.
אני חושבת ללכת על תואר במדעי הטבע, הבנתי שאני יכולה להמשיך איתו גם לתואר שני בכל תחום מחקר שאני ארצה (אם אני ארצה).

בכל אופן, אני עומדת בכל התנאים ואף יותר, אני מתכוונת להגיש תכנית לימודים עם שינוי שם תואר ועם כל השינויים שכרוכים בכך.
לא אכלול את הקורס שאני מוותרת עליו בתכנית לימודים אבל אני כן אגש לבחינה כי אין לי מה להפסיד.

רק לגבי פיזיקה, למה התכוונת? גם אם לקחתי אותו במסגרת לימודי תשתית אני עומדת בתנאים לקבלת תואר במדעי הטבע.
עשיתי טוויסט בחלום, אני לא יודעת עד כמה החלום הזה היה שווה את זה אם אחרי כל כך הרבה שנים של לימודים אני מחליפה מקצוע.
היה לי מאוד קשה לוותר על מדעי החיים כמקצוע ועכשיו אני מתמודדת עם שלב נוסף, לאבד את הכותרת של התעודה.

ממשיכים הלאה (בפורום ביולוגיה דיברו הרבה על כך שהמקצוע לא מביא פרנסה במיוחד כשיש משפחה, יש לי משפחה ולכן העדיפות היא להגשים את החלום שלהם ולא שלי עכשיו
)

nitsansh

New member
אין לימודי תשתית בתואר במדעי הטבע

דרישות החובה הן:
יישומי מחשב מתקדמים
קורס אחד במתמטיקה
קורס אחד בפיסיקה
קורס אחד בכימיה
קורס מעבדה אחד במדעי הטבע והחיים
קורס מרחיב ידע במדעי החברה או מדעי הרוח או הקורס תולדות המתמטיקה.
בכל אלה את עומדת.
צריך לצבור לפחות 84 נקודות בכל חוגי המדעים כולל 24 נקודות ברמה מתקדמת, מתוכן 54 נקודות במדעי הטבע והחיים כולל 12 ברמה מתקדמת.
נדרש רק קורס סמינריוני אחד במדעים.
בכל התנאים האלה אני מניח שאת עומדת. חסרה לך רק השלמה ל108 נקודות שאותה ניתן לעשות בכל קורס שתרצי.
אני מציע לך לבדוק את האפשרות ללמוד את הקורס צפונות כדור הארץ שנלמד בקיץ במקום אחד הקורסים במדעי החברה.
זה יאפשר לך לשנות את איפיון התואר למדעי החיים בהדגשת לימודי שדה עם השלמה של קורס או שניים. תקראי את תוכנית הלימודים ותראי מה חסר לך בקורסי הבחירה. בסתו אפשר ללמוד במקביל 2 קורסים בגיאולוגיה: נדבכים וקורס מעבדה.
מומלץ במיוחד למי שאוהב סיורים... יש אחד כזה בצפונות ו3 בנדבכים (2 של יומיים). בקורס מעבדה בגאולוגיה יש 4 מפגשי מעבדה ברעננה וצריך להגיש 2 ממנים שמהוים את ציון הקורס (אין מבחן).

לימודי התשתית הם אותם לימודי החובה

אני ממשיכה עם התכנית לימודים שלי.
ברגע שאסיים את חובותיי לתואר מדעי הטבע אוציא אישור זכאות זמני.

אישור זכאות זמני יאפשר לי להירשם להסבה וגם לעשות את הבחינה שהחלטתי לוותר עליה.
ברגע שאצליח בבחינה אעשה סגירת תואר סופית לתואר במדעי החיים.

לא מתכוונת לשנות את התכנית לימודים הנוכחית אלא רק לעשות מס' שינויים שישרתו אותי להסבה.

אני עומדת בכולם, אין לי לעשות השלמה ל-108.
בסוף הקיץ יהיו לי 109 נ"ז.

כמו שאמרתי

חלו שינויים.
עד הסמסטר הנוכחי היו לי את כל הנקודות למדעי החיים ואף יותר.

כמו שכתבתי, מכיוון שאני חייבת לסיים בקיץ בצעתי שינויים בתכנית לימודים (עוד לא שלחתי אותה לאישור) וגיליתי שחסרה לי נקודה אחת באשכול בחירה (50 נ"ז במקום 51) ולעומת זאת יש לי נקודה מיותרת באשכול בחירה חופשית (16 נ"ז במקום 15).
אחרי שגיליתי פניתי לאחת היועצות שאני מעריכה (גיליתי אותה לפני מספר חודשים לצערי!) ואני מחכה לתשובה, לשמוע מה הסיכויים לקבל וויתור בתחום X אבל להשלים אותו בתחום Y.

מדגישה, יש לי את כל הדרישות לתואר, עשיתי את כל המחויבויות שלי לתואר.
אם לא תהיה ברירה אמשוך סמסטר נוסף בשביל לעשות את הקורס שעליו וויתרתי בלית ברירה (נכשלתי בקורס מסוים ויש לי אפשרות לעשות בו מועד ב', חשבתי שאוכל לחמוק ממועד ב' בכך שאקח קורס אחר ואשלים את המכסת נקודות החסרות לי-מתברר שזה לא קל) ואסיים את התואר עם נ"ז עודפות יותר ממה שחשבתי.

השאלה שלי מלכתחילה הייתה האם יש טעם בכלל להגיש בקשה לועדת אישור תכניות לימודים!

nitsansh

New member
אולי תכתבי פרטים מדויקים? זה יהיה יותר מובן

כמה נקודות במדעי החיים יש לך מקורסים שסיימת וכמה בלימוד?
כנ"ל לגבי בחירה חופשית?
מה השינויים שאת רוצה לעשות בתוכנית?
האם יש אופציות נוספות?

אני לא שמעתי על מצב שניתן לקבל תואר בלי לעמוד בדרישות שלו... בכל מקרה, מי שמאשר תוכנית לימודים לתואר זו הוועדה לאישור תוכניות לימודים ולא שום גורם אחר אז חבל לבזבז זמן בהתיעצות עם מי שאין לו סמכות בענין.

אין יותר מדויק ממה שכתבתי בהודעה הראשונה...

מכיוון שלימודי תשתית הם חובה לתואר אז לא אציין אותם.

הדרישה למדעי החיים היא 51 נ"ז לפחות בכללן 18 לפחות מתקדמות.
אני עומדת על 50 נ"ז.

זה משנה אם אני אתחיל לכתוב לך בפירוט מה השינויים?
וויתרתי על קורס של 6 נ"ז במדעי החיים ובמקומו לקחתי קורס אחר השווה גם הוא 6 נ"ז במדעי החברה.
למה?
כי הקורס במדעי החיים נלמד רק בסמסטר א' ואילו הקורס במדעי החברה נלמד גם בסמסטר ג' (שזה מה שאני צריכה)

עכשיו, לאחר ההסבר הזה יוצא כי אם אני מוותרת על הקורס במדעי החיים השווה 6 נ"ז ולוקחת קורס ממדעי החברה השווה גם הוא 6 נ"ז אני יוצאת בהפסד של נ"ז אחת באשכול בחירה שלי למדעי החיים אבל יוצאת ברווח מאשכול הבחירה החופשית.
כלומר, 50 נ"ז באשכול בחירה במדעי החיים ו-16 נ"ז באשכול בחירה חופשית.

אמנם זה שווה 108 (אפילו 109) נ"ז הדרושות לתואר אך אני נופלת בנ"ז אחת בדרישות של סעיף בחירה של מדעי החיים.
מקווה שעכשיו ברור.

אין אופציות נוספות, אני צריכה קורס שנלמד בסמסטר ג', אין כאילו קורסים במדעי החיים.
(האופציה היחידה שעוד יכלה להיות טובה היא הסיור בקורס סימביוזה שלא מוצע עוד-אם הייתי יודעת שהתואר שלי תלוי בקורס שגם ככה מוצע בחינם כנראה שהייתי לוקחת אותו ולא מבטלת באדישות!)

למעלה