שדרוג לוח חשמל תלת פאזי 25 אמפר בדירת קבלן (מחיר למשתכן)

יוסיגב

New member
שלום! אני עתיד לקבל דירה חדשה מקבלן עם תלת פאזי 25 אמפר (מחיר למשתכן כלומר לא יכול לבצע שינויים טרם קבלת מפתח) ויש לי כמה שאלות, אבל בקצרה:

ראשית, בנוסף לכלי החשמל הרגילים (מדיח, מכונת כביסה, מייבש, קומקום, תנור) אני מתכוון לשים כיריים אינדוקציה תלת פאזיות, מזגן VRF תלת פאזי של בין 8 ל-10 כ"ס (שדורש לבדו כנראה גיד של 4 מ"מ או יותר), מזגן נפרד לממ"ד וכן משאבת חום לחימום מי צריכה, כאשר בעתיד צופה שאעשה חימום תת רצפתי על מים.

1. האם כדאי או שאני צריך להגדיל את הפקקים ל-40 אמפר (או יותר) ומה התהליך/העלויות/הזמן שזה יקח?

2. בהנחה שארצה להחליף את לוח החשמל עצמו (סביר להניח שלא יהיה בזה שנקבל עם הדירה מספיק מקום לכל המפסקים), מהו הלוח הכי איכותי ומהם הגידים/החומרים האיכותיים ביותר שניתן לרכוש, כדי שאדע מה לבקש כאשר יגיע הזמן לבצע את העבודה.

תודה מראש!

רשר

Well-known member
מנהל
שלום! אני עתיד לקבל דירה חדשה מקבלן עם תלת פאזי 25 אמפר (מחיר למשתכן כלומר לא יכול לבצע שינויים טרם קבלת מפתח) ויש לי כמה שאלות, אבל בקצרה:

ראשית, בנוסף לכלי החשמל הרגילים (מדיח, מכונת כביסה, מייבש, קומקום, תנור) אני מתכוון לשים כיריים אינדוקציה תלת פאזיות, מזגן VRF תלת פאזי של בין 8 ל-10 כ"ס (שדורש לבדו כנראה גיד של 4 מ"מ או יותר), מזגן נפרד לממ"ד וכן משאבת חום לחימום מי צריכה, כאשר בעתיד צופה שאעשה חימום תת רצפתי על מים.

1. האם כדאי או שאני צריך להגדיל את הפקקים ל-40 אמפר (או יותר) ומה התהליך/העלויות/הזמן שזה יקח?

2. בהנחה שארצה להחליף את לוח החשמל עצמו (סביר להניח שלא יהיה בזה שנקבל עם הדירה מספיק מקום לכל המפסקים), מהו הלוח הכי איכותי ומהם הגידים/החומרים האיכותיים ביותר שניתן לרכוש, כדי שאדע מה לבקש כאשר יגיע הזמן לבצע את העבודה.

תודה מראש!
לרוב קבלן נותן לוח שורה אחת 24 מקומות, תרצה תוספת תחבר אליו שורה זהה נוספת (לרוב מלמטה),
הגדלת חיבור ולוח יעשה חשמלאי עם רשיון כי תאלץ לבצע בדיקת חח"י והוא צריך לחתום ולתאם את הבדיקה,
3X25A מספיק לכל הדרישות כיום לכן אל תגדיל אלא ביחד עם תוספת חימום רצפתי (הרמת מרצפות ובלגן בכל הבית),
בכלל בעקרון קבל את הדירה מהקבלן וגור בה שנה לפחות ואז תחליט אם לבצע שינויים,

9

יוסי זיו1

Active member
השאלות מוכרות לי, מזגן ממד יתחבר על ה VRF, בין כה אין מקום להרבה יחידות במיסתור,ל 1.70 ברוטו ברוחב נכנסת יחידה אחת של VRF ואין מקום להניח לידה מעבה נוסף גם אם הוא קטן,ואם תרים אותו מעל כשתפעיל את ה VRF יהיה כל כך חם במיסתור שתחנוק מחום את המזגן הקטן הזה, ושלא נדבר על יחידת חימום לתת רצפתי , אמרתי ,חימום תת רצפתי עושים לפני ריצוף וכלכלית להרים ריצוף בכל הבית להוציא את השומשום ולהניח צנרת ובידוד וזה גם לאחר שיש אינסטלציה וניקוזים קימים מחייב גם הרמת ריצוף מעבר לגובה הנוכחי ואז תוסיף גם נגרות דלתות ודלת ממ"ד, אז מחיר למשתכן לא כלכלי ,תעבור פי 2 ויותר את החיסכון במחיר למשתכן,זה עושים בדירות קבלן וגם זה לפעמים הקבלן מתנגד שלא לדבר על מחיר למשתכן שאי אפשר להזיז שקע.
לגבי קו חשמל 4 קוודרט חוט דרוש עם מאמת 20 אמפר ולעיתים במחיר למשתכן הצינור המוביל של החוטים לא יאפשר לך השחלת חוטים בקוטר הנדרש כמו שעשיתי ליד,שם בגלל השיפוץ המסיבי העבירו קו חדש לגמרי.

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל

תודה מראש!
א. איני בר סמכא בנושא הגדלת חיבורים ובטח שלא בתמחור עלות העבודה ע"י חשמלאי מוסמך כזה או אחר.
ב. אבל כפי שכבר כתבו לך, עלות ה"שיפוצים" או השדרוגים בדירה יהיו יקרים ברמה שתהיה לא כדאית או כלכלית עבורך.
לכן, יהיה נכון שלא לשנות דבר, לא להגדיל כלום ולא לשפץ דירה חדשה.
תגור בה מספר שנים עד, שזכותך למכור ללא עלויות מס וכיו"ב תגיע, ואז, לך על רכישה או על בנייה של דירה חדשה, שבה תוכל לבצע את הכל מראש.
זה יהיה הרבה יותר כלכלי, ואז גם תוכל ליהנות מכל השדרוגים בעלות הנמוכה והכדאית ביותר.
בהצלחה.

יוסיגב

New member
תודה רשר. אכן אם אחליט לשים את החימום התת רצפתי אז ממילא אכנס לשיפוץ ואז להביא חשמלאי יהיה פשוט יותר. אתה יודע לומר בערך מה העלויות של ההחלפה וכמה זמן לוקח לעבור את האישורים של חח"י? ברור שאשתמש בחשמלאי מוסמך עם תעודה בתוקף - אני מכיר יפה את התקנות ואת ההסמכות. תודה!

רשר

Well-known member
מנהל
תודה רשר. אכן אם אחליט לשים את החימום התת רצפתי אז ממילא אכנס לשיפוץ ואז להביא חשמלאי יהיה פשוט יותר. אתה יודע לומר בערך מה העלויות של ההחלפה וכמה זמן לוקח לעבור את האישורים של חח"י? ברור שאשתמש בחשמלאי מוסמך עם תעודה בתוקף - אני מכיר יפה את התקנות ואת ההסמכות. תודה!
מחיר של הגדלה בחח"י יש באתר שלהם,
מחיר של חשמלאי - תלוי בכיס שלו, שלך, וכמובן בעבודה הנדרשת, לי אין מושג בתחום כי לא עוסק בו,
שים לב לתשובת "יוסי זיו 1", בעצם האפשרות למשאבת חום לחימום רצפתי לא קיימת כי אין מקום לציוד, לכן תוכל רק חימום חשמלי "אומי" שלרוב יחייב הגדלה ל 3X63A או 80A תלוי בשטח הכיסוי והמחיר בהתאם של חח"י והחשמלאי,

יוסי זיו1

Active member
יש אפשרות והיא העדיפה של דוד חימום עם משאבה מובנית מאחר וחימום מי צריכה יעשה הרבה בעיות של אבנית במחליף חום של האינוורטר אלא עם יושקע סכום לא קטן של מערכת מים סגורה בין מחליף חום המים של ה VRF למחליף חום בדוד שלמעשה רק אם יתנתק מהמערכת הסולרית של הבנין יוכל להשתמש במחליף החום הקיים בדוד לצרכים אלו ואם ירצה להשתמש גם במערכת הסולרית יהיה צריך להזמין דוד מיוחד עם 2 מחליפי חום כי בכל מקרה לא יוכל להתנתק מהמערכת הסולרית מבחינת אחזקה משותפת אלא פיזית בלבד.
דוד כזה קיים בתדיראן וכרומגן ועוד.

למעלה