שבתאי

שבתאי

בעיקבות מהומה קטנה שהיתה כאן בפורום (אני יודע שלא הרבתי להשתתף בזמן האחרון אבל אני בדרך כלל קורא) אני מעוניין לפתוח דיון אחת ולתמיד על השחקן המרכזי הזה באסטרולוגיה- שבתאי, ועל הדמוניזציה או על האידיאליזציה מנגד שהוא עובר אצל אסטרולוגים שונים. נראה שהרבה מאוד מפחדים ממנו. יש הרואים בו מקור כל הרע- כל הצרות, הכשלונות, הפחדים, המעצורים ובאופן כללי כל הנאחס בחיים. לדוגמא, צמידות ירח שבתאי היא בעני אחדים תמיד אבל תמיד מקור לנכות רגשית ואף פעם לא נקודת מוצא עדיפה לקראת מצב מסויים, או שמולות שבתאי נוגה היא תמיד רעה לנשים וכו'. אבל האם זה באמת ככה? שבתאי הוא גורם יוצא דופן שתמיד נע בין רע לרע מאוד? אין בו צדדים טובים, או שאם יש בו, הם לא מגיעים בלי מאבק מתיש ואחרי לא מעט מכות והשפלות? אני אישית רואה בשבתאי את "השורה התחתונה", כלומר אבן הבוחן של המציאות. אחרי כל הדיבורים, ההבטחות, התכנונים, הפעולות, בשורה התחתונה, תכל'ס, עם מה אתה נשאר ביד- זה שבתאי מבחינתי. וזה לא טוב ולא רע, זו פשוט הדרך בה עובדת המציאות, ואם שבתאי הוא רע ומזיק, זה אומר שהמציאות עצמה היא רעה ומזיקה. שבתאי עושה קריסטליזציה- התגבשות. הוא מכווץ, מצמצם, מסלק את העודף, עושה סדר בבלגאן, מקטין את הכל לרמה המינימלית זה יכול לעבוד בו, ומה שמתקבל הוא הכי נקי, הכי מזוקק, הכי טהור, הכי מרוכז- כמו גביש מסודר שצומח מתוך בליל חומר כאוטי. נכון, הוא לא מאפשר הרבה מרחב לתמרן בו ויש לו גבולות מאוד ברורים והוא גם אמין ועומד במבחן הזמן. גם כשהוא נוגע לעניינים רגשיים, הוא לא שם בכוונה לקלקל. כמו כל כוכב, הוא מבצע פעולה מסויימת, הוא מייצג תהליך מסויים, והשאלה היא מה האדם עושה עם התהליך הזה, איך הוא מוצא שם את עצמו. לדוגמא, יש אולי מפות שבהן סקוויר שבתאי לשמש הוא הדבר הכי טוב שקרה שם, שבלי הסקוויר הזה, האדם יתפזר, ילך לאיבוד, יפיל את עצמו בגדול. שבתאי עוזר לשמור על גבולות, לדעת את הכיוון, להיכן אתה הולך. דעתי כמובן. מוזמנים להביע את דעתכם, ונעמי בעיקר את- נראה לי שיש לך הרבה מה להגיד בנושא. רק בואו נזכור שזה רק פורום, אנשים דנים פה, לא יוצאים לדו קרב.

nomi12

New member
היי אש. אני צריכה לפנות עוד מעט

את המחשב, אך מחר אכתוב בהרחבה כי גם לי קשה להבין אותו. הקושי שלי בהבנת שבתאי הוא כפול משום שאני תאומה. אז גם עניין התאומות מעניין אותי. איך מחלקים תאומים את המפה? הדילמה שלי היא בעיקר בשאלה האם יש אספקטים שמאזנים ומקלים . למשל האם ירח נהדר עם 120 ליופיטר וונוס יכול לאזן שבתאי שמש ב-90. כל מיני שאלות כאלה שאולי היום נתחיל בדיון עליהם או מחר. מה הפירוש למשל של צמידות יופיטר שבתאי. לדעתי זאת צמידות מאוד מעניינת. יש מפה כאן בפורום עם צמידות כזאת? האם שבתאי תמיד מגביל גם בזוויות ההרמוניות שלו? איך היינו נראים בלעדיו? כל מיני שאלות, כמו אחד עם הרבה קשת, לא כדאי שיהיה לו איזה שבתאי אחד כזה שיגביל אותו קצת? נשתמע.

nomi12

New member
טוב. החזירו לי את המחשב.

אז שבתאי נתפס באסטרולוגיה המסורתית ככוכב המרשיע. גם מעלותיו הטובות הן די עלובות כמו ביקורת עצמית, טקט, חסכון, זהירות ומגרעותיו מסתכמות במילה "פחד" + פחד". אין בו שום זוהר כמו בכוכבים אחרים ואין לו שום חוש הומור, הוא מביא להגבלה והתנזרות. צידו המואר מתקשר לחוכמה ולמשמעת עצמית. שבתאי מאפשר לנו להגיע לשלימות דרך חווית הכאב. החוויות המתסכלות המקשרות לשבתאי נחוצות לחינוך המעשי פסיכולוגי שלנו. בדרך כלל איננו הולכים לגילוי עצמי לפני שאנו נתקלים בחווית הכאב. כדי להגיע לחירות פסיכולוגית צריך את חווית שבתאי. חזרת שבתאי יכולה להיות חוויה עוצמתית ביותר ושיא מסויים בחייו של אדם כאשר שבתאי גומר סבב בכל גלגל המזלות וחוזר למקום בו היה בשעת הלידה, והיה והאדם השתמש בשבתאי בצורה הנכונה הוא קוטף את הפרי, ואם השתמש לא נכונה בו, בא כאב גדול וכל מה שרעוע יתמוטט וישאר רק מה שהפך לתכונה קבועה באופי ולא תכונה צבועה או שאולה. לכן הרבה אנשים עושים שינויים גדולים בחזרת שבתאי. ולכן (ככה אני חושבת) יאיר מעדיף שינתחו אנשים שעברו את התהליך הזה והתבגרו. הבית שבו נמצא והמזל שבו הוא נמצא מסמלים היכן יהיו לנו קשיים בחיינו. בדרך כלל אנשים לא אוהבים את המזל בו נמצא שבתאי שלהם. שבתאי מדגיש את התכונות הלא טובות של המזל בו הוא נמצא. את התכונות הקשות שלו. פרויד היה הראשון שניסח את עניין הדו ערכיות היינו אהבה ושנאה של אותו אדם. ככה גם שבתאי, הוא יכול לגרום לשנוא מאד ולאהוב מאוד. כמו אור וצל. הצל : שבתאי הוא הצל שלנו הוא המקום החשוך שלנו, האור הוא יופיטר והצל הוא שבתאי. הם שניהם היו הרי אב ובנו לפי המיתולוגיה, יופיטר היה בנו של שבתאי.

eynat4

New member
לי יש שמש סקסטייל שבתאי.

זווית מאוד פרקטית. מחבבת אותה.

nomi12

New member
בהמשך לדיון על שבתאי.

כן זאת זווית פרקטית ומעשית מאוד שנותנת גוון מאוד רציני לדרך בה תממשי א עצמך. הרי השמש מציינת את היעוד של האדם והינה המפתח להבנת המפה. אני מניחה שאביך היה בעל דמות פרקטית ומעשית.

eynat4

New member
חחח

כן..הוא עדיין כזה
. אבל יש לי הרבה סקסטיילס לשמש אז אבא שלי הוא כנראה הרבה דברים..

טוב, לי במפה יש צמידות צדק שבתאי

במאזניים על ה MC. בגדול, אני חושב שאם רוצים לראות במפה את הצל שלנו, צריך לחפש במקומות כמו בית 12, לילית, אולי אפילו בית 8 ופלוטו. אני לא בטוח ששבתאי קשור כל כך לחווית הצל, אלא אם כן במפות מסויימות במצבים מסויימים. האסטרולוגיה הקלאסית לא עשתה חסד עם שבתאי (וגם לא עם מאדים אם כבר). אפשר לראות את התועלת בשבתאי אם נדמיין מה יקרה תאורטית אם הוא יעלם מהשטח. אי אפשר יהיה להשיג שום דבר. כל מפעל שנפתח בו לא יחזיק מים, שום דבר לא יעמוד לאורך זמן, דברים פשוט לא יעבדו, כל יוזמה תיגמר בבזבוז מאמץ בלי הישגים של ממש, כל המבנים הקיימים יתפרקו די מהר, שום גורם לא יעמוד במבחן הזמן, הדברים ישחקו די מהר והאנטרופיה הכאוטית הנפטונית תיקח איתה דברים לתהום הנשייה זמן קצר לאחר שהם יבליחו לידי קיום. ככה זה, אנחנו לא תמיד יודעים להעריך משהו עד שאנחנו מאבדים אותו (ואת שבתאי, למרבה המזל אי אפשר לאבד בלי קטסטרופה ברמה הקוסמית). נכון, שבתאי הוא לא כוכב נוח, אבל זה לא עושה אותו שלילי. רק שמחפש לעצמו חיים קלים יעשה לו כזאת דמוניזציה. הדבר הכי טוב ששבתאי עושה הוא גיבוש, זיקוק. שבתאי מתחיל תמיד מהכי נמוך כדי שנוכל להגיע להכי גבוה ונרכוש בדרך את כל היסודות הנכונים בזכות ולא בחסד. שבתאי במזל מתחיל מהיסודות הנמוכים ביותר של המזל כדי שנלמד אותו "מלמטה" מההתחלה, נתחיל מאפס ונרכוש את תכונות המזל ברצינות. שבתאי בטלה לדוגמא זורק אותנו למצבים בו אנו עומדים לבדינו מול עולם עויין כדי שנלמד את היוזמה והפריצה קדימה בלי לחכות לאישור של הטלה, גם אם אין בנו את הלהט והדחף הטלאיים, פשוט כי אין לנו ברירה. הדחף הפנימי יגיע אם יגיע אחרי שנפנים לגמרי את הנסיבות החיצוניות של מזל טלה ששבתאי אוכף עלינו. ועדיין לא דיברנו על מזל גדי ועל בית 10 שביחד עם שבתאי מהווים את אותו הארכיטיפ- הארכיטיפ של גיבוש, אחריות אישית ושליטה בחיים. לדעתי כמובן.

nomi12

New member
אני מסכימה עם כל מה שכתבת.

אבל כן חושבת שאת הצל מייצג שבתאי. נפטון מייצג את הרצון להתעלות מעל המציאות - לברוח ממגבלות החומר (ממש הפוך משבתאי). שבתאי מציאותי נפטון לא מציאותי. פלוטו מציין את הצורך להעמיק ולרדת לשורש הדברים, לפלוט דברים להשתחרר מהם. שבתאי מציין משמעת עצמית ובעיקר מציאות ולא בריחה ממציאות. הגדי הוא לא דגים וגם לא עקרב. הגדי תובעני, שואף להגיע גבוה, אך הוא נתקל בקשיים בדרך לפיסגה. הוא מציאותי למרות שהקרניים שלו מעידים שלפעמים הוא קצת מרחף. עם שבתאי האדם מפחד מאותו דבר שמסמל המזל שלו, למשל במאזניים, פחד חזק ממעורבות רגשית. שבתאי מציין את התכונות שמעדיפים להתעלם מהן ואשר בדרך כלל מתגלות ביחסים עם הזולת. אני אתן דוגמא :כאשר מישהו אומר שהוא לא יכול לסבול רגשנות למשל, יתכן והוא רגשן בנשמתו אך מתעלם מתכונה זאת, זה הצל. כמו כן, מציין מיקום שבתאי את המקום בו מרגיש האדם אשם, מגושם, מתגונן, ומעורר עויינות וכן המקום בו הוא מאשים אחרים במחדליו. מרס ושבתאי הם המשקיעים הגדולים במפה. מרס מבטא את כח הרצון לפעול, מראה כמה כוחות יש לנו, ושבתאי מראה כמה אנו יכולים להתקדם למרות הקשיים שהוא מציג, על היכולת שלו לעמוד במבחנים מבלי להתייאש. מרס ושבתאי מייצגים את ההתמדה וההשקעה. רק אם שניהם מתקיימים בא יופיטר ונותן את הפרס.

shlomitss

New member
הנחיצות והחיוניות של שבתאי

בעולמנו היא אידיאליזציה של הכוכב הזה בכל זאת, בגדר "לחבב את האויב" כשהוא נטוע היטב במפת הלידה. השפעת שבתאי מוכיחה אמנם בדרך כלל את המשפט "אין רע שלא יוצא לטובה", אבל זהו סוג של נחמה פילוסופית. לדוגמה, מפת לידה שבה שבתאי במזל סרטן בבית 12 בצמידות לשמש ולונוס - וכל הכבודה בזווית של 90 לנפטון. זו מפת סבל לעולמו הפנימי-הרגשי של האדם כל חייו. אין לאדם בעל מפה כזאת יכולת ממשית להשתחרר מטראומות ומשקעי ילדות, כי אפילו יכולת לשתף אחרים חסרה כאן. המבט על החיים מושפע מן הנתון השבתאי הזה, שיהיה שם תמיד. זאת ה"קארמה", בעצם, של אותו אדם. לכן, ככל ש"המינון" של שבתאי במפה מסויימת קטן יותר, כך יכולת ההתמודדות של האדם גדולה יותר. טרנזיטים של שבתאי במפת הלידה מוכיחים זאת. יש כאלה שאינם מרגישים אפילו את הצמידות של שבתאי לשמש שלהם בטרנזיט, ויש שכורעים תחת הנטל של כל תזוזה קטנה של שבתאי במפה שלהם.

nomi12

New member
יש דברים שאני לא ממש

מסכימה איתם. אני חושבת שיש נחיצות בשבתאי כמו שיש נחיצות להציב גבולות לכל ילד אחרת נזיק לו. אני מסכימה בהחלט שיש מפות בעיקר עם ה -90 שהקושי נובע מהמאבק בין שני הכוכבים שיוצרים את ה -90. ב-90 יש כל הזמן מאבק בין שני אלה שיוצרים אותו, למשל שמש שבתאי, השמש רוצה למצוא את היעוד שלה, אך שבתאי מגביל אותה ועוצר אותה חוסם אותה. אני מאמינה שעם ה-180 יש איזה שהיא השלמה בין שני הכוכבים, וב-120 האדם יודע שהוא לא יכול להשיג את הכל, אבל גם בנגיעה של שבתאי ב-120 היא לא קלה. גם כאן הוא לא ישיג את היעדים מהר, יקח זמן אך השוני הוא בתסכול. ב-90 יהיה תסכול רב וב-120 תהיה השלמה עם הקצב האיטי יותר.

מצטער, ממש לא רואה בשבתאי אוייב

ואם כבר לעשות דמוניזציה לכוכבים, לא מבין למה דווקא לשבתאי. יש כוכבים מפחידים ממנו, כמו כירון שמכה בך היכן שהכי כואב, גורם לך לנכות שאי אפשר לפתור ישירות, או נפטון משרוקן את החיים שלך מתוכן וממשות, או פלוטו שגורם לך לאבד את כל מה שהיה לך בלי שום דרך לעצור אותו או בלי שום תלות במה שעשית או לא עשית. אפשר להתייחס לכל כוכב במובן הגרוע ביותר שלו, אבל מה הטעם. לדעתי זה לא תלוי בכוכב אלא באדם. הכוכב מקרין אנרגיה מסויימת, במערך מסויים שנקבע על פי הזוויות. השאלה היא מה האדם עושה עם זה, נבהל ומסתתר, מושך בכוח והולך עם הראש בקיר, או מנצל את האפשרויות שהמערך הזה נותן לו. בדוגמא שהבאת, צמידות שבתאי שמש נוגה בסרטן בבית 12 ובסקוויר לנפטון- קשה לי לדעת בלי לראות במפה אבל אני חושב שהאתגר כאן הוא ללכת אחר החלום, להפנות עורף לפחדים ולמעצורים (ויש כאן הרבה פחדים) ולהפנות את האנרגיה הנפשית הזאת הכי גבוה שניתן. נפטון לוחץ על הצמידות הזאת שממילא מתרבכת לה בבית 12 חסר הגבולות ודורש ממנה תוצאות, להפיק מהאטמוספירה היחודית שהיא נתונה בה את המיטב, את הכוחות היצירתיים, הנפשיים והרוחניים הגבוהים ביותר שניתן לזקק (והימצאות שבתאי שם בבית הנפטוני הזה, בעיקר בצמידות לשמש מראה שמדובר בפרוייקט חיים). והלחץ הזה מגיע אם אני לא טועה מבית 3 במאזניים, נכון? כלומר, מיחסי גומלים עם הסביבה, אחרים שרואים בך מה שאתה לא רואה בעצמך, או מכניסים אותך למצבים הדורשים ממך לצאת מעצמך ולתת את מה שיש בך ואפילו לא ידעת. דרך אגב, איפה הירח כאן? אם הוא צמוד לנפטון זה רק אומר דרשני, (ובעיקר אם זאת מפה של אישה). כמובן שהסכנות ברורות, זה מבנה בעל דרישות גבוהות ועלול לסכן את האיזון הרגשי והנפשי במקרים מסויימים, אבל אני מאמין שאדם לא מקבל מפה שאין לו אפשרות להתמודד איתה. לדעתי כמובן.

shlomitss

New member
אין לך מה להצטער

על כך שאינך רואה כך את שבתאי. להיפך. נכון שכירון, פלוטו ונפטון עלולים להיות "מפחידים" יותר - חשבתי על כך תוך כדי הכתיבה אבל לא רציתי לסרבל ולכן לא הזכרתי גם אותם. עקרונית, כל כוכב מן הכוכבים האלה (גם אורנוס ומרס) עלולים להביא בדרכם פורענות. אגב, כירון הוא בן דודו של שבתאי מבחינות רבות. נדמה לי שדנו בכירון בפורום בעבר. לעניין המפה שהזכרתי - היא של אדם מבוגר (איש) כך שהראייה לגביה היא בפרספקטיבה רחבה. הפניית עורף לפחדים לא נעשתה מעולם: תחושת פחד מאנשים (כן, בית 3 במאזנים), תחושת רדיפה (נפטון-שבתאי), שיפוט עצמי גבוהה (שבתאי-שמש בצמידות על המעלה), פחד מדחייה (שבתאי-ונוס על המעלה גם) וכאלה. התחושות האלה מלוות אותו ברמה היומיומית. האנרגיה הנפשית של האיש שאובה מסטליום באריה - פלוטו, ירח, מרס ויופיטר בסדר הזה בבית 1. משם כוחו של האיש ולא, מהסטליום בבית 12.

nomi12

New member
אני גם חושבת שכאשר

מכירים אנשים ואת מפותיהם, אפשר להסיק מסקנות. למרות שיש אמת בטענה שהמפה היא פוטנציאל ותלוי באדם מה הוא בוחר להגשים ממנה.

להכיר בשבתאי - להכיר במציאות עצמה

אני מוצאת בשבתאי גם את הטוב: שבתאי עוזר לפזר את הערפילים, את חוסר המיקוד, ואת חוסר הגבולות, הוא מסמל עקרון נחוץ והכרחי לחיים בעולם הזה (שהוא במהותו עולם שמתקיים על פי כללי החומר שמוגבל בזמן ובחלל) אני מברכת כמעט כל יום על ה"שבתאי שלי" על הרציונליות שהוא מעניק לי, על האחריות, הסדר, הרצינות, היכולת להתבגר ולהסתכל במבט מפוכח, על הכוח שהוא נותן לי להבין את ערכם של עבודה, השקעה, נאמנות וחריצות, כמו גם את ערכו של יושר אישי, על כך שהוא מחשל אותי ומגן עליי מפני פינוק יתר, מפני בריחה ממטלות ומחויבויות, וע"י כך נותן לי את הכוח להתמודד עם מצבים קשים יותר, ועם עמידה בלוח זמנים, על החוכמה שנרכשת דרך ניסיון חיים, ועל שיקול הדעת, על השאיפה להתקדם ולהצליח, ולהגיע להישגים על היכולת להבין את כללי החיים במימד החומרי שלהם, כמו גם על היכולת לרסן את מה שאני רוצה ובוחרת לעצור ולרסן וע"י כך לפתח משמעת עצמית אין כמו הסיפוק העמוק שמתקבל מתוצאות של העבודה האמיתית, הממשית שאדם עושה ביושר, והתחושה שעמד במבחן הזמן ושיש לו שליטה עצמית על אותם דברים שהוא רוצה שתהיה לו עליהם שליטה כזאת, עבור אדם שרוצה להגיע להישג חומרי שבתאי הוא כלי הכרחי, לדוגמא, מנהל, ש"לוקח את העבודה הביתה" עובד סביב השעון, עליו לעמוד בלחצים לקבל על עצמו שלל מחויביות ובעיות שעליו לפתור בצורה הריאלית ביותר וכו' - אתה מוצא אצל אנשים כאלה הרבה פעמים שמש סקוור או מולות לשבתאי, אשר מפקס וממקד אותם בדיוק לצורך העבודה שעליהם לעשות. ומצד שני, עם שבתאי אתה יכול למצוא (גם בהיבטים ה"טובים" שלו) לא פעם עוני צמצום, קמצנות, עייפות מתישה וחוסר, ועיכובים מאוד מתסכלים, צורך לעבוד פי 3 ופי 4 יותר מאחרים כדי להגיע לאותם דברים שאחרים הגיעו אליהם ללא שום מאמץ ובקלות, והצמצום שאתה מוצא הוא לא רק במובן החומרי אלא בעיקר ובמיוחד במימד הרגשי והנפשי, אם נחזור לאותו מנהל שעובד סביב השעון, יכול להיות שאת ילדיו ואישתו הוא מזניח רגשית, ביקורתי ואפילו מחמיר ביחסו אליהם על אף שחומרית הם מתוגמלים היטב, אבל כסף לא יכול להוות פיצוי לחוסר רגשי, מבחינה נפשית מעצור חוסר וקור, חיים שקשים וחסרים מהבחינה הרגשית נצטיירים לעתים ככאלה שאין בהם שום יתרון, ומאבדים את טעמם. כי למה זה טוב? כדי לחשל את הנפש? כדי להביא ל"התפתחות רוחנית מתוך סבל רגשי ובדידות" ? מאידך, נאמר שלאותו מנהל עם שמש במולות לשבתאי ישנם לצורך הדוגמא ירח ונוס צדק בבית 4 במים, ובמקרה הזה, במישור הרגשי יהיו ויזרמו כל אותם שפע ונדיבות אשר יאפשרו לו להעניק אהבה וחום למשפחתו, על אף חייו התובעניים במישור המקצועי, ובמקרה כזה, שבתאי יהווה עבור אדם זה ומשפחתו פשוט כלי מועיל ונחוץ לחיים, אשר גם מבחינה רגשית עשויים להיות מתגמלים בהחלט

eynat4

New member
לגבי הטרנזיטים

שבתאי בבית 1 זה כבד..מורגש מאוד.

bat5

New member
שבתאי שלי

הי, הזכרתי כאן קודם את שבתאי שלי והקשיים שמשתקפים מהאספקטים הריבועיים שלו לכוכבים החשובים במפתי. רוצה להמשיך ולספר שהשבתאי הזה הוא שליט האפק שלי. אני תוהה אם הסקוורים שהוא שולח לשמש, לירח למרס ועוד - אינם אלא גול עצמי. למרות הכל אני אוהבת את השבתאי הזה. עד לאחרונה הסתמכתי על זכרונה של אמי שייחס לי שעת לידה מוטעית, וקינאתי בכל הגדיים, כי אהבתי והערכתי את התכונות הנובעות ממזל זה. כשקיבלתי את השעה המדויקת מארכיון ביה"ח - שמחתי להיווכח שהאופק שלי גדי, ולקבל מכך חיזוק למה שכבר חשבתי שיש בי: קור-רוח איפוק ואחריות. הסקוורים מאתגרים, אבל שבתאי עצמו נמצא בבית התשיעי. בזה דווקא אני לא מזהה בכך שום קושי. אז מה אם אינני אוהבת לטייל? ומה רע בהשקפת עולם ממוינת ומסודרת ובהתעניינות בנושאים מובנים ושיטתיים כמו אסטרולוגיה?

nomi12

New member
בת5- השאלה היא

בת איזה מזל את? האם יש קונפליקט בין האופק גדי והשליט לבין השמש שלך באופן יסודי? האם מה שהחצנת דרך האופק והשליט שלו קשורה ליעוד שלך?

כן, אבל זה זמן מצויין לדיאטה ../images/Emo13.gif

בכל מעבר של שבתאי על האופק מרזים, מצטמצמים.

למעלה