שבעה מיתוסים על היריון שאנחנו כאן כדי להפריך

תוכן-מקודם

Member
מנהל
pexels .jpg
קרדיט תמונה pexels
חודשי ההיריון הם תקופה פלאית, מסקרנת ומסתורית מאין כמוה. אין זה פלא איפוא כי מיתוסים ואמונות תפלות הקשורים להיריון הם דבר נפוץ ביותר בכל התרבויות ברחבי העולם. לפנייך דוגמאות לחמישה מיתוסים מעניינים שקנו להם אחיזה בתרבות הישראלית.

1. צרבות בהיריון מורות על תינוק שעיר​

כמובן שמדובר במיתוס. השערות של התינוק, יחד עם שארית גופו, טמונים עמוק בתוך הרחם, ואין להן שום קשר לוושט ולקיבה. צרבות בהיריון נובעות מלחץ של הרחם הגדל על הקיבה, דבר המוביל לבריחת חומצות מתוכה אל תוך הוושט. בנוסף, הורמון הרילקסין המשתחרר בגוף בתקופה זו גורם להיחלשות השריר המפריד בין הקיבה לוושט.
עם זאת, מסתבר כי לא מדובר במיתוס גמור. מחקרים חדשים מראים כי יש קשר בין שתי התופעות, אם כי לא מדובר בקשר ישיר. מסתבר כי ישנם הורמונים מסויימים אשר עשויים להשפיע על רמת השעירות של התינוק, וגם לגרום לצרבות אצל האם המצפה.

2. את אוכלת בשביל שניים​

זה נכון, את אוכלת בשביל שניים – אך אחד מהשניים הוא עובר במשקל גרמים בודדים. ייתכן שאת חשה רעב מוגבר בתקופת ההיריון, אך אין זה אומר כי גופך מסמן לך לאכול כמויות עצומות של מזון. למעשה, מומלץ שתוסיפי לתזונה שלך 200-400 קלוריות בלבד.

3. הטבלה הסינית​

בקרוב, השאלות שיעסיקו אותך יהיו כאלה בסגנון "איך לגרום לו לישון בלילה?", "איך יודעים אם הוא ינק מספיק?" ו-"מה אומר קקי ירוק?". אבל כרגע, בתחילת ההיריון, השאלה העיקרית שמנקרת במוחך היא "בן או בת?". הסקרנות הגדולה שהורים חווים בנושא זה הביאו ליצירתם של עשרות מיתוסים המנסים לנבא את מין התינוק, אך המעניין מכולם הוא ללא ספק "הטבלה הסינית".

מדובר בטבלה עתיקה לחיזוי מין העובר, הנקראת "טבלה סינית" כיוון שהיא נמצאה, על פי האגדה, בקברו של קיסר סיני קדום לפני כ-700 שנים. כדי להשתמש בטבלה הסינית, כל שעלייך לעשות הוא להצליב את גילך עם החודש בשנה שבו התעברת. על ידי שימוש בטבלה הסינית, תוכלי לא רק לגלות את מין העובר, אלא אף לתכנן אותו.

4. בחילות בוקר​

ייתכן כי זהו המיתוס הנפוץ מכולם: נשים בהיריון חשות בחילות ומקיאות בשעות הבוקר. האמת היא שבחילות בהיריון עשויות להופיע במהלך כל שעות היום. מדובר בתופעה מציקה ונפוצה במיוחד, הנובעת (איך לא?) משינויים הורמונליים המתרחשים בגוף בתקופה זו.

5. אסור לקיים יחסי מין במהלך ההיריון​

זהו מיתוס גמור. אין שום מניעה לקיים יחסי מין במהלך ההיריון, כל עוד שני בני הזוג רוצים בכך. יחסי מין לא יפגעו בתינוק והם לא יגרמו להפלה או ללידה מוקדמת. בשלבי ההיריון המאוחרים, קיום יחסי מין עשוי לגרום להתכווצויות קטנות הנקראות "ברקסטון היקס", אשר עשויות להיות לא נעימות, אך הן נורמליות לחלוטין וחולפות מעצמן.

6. אסור לנשים בהיריון להתקרב לחתולים​

המיתוס הזה נובע מהעובדה שצואת חתולים עלולה להכיל טפיל הנקרא טוקסופלזמה, המסוכן לנשים בהיריון. עם זאת, החתולים עצמם אינם נושאים את הנגיף, ובכל מקרה של חשש ניתן להיפטר ממנו לחלוטין על ידי שטיפת ידיים מוקפדת. עם זאת, אם יש לך חתול, כדאי לבקש ממישהו אחר להחליף את החול בארגז שלו.

7. אסור לשתות קפה בהיריון​

לא מדובר במיתוס גמור, כיוון שצריכת רמות גבוהות של קפאין במהלך ההיריון עלולות לסכן אותו בשליש הראשון, לגרום ללידת תינוקות במשקל נמוך ועוד. עם זאת, צריכת כמות יומית קטנה של קפאין היא מותרת לחלוטין, ואינה מהווה כל סכנה לעובר או להיריון שלך
 
למעלה