שבוע בטיחות ברשת

הרמוניה

New member
שבוע בטיחות ברשת

אחרי שהילדולה ספרה
על ילדים מכיתה ו' שבאו אליהם לכיתה
והסבירו להם שאסור למסור פרטים על עצמך ברשת
והראו להם סרט על ילדה שקבעה להפיגש עם מישהו שהיא לא מכירה
בפתח-תקווה
אבל בסוף זה היה איש מבוגר ולא ילד
והפסיקו להם את הסרט כי זה היה מפחיד מידי.....
בא הילדול וסיפר שהמנהלת (!) שמלמדת אותם מחשבים
סיפרה להם על ילד בשם אופיר
שהתאהב במישהי דרך האינטרנט ורצה להתחתן איתה
והוא נסע אליה
אבל הוא לא ידע שהיא מיסלמית (כך במקור)
וכשהוא הגיע אליה
חצי מהאנשים בעיר שלה רצחו אותו.....
מה אתם חושבים שנותר לי להגיד.......
אני ללא מילים
הרמוניה

אכן ללא מילים. מצד שני,

צריך שיפתחו מודעות לסכנות שברשת כבר בגיל צעיר, בפרט כשמדובר בדור הנוכחי.

Koru

New member
קצת הגזימה רק בתיאורים הגרפיים? או בהסתה?

מה זה "חצי מהאנשים בעיר שלה רצחו אותו"? אם הוא היה נחטף ע"י פדופיל יהודי מכפר שמריהו היא היתה אומרת שחצי מהאנשים בעיר שלו אנסו אותו?
ועוד צעד אחורה, אכן פיגוע הטרור הנורא הזה היה, אבל זו דוגמא מייצגת לבעיות ברשת? אני תוהה האם הבחירה דווקא בדוגמא הזו היא יוזמה פרטית של המנהלת או שיש מגמה מאחוריה.

יולי 7

New member
אוי זה נורא! ומסתבר שזו לא

יוזמה מקומית של מורה/מנהל חסר שיקול דעת. חברה ממקום אחר בארץ סיפרה שגם אצלם בכיתה (נמוכה) סיפרו על המקרה של אופיר ז״ל
מפחיד שאלו ההנחיות ממשרד החינוך ושככה בחרו להעביר את התוכן החשוב של בטיחות ברשת. מקווה שמי שיאייש את משרד החינוך בקרוב ישנה את התכנים האלה בדחיפות

אורora

New member
לא בטוח

שזו הנחיה מלמעלה (אם כי לא בטוח שלא).
אם היו שואלים אותי (לפני השרשור הזה) לתת דוגמא אמיתית של מישהו שקבע פגישה ברשת וכו....דוגמא אמיתית לא סיפורים. המקרה היחידי שיכולתי לתת ואני יודעת את פרטיו ואת הסיפור הינו של אופיר ז"ל.
אני לא חושבת שנכון לספר את זה לילדים בכיתה ב.
אבל החל מכיתה ד-ה זו בהחלט דוגמא שהייתי מספרת להם. בין סכנות של פדופילים ברשת אורבות גם סכנות של טרור לאומני ואני לא רואה שום סיבה בעולם לא להתריע בפני הילדים על כך.

יולי 7

New member
ברור שלגדולים יותר זה רלוונטי אבל

בשני המקרים מדובר על כיתות ב׳ ועל זה הזעזוע

כשבשני בתי ספר באזורים שונים בארץ שמים דגש על העניין הלאומני כשפדופיליה היא הרעה החולה ברשת וסכנה הרבה יותר מיידית זה לא נשמע לי מקרי...
לגדולים יותר הסיפור של אופיר הוא סופר רלוונטי - אך גם פה - עם הפרטים הנכונים ובלי פרשנויות פוליטיות מיותרות. המקרה הזה מזעזע לכשעצמו ולא צריך להוסיף לו

אורora

New member
מה שאני מנסה להגיד לך

שמורים שהתבקשו לתת דוגמא ניזכרו במקרה הזה.
כי מעבר לו אנחנו (לפחות אני ) לא מכירים שום מקרה עם שמות ( מן הסתם כי הם לא הסתיימו במוות).
ובהחלט יתכן שזה לא היגיע עם הנחיה מגבוה.
גם אם אותי היו שואלים לדוגמא הייתי שולפת את הסיפור של אופיר ז"ל.

אני באמת לא רואה בעיה לספר אותו, הוא מזעזע לא פחות ולא יותר מאשר פדופיליה (מעבר לסיום הטרגי יותר כמובן). הפואנטה היא שהרשת מסוכנת בהמון מובנים והמון סוגי סכנות.

הילדים שלנו יודעים שיש הרבה מאוד מחבלים ערבים שהורגים יהודים. בשביל זה לא צריך את הליכוד במשרד החינוך, מה לעשות אלה עובדות.

יולי 7

New member
את זוכרת את אופיר

כי יש פה שם ויש משפחה כואבת והוא מת
כמו שאין לי ספק שכולם זוכרים את אורון ירדן למרות שהוא נחטף ונרצח לפני כמה עשורים.

לעולם לא תדעי מי הילדים שנפגעו מפדופילים כי שמותיהם לעולם יהיו חסויים וגם על זהות הפדופילים עצמם תמיד יש איסורי פרסום וכל מיני חסיונות ואם לא אז הם עם סוודר על הפנים

אם איזשהו קורבן פדופיליה היה נחשף כמה שנים אחרי ומספר מה עבר עליו אין לי ספק שכולם היו זוכרים את זה

וזה מה שאני מסה להגיד לך

אנחנו חלוקות על המניע של המורים ומן הסתם נשאר חלוקות

אורora

New member
אבל זה בדיוק מה שאמרתי

שאני זוכרת את אופיר כי יש שם בגלל שהמקרה התסיים במוות.
וסיפורי פדופיליה לעולם לא יפורסמו עם שמות (אלא אם חלילה יהיה מוות).

ולכן זוכרים את אופיר ולכן שילדים מבקשים דוגמא ממשית לא סיפורים כלליים זה הדוגמא שקופצת לראש.
ולכן קיימת האפשרות שהעבודה שב-2 מקרים ניתנה הדוגמא הזאת נובעת מזה שכולנו זוכרים את אופיר ז"ל בגלל ששמו פרוסם ולכן השתמשו בזה

( ולא אני לא פוסלת את האופציה שמשרד החינוך הזכיר למורים את הסיפור הזה באיזה חוזר זו אופציה בהחלט אפשרית, בעניי זה בהחלט פעולה סבירה אם זה נעשה ועל זה כניראה נישאר חלוקות)

אורora

New member
חצי מהאנשים בעיר...

את בטוחה שזו לא פרשנות שלו.
הילדודה סיפרה את אותו הסיפור?

אני חושבת שהסיפור של אופיר ז"ל הוא דוגמא חזקה מוכרת ומאוד טרגית, שנכון לספר אותו. עדיף שהם יפחדו מאוד מאופציות אחרות.
אבל בכיתה ב זה ניראה לי מופרך ומגוחך.

אצלנו בבית הספר תהיה הרצאה ביום שישי על בטיחות ברשת לילדי כיתות ג-ד ובניפרד ל ה-ו. המרצה הוא מנהל תוכנית לימודי המחשב ( אצלנו זה תל"ן אז מדובר בחברה חיצונית). מהכרות קצרה אבל מספקת עם הבחור זה יהיה טוב.
לאחר ההרצה לילדים תינתן גם הרצאה להורים, הלך עוד יום שישי אבל ניראה לי שאלך

הרמוניה

New member
ברור שחלק זה פרשנות שלו

אבל זה הענין עם ילדים בכיתה ב'
הם מפרשים דברים דרך המשקפיים שלהם
והיכולת שלהם להבין מורכבות
היא הרבה יותר נמוכה משלנו.....
מעבר להסתה שיש כאן
וההליכה לכוונים לאומניים-שהם נורא מורכבים
ובטח לילד בגיל שלו
סיפורים כאלה גם מפספסים את המטרה המקורית
של לימוד התנהגות בטוחה ברשת
הילדים מתעסקים יותר בספורים המפחידים
ופחות מפנימים את העיקרון.....
היום שמעתי סיפור נוסף על צבים ישצאו לגלוש
ומישהי שאמרה להם שהיא דולפינה
בעצם היתה כריש בתחפושת....
ומזל שהיה שם דג חבר שלהם
שהזהיר אותם
זה כבר יותר הגיוני
אבל כשהכל הופך סלט גדול ומפחיד....
הרמוניה

אורora

New member
אני בהחלט חושבת שהדרך הנכונה

ללמד התנהגות נכונה ברשת היא להפחיד אותם.
לדעתי זה הדבר היחידי שיעבוד.
אבל זה רלוונטי כמובן לגילאים יותר מאוחרים.
בכיתה ב הייתי מסתפקת באקסיומה שלא נותנים פרטים אישיים לא מספקי טלפון ולא שמות וזהו זה.

לגבי הסתה (שוב לגילאים יותר מאוחרים) אני לגמרי לא מסכימה, זה קרה זה לא המצאה ולא צריך להסתיר את זה.
אני די בטוחה שחצי עיר הרגה אותם זו פרשנות של הילדוד ולא נאמר.

למעלה