שבוע אחרי מרתון ת"א

• פותח הנושא ybg
  • פורסם בתאריך

ybg

New member
שבוע אחרי מרתון ת"א

בוקר טוב וחג שמח לכולם
,

כשבוע לאחר המרתון הראשון שלי, שלא היה קל, שוב בערה בי התשוקה לריצה ונראה לי הכי טבעי להתלבש ולצאת למרחבים.
אמנם בקטנה, 6-7 ק"מ, אבל בכל זאת תחושת החופש.
רצתי במוצ"ש האחרון בקצב בינוני ובתחושה טובה לאורך כל הריצה.
לאחר כמה שעות מנוחה הרגשתי את השוקיים מעט כואבות וכאילו 'מנופחות' בכל היקפן, תחושה של כבדות.
גם היום אני מרגיש אותן בניגוד לשגרה, ואפילו יותר מאשר לאחר ריצות של 20-30 ק"מ, שאז לאחר יום אני כבר חוזר לעצמי.

מישהו מכיר ?
מה אופי הפעילות שעליי לעשות אחרי המרתון בדרכי לחזור לריצות הסדירות?

תודה.

יניבל

New member
דלקת בכף הרגל

גם אני אחרי מרתון ראשון וכשניסיתי לרוץ קל גיליתי שמשטח כף הרגל כואב לי בדריכה. נחתי 3 ימים וזה עבר לחלוטין.
אתמול שוב רצתי 10 ק"מ ושבתי עם כאבים חזקים. קראתי שייתכן שמדובר בדלקת כתוצאה מעומס.
לציין ששאר השרירים בגוף החלימו לחלוטין.
איך מבריאים מהדבר המעיק הזה??

בתודה

shohat

New member
עוד יותר לאט

אני לא אכתוב כאן שום דבר שאתה לא יודע כבר, לבד.
הגוף שלך עבר חוויה נהדרת, שמבחינה פיסית היא גם טראומה. הוא צריך להשתקם.
בהנחה שרצת את תל אביב וריצה ראשונה של 10 ק"מ כאבה - מוקדם מדי לחשוש מפציעה לזמן ארוך.
היתרון הוא העיתוי. עמדת ביעד. ועכשיו יש את הזמן להתאושש. לא בוער לסמן את היעד הבא.
אם לא תאפשר את ההתאוששות הכאבים יוכלו להחמיר, או להפוך כרוניים.
לקחת שלושה ימים? אם צריך קח גם שבועיים. והחזרה לרוץ תהיה מאד הדרגתית - התחל מרבע שעה על הדשא
והארך בעשר דקות בכל יום, בתנאי שאין כאב. אם גם במתכונת הזו יהיו כאבים - אז תידרש לעצת פיזיותרפיסט ספורט.

בפעם האחרונה שחזרתי ממרתון פצוע (סיבי שריר קרועים) הפיזיו שטיפל בי (משה ברטר - miracle moshe) אמר לי: "אני מרשה לך לרוץ קל. שישה שבועות החלמה. אבל שים לב טוב: כל פעם שאתה מרגיש כאב. תתחיל לספור את השישה שבועות מההתחלה". בלי קשר לשאלת הדיוק הפיסיולוגי, זו אחת העצות הכי אפקטיביות שקיבלתי.

אז אני לא אומר לך שישה שבועות, אבל כן אומר לך שבעיתוי הזה אין שום הגיון לרוץ על כאב. המטרה שלך צריכה להיות להגיע בריא ומאושש למחזור אימונים חדש.

sagi a

New member
אולי זה משהו מדבק?

בצחוק כמובן, אבל מדהים שאני חווה בדיוק אותו דבר, רק שרצתי 10 ק"מ באירועי מרתון ת"א. בשבת אחה"צ (שלאחר המירוץ) התחילו לי כאבים בכף רגל.
נחתי עד יום חמישי, הכאבים עברו, ורצתי 4 ק"מ באותו הערב, וחזרתי עם כאבים יותר חזקים, שעדיין קיימים.

אז אולי בכל זאת משהו מדבק?

2run

New member
גם לי יש שאלה בנושא

מרתון מלא ראשון (ת"א). שבוע שעבר רצתי "רק" פעמיים. בפעם הראשונה כעבור 5 ימים 25 דקות קל מאוד (למרות שהגוף ממש רצה יותר) וביום שבת 8.5 ק"מ בקצב טיפה יותר מהיר אבל קילומטר אחרון בקצב קל.
מצד אחד אני מרגישה מצוין , מצד שני כל המרתוניסטים אומרים לי לא למהר כי הפציעה תגיע.
מיום שבת עוד לא רצתי (לא כי לא רציתי , סתם שבוע צפוף) ואני מתכוונת ממחר לרוץ . השאלה כמה מפה?
מה זה לא הרבה?

רץ בשטח

New member
אין חוקי ברזל ...

אין חובה שתפצעי, אבל כן, הסיכוי לפציעה גדול יותר. חוץ מזה, את המשימה השגת, זה הזמן להרגע, לנוח ולהתרענן לפני שאת בוחרת את המטרה הבאה.

תזכרי שהתעללת בגוף לא מעט, לא רק במרתון, אלא בכל האימונים שהובילו אליו, ומעט מנוחה לא תזיק.

אם את מחפשת מספרי אצבע (ושב, אין כללים מוחלטים, קצב ההתאוששות תלוי בגיל, בכושר ובמיליון פרמטרים נוספים, שלרובנו את את הכלים למדוד אותם) הכלל אומר לבצע טייפר הפוך. כלומר בשבוע השני אחרי המרתון את אמורה לרוץ פחות או יותר את מה שרצת בשבוע השני שלפני המרתון. אבל שוב, במיוחד אם את עדיין ב-"היי" של סיום המרתון הראשון, "תקשיבי לגוף" ולכל כאב או רגישות, ואם משהו מרגיש אפילו מעט שלא כשורה - תרפי.

למעלה