שאלת טירון - חישובי אג"ח

מצב
הנושא נעול.

התמ-ים

New member
שאלת טירון - חישובי אג"ח

שאלת טירון - חישובי אג"ח
איך מחושבת הריבית של אג"ח? כלומר, לכל אג"ח (שקלי) יש איזשהי ריבית בסיסית/נקובה, אבל הריבית המחושבת היא שונה. בדר"כ נמוכה יותר. הייתי רוצה לקבל דוגמא לחישוב כזה, למשל על הריבית באג"ח שחר 2680, הריבית הנקובה היא 7 אחוז. התשואה ברוטו היא 4.75. אני מבין שזה קשור לשער בו האג"ח נסחר (112.17, נכון לעכשיו) וזמן הפרעון (3 שנים וקצת) וכנראה לעוד כמה פרמטרים. אבל איך זה עובד בדיוק? תודה מראש על הדוגמא ....

חגי

New member
הריבית היא אותה ריבית - היא לא משתנה

שאלת טירון - חישובי אג"ח
איך מחושבת הריבית של אג"ח? כלומר, לכל אג"ח (שקלי) יש איזשהי ריבית בסיסית/נקובה, אבל הריבית המחושבת היא שונה. בדר"כ נמוכה יותר. הייתי רוצה לקבל דוגמא לחישוב כזה, למשל על הריבית באג"ח שחר 2680, הריבית הנקובה היא 7 אחוז. התשואה ברוטו היא 4.75. אני מבין שזה קשור לשער בו האג"ח נסחר (112.17, נכון לעכשיו) וזמן הפרעון (3 שנים וקצת) וכנראה לעוד כמה פרמטרים. אבל איך זה עובד בדיוק? תודה מראש על הדוגמא ....
אם אגח אמור לשלם 7% הוא ימשיך לשלם 7% וזה תלוי רק ביכולתו של המנפיק להמשיך לשלם. אתה מבלבל כמו רבים אחרים בין ריבית לבין תשואה לפדיון. התשואה לפדיון היא שילוב של הריבית שתתקבל והעלות של אגח. אתן לך דוגמה פשוטה - אגח שקלי שמשלם עוד שנה 7% ריבית ונסחר כרגע במחיר 107 - תשואתו לפדיון היא בקרוב 0 . (בפועל היא שלילית אבל זה כבר למתקדמים)

חגי

New member
אגב...איך ידעת שאתן דוגמה...?!

אם אגח אמור לשלם 7% הוא ימשיך לשלם 7% וזה תלוי רק ביכולתו של המנפיק להמשיך לשלם. אתה מבלבל כמו רבים אחרים בין ריבית לבין תשואה לפדיון. התשואה לפדיון היא שילוב של הריבית שתתקבל והעלות של אגח. אתן לך דוגמה פשוטה - אגח שקלי שמשלם עוד שנה 7% ריבית ונסחר כרגע במחיר 107 - תשואתו לפדיון היא בקרוב 0 . (בפועל היא שלילית אבל זה כבר למתקדמים)
אגב...איך ידעת שאתן דוגמה...?!

התמ-ים

New member
ע"פ הדוגמא הזאת, תסביר בבקשה לי איפה הטעות

אם לאותו אג"ח יש 4 ריביות לשלם, זה אומר 28 אחוז. השער הוא 112, זה אומר ש 12 אחוז אני מוריד מהסכום שאני מקבל. זה אומר שבסה"כ אני אקבל כ 16 אחוזי ריבית ב 3 שנים וחודשיים. זה אומר שמדובר בריבית שהיא 5 אחוז בשנה. 16/3.2 = 5 (גם אם נשתמש במספרים יותר מדוייקים, 15.83/3.17 = 4.99 ... זה לא 4.75)

NS101

New member
כי אתה צריך להוון על פי הריבית המוצעת במשק

אם לאותו אג"ח יש 4 ריביות לשלם, זה אומר 28 אחוז. השער הוא 112, זה אומר ש 12 אחוז אני מוריד מהסכום שאני מקבל. זה אומר שבסה"כ אני אקבל כ 16 אחוזי ריבית ב 3 שנים וחודשיים. זה אומר שמדובר בריבית שהיא 5 אחוז בשנה. 16/3.2 = 5 (גם אם נשתמש במספרים יותר מדוייקים, 15.83/3.17 = 4.99 ... זה לא 4.75)
הרי לכל הזמן הזה יש ערך.

חגי

New member
החישוב שלך הוא יותר מדי בערך ואתה

הרי לכל הזמן הזה יש ערך.
החישוב שלך הוא יותר מדי בערך ואתה
מתפלא שהתוצאה לא מדוייקת? למשל השעה של 112 שמניבה 128 הינה השקעה שמניבה רק 14.28% ולא 16% כפי שהערכת!

voguemaster

New member
קרא את הקישורים הבאים

שאלת טירון - חישובי אג"ח
קרא את הקישורים הבאים
הקישור הראשון הוא בגדול משוואה פשוטה לחישוב שער האג"ח ללא מס וללא הצמדה (כלשהי). הקישור השני שים לב הוא קובץ DOC שמדבר על חישובי ריבית (וגם אג"ח). דברים כמו מקדם ערך נוכחי/עתידי, סדרות של תשלומים קבועים (והערכים הנוכחיים/עתידיים שלהם), היוון וכד'. בחלק האחרון משתמשים במושגים על סדרות של תשלומים קבועים כדי להראות את המשוואה מהקישור הראשון ועוד כמה דברים. שים לב לטעויות כתיב וכד'. הנוסחאות בסדר.

מצב
הנושא נעול.
למעלה