שאלות פשוטות בדקדוק

NOESM

New member
שאלות פשוטות בדקדוק

שלום לכולם : 1. האם המילה ''פירות'' היא שם עצם או שם תואר 2. האם מבחינה לשונית תקינה ניתן להגיד התפוח ירוק כמו התפוח הוא פרי

Eldad S

New member
אתחיל לענות על הסעיף הראשון

"פירות" = שם עצם. אילו היה מדובר בצירוף "פירות עסיסיים" (לדוגמה), אזי "עסיסיים" היה שם תואר.

לגבי השאלה השנייה

נראה לי שכן, התפוח ירוק זהו משפט שמני ואין שום בעיה עימו כמו התפוח הוא פרי.

אלי גיא

New member
משפט שמני

נכון, כך קוראים לזה, אבל בעצם זה מטעה, כי הכוונה לכל הצורות (נדמה לי שיש שש או שבע) שבהן הנשוא אינו פועל, ולא רק כשהוא שם עצם. ייתכן שללומדים היה קל יותר להבין את העניין אילו קראו לו "המשפט הבלתי פעלי". מובן שהכוונה, ליתר דיוק היא צירופים: ש"ע = צירוף ש"ע וכו'.] הנשוא יכול להיות - שם עצם: התפוח הוא פרי. [האוגד {כאן="הוא"} נחוץ בדרך כלל]. [בכלל זה שם פרטי: המנהל הוא איציק. העיר השנייה היא לונדון]. שם תואר: התפוח ירוק. [האוגד אפשרי אבל בדרך כלל אינו נחוץ: התפוח הוא ירוק]. צירוף יחס: הילדים בחצר. [כנ"ל: הילדים הם בחצר. נשמע מסורבל כי בצירוף יחס מסתתר בעצם פועל הימצאות, ואנו מבינים זאת כ"הילדים נמצאים בחצר"]. שם מספר: הפתרונות הם שניים. מילה מודַלית [איסור, היתר, המלצה וכו]: צריך לסיים. {כאן צריך=נשוא} מצווה לתרום דם. אפשר לצאת. אסור לעשן. מותר לאכול. יש או אין: אין זמן. יש מבין?

Image of me

New member
גם תואר הפועל יכול להיות נשוא?

למשל: התפוח שם. התפוח היה תמיד.

אלי גיא

New member
למה שמת סימן שאלה בסוף שורת הנושא?

נראה לי ששני המשפטים שהבאת מדגימים את זה יפה ולא משאירים ספקות... אף פעם לא חשבתי על זה כך. לומדים, לומדים. תודה!

למעלה