שאלות דיוק בהגייה..

LoveMyLife

New member
שאלות דיוק בהגייה..

איך נכון לכתוב.. 1. עלית או עילית? (נצרת עילית, יחידת עילית..) 2. מיד או מייד? (זמן) 3. כנרת או כינרת? 4. מדי או מידי (מדי שבוע..) 5. מכל או מיכל? (מכל מים..) 6. היעדר או העדר? (חוסר) אפשר גם הסברים? אני פשוט קלדן בבית משפט וחשוב לי לדעת איך כותבים בצורה הנכונה ביותר.

לשונאי10

New member
הכול ללא היו"ד היתרה פרט ל-6 והפירוט בפנים:

עלית, מיד, כנרת, מדי (חודש), מכל (=מְכָל) (וגם: מרב = מֵרָב - מרב המאמצים וגם השם מרב). אבל: היעדר (וגם: העדר, כך: היעדר = הֵעָדֵר, צורת מקור של נפעל, ו-העדר = הֶעְדֵּר, משקל הקטל, לכן שתי הצורות קבילות, כי מדובר בשתי מילים שונות).

כשנותנים לך סוס במתנה,

אל תבדוק לו את השיניים.

לשונאי10

New member
כנרת הוא שם פרטי (של אישה ושל הימה - ימת כנרת

ושמות רצוי לכתוב בכתיב חסר: אהרן, משה, דוד, בעז... אבל הכותב כינרת אינו טועה, למיטב ידיעתי, פשוט רצוי ללא יו"ד כי כך מקובך בשמות פרטיים (במיוחד מקראיים אך לא רק).

LoveMyLife

New member
תודה רבה מאוד :) אתם עושים עבודת קודש!

ועוד שאלה שמעניינת אותי: מדוע נוהגים לומר "עד שאני לא אקבל את הכסף אני לא ארגע" במקום "כל עוד אני לא מקבל את הכסף אני לא ארגע"? הרי המשפט הראשון לא תקני!

Mits Petel

New member
אם כולם היו מדברים כל הזמן בלשון התקנית

זה היה מאוד משעמם.

כלמנ

New member
האם זה שגוי ?

האם לא נכון לומר עד שאני לא אקבל את הכסף אני לא ארגע ? נראה לי ששתי הצורות תקינות, ואפילו יש מעט הבדל במשמעות.

r o r o r o

New member
על טהרנים ובני אדם

טהרנים (ועורכי לשון) כותבים מרב ומכל; בני אדם רגילים כותבים מיכל, מירב, מיטב. כך גם לגבי: נצרת עילית לעומת מכבי עלית.

למעלה