שאלות בנושא שינה לגנית פרג

lilend

New member
שאלת שינה של בת 4 חודשים

היי, בתי בת 4 חודשים וישנה די טוב, עם סייגים....היא נרדמת לבד בד"כ, ישנה מספר פעמים ביום וגם בלילה השינה שלה לא רעה. מה שכן- היא מתעוררת כשלוש פעמים בכל לילה, סביב 24:00, סביב 03:00 וסביב 06:00. בחלק מההתעוררויות היא רעבה ואוכלת, אבל בחלק השני (לקראת הבוקר) היא מתעוררת ומנסה לחזור לישון ורק לאחר מספר נסיונות (וקשקושים בינה לבין עצמה) היא מתחילה לבכות. בשלב הזה אני לא יודעת מה לעשות. אם אני ניגשת אליה בשלב שבו היא מנסה להרדם שוב ומרימה אותה היא מיד מתחילה לבכות ונרדמת עלי עם בקבוק אחרי כמה לגימות. אם אני לא ניגשת היא ממילא מתחילה לבכות רק יותר מאוחר וגם אז נרגעת עם כמה לגימות מבקבוק. ניסיתי לתת לה מוצץ אבל היא מסרבת בתוקף, גם טפיחות קלות על הישבן או על הגב לא הועילו להחזירה לשינה. אני לא רוצה ליצור תלות הירדמות בבקבוק, יש אולי דרך להמנע מזה, משהו שאני מפספסת?

מיתי28

New member
גנית שלום

ביתי בת 5 חודשים, יונקת מלא אך לעיתים נותנת לה בלילה לפני ההרדמה סימילאק (ממש נדיר) הרגלי השינה הם בדלקמן: בסביבות 7 וחצי בערב מקלחת. ואז אוכל עם חושך בחדר (מנורת לילה) ומוזיקת רקע. בד"כ בסביובות 20 וחצי נרדמת. בהמלצתך משתדלת שלא תירדם על הציצי ומניחה מיד במיטה שמסיימת. לפעמים עוזרת לה עם נענוע בטוסיק וששש... בד"כ מצליח ונרדמת לבד. לעיתים מתעוררת כעבור כמה דקות ואז שוב תוך שהיא במיטה נותנת מוצץ ושששש.... וטפיחות. כמו כן התחלתי לסדר לה גם את הבקרים, כלומר משתדלת שציצי יהיה כל 3 שעות או יותר אם אפשר ולא כמו עד לפני שבועיים גם להרגעה וכאלה. אבל עדיין שנת הלילה היא לא קלה ומתעוררת בין פעמיים ל-6 פעמים וזאת בין השעות 23 ל-6 בבוקר. בלילות הקשים אני משתדלת לא להרים מיד ולנסות מוצץ וששש... כולל טפיחה. נדיר שזה עוזר. היא מתחילה לבכות ואז אני נשברת מרימה היא יונקת וחוזרת לישון. השינה בימים היא מאוד קצרה פעמיים גג שלוש פעמים היא נרדמת כל פעם ל- חצי שעה ובמקרים נדירים ביותר לשעה. ושאלותיי הם בעצם האם נותר לי עוד מה לעשות על מנת לעזור לה לשיון יותר טוב? האם אני בכלל פועלת נכון? והדבר שהכי קשה לי אותו ושגורם לי לכעוס על עצמי נורא הוא שבלילות הקשים בהם כפי שציינתי היא ממש מתעוררת כל 45 דקות אני חשה תסכול וכעס על ביתי ונורא קשה לי עם הרגשות האלה שלי, אבל זה באמת מעייפות. תודה רבה גנית ויום טוב

מיתי28

הי, אני רוצה לציין כי תחושותייך ברורות וטבעיות לאמא שאינה ישנה טוב, לגבי השינה של ביתך, את עושה עבודה טובה בכך שאת מקפידה שהיא לא תירדם על הציצי, השאלה היא אם גם בלילה כשהיא מתעוררת את מקפידה שלא תירדם על הציצי? יחד עם כל זה, זכרי שביתך עדיין צעירה, המשיכי לעשות את מה שאת עושה היום ובעוד כחודש תוכלי כבר ממש ללמדה להירדם לבד וללא עזרה, לגבי שנת הבוקר, עלייך לנסות ולהאריך את שנתה כי היא זקוקה לשינה של לפחות שעה, כלומר השלמת מחזור שינה אחד לפחות, שבי לידה כעשר דקות לפני שאת יודעת שהיא עומדת להתעורר וברגע שאת רואה תזוזה ולו קטנה ביותר, עזרי לה לחזור לישון, אל תחכי שתתעורר, עשי זאת לפני כן - אם תצרי רצף של כמה ימים בהם תצליחי להאריך את שנתה, היא כבר תעשה זאת לבד. בהצלחה, גנית

ל124

New member
בן תשעה חודשים שאלת כמות ואיכות...

בני בן 9 וחצי חודשים ונמצא איתי בבית. מאז שנולד כמעט ולא ישן במשך היום ורק לאחרונה התחיל לישון במשך היום לפרקי זמן קצרים פעם או פעמיים. בלילה עד לאחרונה היה ישן לילות שלמים ולאחרונה ההתעוררויות ליניקה התקצרו מעט עקב יציאת שיניים ווירוס. השאלה שלי בעצם היא האם השעה שבה הולכים לישון משנה מכיוון שבני לא נרדם לפני 23:00 (וגם זה הרבה פעמים מוקדם) אבל אנחנו קמים בסבביבות אותה השעה בבוקר. תודה

לל124

הי, בוודאי שלשעת ההשכבה יש השפעה משמעותית, תינוקות בגילו צריכים לישון בין השעות 18:30-20:00 זו השעה האידיאלית, עלייך להקדים את שעת ההשכבה בכל פעם ברבע שעה עד שתגיעי לשעה טובה עבורו. לגבי הלילה, תינוק בגילו לא זקוק להנקות תכופות בלילה, מומלץ להפחיתן ואפשר אפילו להפסיקן, אם מתאים לך. נסו ללמדו חזרה להירדם לבד ואל תחכו יותר מדי זמן כי ככל שיעבור הזמן, כך יהיה קשה יותר. בהצלחה, גנית

ל124

New member
למה?

זו השאלה שלי בעצם, מה זה משנה השעה? (אגב, אם כבר מדברים על הורמון גדילה וכד' אני אציין שהוא שובר אחוזונים עליונים)

mimi46

New member
שלום גנית,

רציתי בבקשה לשאול מאיזה גיל צריך להתחיל להרגיל ילד להרדם במיטה? ובעצם מה ההבדל אם הוא בוכה במיטה ואני מלטפת עד שנרדם או שהוא בוכה בידיים עד שנרדם? (חוץ מכמובן אם זה גזים/ גרעפס או כ"ד, אם אני בטוחה שזה מעייפות) תודה וסופ"ש נעים

ל mimi46

הי, בגדול יש "לנסות" ללמד מגיל 3 חודשים בערך אך לא להתעקש כיוון שכפי שכתבתי גם בתשובותיי הקודמות, רוב התינוקות לא מסוגלים להירדם לבד מבחינה פיזיולוגית עד גיל חצי שנה. מגיל חצי שנה אין שום סיבה שילד יירדם עם עזרה חיצונית, כאשר אני עובדת עם הורים, אני מתחילה לבנות תכניות רק מגיל חצי שנה ואילך ולא לפני כן. ולשאלתך על ההבדל, כאשר אני ממליצה לשבת ליד התינוק וללטף במיטה זה רק כשלב ביניים כי הכוונה היא לא ליצור תלות חדשה אלא בהדרגה להתרחק ולהתנתק,ושבסופו של דבר הילד ילמד להירדם במיטתו. גנית

efratyagur

New member
שאלת שינה אצל פעוט בן שנה וחצי

הי, בני בן שנה וחצי ומתעורר הרבה בלילות. בזמן האחרון מסרב לראות אותי כשאני באה אליו בלילה ורוצה רק את אבא.הסירוב מתבטא בצעקות רמות "די!" דחיפות והעפת כל דבר שאני נותנת לו (מוצץ למשל). כמובן שהמצב בו רק אבא קם אליו לא קביל (לפחות בעיני האבא...
) מה לעשות? ניסינו כבר להניח לו לבכות מס' דקות ורק אחרי שנרגע חזרתי אליו אבל לא נראה שזה עוזר ללילות הבאים... תודה!

לefratyagur

הי, התופעה שאת מתארת הנה מוכרת, לעיתים היא אף הפוכה, הילד רוצה רק את אמא, מה שצריך לעשות זה קודם כל להחליט שאם אמא קמה אז אבא לא מגיע אם הוא ממשיך לבכות ובאמת חשוב שפעם אבא יבוא ופעם אמא ואם את קמה והוא ממשיך לבכות, את אומרת פעם אחת "אבא ישן ואמא פה" וממשיכה לנסות להרדימו אך אף פעם אל תשברו ותעבירו לו מסר שאם יבכה חזק והרבה אז אבא יקום. דבר שני, אולי יש לו חסך זמן עם אבא ואם כך הדבר אז כדאי שאבא יקדיש חצי שעה (לא חייבים יותר) ביום בו הוא רק נטו איתו, משחקים, משתוללים בלי הפרעות (פלאפונים, מחשב, טלויזיה...). דבר אחרון ולדעתי פה הבעיה שצריך לעבוד עליה בעיקר זה ההתעוררויות המרובות שלו, בגילו הוא אמור לישון לילה שלם וכדאי ללמדו כמה שיותר מהר עוד בטרם יעבור למיטת נוער/מעבר. בהצלחה, גנית

שאלה בנושא שינה בחו"ל

שלום ענת, אני מתכננת לטוס עם בני לניו יורק לשהייה של שבוע - כרגע הוא ישן לא רע בלילה אבל איך יהיה הכי נכון להתמודד עם הפרשי השעות והבדלי הלילה והיום? הוא יהיה בן שלושה חודשים בזמן הטיסה. תודה

ל בוקר טוב1

הי, כנראה שיהיו שינויים, בטח בגלל הג'ט לג אך כל שעלייך לעשות זה, אם הוא נרדם היום ללא עזרה חיצונית, המשיכי כך, כלומר על תפתחי הרגלים חדשים, שאחר כך כשתחזרו לארץ יהיה לך קשה להתמודד איתם, בהצלחה וטיסה נעימה, גנית

moshika1

New member
שלום לגנית../images/Emo70.gif

בני בן 3 חודשים. אנחנו משתדלים להשכיב אותו לישון בסביבות 7 ולרוב הוא ישן 5-6 שעות, קם לאכול, ושוב ישן תנומה ארוכה של 4-5 שעות. זה לא לגמרי קבוע, לפעמים הוא מתעורר יותר פעמים לעוד ארוחה או מוצץ סורר שנפל
במשך היום אני לא ממש יכולה להצביע על תנומות קבועות, כשנראה לי שהוא עייף אני שמה אותו במיטה, אם הוא נרדם כמה דקות - טוב, אם לא, לא מתעקשת. גם לא מתעקשת על מיקום - אם הוא ישן בנדנדה או על משטח הפעילות, ספה, לא מזיזה אותו. שאלותיי: + כמה שעות פחות או יותר הוא אמור לישון ביממה? + איך אמורות להיראות תנומות היום שלו? האם אני צריכה להקפיד על שעות ומיקום? + האם יש קשר בין תנומות היום והלילה, כלומר אם הוא ישן הרבה ביום הוא לא ישן טוב בלילה? + האם את תנומות היום לעשות באור יום כדי שלא יתהפכו לו היום והלילה? או שאין לזה חשיבות? תודה מראש

לmoshika1

הי, לגבי שעות שינה ותנומות היום, את יכולה לצפות באתר שלי ישנה טבלה לפי גילאים ומספר תנומות ביום - www.ganit-prag.com . רצוי להרגילו מעכשיו לסדר יום פחות או יותר קבוע, זה מקנה ביטחון ומשפיע על שגרת הלילה. יש קשר בין תנומות היום ללילה אך לא בהקשר הזה, כלומר תינוק בדרך כלל שלא ישן טוב ביום לא ישן טוב בלילה ולהפך. אין צורך לעשות את תנומות היום באור למען ההבחנה. בהצלחה, ושמרי על ההרגלים הללו ואל תכניסי שינויים גם כאשר יצמחו שיניים
גנית

Asfura

New member
הי גנית

בני בן 5 חודשים, כאשר אני מזהה סימני עייפות אני לוקחת אותו למיטה ומנסה להרדים אותו (החשכה, מנגינה שקטה, הקראת סיפור, הנקה) לפעמים הוא נרדם מהר יחסית ולפעמים הוא מתחיל לקטר ולהביע התנגדות אם אני אמשיך ואמשיך לבסוף הוא יירדם (פעם אחת המשכתי כמעט שעתיים
) הבעיה שזה מתיש אותי אז לרוב אני מוותרת אחרי חצי שעה - שעה מהו הנכון ולמה? תודה

למעלה