שאלות בנושא הרגלי שינה לגנית פרג

ליאב78

New member
תודה תודה תודה! ../images/Emo140.gifוכמה שאלות...

הי גנית, קודם כל והכי חשוב - אנחנו חייבים לך מליון תודות! מיד אחרי ההרצאה שלך לפני שבועיים - התחלנו עם "התכנית", היה קשה בהתחלה אבל בסה"כ זה מתקדם נפלא (טפו-טפו-טפו!) ושלושתנו מאושרים
גם הידיעה שאפשר להתייעץ איתך בפורום בדרך מחזקת ומעודדת. אז באמת תודה - אין כמוך... ועכשיו כמה שאלות והתלבטויות (סליחה על האורך, אני פשוט מפחדת שמשהו יתקלקל בדרך...): (1) כאמור אנחנו בתהליך כבר קרוב לשבועיים. המצב כרגע הוא שהקטנה, בת ארבעה וחצי חודשים, נרדמת לרוב במיטה תוך כמה דקות, עם מוצץ ויד מונחת עליה (ללא טפיחות או קול). היא נרדמת ככה כבר שלושה לילות ברצף (בינתיים ממש תואם לגרף של התהליך). שנינו הסמכנו שהיינו מוכנים ללוות אותה בהרדמות כך במשך השנים הבאות... האם את צופה רגרסיה במידה ולא תרדם לחלוטין לבדה? כלומר, האם חייבים להמשיך להתקדם? ואם כן, מה היית מציעה - להרדים אותה בלי מגע בכלל? אני חייבת לציין שהלילה לקח לה הרבה זמן יחסית להרדם (חצי שעה, בד"כ לוקח כמה דקות), אמנם במיטה ובלי בכי - אולי זה מקרי ואולי אכן מתחילה רגרסיה?...אני מתה מפחד מהרגרסיה הזאת... (2) ההרדמה ביום התקדמה בהתחלה יותר טוב מהלילה - אבל כרגע קשה יותר ועדיין מלווה בבכי, לפעמים אני עדיין נאלצת להוציא אותה ולהחזיר למיטה (אחרי כמה ימים בהם נרדמה תוך שלוש דקות במיטה בלי בכי). אני מרגישה קצת מדשדשת במקום בעניין הזה. מה כדאי לעשות? (3) עד כמה נורא אם חורגים לעיתים? למשל הבוקר ניסיתי להרדים ואז חששתי שהיא רעבה, הנקתי אותה והכנסתי למיטה רדומה. מה ההשפעה של חריגה כזו מפעם לפעם?... (4) בלילה אני מניקה אותה ומחזירה אותה למיטה רדומה (היא מתעוררת בין פעם לשלוש פעמים בלילה, שנמשך משמונה וקצת ועד שש וחצי-שבע). אני עושה זאת גם כשאני חושבת שהיא לא רעבה (למרות שלרוב אני לא בטוחה ולכן מעדיפה לתת לה להנות מהספק). האם זה עלול להשפיע לרעה על התהליך? (5) רק לאחרונה (בערך במקביל לתחילת התהליך) היא הסכימה למצוץ מוצץ וזה מאוד מרגיע אותה ומקל על ההרדמות. אנחנו לא רוצים למנוע ממנה את זה וכמובן שזה נוח גם לנו... אבל פוחדים שהיא תתרגל ותתחיל להתעורר בלילה למוצץ. האם יש דרך למנוע את זה מראש? (אולי להוציא לה אותו לפני שממש נרדמת? למרות שלא בטוח שזה ילך). יש לציין שאני לא חושבת שנצליח כרגע ללמד אותה לקחת מוצץ לבד. מלא תודה!!

ליאב78

New member
ועדכון (מבאס) לגבי הלילה...

בהמשך לשאלה הרביעית שלי... הלילה היה קשה מאוד להחזיר את הקטנה לישון אחרי שתי ההתעוררויות, היא רצתה להמשיך לינוק (או ליתר דיוק למצוץ) לנצח ובכתה בכל פעם שהכנסתי אותה למיטה. יכולתי לראות את זה מגיע, כי בלילות האחרונים משך היניקה שלה בלילה התארך והתארך. אז מה עושים עכשיו??.... היא אמנם לא מאוד רעבה בלילות אבל מתעוררת בשעות לא קבועות ככה שקשה לי להחליט על שעות מסוימות בלבד בהן אניק אותה. נשמח לעצתך הטובה

לליאב78

הי, ראשית חשוב לי לציין כי אני לא מלווה אתכם בכל לילה (מפאת גילה הצעיר) כך שתשובותיי יכולות להיות מתאימות למצבכם אך גם לא כי אין בידי את כל הנתונים. 1. חשוב ביותר להתץקדם בתהליך לפני שתתחיל לפתח "עמידות" וזה יפסיק להשפיע, מה שכנראה קרה כבר כי קרתי את הודעתך השניה. 2. חייבים לעבוד על יום ולילה במקביל, זה לא עובד כשעובדים רק על אחד מהם. 3. תלוי באיזה שלב בתהליך, אני ממליצה שבשבועיים הראשונים (לפעמים שבוע, תלוי בהתקדמות), חשוב להקפיד על שגרה קבועה. 4.זו לדעתי הבעיה העיקרית כי כשאני מדברת על לימוד הרדמות עצמאית, הכוונה היא בתחילת הלילה, במהלך הלילה וביום, כלומר בכל ההרדמויות ולא לוותר על מהלך הלילה, כלומר לנתק את ההקשר של ציצי ושינה גם במהלך הלילה. 5.למדו אותה לקחת לבד קודם במהלך היום, פזרו לה בהישג יד ותנו לה תחילה לשחק בזה עד שתלמד מתוך ניסוי וטעיה להכניס לפה ולמצוץ. גנית

ליאב78

New member
תודה תודה!

ואל דאגה, אנחנו לא "תופסים אותך במילה" ומפעילים שיקול דעת עצמאי - רק מודים על הדרך שהתווית לנו בהרצאה, ועל המקצועיות והאדיבות... באמת תודה

aroma1bar

New member
שיטה המדורגת, עוברים לשלב 2 - בת 4.5 חודשי

היי גנית לפני כשבועיים התחלנו ליישם את השיטה שלך להרדמה של הקטנטונת, וביומיים האחרונים אני רואה שיפור ניכר, ההרדמות נהיו הרבה יותר נעימות וקצרות, אפילו בצהריים. מה שעשיתי בינתיים זה שאני מניחה אותה במיטה ערה, רוכנת לעברה קרוב קרוב,היא מושיטה ידיים ונוגעת לי בפנים, כשהיא טיפה נרגעת אני מקרבת את הפנים שלי אליה עוד יותר כך שלחי שלי נוגעת בלחי שלה, ומדי פעם מלטפת אותה עד שהיא נרדמת. היום בלילה אפילו עשיתי עוד צעד וההרדמות נעשתה אפילו ללא מגע, רק הייתי רכונה אליה קרוב כך שהיא מרגישה את חום גופי. מחר אני אנסה להתרחק טיפה יותר. 1. האם אני עושה בסדר? 2. איך להמשיך מכאן? איך לדעת מתי לעבור שלב בכל פעם? 3. מאחר ואני מבצעת את רוב ההרדמות של הקטנה, כשבעלי מרדים אותה בשיטה שלך זה הולך ממש קשה, היא בוכה בכול פעם שהוא מניח אותה במיטה, הוא מרים מרגיע אותה על הכדור ומשכיב שוב במיטה ואז שוב היא בוכה, ככה זה ממשיך כמה וכמה פעמים ובדרך כלל בסוף נרדמת כשהיא תשושה מאוד מעייפות. מה את ממליצה לעשות כדי שתרדם בקלות גם איתו? אני חייבת לציין שבכל ערב בעלי מבלה עם הקטנה בערך שעתיים וחצי עד שהיא הולכת לישון, הוא משחק איתה קצת ואז עושה לה את המסג' והאמבטיה ככה שיש לה זמן איכות גם איתו. 4. בהרצאה שלך אמרת שאם משהוא מתחיל הרדמה הוא גם מסיים אותה אפילו אם זה לוקח הרבה זמן, אבל הלילה כשבעלי ניסה להרדים את הקטנה היא בכתה כל כך הרבה ולא נרגעה אצלו אפילו על היידים שממש נקרע לי הלב, כמובן שהיא נרגעה מייד שלקחתי אותה אלי והרדמתי אותה כמו שהסברתי למעלה. האם עשיתי בסדר או שהייתי צריכה לתת לו לנסות להרגיע אותה אפילו אם זה דורש יציאה מחדר השינה לסלון המוחשך? (הקטנה רק בת 4.5 חודשים ובכי שלה נראה לי צורך אמיתי ולא מניפולציות) 5. בהרדמות הצהריים, לפעמים כשאני מניחה אותה במיטה שמראה סימני עייפות, לפתע היא מתחילה לשחק, לצחקק ולהתגלגל מהגב לבטן וחזרה, מה לעשות במצב הזה? האם ללכת ולחזור אח"כ או לשבת לידה עד שתסיים לשחק, האם לגעת בה או לא? 6. כיום הקטנה ישנה איתנו בחדר על מיטה שהיא בהמשך למיטה שלנו. בעוד כחודש אנחנו עוברים דירה ואני רוצה להעביר אותה לחדר משלה (היא תהיה בת 5.5 חודשים). האם זה יותר מדי יהיה בשבילה גם מעבר הדירה וגם להיות לבד בחדר? אולי כדאי לעשות את זה הדרגתי, כלומר לעבור דירה ולהשאיר אותה לישון איתנו בחדר ורק אחרי שתתרגל לבית החדש להעביר אותה לחדר משלה? האם כשנעביר אותה למיטה שלה בחדר משלה נצטרך לעבור את כל שלבי ההרדמה מההתחלה? תודה רבה על כל העזרה שלך משבוע לשבוע, זה פשוט לא יאומן איך ההרדמות נהיו יותר קצרות ונעימות

לaroma1bar

הי, 1. כן. 2. בכל פעם שהמצב טוב, משתפר והיא לא מתנגדת. 3. שיעשה כמוך ושלא ישתמש בכדור, פעם- פעמיים והיא תגיב טוב גם אליו. 4. גם לא להוציא מהחדר כדי לא לבלבל אותה ואם אתם רוצים שהיא תלמד להירגע גם עם אבא, כלומר לפתח קשר טוב גם איתו ולא רק עם אמא אז אל תבואי "להציל" אותה אחרת גם היא לא תסמוך על אבא שלה, חשוב שתתני לו את ההזדמנות, זה לא שהוא מתעלל בה ואת חייבת לבוא להושיע. 5. לא לאפשר לה לשחק, להשכיב לשינה עם מגע (או בלי תלוי באיזה שלב אתם). 6. להפך, בגלל שבינכה יהיה שינוי הייתי כבר מעבירה אותה חדר, מניסיון עם הורים זה הרבה יותר חלק עובר ותמשיכו מאותו שלב בו אתם נמצאים. בשמחה, גנית

מהו שלב 2? (נשמע שאת יודעת...)

היי, את אומנם לא גנית
אבל נשמע מההודעה שאת יודעת... עד יום חמישי שגנית תענה אשמח לשמוע ממך מהו שלב 2 (אחרי שלב 1 של טפיחות וקול). אני במצב די דומה ובאותו גיל... תודה.

aroma1bar

New member
בשלב 2 צריך בהדרגה להוריד את המגע

אני חושבת שכדאי להתחיל את ההרדמה עם מגע ולהפסיק אותו לפני שנרדמת, ומפעם לפעם להפסיק את המגע לפני עד למצב שבו תרדם ללא מגע בכלל. אני לא בטוחה שאנחנו עדיין יוכלים לעבור לשלב השני, לצערי בסוף השבוע ההרדמות לוקחות עדיין לא מעט זמן, בסביבות ה 30 דקות, אפילו שכמעט ואין בכי ואם טיפה מתחילה לבכות אני מצליחה להרגיע אותה במיטה מבלי להרים. אשמח לשמוע איך נראות עכשיו ההרדמות שלכם בשלב 1 וכמה ימים אתם כבר באותו המצב.

תודה על התשובה

היי, האמת שאנחנו כבר 3 שבועות (אם לא יותר) באותו מצב של להשכיב אותו מעט מנומנם ואז בעזרת טפיחות על הטוסיק וקול "ש..ש...ש..." להרדימו. רק לאחרונה גיליתי שגנית עונה פה ומקראית ההודעות הבנתי שצריך להתקדם אחרת מפתחים עמידות (אחרת הייתי ממשיכה כך.. כי בגדול אני מרוצה, אם אני מניחה אותו אחרי הרפיה (לדוג' עיסוי או סתם שישכב בנחת. העיקר לא מיד אחרי פעילות)) ההרדמות לא לוקחת יותר מ- 5 ד' בדר"כ. בלי הרפיה לפני אז הוא בוכה ואז יותר קשה... מה שכן, אני לא בטוחה אם השלב הבא שלי הוא להפחית את המגע כמו שכתבת או להשכיב אותו ערני יותר..... מניחה שאשאל את גנית בחמישי. בהצלחה לכם ותודה על התשובה!

aroma1bar

New member
גם אני התחלתי ככה וגנית אמרה לי

להשכיב אותה מוקדם יותר. אבל אני גם חושבת שזה גם תלוי כמה זמן לוקח לך להביא אותו למצב רפוי ומנומנם, אם זה לוקח כמה דקות מועטות הייתי ממשיכה לשלב 2 של הרדמה בלי מגע, אם יותר אז הייתי משכיבה יותר מוקדם ומלמדת להרפות במיטה עם מגע

בן 10.5 חודשים מתעורר מוקדם בבוקר ../images/Emo124.gif

גנית שלום, בני בן 10.5 חודשים. הוא נרדם בסביבות 18:30, אוכל תמ"ל בסביבות 1:00 ויונק בסביבות 4:00. כל בוקר הוא מתעורר בסביבות 5:00- גם אם ילך לישון שעה מאוחר יותר, למשל, או אם יתעורר לינוק ב- 5:00 במקום ב- 4:00. מה אפשר לעשות כדי לדחות מעט את שעת היקיצה שלו בבוקר? תודה.

לט ו ל ט ו ל1

הי, שתי אפשוריות: 1.לחכות שיעבור, זה משתנה לרוב לבד. 2. להתעקש בחמש כאילו זה אמצע הלילה, כאילו התעורר שלא לצורך האכלה אבל ברור לכם שצריך לחזור לישון. קל יותר לעשות זאת בתקופה הזו שעוד חשוך בחוץ מאשר בקיץ. גנית

Rebecca6

New member
שינה של בת 7 חודשים

היי גנית, שאלה לגבי שנת הלילה- אני משכיבה את בתי לישון בסביבות 19:30-20:00, אני מניחה אותה עם מוצץ והיא נרדמת איתו לבד וישנה בדר"כ רצוף עד הבוקר. בלילות האחרונים אחרי שעתיים של שינה היא מתחילה להתנועע מצד לצד ולמלמל,זה נראה כאילו היא עומדת להתעורר כל רגע ולכן אני שמה לה את המוץ בפה ובדר"כ היא ממשיכה לישון עד 5 בבוקר. האם עליי להפסיק לתת לה את המוצץ כשזה קורה או לחילופין האם לנהוג אחרת? תודה

לRebecca6

הי, כן, חשוב שתפסיקי ותוודאי שהיא יודעת לקחת מוצץ לבד במהלך היום. אם היא לא מתעוררת ובוכה אל תגשי אליה, אחרת רק תפגעי ביכולת שלה להירדם לבד. גנית

פרח 1234

New member
בת שנה ושלושה חודשים

שלום גנית, בתי בת שנה ושלושה חודשים. לאחרונה שעת היקיצה שלה בבוקר הוקדמה. מ- 7:00 בבוקר לשעות 5:00-6:00. מישהי כאן כתבה לי שגם אצלה היה דבר דומה באותו הגיל, ומקרה שלה היה מדובר באיחוד של שנת הבוקר עם שנת הצהריים, לשינה אחת במהלך היום, ואז בנה חזר להתעורר בשעה מאוחרת יותר בבוקר. הרגשתי היא שבתי עדיין זקוקה לשינה בשעות הבוקר. ואני חושבת שחשוב לזרום עם הילד. מה דעתך בנושא? האם יש לך עוד רעיונות שיכול להיות שבעקבותם החלה להתעורר מוקדם יותר?

ל פרח 1234

הי, תוכלי לראות את שתבתי לטולטול1 אני חושבת שכל עוד ילד זקוק לשתי תנומות יש לאפשר לו את זה ולא צריך להיות שום קשר בין שנות היום לשעת היקיצה בבוקר, זה פשוט משהו שמשתנה לבד, תינוקות רבים מקיצים בשעות אלו. גנית

Kמיקמי

New member
../images/Emo3.gifשוב שאלת שינה...

היי גנית שלום רב, בני בן 7 חודשים....מהיום שהגענו בבית חולים נושא השינה תמיד על הפרק. הוא לא ישן לילה שלם ברצף. אוכל ב20:00, 00:00 ואז יכול לקום אפילו כל שעתיים לכמה טיפות מהבקבוק לא מצליחה לתת לו מים במקום כי הוא ישר מרגיש שעובדים עליו. אני נותנת לו בארוחות של 20:00, 00:00 גם דייסה כדי שיחזיק אותו יותר אבל זה לא משנה את העובדה שממשיך לקום. בשני הלילות האחרונים התעורר ב4 וחצי לפנות בוקר ומבחינתו נגמרה השינה (הלך לישון בסביבות 19:30) ואז ער איזה שעה וחצי. זה מתיש וקשה ואני כבר לא יודעת מה לעשות. אני בכוונה לא מחליפה לו ומשתדלת לא להגיב לכל "הדיבורים" אבל זה לא עוזר כ"כ. מה אנחנו עושים לא בסדר? זה ילד שני ועם הגדול לא היתה את הבעיה הזו הוא היה ישן מ8 בערב עד הבוקר בלי לקום.

לKמיקמי

הי, צריך לראות האם הוא תלוי במציצה מהבקבוק כדי לחזור לישון או להירדם בכלל (גם בתחילת הלילה) אם כן אז צריך ללמד אותו להירדם בכוחות עצמו, לנתק את ההקשר עם הבקבוק, בגדול זה נורמאלי לגילו לאכול פעם-פעמיים בלילה אבל לא מעבר לכך ויש לוודא שיודע להירדם גם בלי הבקבוק. אם הוא לא נרדם עם הבקבוק בתחילת הלילה אז נסו להרדימו בכל התעוררות שאינה לאוכל כמו בתחילת הלילה. גנית

למעלה