שאלות בנושא הרגלי שינה לגנית פרג

קרני

New member
האם גנית עדיין עונה על שאלות?

במידה וכן, הייתי רוצה להתייעץ... לאחרונה בתי בת ה-9 חודשים לא מצליחה להירדם לבד או בקלות. מה שהיה קורה בעבר. כיום היא מיבבת בבכי וכלום לא מרגיע אותה - רק על הידיים. כשהיא נרגעת קצת על הידיים, אנחנו מחזירים אותה למיטה, אבל הבכי עובר לצרחות. מה עושים? זה קורה בשנת הבוקר/צהריים וגם באמצע הלילה (3/4 בבוקר) באמצע הלילה זה נמשך שעתיים בערך. אנחנו ממוטטים!!! מה עושים?

שאלות בנושא הרגלי שינה לגנית פרג

גנית עונה כאן בימי חמישי בנושא הקניית הרגלי שינה לתינוקות ופעוטות ופיתרון בעיות שינה

ברקד

New member
נרדם עצמאית אך מתעורר בלילה

גנית שלום ניר בן חצי שנה ושבועיים. לוקח מוצץ לבד ושם בפה גם בלילה. לאחורנה הצלחתי (בעזרת העצות שלך בפורום) להרדים אותו עצמאית במיטה שלו. הבעייה היא באמצע הלילה. הוא הולך לישון ב 19:30-20:00 אחרי בקבוק של 150 מ"ל תמ"ל. לפעמים הוא קם אחרי שעה או שעתיים, מסובב את הראש מצד לצד, מסרב לקחת מוצץ ונרדם רק עם בקבוק (אני מוציאה אותו מהמיטה שלו - הוא מקבל בקבוק ואני מחזירה למיטה). נדמה לי שהרגלתי אותו להרדם חזרה בלילה רק עם בקבוק. את תמיד מייעצת להוריד את כמות האכלות אבל איך יודעים אם הילד לא באמת רעב ? אני הייתי מעדיפה שלא יואכל בכלל בלילה אבל אם לעשות זאת בצורה הדרגתית אז החלטתי להאכיל ב 23:00 וב 02:00, אבל אם הוא קם ב 22:00 ולא נרגע עד 23:00 ואז אני נותנת לו לאכול אז מה הוא לומד מזה ? כשהוא מקבל בקבוק אז הרבה פעמים הוא אוכל 120 מ"ל, כלומר אולי הוא באמת רעב ? בקיצור - איך לגרום להרדמות עצמאית גם בלילה ? איך להוריד את התלות בבקבוק ? האם את יכולה לציין את השלבים שבדרך. ושאלה נוספת - האם הלימוד של הרדמות עצמאית תקף גם לגבי הרדמויות במשך היום ? או שבגלל רמות ההורמון הנמוכות ההרדמות קשה יותר ויש צורך בעזרה ? שוב, מצטערת על האורך ומקווה שתוכלי לעזור לי. בברכה גושנית

לברקד

הי, ראשית, חשוב לי להבהיר שהירדמות עצמאית כלשוני היא הרדמה בה הילד מוכנס למיטה ללא בקבוק וללא הכנסת מוצץ לפה (אלא אם הוא מכניס לבד) ונרדם ללא נוכחות ההרוים - האם זו כוונתך בתחילת הלילה? לעיתים (נדירות) קורה שתינוק אכן נרדם לבד בתחילת הלילה אך אם יודע לחזור לישון רק עם גורם תלות חיצוני (בקבוק) זה אכן גורם להתעוררויות מרובות כי אחרת לא מצליח לחזור לישון לבד.אם החלטת על שעות והוא מתעורר ולא נרדם עד ההאכלה הבאה, הניחי לו להירדם בכל זאת בלי אוכל כדי שלא ילמד שבשביל אוכל צריך לבכות, זה בטח לא משיג את המטרה, רק בהתעוררות הבאה (לפחות חצי שעה לאחר שנרדם) תני לו אוכל . תינוק בן חצי שנה לא אמור לאכול יותר מפעם-פעמיים בלילה (וזה בסדר גם אם הורים מחליטים שלא יאכל בכלל, מבחינה פיזית הוא מסוגל זה רק עניין של הרגל). קודם כל הקפידי שלא יירדם עם בקבוק ועשי בלילה כמו שאת עושה בתחילת הלילה, אם הוא אכן נרדם לבד.הרדמות עצמאית חייבת לבוא גם ביום וגם בלילה אחרת זה לא עובד. גנית

בת כמעט 7 חודשים../images/Emo99.gif

שלום גנית
התינוקת שלי בת כמעט 7 חודשים היא מתחילה את שנת הלילה בדר"כ ב 8 בערב בערך מגיל 3 חודשים התחילה לקום כל שעה, לפעמים כל שעתיים. הייתי מרדימה אותה בחזרה בהנקה, ככה עד בערך 6 בבוקר לפני כחודש התחילה לפתוח לפעמים פערים יותר גדולים בלילה, לפני כשבועיים החלטנו לעשות מעשה ובעלי התחיל לקום אליה בלילה הפלא ופלא השינה נהיתה עם פחות התעוררויות במהלך הלילה. כיום המצב הוא כזה שאנחנו עושים טקס שינה הכולל אמבטיה+שירי האמבטיה, אני הולכת איתה לסלון ומניקה אותה שם כשהאורות מעומעמים ויש שקט (בגלל שיש לי בעיות גב נוח לי הכי בכורסא בסלון), היא נרדמת בהנקה, אני מניחה אותה במיטה, היא מתעוררת בדר"כ אחרי שעה ובעלי מרים וטופח עד שנרדמת שוב, אחרי עוד שעה שוב מתעוררת ואז בדר"כ קמה אחרי 4 שעות להנקה בערך ב 12 בלילה (אם קמה לפני אני לא מניקה אלא בעלי קם אליה), ושוב עוד 4-5 שעות שוב להנקה (שוב, אם קמה קודם בעלי מרדים ע"י טפיחות והרם-הורד), בעקרון השינה השתפרה פלאים והיא, חוץ מהתעוררויות במהלך הלילה, קמה לרוב כל 4-5 שעות להנקה כמה שאלות : 1. האם זה שהיא עדיין נרדמת בהנקה יכול לגרום לרגרסיה במצב ולפגוע בהמשך שנת הלילה? האם להתעקש להרדים ללא הנקה ? 2. שנת היום שלה בדר"כ או בהנקה (היא בוכה ופולטת את המוצץ שמרגיע אותה ומתעקשת על הנקה) או כשהיא בטיול בעגלה (ואז היא בדר"כ בוכה דיי הרבה עד שהיא נרדמת בעזרת מוצצים ונראה לי שזה שהעגלה "נוסעת" גם מסייע לה בהרדמות), בינתיים זה לא כ"כ מפריע לי כי אני איתה בבית, השאלה האם זה יכול לפגום בעתיד בשנת הלילה ? 3. האם להרדים ביום כמו בלילה ? דהיינו ללא הנקה 4. בלילה, בדר"כ יש לה שעות קבועות להרדמות (בסביבות 8 בערב, עד 6 בבוקר), ביום יש לה, בדר"כ 2 הרדמויות בלבד, והשעות הן פחות קבועות, למשל, יכול להיות 8:30 בבוקר וגם יכול להיות 10 בבוקר ואח"כ יכול להיות 14 בצהריים, או 16 אחה"צ, האם לנסות להביא אותה במשך היום לשעת שינה קבועה פחות או יותר ? 5. הרבה פעמים כשהיא מתעוררת במהלך הלילה אנחנו רצים להביא לה מוצץ, אם זה מצליח היא חוזרת להרדם מיד אם לא אנחנו עושים הרם הורד ולחישה טפיחה (קודם לחישה טפיחה ואם זה לא עוזר והיא בוכה הרם הורד) האם עדיף לנסות להרדים אותה תמיד בדרכים אחרות כמו הרם הורד ולא ע"י מוצץ, שכן למעשה ההרדמות פה אינה עצמאית ? תודה רבה רבה

לבחורה מאושרת

הי לשאלתך: 1. כן, לרוב זה לא מחזיק מעמד כי היא תפתח "עמידות" בשלב מסויים וזה כבר לא ירדים אותה ועשוי לגרום להתעוררויות נוספות. 2. כמובן, הירדמות עצמאית צריכה להיות גם ביום וגם בלילה. 3. כן (לא חייב שתישן באותו מקום אבל ללא עזרה). 4. אם אפשר אז מצויין אבל חשוב יותר להיענות לסימני העייפות שלה בהקדם. 5. גם כך וגם כך זו עזרה, אם בחרתם בהרם-הורד אז כשמשתפר עברו הלאה, רק עם ליטוף או רק עם נוכחות לידה ולא להמשיך כל הזמן הרם-הורד כי זה לא עובד לאורך זמן. לגבי המוצץ, אפשר ללמד אותה לקחת לבד כבר בגילה, גנית

בן שנתיים ו 4 חודשים ../images/Emo57.gif

הבן שלי בן שנתיים ו 4 לפני כחודשיים עבר למיטת נוער בעקבות הולדת אחותו
ההרדמות שלו במיטת התינוק היתה לוקחת כחצי שעה אבל הוא נרדם עצמאית ולמשך כל הלילה מאז שעבר למיטת נוער וגילה את האפשרות לצאת ממנה התחילה סאגת השינה, הוא נרדם בסביבות 10 בלילה (קם בערך ב 6:45 בבוקר וישן בגן שעה וחצי מ 13 עד 14:30, הוא מאד פעיל אבל עושה רושם שלא מתעייף במהרה..... בהתחלה ניסינו להחזיר אותו למיטה כול פעם שקם ממנה, אבל אנחנו התעייפנו יותר ממנו ואחרי שהחזרנו אותו כ 75 פעמים התייאשנו ועברנו לשבת לידו. כיום המצב הוא כזה ארוחת ערב-אמבטיה-יבוש שיער מול הטלויזיה ונתינת בקבוק-החשכת הסלון-אמירת לילה טוב לכככולם-לקיחה לחדר והקראת "תפילילה"-אמירת לילה טוב חיבוקים נשיקות (זה בסביבות 20:45-21:00 בערב) ואז אני יושבת לידו על המיטה הנפתחת וחוסמת אותו בגופי כשהוא מנסה לרדת בלי לדבר איתו. הוא התחיל לישון ככה יותר מהר ולמרות המחאות שלו הוא מהר מפסיק ומנסה להרדם, הוא נרדם בסביבות 21:30 וישן כל הלילה השאלה שלי איך מפה עוברים להרדמות מבלי שאשב על ידו במיטה ? אני יודעת שהוא עוד בודק אותנו ומנסה לרדת, לדעתי הוא לא יורד כי אני אומרת לו שאני לא אתן לו לרדת ומתמידה בזאת, אנחנו חוששים כי ברגע שנקום מהמיטה ונעבור לסלון, או אפילו לכסא ליד המיטה, הוא שוב ינסה לקום ולצאת מהמיטה, מה עושים ? והאם יש מקום להכניס למיטה בשעה אחרת (כאמור נכנס בערך ב 20:30-21:00) או להעיר בבוקר יותר מוקדם (מתעורר בערך ב 6:45) בכדי שיהיה לו קל יותר להרדם בלילה תודה רבה

למילקי בננה

הי, את יכולה בשלב הבא לשבת רחוק יותר ממנו ולא לאפשר קימה ורק אחרי שיתרגל לצאת מהחדר. דבר נוסף שיכול להיות זה שהוא עייף מדי וכשילד מגיע באובר עייפות לשינה קשה לו להירדם, אולי תשכיבו אותו מוקדם יותר לישון. גנית

puchiluchi

New member
היי גנית- מצטערת אם ארוך

השבוע התחלנו ליישם עם הקטנה הירדמות לבד במיטה שלה במשך היום ובמיטה שלנו (בלעדינו כמובן) בלילה. שבוע הבא היא בת 4 חודשים ,ישנה רק על הבטן ועד עכשיו נתקלנו בהרבה התנגדויות והיא נרדמה בעיקר רק על הידיים ועם נדנוד.אני משלבת כרגע בין "הרם הורד" ולחישה טפיחה. ברגע שאני מזהה סימני עייפות - 3 פיהוקים ועיניים אדומות, אני משכיבה במיטה שלה , כשהיא ממש בוכה אני מרימה , מרגיעה וכשהיא מפסיקה ונרגעת אני מחזירה למיטה , אם היא בוכה אבל לא היסטרי אני מלטפת ולוחשת וכשהיא נרגעת במיטה אני מפסיקה ומניחה לה להרדם לבד עם הקולות הקטנים שלה. השאלות שלי הן כאלה: 1. האם שימוש במנשא מחוץ לבית יקלקל לה? כי היא נרדמת בתוכו וזה כאילו להרדם עלי ? 2.האם אני צריכה להשאר לידה בתווך ראייה בחדר כשהיא בוכה או לצפות בה מהצד? 3.אומרים שכשהם מתעוררים לא לגשת אליהם ישר כי אולי הם יירדמו לעוד זמן, אבל מתי אני יודעת שכבר כן להעריר אותה? היא כשהיא קמה היא מתחילה לקטר ולהתבכיין 4.אם היא בוכה אבל עם עיינים עצומות להרים ?או להרגיע בדרך אחרת למרות שהיא בוכה? 5. כרגע היא ישנה בין 8-9 , 12-14:00, 16:00-17:00 ושינה אחרונה לפני שנת לילה 18:00-19:00 (עם סטייה של חצי שעה-שעה לכאן או לכאן) האם זה תקין? בלילה היא ישנה איתי במיטה ומתעוררת פעם אחת אחרי 5 שעות בערך ,יונקת וחוזרת לישון , במקרה הפחות טוב היא תקום שוב לקראת 05:00. 6.האם בעלי יכול להרדים אותה גם או שזה יהיה לה קשה להסתגל גם לשינה לבד וגם שאני לא איתה?

לpuchiluchi

הי, לשאלותייך: 1. לא, אם את מאפשרת לה לפחות תץנומה אחת או שתיים במיטה כמו בלילה. 2. לשיקולך. 3. אם זה קיטור תני לה אבל אם בוכה גשי אליה. 4. להרגיע במיטה כי אולי זה ביעותי לילה מה שעשוי לגרום להתקבעות אם תעירי אותה. 5. עדיף להשכיב אותה לשנת לילה מוקדם יותר ולא לאפשר לה את שנת אחר הצהריים. 6. חשוב ביותר ששני בני הזוג ידעו להרדים ולא שתהיה תלות רק בהורה אחד, גנית

lihag

New member
תנוקת לא ישנה במיטה- חודשיים וחצי

שלום גנית, בתי בת חודשיים וחצי, יונקת מלא, ישנה רק על הידיים. אנחנו בד"כ מרדימים אותה ואז שמים אותה בערישה, אז היא ישנה כשעתיים וחצי- שלוש ומתעוררת לאכול. לאחרונה כשאנחנו מניחים אותה במיטה היא מתעוררת ובוכה, נרגעת רק כששמים אותה על הידיים שוב. בלילה מתרחשת תופעה נוספת- אחרי מקלחת ויניקה בין השעות 8 ל- 11 (תלוי מתי היא התעוררה למקלחת) היא לא נרדמת, גם לא על הידיים, למרות שהיא נראית גמורה מעייפות. מה עושים? אני לא רוצה לתת לה לבכות ולהתרגל לישון לבד ומקווה שיש שיטה אחרת להרדים אותה. אשמח לעיצות בנושא, תודה מראש חגית

ל lihag

הי, את יכולה בגילה רק לנסות להרדימה מלכתחילה במיטה תוך מתן עזרה (נדנוד קל, ליטוף וכו'...). ידדי אותה תחילה עם המיטה כדשי שיהיה קל יותר בהמשך ללמדה להירדם במיטה ולא מחוצה לה. גנית

lihag

New member
הרגלי שינה- שאלה לגנית

גנית היי, ראשית- תודה על תשובתך. ניסינו להשכיב אותה לישון במיטה עם טפיחות, נדנודים וליטופים, להרים אותה כשהיא בוכה ולהחזיר אותה אח"כ שוב אחרי שהיא נרגעת והיא עדיין מסרבת לישון במיטה. אחרי שהיא נרדמת עלינו, גם אם נרדמה ממש חזק, היא יכולה להתעורר אחרי מס דקות כששמים אותה במיטה.... מה ההמלצה במקרה כזה? ממתי גם צריך להקנות לה הרגלי שינה במיטה? היא השבוע תהיה בת שלושה חודשים תודה ! חגית

reutpe

New member
הרגלי שינה לתינוק בן 6 שבועות - לגנית פרג

היי גנית. לתינוק שלי ימלאו בעוד 3 ימים 6 שבועות. הוא יונק כל 3 שעות, גם בלילה. המשמעות של כך היא שינה רציפה בלילה של שעתיים, לא יותר. האם זה תקין? איך אפשר להאריך את שעות השינה שלו בלילה? דא"ג בשעות הבוקר הוא ישן פה ושם שעה, חצי שעה, כך שנראה לי שהוא מבחין בין יום ולילה. דבר נוסף, הלילה הוא התעורר כל שעה, כלומר ינק כל שעתיים, האם זה קשור ל"קפיצת גדילה"? תודה מראש. רעות.

ל reutpe

הי רעות, ראשית בנך צעיר וזה נשמע נורמאלי לחלוטין, רק לקראת גיל חודשיים, שלושה, תתחילי להקפיד על פערים של מינימום 3 שעות בין הנקה להנקה. יכול להיות שזו קפיצת גדילה, גנית

שנת לילה של בן שנה

הי גנית! התייעצתי אתך כמה פעמים, ובד"כ קוראת את השרשורים בשביל טיפים מועילים. תומר היה מתעורר פעם-פעמיים בלילה עד גיל 10 חודשים. הוא אף פעם לא נרדם על הציצי, אבל כן עם מוצץ. בערך בגיל 10 חודשים היה לכולנו וירוס שלשולים, מה שהביא אצלי להפחתה בחלב. מאז, כבר חודשיים שהוא מתעורר 5 פעמים בלילה לאכול. יש לציין שהוא נרדם בערב ללא הנקה וללא עזרה, גם ללא הנוכחות שלנו בחדר (הוא ישן במיטה משלו בחדר שלנו, אם כי בזמן האחרון מבלה יותר ויותר במיטה שלנו כי אני מותשת מכדי להחזיר אותו למיטה בהתעוררות השלישית ומעלה) הוא אוכל ארוחת ערב משביעה של מוצקים, ובכלל אוכל מוצקים מצויין במשך היום. לוקח מוצץ לבד, וכאמור נרדם לבד אבל בלילה דורש לאכול בתוקף, לפחות 3 פעמים, גם אם הוא ישן אתנו במיטה (כלומר זה לא שהוא מחפש לעבור למיטה שלנו או את הקרבה שלנו) אני מותשת... האם גמילה מהנקה בלילה תעזור? למרות שלא צריך ללמד אותו להרדם לבד? מה עושים?

לירושלמית1234

הי, אני חושבת שתינוק בגילו לא צריך לאכול 3 פעמים בלילה, אולי פעם אחת והייתי מורידה בהדרגה אבל זו לא הבעיה היחידה כיוון שגם הוא למד שבלילה עוברים למיטת ההורים וגם, בגלל השינה אתכם בחדר, הוא תלוי בנוכחות שלכם בלילה ולכן מתעורר לבדוק. כמ הדברים יכולים לעזור: 1. העברתו לחדר נפרד (לא חובה אבל רצוי). 2. הורדת מינון ההנקות, החלטה כרגע על פעמיים בלילה ולאחר מכן פעם אחת ובשאר הפעמים להחזירו לישון כמו שנרדם בתחילת הלילה. אני לא בטוחה לגבי ההירדמות לבד כי גם אם תלוי במוצץ, למשל זו לא הרדמות לבד אלא אם יודע לקחת מוצץ לבד גם בלילה. גנית

תודה רבה גנית

לצערי אין לנו עוד חדר להעביר אותו אליו. לגבי ההפחתה של ההנקות: האם כדאי לעשות את ההנקות בשעה קבועה? להחליט שמניקים רק בשלוש נניח? איך זה עובד?

shosha9

New member
בן 11 חודשים

שלום ענת, הבן שלי בן 11 חודשים יש לו פחות או יותר סדר יום קבוע בקשר לתזונה ושינה. במהלך היום מתעורר בשעה 7-8 בערך אוכל חלב ואני משאירה אותו ער עד ארוחת בוקר בסביבות 10, אחרי זה הוא ישן שעתיים,בנוסף ישן בין שעה וחצי לשעתיים בערך מ 4 וחצי עד 5 וחצי ולפעמים 6 לאחר מכן אוכל ארוחת ערב ובשעה 8 עוד ארוחת חלב.הבעיה של השינה היא דווקא בלילה הוא בעצם נשאר ער מארוחת הערב בשעה 6 עד השעה 10....ובתקופה האחרונה אפילו 11, כל הנסיונות שלי להשכיב אותו בשקט ובסביב נינוחה לא הצליחו בסוף אי אפשר להכריח אותו לשכב אם הוא לא מרגיש כך...השאלה אם אני יכולה לקצץ לו זמן משעות השינה במהלך היום? והאם זה יגרום לו לישון בשעה יותר מוקדמת בערב?או שדווקא לא טוב להעיר אותו במהלך היום ולא לפריע לשינתו??

לshosha9

הי, כן, את יכולה להעיר אותו מאחת התנומות ולו שלא יישן לאחר השעה 17:00 או 16:00 כדי שיוכל להתחיל את הלילה לא יאוחר מהשעה 20:00. אם את מעירה אותו, עשי זאת רק לאחר שעה ולא פחות מכך כדי לאפשר לו להשלים מחזור שינה אחד לפחות. גנית

למעלה