שאלות בנושא הרגלי שינה לגנית פרג

קרני

New member
שאלה לגנית פרג

גנית, השתמשתי עד כה בכל הטיפים שלך ורובם עבדו! הקטנטונת בת 7 חודשים ולרוב נרדמת לבד! וזאת בזכות ההדרכה שלך
אז ראשית - תודה רבה!!!
הבעיה היא שהיא מתעוררת כל 40-50 דקות. אני מנסה להגיע אליה לפני שהיא מתעוררת, אבל לא מצליחה להרדים אותה בחזרה ולעיתים אני גם מאחרת והיא מתעוררת לפני שאני מגיעה. מה עושים כדי להאריך את השינה? יש לציין שבתחילה טפחנו לה על הישבן, ואחר כך סתם ישבנו לידה והיום גם זה נראה שזה קצת מפריע שיושבים לידה בזמן שהיא מנסה להירדם. מה עושים? היקיצות האלו מתרחשות גם בלילה. לפני כן היא הייתה נרדמת בסביבות 6-7 ומתעוררת ליניקה ב-11. בלילות האחרונים, ואני חושבת שזה מאז שהיא מרדימה עצמה לבד, היא מתעוררת כל 40-50 דקות. אתמול היא התעוררה 3 פעמים עד שב-11 נרדמה עד ל-1 ואז התעוררה שוב ב-4 וב-6 וגם ב-7. הדרך היחידה שהצלחתי להרדים אותה בלילה היא דרך יניקה - והיה לי ברור שזה לא בגלל שרעבה. אין שינויים גדולים בלו"ז - היא אוכלת 3 פעמים ארוחות מוצקות ופעמיים ביום לערך יונקת (בוקר ולילה) מה דעתך? מחכה להוראות נוספות

ribber

New member
שאלת שינה לגנית פרג בבקשה ../images/Emo13.gif

הגוזל כבר בת שנה וחמישה חודשים ועד לפני שלושה ימים, היה לה סדר שינה מאוד מוגדר. בשבע אמבטיה עם אבא ובשבע וחצי הנקה עם אמא, צחצוח שיניים ושתיית מים ונדנוד בכיסא עד לחצי הרדמות. אז הייתי מניחה אותה במיטה שלה והיא שמחה להרדם לבד. תמיד מוסיקה שקטה ברקע. כל זה אם כן, עד לפני שלושה ימים. הלילות התקצרו לחלוטין, והם כנראה נטולי חושך, אני לא מצליחה למצוא גרביים תואמות בבוקר עבורי, ובעבודה כבר העירו לי על חוסר ריכוז
. מה שקורה איתה כרגע זה, בדיוק אותו הסדר, אמבטיה עם אבא ואז אני מניקה אותה, מצחצת שיניים וחיבוק ארוך מלוווה במוסיקה מרגיעה. אבל אז, כשאני מניחה אותה במיטה, היא מיד מתחילה לבכות, לעיתים אפילו לצרוח. כבר שללנו הכל, אוזניים/שיניים/כאב בטן. כי ברגע שאני מגיעה לחדר ומרימה אותה, היא נרגעת. אני ממש לא בעד לתת תרופות, אבל ממש לא ידעתי מה לעשות אתמול בלילה ובאחת עשרה נשברתי ונתתי לה נורופן, היא נרדמה חמש דקות לאחר מכן והתעוררה שוב באחת, בזעקות שבר.
אני לא מבינה מה גרם לשינוי ולהיכן נעלמה העייפות שלה בלילה. ניסיתי לקצר לה את שנת הצהריים, אבל גם זה לא עוזר. ומלבד זה, אני מאמינה שהיא מאוד עייפה בצהריים. תוך חמש דקות היא נרדמת ואין לה שום בעיה כשאני מניחה אותה במיטה. HELP בבקשה ותודה שהגעת עד הלום

eranyi

New member
שאלת שינה לגנית

בתי בת 7 חודשים ומתעוררת כל 3 שעות בלילה לצורך הנקה(גם ביום היא יונקת כל 3 שעות) בנוסף להתעוררויות אלו,היא מתעוררת עוד כ3-4 פעמים כל לילה בבכי (כשהיא מתעוררת לאכול זה יותר יבבה מבכי) לפעמים מספיק לשים לה מוצץ ולהגיד "שששש" והיא חוזרת לישון,ויש פעמים שזה לא מספיק וצריך לקחת אותה על הידיים ,להסתובב איתה ,לשיר לה ורק אז היא נרגעת. ניסיתי ע"פ המלצות שלך בפורום ללמד אותה לקחת מוצץ לבד, ביום היא משחקת איתו הרבה ובסופו של דבר מצליחה להכניס,אבל אם אני מנסה להגיש לה אותו בלילה היא מתעצבנת ובוכה. שאלותיי הן: 1. מאיזה גיל אני יכולה לצפות שהיא תפסיק לינוק כל 3 שעות בלילה? 2. ממה נובעות ההתעוררויות בבכי והאם יש דרך למנוע אותן? תודה רבה!

lerich

New member
אוכל בלילה לבת תשעה חודשים

שלום גנית, בתי היא בת תשעה חודשים, וממשיכה להתעורר פעם אחד בלילה לאכול. בדרך כלל זה קורה בסביבות 3-4 לפנות בוקר, אך קורה גם שהיא מתעוררת ב-1:30-2. כשהיא מתעוררת, אני מנסה לתת לה מים, או מוצץ. בפעמים אחדות זה עוזר, אבל לרוב היא נרגעת לחמש דקות ואז מתחילה לבכות . ונרדמת רק אחרי שאוכלת 180 מ"ל מטרנה. האם זה עדיין בסדר? או שכדאי לנסות ולשנות את המצב? ואם כן, אז איך? תודה מראש.

לlerich

הי, בגדול זה תקין בגילה לאכול פעם אחת בלילה אך אם את רוצה להוריד את זה זה גם אפשרי. חשוב שתחליטי על השעה בה היא אוכלת ואם החלטת לתת אוכל תני מההתחלה, אל תנסי להרדים ואם זה לא יילך תתני לה אוכל כי היא עלולה לפרש זאת בטעות כ"אם אבכה ואתעקש אקבל אוכל" או שתתני מההתחלה או שאם החלטת שהיא צריכה לחזור לישון, המשיכי עד להירדמות ורק בהתעוררות הבאה תני לאכול, גנית

שינה של תינוקת בת 4.5 חודשים../images/Emo68.gif../images/Emo199.gif

הבת שלי בת 4.5 חודשים נרדמת לרוב אחרי שהיא יונקת, לפעמים נרדמת אחרי ההנקה ואז אני מעבירה אותה לעריסה שלה, לפעמים אחרי ההנקה אני נותנת לה מוצץ מנענעת אותה קצת, אומרת "שה שה שה שה" והיא נרדמת לרוב היא נרדמת מתי שהיא עייפה, כלומר אין שעות ממש מדוייקות, היא יכולה לישון את שנת היום הראשונה שלה ב 8:30 בבוקר או ב 10:00 בבוקר, ואת השינה האחרונה שלה ב 6:30 בערב או ב 20:00 בערב, תלוי בה ישנה במשך היום כ 4 פעמים כ 5-6 שעות ישנה בלילה כ 9-10 שעות במשך הלילה היא קמה בדר"כ כל 3 שעות להנקה, למרות שלפני כשבוע קמה במשך כשבועיים וחצי ממש כל שעה כמה שאלות :
האם צורת ההרדמות ביום צריכה להיות שונה מזו של הלילה ? אני תמיד שמה אותה בעריסה ואת העריסה מעבירה לחדר שלנו וסוגרת את התריסים ככה שלא יכנס אור, אני עושה זאת גם ביום וגם בלילה, האם יש להבדיל את שנת היום משנת הלילה ?
האם עליי להגביל את שעת השינה האחרונה שלפני שעת לילה, למשל לא לאפשר לה לישון אחרי 5 או 6 בערב ולנסות להחזיק אותה ערה ?
האם עליי לדייק יותר בשעת הלילה ? כלומר לנסות לכוון את זה שתישן בשעה מדוייקת, נניח 7:30 ? אני רוצה לציין שיש לה אח בן שנתיים וחודשיים שעושה רעש והמון פעמים לא נותן לה לישון לפני 8 בערב תודה רבה

לבחורה מאושרת

הי, לשאלותייך: 1. צורת ההרדמה, רצוי שכן או לפחות בדר"כ, לגבי מיקום, זה פחות משנה. 2. זה אפשרי כי חשוב ששעת ההשכבה תהיה פחות או יותר דומה בכל ערב, אך אם את מעירה אותה, שזה יהיה לפחות שעה אחרי שנרדמה, כלומר תני לה להשלים מחזור שינה אחד. 3. לא בדיוק אבל בערך וכמון שיש לקחת בחשבון שלעיתים יש מקרים חריגים. לגבי האח, זה מצויין, כך תלמד להירדם ברעש
גנית

shany290

New member
שנת יום

שלום גנית , בתי בת שנה וארבעה חדשים . נמצאת עם מטפלת שבאה לביתינו 7 שעות בכל יום מאז גיל 10 חדשים .ישנה ביום 1.5 -2.5 שעות פעם אחת ובלילה כ 11 שעות (ישנה איתנו בחדר במיטה משלה ובמהלך הלילה עוברת למיטתינו לסירוגין כיוון שעדיין יונקת בלילות ). עד לפני כחודש המטפלת הייתה שמה אותה ללא בעיה במיטתה בצהריים (לקראת 12 ) כאשר הראתה סימני עייפות , נותנת מוצץ ומחכה לידה שתרדם. היינו בחופשה של כמה ימים עם בתנו (שבה היא ישנה איתנו במיטה כל הלילה ) וחזרנו לפני שבועיים ,ומאז המטפלת לא מצליחה להשכיב אותה במיטה לשנת צהריים . היא בוכה וצורחת ולא מוכנה לשכב במיטה . לבקשתי , לפני כשבוע וחצי , היא התעקשה שבתי תרדם במיטה אך זה לקח יותר משעה של בכי וצרחות לסירוגין, המטפלת מרגיעה על הידיים ומחזירה למיטה עד שבתי נרדמה במיטה . למחרת המטפלת שוב נתקלה בהתנגדות קשה ולא יכלה לעמוד בכך (בתי צורחת חזק מאוד ובוכה ) וויתרה לביתי והרדימה אותה על הידיים. כאשר ניסתה להוריד אותה למיטתה בתי התעוררה ופרצה בבכי לכן בלית ברירה היא השאירה אותה לישון על הידיים . מאז בתי לא מוכנה בשום אופן שהמטפלת תשים אותה במיטתה והמטפלת נאלצת להרדים אותה על הידיים ובתי ישנה את שנת הצהריים שלה על ידיה של המטפלת (שעכ וחצי - שעתיים) יש לציין שבלילה היא מוכנה בקלות להשכב במיטה עם מוצץ ונרדמת (רק שאנחנו איתה בחדר ). למטפלת המצב לא ממש מפריע ויש לציין שבסופי שבוע בתי נרדמת במיטה לשנת צהריים (לאחר התנגדות קלה - אך אנחנו לא מוותרים). שאלתי היא האם אני צריכה ללחוץ על המטפלת להתעקש על שנת צהריים במיטה כי הדבר עלול להוות בעיה ברגע שאכניס אותה לגן בעוד מספר חדשים ?ואם כן , איך ניתן לעשות זאת בצורה הכי עדינה ? שיטת הרם הורד? אציין כי למרות מספר השעות שבתי ישנה ביממה (כ 12-13 סה"כ ) ברוב שעות היום היא מגלה סימני עייפות ולעיתים עצבנות . בנוגע לשנת הלילה - היא מתעוררת בין פעמיים לחמש פעמים (בלילול קשים שמוציאה שיניים) וחוזרת לישון רק עם הנקה . תודה

לshany290

הי, יש כאן כמה וכמה דברים, אני אתחיל עם שנת הצהריים והרגרסיה: הגיוני שאחרי חופשה של שבועיים בה היה שינוי שגרה היא תתבלבל ותנסה לחפש את מה שהתרגלה אליו בשבועיים האחרונים, איתכם זה כנראה לא עבד כי הייתם מאוד ברורים לה, אצל המטפלת היא ניסתה וראתה שקשה לה, אם המטפלת הייתה ממשיכה ומתעקשת זה כנראה היה נגמר אחרי הפעם השניה אך זה תלוי במטפלת בלבד, ואת ציינת לבד שזה לא מפריע לה ולכן גם לא תתאמץ לשנות את זה. ילדים לומדים להירדם/להתנהג בצורה שונה עם כל אחד, למשל עם אבא/אמא נרדמים כך ועם המטפלת אחרת, ראי את הסופ"שים שלכם, כנ"ל לגבי הגן, איך שירגילו אותה להירדם בגן כך היא תירדם, כך שזה לא אמור להשפיע עליה. בהמשך לשאלתך, ביתך אינה יודעת להירדם ללא עזרה ובגילה כבר רצוי שתדע, תינוקת בת 1.4 כבר אמורה לישון לילה רצוף והיא גם זקוקה לכך וזה מסביר את העייפות במהלך היום, אמנם, לכאורה יש 12-13 שעות שזה יכול להיות סביר אך כל ההתעוררויות הללו וחוסר היכולת שלה לחזור לישון אלא עם עזרה חיצונית מוציאים אותה מהשינה בכל פעם והשינה שלה אינה רציפה כפי שאמורה להיות בשלב הזה. לפי התיאור שלך את שעות היום, ביתך אינה מקבלת את מספר השעות להן היא זקוקה ותוכלי לעזור לה רק על ידי לימוד הרדמה עצמאית ומכאן שינה רציפה ואיכותית, גנית

רביד163

New member
שעת שינה- תינוק בן חודשיים

גנית, שלום. בני, בן החודשיים, נרדם לשינת לילה בשעה 22:00, מתעורר ב- 3:00 לאכול, אח"כ מתעורר ב- 7:00, ואז ישן לעוד שעתיים. האם עליי להקדים כבר את שעת השינה שלו לפני 22:00? נגיד ל- 20:00? אם כן, איך לעשות זאת? להקדים בקצת זמן כל יום? תודה, רביד

לרביד163

הי, אמנם בנך ישן טוב בהגדרה בלילה אך כמובן שעלייך להקדים את שעת ההשכבה, הוא לא אמור להתחיל את הלילה אחרי 20:00 (בין 18:30-20:00) זו שעה אידיאלית עבורו), אני ממליצה להקדים לו בכל יום ברבע שעה עד שתגיעי לשעה טובה, ייתכן ובעקבות זאת הוא יוסיף האכלה בלילה אך זה עדיף, יש חשיבות מאוד גדולה לשעת ההשכבה מבחינת ההתפתחות, הורמון הגדילה מופרש בשעות הראשונות של הלילה במהלך השינה, בהצלחה, גנית

מורניש

New member
שינה בן 3 חודשים

שלום גנית הקטן שלנו בן 3 חודשים יונק מלא, נרדם (גם ביום וגם בלילה) עם מוצץ על הידיים או במנשא. ניסיתי כמה פעמים לשים אןתו במיטה במטרה להרגיל אותו להרדם לבד, אבל בגלל תנועות הרגליים והידיים, והמוצץ שנופל הוא לא מצליח. אמנם הוא לא בוכה אבל מתפתל לו במיטה ומתונעע, נראה שהוא ממש רוצה לישון ופשוט לא מצליח בגלל שעדיין לא ממש שולט בתנועותיו. בקיצור- מה נכון לעשות? האם זה מוקדם מדי להרגיל אותו להרדם לבד? ואם לא, מהי הדרך הנכונה לעשות זאת? תודה רבה ויום טוב!

למורניש

הי, בנך עדיין צעיר והקושי ברור, יחד עם זאת, כיוון שהוא לא בוכה ומתפתל במיטה, הייתי מנצלת את זה ומנסה להרגיעו בליטופים וטפיחות במיטה עד שיירגע, כך לאט לאט ילמד להירדם במיטה וזה יחסוך מכם הרבה בעיות שינה בהמשך, גנית

merryS

New member
הרגלי שינה

שלום יש לי תינוקת מקסימה בת 4.5 ח'. במשך היום היא מאד אקטיבית וחייכנית.... אבל לא נרדמת מספיק זמן!!! מקסימום 40 ד' ואף פעם לא במיטה שלה... היא היתה נרדמת בזמן הנקה ואז כשבאתי לסים אותה במיטה מיד מתעוררת ומתחילה לבכות.. וכשאני מנסה להרדים אותה ע"י נדנוד או שירה זה לא הולך והיא מתעוררת ומתחילה לשחק..בד"כ תהליך ההרדמה בלילה מתחיל ב 8 (מקלחת עיסוי והנקה) ןעד שהיא הולכת לישון לפעמים ב 1200 במקרה הטוב אבל גם לפעמים ב 2 לפנות בוקר... אז היא ישנה 8-9 שעות ברצף ומתעוררת בסביבות 10 11 בבוקר...כך שהיא לא מגיעה לסף של 12 שעות שינה ביממה.. אבל.. המצב הזה עוד החמיר- עכשיו היא לא נרדמת בהנקה.. וקשה לה מאד. היא נרדמת רק אם שמים אותה בעגלה וגם כשמנסים להעביר אותה למיטה שלה מתעוררת בבכי ולא חוזרת לישון..וגם אז היא נרדמת מקסימום לשעה. אבל בלילה זה סיפור ממש קשה.. היא לא ישנה פשוט. בשתי הלילות שעברו נרדמה על ידיים בסביבות אחת , שמתי במיטה נרדמה לשעה והתעוררה בבכי... ניסיתי ללטף ולהרגיע אותה ללא הועיל. הרמתי אותה ונדנדתי ושום דבר . נתתי לה לינוק אז היא היתה שקטה... אני נמנעת מלתת לה לינוק בתדירות גבוהה כי היא פולטת הרבה...התייאשתי בסוף ושמתי אותה לידי והנקתי בשכיבה (יש לציין כי המשיכה להתעורר בערך כל שעה).. היום בוקר היא שמחה ושקטה משחקת וצוחקת כרגיל אין לה חום והכל טוב ויפה. ניסיתי את שיטת הרם הורד\ לחשה טפיחה אך לא עמדתי בהן. הן שיטות מאד אכזריות לדעתי . האם יש שטיה שמלמדים בה את התינוק לישון ללא בכי קורע לב? היא רק בת 4.5 ח'!!! היא עכשיו ישנה בעגלה שלה המסכנה. אני כולי רגשות אשם שאני לא מבינה אותה ולא עוזרת לה לישון כמו תינוק

לmerryS

הי, מצד אחד רוב התינוקות בגילה אכן לא מסוגלים מבחינה פיזיולוגית להירדם לבד מצד שני אם היא ישנה 8-9 שעות רצוף אז כנראה היכולת הפיזיולוגית שלה קיימת (מבחינת רמת הורמון המלטונין), כך שלדעתי את יכולה להתחיל וללמד אותה, מה שחשוב ולא משנה באיזו גישה תנקטי, הוא שתהיי עקבית, הורים רבים נוקטים בגישת הרם-הורד וכו'... והיא דווקא נחשבת אחת הגישות העדינות יחסית, הבעיה עם הגישה הזו היא שלרוב קשה להתקדם וזה לא מוביל לשום מקום. הגישה שאני עובדת איתה היא אמנם הדרגתית אך בשלב הראשון המטרה היא שהיא תעשה את ההירדמות הסופית במיטה שלה, אמנם עם הרבה עזרה ל מגע, ליטוף או קרבה אבל במיטה כי תינוק שנרדם מחוץ למיטה ומתעורר במיטה (לא במקום בו הוא נרדם) זה מבהיל אותו והוא מתעורר בבכי לרוב, לאחר מכן בהדרגה הורידי את העזרה במיטה עד שכבר לא תזדקק לה בכלל. אין לך מה לחוש רגשות אשם לגבי זה (אני בטוחה שעוד תהיינה לך סיבות רבות ונוספות בעתיד
) הרי היא לא מדברת והמסר היחיד כנראה שהיא מנסה להעביר הוא "אני עייפה, תלמדי אותי לישון". גנית

רביד163

New member

גנית, שלום. בני, בן החודשיים, נרדם לשינת לילה בשעה 22:00, מתעורר ב- 3:00 לאכול, אח"כ מתעורר ב- 7:00, ואז ישן לעוד שעתיים. האם עליי להקדים כבר את שעת השינה שלו לפני 22:00? נגיד ל- 20:00? אם כן, איך לעשות זאת? להקדים בקצת זמן כל יום? תודה, רביד

רביד163

New member

למעלה