שאלות בגנטיקה

שאלות בגנטיקה

לקראת מועד ב' בגנטיקה.. (השאלות לקוחות מתוך מועד א' באת"א) *שאלה 1:* גבר בעל תסמונת קלייפנטר (קריוטיפ XXY) הוא נשא למחלת המופיליה (רציסיבית, נישאת על X) כלומר הגנוטיפ הוא AaY. בהנחה שהגבר *פורה* והתחתן עם אשה בריאה לחלוטין (כלומר AA), מה הסיכויים שלו להוליד צאצא בריא לחלוטין (כלומר שגם אינו נשא) ובעל קריוטיפ תקין. יש להניח שכל הגמטות הן ויאביליות ונוצרות בשכיחות שווה. (*התשובה הנכונה היא 33%*) מה ניסיתי לעשות: חשבתי, שבחלוקה המיוטית הראשונה כל ה-Xים ילכו לצד אחד (ואז מקבלים AaaA) ובקוטב השני יהיו YY. בחלוקה המיוטית השניה,מה-Xים לא נקבל גמטות עם קריוטיפ תקין, ומה-Y נקבל 2 גמטות שנושאות כרומוזום Y. כלומר שיעור הגמטות הטובות יהיו 2/4 כלומר 50%. אני לא רואה איך מתקבלת תשובה אחרת. *שאלה 2:* בודדו זני שמרים מוטנטים-שאינם יכולים לגדול על סוכרוז כמצע יחיד. אורך החלבון בזן הבר: 200 חומצות אמינו. מוטנט 3 מיצר חלבון עם 20 חומצות אמינו מוטנט 5 מיצר חלבון עם 50 חומצות אמינו. מוטציה בגן *אחר* החזירה למוטנטים אלו את היכולת לגדול על סוכרוז. זיווג של שניהם ליצירת דיפלואיד, נתן גם ספורות רקומביננטיות (בעלות יכולת לגדול על סוכרוז). השאלה: איזה מוטציה קרובה יותר לתחילת הגן? (הפתרון הנכון הוא מוטנט 3). לדעתי, אי אפשר לקבוע. המוטנטים הם מסוג nonsense, שיכל לנבוע מפריים שיפט, ואז אי אפשר לדעת איפה הוא התרחש. האם מתוך זה שמוטציה בגן אחר החזירה את היכולת לגדול על סוכרוז אני אמורה להסיק שהמוטציה התרחשה רק בקודון אחד, והגן המוטנטי הנוסף הוא trna שמספרס?. תודה מראש לעונים!

תודה, הסתדרתי. התשובה למתענינים:

(באדיבות המתרגל:) שאלה 1: מתוך ההנחה שכל הגמטות נוצרות בשכיחות שווה, יווצרו הגמטות הבאות: A,a,Y,Ay,aY,Aa. בסך הכל 6 גמטות, לכל אחת שכיחות שווה. מתוכן רק 2 יתנו ילד בריא. ולכן הסיכוי שליש. שאלה 2: אם יש מוטצית פריים שיפט, מוטציה בגן אחר לא תוכל לספרס אותה, לכן המוטציה במוטנטים 3,5 היא נקודתית (לפי ההגדרה של מוטציה nonsense- היא קורית בקודון ספציפי), ולכן אפשר לומר שהמוטציה במוטנט 3 קרתה קרוב יותר לתחילת הגן ממוטנט 5.

C H 4

New member
איזה כיף זה מה ששואלים אתכם בגנטיקה

עכשיו אני מבינה למה אומרים שהמרצה שלנו קשה

למעלה