- שאלה -

- שאלה -

מה השם המדעי לקבוצת בעלי החיים שמטילים ביצים? (אם אפשר לרשום את השם גם באנגלית וגם בעברית) ומה השם של האיבר שממנו הביצה מוטלת? תודה מראש לעונים
 
אני לא יודע לגבי זוחלים,

אבל מערכת במין הנקבית של ציפורים מוכבת מהשחלה->משפך->צינור ביצים ארוך ומפותל-> רחם->ביב. הביצה המוכנה יוצאת מהביב.
 
תודה..

אם אפשר, אני רוצה לחפש על זה אינפורמציה באמצעות מנוע החיפוש, ובשביל זה אני צריך את השמות באנגלית של: 1. קבוצת בעלי החיים שמטילים ביצים. 2. האיבר שממנו הביצה מוטלת.
 

bodas

New member
למיטב ידעתי אין חלוקה כזו

שכן הטלת הביצים מאפיינת קבוצות חולייתנים רבות, החל בדו-חיים דרך דגים וזוחלים וכלה בעופות (ואפילו בחלק מהיונקים).
 
תודה ועוד שאלה..

הריון אצל האישה מתרחש הרי כאשר הביצית מופרית, והביצית המופרית נקראת זיגוטה, הזיגוטה מתחילה להתחלק. וברגע שהזיגוטה נהפכת לקבוצה של תאים היא נקראת טרופובלסט ומאותו טרופובלסט נוצרת השיליה, אשר מתחברת לרירית הרחם וכך השלייה ממשיכה לגדול ובמקביל העובר עצמו ממשיך להתפתח, עד לסיום ההריון, ובסיום ההריון כאשר העובר יוצא, בעקבותיו יוצאת השיליה כאשר היא מחוברת לתבור של העובר. אם כן, מה ההבדל בין תהליך ההריון הזה לבין תהליך ההריון של חיה מטילת ביצים (תרנגולת לצורך העניין) ? מה השוני בין זה לבין הריונה של חיה מטילת ביצים? ומה היתרון של התרנגולת בתור מטילת ביצים על פני חיה אחרת שלא מטילה ביצים?
 
אהלן

לשאלתך הראשונה - הביצה יוצאת מתוך הקלואקה (הביב) באנגלית - cloacka שזה פתח משותף קדמון של רקטום ואגינה וצינור השתן. לשאלתך השניה - העובר הגדל בתוך ביצה מקבל בגוף הביצה את מה שהוא צריך - חלבונים שומנים ויטמינים וכו' כשאצל יונקים הוא מקבל זאת מגוף האם. היתרונות של בעלי השליה זה שהעובר מוגן בגוף האם עד הלידה ויכול לקבל ממנה תוספות במקרה הצורך (חוסר עוברי בויטמין מסויים למשל), יתרון נוסף זה שיש פחות הגבלת מקום בבטן האם לעומת ביצה וזה אפשר באבולוציה פיתוח של יצורים גדולים יותר ומפותחים יותר פיזית (אם נעזוב רגע דינוזאורים). היתרון של ביצה זה שהתרנגולת יכולה בזמן שהעובר גדל להטיל ביצים נוספות ואז יש יותר צאצאים, בנוסף העובר מרגע ההטלה לא תלוי האמא לשרידותו, כלומר גם אם האמא תמות הוא יוכל לבקוע ולחיות חיים מלאים ויפים, וגם אם האמא התרנגולת לוקחת סמים וחוטפת איידס העובר יצא תקין.
מקווה שעזרתי
 

קספיאן

New member
דוקא יש

בעלי חיים המטילים ביצים נקראים oviparous זוהי צורת ההתפתחות בה העובר מתפתח בביצה מחוץ לגוף האם ולא מקבל נוטריינטים מהאם בעת ההתפתחות וכוללת את כל מטילי הביצים, בין אם זוחלים, עופות או ברווזנים. משריצי חיים נקראים ovoviviparous - כשהביצה מתפתחת בתוך גוף האם אך עדיין העובר לא מקבל נוטריינטים מהאם בעת ההתפתחות, כמו כרישים למשל וחלק מהזוחלים. viviparous - העובר מתפתח בגוף האם ומקבל נוטריינטים מהאם. הצורה הכי מפותחת היא ביונקים שלייתיים אך יש גם בבעלי חיים ירודים יותר.
 
עוד שאלה שצצה לי..

כיצב בסיום ההריון של האישה העובר יוצא החוצה? האם בשלייה יש "חור" כלשהוא שהעובר פשוט מרחיב אותו כשהוא יוצא? או שהעובר בועט וע"י כך בוקע את השלייה ואז יוצא דרך הפתח שהוא יצר?
 
לא זה ולא זה

לרוב השליה רחוקה מצוואר הרחם.המצב שבו השליה חוסמת את צואר הרחם הוא מצב נדיר יחסית ("שליית פתח"). במצב זה מופיעים לעתים קרובות דימומים במהלך ההריון והוא מצריך לרוב ניתוח קיסרי (אחרת העובר באמת עלול לקרוע את השיליה וזה לא טוב כיון שעד לרגע שחבל הטבור מנותק לאחר הלידה והיילוד נושם בכוחות עצמו הוא מקבל את כל הדרוש לו מהשיליה). את מיקום השליה אפשר לראות בבדיקת אולטרה-סאונד. כאמור זה מצב נדיר- בדרך כלל העובר יוצא קודם והשיליה יוצאת זמן קצר אחר-כך.
 
למעלה