שאלה...

• פותח הנושא ysg1
  • פורסם בתאריך

ysg1

New member
שאלה...

שלום, אני קוראת סמויה של הפורום שאלה לי אליכן בנות, כמעט שנה אחרי לידת IUGR ערכתי בדיקות קרשיות יתר בדם בדיקות ראשונות בוצעו לאחר חודשיים מהלידה אלה הן תוצאות הבדיקות השניות מלפני 3 שבועות אשמח אם תוכלו לעזור לי מה אומרות הבדיקות ומה הן ההשלכות להריון הבא. תודה!!! Fibrinogen (Hypercoag.) 486 mg/dl 200,00 - 400, .(..........)* Protein S Free 38 % 60 - 120 *(..........). Factor XI 155.8 % 60 - 130 .(..........)*

yaara122

New member
לא הבנתי כמה זמן אחרי ההריון עשית את הבדיקות

אם עשית אותן לפחות חודשיים אחרי ההריון/לידה אז המשמעות היא שיש לך קרישיות יתר (אגב, בדיוק מהסוג שיש לי...) הסוג הראשון והבעייתי יותר הוא חוסר בפרוטאין S. פרוטאין S הוא בלם קרישה וחסרונו גורם לדם להיקרש מהר מידי הסוג השני הוא פקטור 11. האם בדקו לך גם MTHFR? בכל מקרה הטיפול בבעיות קרישה בהריון הבא הוא נטילת זריקות קלקסן, לעיתים בשילוב אספירין, חומצה פולית ו/או סטרואידים, תלוי בסוג הבעיה ובגישת הרופא. מציעה לך לפנות לייעוץ מסודר אצל המטולוג או רופא היי ריסק המתמחה בבעיות קרישיות יתר (הכי פופולרי בפורום הזה הוא פרופ' קופרמינץ). בהצלחה יערה

ysg1

New member
תודה על התגובה

יערה תודה על התגובה המהירה והמקצועית את הבדיקה הנ"ל ערכתי עכשיו (לפני כחודש) אלו היו בדיקות חוזרות לבדיקות שערכתי כ3 חודשים אחרי הלידה (מוספיה את התשובות הקודמות) אין לי עבר "פלילי" "חוץ" IUGR חמור האם כדאי לפנות להמטלוג או מומחה להריון בסיכון? תודה רבה! MHTFR הומוזיגוט

בטח לפנות למומחה

חוסר בפרוטאין S הוא בעיה לא קלה. מה גם שאצלך זה ממש חוסר (אני למשל מוגדרת חוסר בפרוטאין S ע"ס ערכים של 48-51 כשהגבול במעבדה שלי הוא 50) סביר להניח שזה מה שגרם לIUGR. צר לי לבשר לך אבל זה לא "רק" IUGR הן מבחינת העתיד המיילדותי שלך והן מבחינת העתיד הבריאותי של אותו ילד IUGR (ואני אומרת את זה בצער רב כי גם לי יש ילד IUGR בבית- זה לא אסון ח"ח אבל הם מתמודדים עם המון השלכות של המצוקה העוברית הזו בטווח הארוך9

ysg1

New member
תודה עינב

הי עינב, תודה על תגובתך מה הכוונה להשלכות בעתיד לגבי הילד? הילד לא הונשם מרגע שנולד כיום הוא בן שנה (כרונולוגי) שוקל כמעט 10 ק"ג מתפתח יפה מאד בלי"ער עומד מגיל 8 חודשים הולך מסביב לשולחן ובימים האחרונים אפילו עומד לכמה שניות לבד. מה כוונתך מבחינת העתיד הבריאותי?(מוטורי?מערכת חסונית?כו) תודה!!

יש הנחה תיאורטית

שטרם הוכחה שילדים שחוו מצוקה תוך רחמית (ו-IUGR הוא צוקה תוך רחמית במובהק) בטווח הארוך, כבוגרים, יסבלו בשכיחות גבוה יותר מסכרת, יתר ל"ד, בעיות לב, בעית פוריות ועוד. זה לא שאפשר לשנות עכשיו משהו אבל זה כן צריך להיות במודעות שלנו כהורים. בנוסף ילדים כאלה כבר בילדות יכולים לחוות בעיות של גדילה לא מספקת- לא רק משקל אלא בעיקר גובה.

yaara122

New member
לא רואה את הבדיקות הקודמות שצירפת

בכל מקרה IUGR חמור הוא פלילי מספיק וכנ"ל הבדיקות השניות שצירפת... המחסור שלך בפרוטאין S הוא מאד משמעותי ובהריון (גם של אישה "רגילה" ללא שום בעית קרישה) הוא מחמיר אף יותר כך שאין לי ספק שתקבלי קלקסן בהריון הבא(אני מקבלת מינון של 1 מ"ג לק"ג וגם אספירין חומצה פולית ופרדניזון אבל זה כי יש לי גם בעייה אוטואימיונית). אני עברתי גם אצל המטולוג (במכבי חייבים את אישורו כדי לבצע את הבדיקות אם העבר הפלילי מתבטא "רק" בהריונות כימיים והפלות) אבל בסופו של דבר הגעתי ליקיר הפורום... בכל מקרה ההמלצה של שניהם הייתה זהה.

MuStar

New member
../images/Emo13.gif שלום לך

אני רואה כאן 3 בעיות קרישה עיקריות: חסר משמעותי בפרוטאין S, פקטור 11 גבוה, ו-MTHFR הומוזיגוט (בהודעת המשך שלך). בנוסף גם פיברינוגן גבוה. שלא בהריון מומלץ במצבך לקחת קומפלקס ויטמיני B, במיוחד חומצה פולית. בהריון, בנוסף לחומצה פולית במינון גבוה, את חייבת לקבל קלקסן. ממליצה לך לפנות לבירור מסודר ומקיף לפני ההריון הבא. בטיפול נכון, סיכויי הצלחת הריון תקין הם גבוהים.

למעלה