שאלה תאורטית לגבי פוליציסטיות

the0right0time

New member
שאלה תאורטית לגבי פוליציסטיות

לפי מה שהבנתי...הנטייה של נשים בעלות שחלות פוליציסטיות היא דווקא לייצר הרבה ביציות כתגובה להורמונים. אם כך...שואבים הרבה ביציות בכל מחזור, כלומר יחסית הרבה הפריות (בהכללה גסה). ואז יש המון עוברים ואפשר לנסות המון פעמים..מה שבטח מאוד מעלה את הסיכוי להכנס להריון. מדוע אם כך יש כאן המון נשים עם הבעיה? חשבתי שברגע ש"עוקפים" את הבעיה של אי כניסה להריון באמצעות ivf הבעיה אמורה פחות או יותר להסתדר. איפה הטעות שלי?

שירןג7

New member
גם אני חשבתי כמוך

והנה מסתבר שלא. אני עם שחלות פוליציסטיות ועקרונית זאת הבעיה היחידה שיש. בשאיבה הראשונה היו 6 עוברים. בשנייה 12 ונשארו לי עוד 10. כמו שאפשר לראות היו הרבה ביציות והרבה הפריות אבל עברתי 2 הפלות.. ההריון הראשון באופן מפתיע היה ספונטני והשני מהפרייה. למה אני אומרת את זה, בגלל שיש איזושהי טענה שהכמות של הביציות אצל פוליציסטיות היא על חשבון האיכות. כלומר ביציות פחות איכותיות. 2 בגלל שיש גם טענה נוספת שמשום מה אצל פוליציסטיות יש נטייה מוגברת להפלות. אני לא יודעת בדיוק על איזה בסיס נשענות הטענות האלו אצלי זה היה די נכון. בסבב הראשון היה נראה שהביציות היו פחות טובות. בסבב השני כבר לא.. אבל בכל זאת. גם אם יש הרבה עוברים כמו אצלי. אי אפשר לדעת מה התוכן הגנטי שלהם.. אצלי הם נראים מהממים אבל או שלא נתנו הריון או שהביאו הפלה. בנוסף, יכול להיות שלנשים פה יש לא רק שחלות פוליציסטיות אלא גם משהו נוסף. וייתכן, שזה עדיין עניין של זמן וזה יקרה בקרוב. אצלי למשל כל הבדיקות תקינות.. אז רק צריכה לחכות ולראות מה יקרה.

טוליתי

New member
שירן,

סביר שאצלך פוליציזם אינה הבעיה היחידה. עוברים שנראים טוב מקטינים את הסבירות שההפלה נגרמת בגלל מקור כרומוזומלי.
האם בדקת המוגלובין מסוכרר? האם את מאוזנת?
קלקסן אמפירי נוסה?
&nbsp

שירןג7

New member
אכן נבדק

כל הבדיקות כולן תקינות. כולל מה שקשור לסוכר. כן רק מהניסיון האחרון שלא הצליח.. נראה מה יהיה בהחזרה הקרובה. אם אקלט או לא ומה יהיה. כרגע הפרופ לא חושב שיש עוד בעיה..

שירןג7

New member
אה גם

יש לציין שבסך הכל לא עברתי כל כך הרבה עד כה אף על פי שלוקח הרבה זמן. היו סהכ 4 החזרות שבשנייה נקלטתי, ואחרי הראשונה היה הריון ספונטני. ייתכן ששתי ההפלות היו ממקורות שונים.. אבל את זה לעולם כבר לא אדע.

אמאלוסי

New member
Hba1c

Hba1c - כעקרון משתמשים לאנשים עם טרום סוכרת ולמעקב לסוכרתיים.
אני מבינה שבגלל שהפלות יכולות להיגרם כתוצאה מסכרת, עושים את זה בתור בדיקה שהיא יותר רגישה מאשר סתם סוכר בצום.
כן, רופא משפחה מפנה.

טוליתי

New member

אמאלוסי

New member
נראה לי שזאת הכוונה-

במידה ומאובחנת סוכרת סמויה, אז יש כאן חוסר איזון הורמונלי, שמצד אחד יכול להסביר בעיות ומצד שני קל לתיקון.

פאשון

New member
אמרו סוכר אז באתי:) ומחדדת

המוגלובין מסוכרר אינו רגיש יותר. להפך, סוכר בצום נחשבת לרגישה יותר. ההמוגלובין מראה על ממוצע הסוכר בדם ב-3 חודשים האחרונים. לא בהכרח יראה על חוסר איזון של סוכר. הכי טוב זה לעשות העמסה בחודש ללא הורמונים או לבדוק סוכר עם מכשיר אחרי ארוחות.
המוגלובין מסוכרר לא יצביע על סןכרת סמויה בהכרח וחשוב לדעת את זה כי ברמות נמוכות של חוסר איזון אין קורלציה בין הימצאות סןכרת לבין רמת ההמוגלובין המסוכרר.
וסוכרת סמויה קשה לזהות. והיא לא קלה לתיקון - לפעמים מטפורמין יספיק. לפעמים צריך אינסולין. ולרוב ייקח זמן להבין מה הטיפול העדיף - חודשים. בסוכרת גלויה זה קל וברור - אינסולין וזהו.
מקווה שעזרתי:)

פאשון

New member
הבדיקות

סוכר בצום (מעל 100 מראה על סיכוי גבוה לפתח בעתיד. מעל 120 - סוכרת)
המוגלובין מסוכרר - מעל 6
העמסה - מעל 200 זו סוכרת. מעל 140 זו נטייה גבוהה לסוכרת. 120-140, גם ערכים שלא צריכים להיות. היום מדברים על ערכים עד 120 שעתיים אחרי אוכל. מהניסיון שלי כדאי לבדוק שעה אחרי - תריך להיות עד 140.
הבדיקות האלה מושפעות מההורמונים שלנו, וגם מהזמן של המחזור. צריך לקחת את זה בחשבון.

נכון בערך.. תלוי מקרה...

אצל חלק מהפולציסטיות הכמות באה על חשבון איכות. לא אצל כולן, אך בכל מקרה ניתן להגיד שבממוצע אצל פולציסטיות משיגים יותר ביציות ועוברים מאשר אצל לא פולציסטיות.
&nbsp
למה יש כאן הרבה פולציסטיות? כנראה שכמעט חצי הן ממחלקת הזרע לא פחות מאשר פולציזים...
לגבי השאר... לא בטוחה שיש כאן הרבה יותר מאשר האחוז באוכלוסיה הכללית... לא יודעת..
זה נכון שיש יותר נשים פולציסטיות שנדרשות לטיפולי פריון, אך ממש לא יודעת אם גם ב ivf השכיחות גבוהה מאשר באוכלוסיה הכללית.. אם למישהי יש מידע על כך אשמח לשמוע.
&nbsp
יכולה להגיד לך אצלנו (פולציסטית + בעייה בזרע) שהיה יותר קל למצוא ביציות תקינות מאשר זרע תקין.. (גם בשאיבה שהייתה עם מיון זרע ברטוב כמות הביציות הייתה גבוהה מכמות הזרע שבדרגה גבוהה). אז דווקא אצלנו כן רואה את זה שפולציסטית כעניין חיובי.. אחרת היינו צריכים הרבה יותר שאיבות כדי להגיע לאותה כמות של החזרות... (שלצערי היו הרבבבבבה מהן)

מעבר לעניין הביציות זה לא משהו שקשור לביוץ עצמו?

למיטב הבנתי יש איזשהי הפרעה בביוץ עצמו שכן אם זה היה רק עניין ריבוי הביציות אז זה לא היה מוניהריון..לא?! אני מבולבלת מהשרשור הזה

למעלה