שאלה שמרגיזה אותי...

שאלה שמרגיזה אותי...

השאלה הולכת ככה : תערובת של NaNO3 ו - NaSO4 שמסתה 5.37 גרם מכילה 1.61 גרם של נתרן. מה אחוז המסה של NaNO3 בתערובת? זה מה שאני עשיתי : המסה המולרית של כל התערובת : 227.04 גרם למול -> יש לי 0.0236 מול של התערובת. לגבי הנתרן - מהנתון אני מחשב ורואה שיש לי 0.07 מול (שזה מסתדר כי צריך להיות פי 3 מול מאשר התערובת). המסה המולרית של NaNO3 הוא 85 גרם למול. עכשיו, מכאן אני קצת לא בטוח לגבי ההמשך (וגם לא בטוח איך עוזר לי הנתון של הנתרן, כלומר הוא מאמת לי שבאמת יש לי יחס של 1:1 בין המולוקולות של התערובת, אבל זהו). בעיקרון חשבתי לחשב את זה ככה, אבל זה יוצא לא נכון: אחוז המולקולה = מסה מולרית מולקולה (85) לחלק מסה מולרית תערובת (227.04) = 37. עכשיו, אני מניח שזה משהו עם יחס המולים ביניהם, אבל כמו שאני מבין, במול אחד של התערובת, יש גם מול אחד של המולקולה ואז זה מתקזז...לא? מישהו יכול להסביר לי מה הטעות? התשובה הנכונה אגב - 45.1 אחוזים. אחוז המולקולה = מסה מולרית של המ

Double Oxygen

New member
תגובה

תתחיל מזה שהמסה של כל התערובת היא 5.37 גרם. מכאן תחשב את המולים של התערובת ותמצא את היחס שלו ושל הנתרן. אחר כך פשוט תחלק את המולים של נתרן חנקני בכל התערובת וזאת תהיה התשובה.

DIKZ

New member
טבלת חישוב

שלום דניאל משום מה, רבים מתקשים בחישובים הסטכיאומטרים. להלן טבלת הסבר במס' מעוגלים שאולי תקל על ההבנה- Na2SO4 NaNO3 X x - 5.37 משקל\מסה , גרם 142 85 מ. מולקולרי 32% = 142 \ 2*23 27% = 85\23 % נתרן במולקולה כמות הנתרן = 1.61 גר' = 27% {x } 32% + { 5.37 - x } ולאחר הפתרון הפשוט, x שווה (במס' מעוגלים ) 3.0 גרם = סודיום סולפאט, בתוך תערובת של שני המלחים שיחדיו שוקלים 5.37 גרם. מכאן ניתן לחשב את האחוז של כ"א מהמלחים שבתערובת. בהצלחה , dikz.

DIKZ

New member
שיבוש

שלום כצפוי , הטבלה יצאה משובשת בין ההקלדה למתקבל על הצג אם לא תצליח לפענח אנסה להעביר אתהטבלה בדרך אחרת. dikz.

deathcaster

New member
אכן שיבוש....

אני לא מבין אותך, אם אתה כבר משקיע, תרשום בקובץ וורד בצורה נורמלית ותעלה לפורום, כל ההודעות שלך עם הטבלאות הגנריות עם הקווים ------------ =========== האלה.. אף פעם לא יוצאות ברורות...

DIKZ

New member
אכן ...

א. אתה לא היחיד שלא מבין אותי. יש לפחות עוד אחד
ב. אל דאגה הטבלה הנ"ל אכן מצויה בקובץ וורד. אני בודק מידי פעם , באם התוכנה של תפוז השתפרה. ג. הקווקוים הנ"ל באים עקב אילוצי הפונטים וכו'. באם הם קצת מכעיסים אותך . לא נורא. ד. אם דניאל הירושלמי, לא יצליח לפענח שיבושי הטבלה והסבריה, אשלח שוב , מתוך הקובץ , " הנורמלי" , לבקשתו. ד. שבת שלום וחג שמח . dikz.

deathcaster

New member
רגע

המטרה של ההודעות שלך היא לעזור לאחרים... לא ? זה לא מכעיס אותי לראות את הקווים, אם אכן יש לך את החומר מסודר, זה בהחלט מכעיס אותי למה אתה לא באמת עוזר ומעלה אותו בצורה קריאה. (וגם עובד קשה בדרך
)

למעלה