שאלה של מעסיק לגבי החוק

שאלה של מעסיק לגבי החוק

יש לי חברה שעובדת כמנהלת בחברה שנותנת שירותים לנפגעי נפש שגרים בדיור מוגן בקהילה. בחברה הזאת יש מדריכות שתפקידן לעבור מדירה לדירה, ולהדריך את נפגעי הנפש בעבודות היומיום, וללוות אותם בתהליך השיקום שלהם, תפקיד שכולל גם מעט עבודה פיזית לפעמים. זו עבודה שדורשת גם ניידות ממקום למקום במהלך כל היום.

אחת המדריכות בהריון, ובגלל בעיות כרוניות בירכיים שהסתבכו לה קיבלה אישור מרופא תעסוקתי לעבודות משרדיות בלבד. אין בחברה תפקיד משרדי פנוי, כי כל תפקיד המדריכה כולל הדרכה וטיפול בדיירים, ואין תפקיד אחר פנוי.

השאלה היא מה אומר החוק? מה האפשרויות של המעסיק? מה אפשר לעשות עם העובדת הזו במצב כזה?

תודה מראש!
 
אם היא קיבלת אישור רפואי והיא בהריון אני

לט חושב שיש הרבה מה לעשות.
תתנו לה לעשות עבודה משרדית.כלשהיא במשרד ותחפשו אדם אחר לעבודות הפיזיות יותר.
ככה היא דעתי ואיני עו"ד.
 
פיטורי עובדת בהריון

עקרונית, מעת שנודע למעביד על הריונה של עובדת, חל עליו איסור מוחלט לפטר אותה כל עוד לא קיבל היתר מהממונה לפי חוק עבודת נשים. אם הפיטורים קשורים להיריון, לממונה אין סמכות להתיר את הפיטורים.

---
עו"ד טל ריטרסקי - התמחות בדיני עבודה, חוזים, נזיקין
רח' המלך יוסף 30, רמת גן
האתר הרשמי: www.rsk.co.il
 

Harrington

Well-known member
מנהל
אפשר לבדוק אפשרות לגמלת שמירת הריון.

ברמת העקרון הזכאות לגמלת שמירת הריון נבחנת ע"פ השאלה אם קיים סיכון להריונית או לעוברה אם תמשיך לעבוד. עם זאת, המוסד לביטוח לאומי בדרך כלל (וזה לא חד-משמעי) לא מקשה בעניין זה, ובהינתן מצב אובייקטיבי בו ההריונית לא יכולה להמשיך בעבודתה על אף שאין מדובר בסיכון של ממש (אך כן במצב רפואי), הוא יאשר גמלת שמירת הריון (יש כמובן תנאי זכאות נוספים).

מומלץ להציע לחברתך לפנות לרופא הנשים שלה ולבדוק איתו אפשרות זו. ככל שבעיות הירכיים במצב ההריון אכן מקשות על עבודתה, יתכן שיוכל לאשר שמירת הריון.

שימי לב: אישור רופא הנשים לא מספיק כדי לחייב את המוסד לביטוח לאומי לשלם את הגמלה. לשם כך יש צורך בהגשת טופס תביעה למוסד, צירוף כל המסמכים הרפואיים, והסבר מפורט מדוע במצבה ההריונית לא יכולה לבצע את עבודתה. מאחר וקיים כאן סיכון מסוים, יתכן שהמעביד יוכל להגיע להסכמה עם העובדת שהוא ייקח על עצמו את תשלום החודש הראשון (התביעה לבט"ל מוגשת בד"כ רק כעבור 30 יום). ככל שהתביעה לא תאושר, נראה שכפי שכבר נאמר כאן, אין מנוס למעביד אלא לאפשר לעובדת את תנאי העבודה שהתווה הרופא התעסוקתי עד לסוף ההריון.
 
למעלה