שאלה קטנה

שאלה קטנה

אני קצת מבולבלת אני זוכרת שלימדו אותי מן משוואה שעוזרת למנוע מריחה כתוצאה של פתיחת יתר של התריס כל העיניין שאיכשהו קשור לאורך המוקד... מישהו מכיר את המשוואה או את הרעיון שאני מדברת עליו? ואם כן בבקשה תסבירו לי את זה כמו שצריך D-:

B l a c k ICE

New member
לא כזה משוואה...

כדי למנוע מריחה או טשטוש של התמונה עקב תזוזה של היד, יש להתחשב במהירות הצילום יחסית לאורך המוקד. איך הולכת "המשוואה"? מהירות הצילום היא 1 חלקי אורך המוקד. אני אסביר בעזרת דוגמא. אם מצלמים בעדשה שאורך המוקד שלה הוא 30 מ"מ, לא מצלמים מתחת למהירות 1/30 השניה. ואם מצלמים בעדשה שאורך המוקד שלה הוא 300 מ"מ, לא מצלמים מתחת ל- 1/300 השניה. שרון

dark spy

New member
ולא לשכוח

שזה תלוי בכל אחד, יש כאלה שיכולים לשמור על היד שלהם יציבה מאוד והם יכולים לצלם קצת יותר לאט, יש כאלה שרועדים המון אז הם צריכים לצלם יותר מהר...

refael ruso

New member
זה נקרא חוק האגודל

הוא מיועד לצילום ביום שטוף שמש במילים אחרות.. מצלמים במהירות אחת מעל לזוית העדשה אם העדשה היא 70 ממ' מכוונים למהירות 90 מאוד פשוט..

einat-z

New member
הכלל הזה הוא לגבי יציבות,

ונראה לי שיש פה בלבול: הכלל לגבי יציבות תופס גם בלילה שטוף כוכבים. הוא מדבר על היכולת הממוצעת שלנו להחזיק את המצלמה באופן מספיק יציב, ללא התזוזות. ככל שהעדשה ארוכה יותר המומנט (קצת פיזיקה...) גדול יותר, כל הקונסטרוקציה מועדת ליותר תזוזות. ובלי קשר קיים חוק האצבע לגבי ערך החשיפה ביום שטוף שמש, אבל לא נראה לי שהוא קשור לאורך מוקד. מה שכן - הכלל הזה צריך באיזושהי צורה לקחת בחשבון את רגישות הפילם ואת מפתח הצמצם. להגיד שבאורך מוקד 70 מ"מ אפשר לצלם במהירות 1/90 - חסרים לי פרמטרים מאוד חשובים המשוואה הזאת. הרי אי אפשר לצלם במהירות 90 בפילם 400 אסא וצמצם 2.8 ביום שטוף שמש, זה קצת יותר מידי.

חי בר

New member
ולא לשכוח ש-"חוק האצבע" הזה הוא

בעיקר לצלמות ריפלקס, וזה נובע מתזוזת המראה. במצלמות וילון אפשר לצלם במהירויות יותר נמוכות בלי מריחה (שוב, תלוי גם בבנאדם ויציבות היד שלו. אצלי למשל הידיים תמיד רועדות, אני לא מצליח להחזיק את המצלמה ישר והתמונות תמיד יוצאות לי עקומות).

keynant

New member
עינת, נכון, ביום שטוף שמש זה יותר..

ביום שטוף שמש- 1/90, 400ASA וצמצם 2.8 ישרוף קצת את התמונה, אבל מדובר על חשיפה נכונה. מה זאת אומרת? חוק האצבע אומר שמהירות הסגר לא תהיה ארוכה יותר מאחד חלקי אורך המוקד, כשהחשיפה נכונה, ואם המלמה אומרת שבמהירות 1/250 אתה עדיין בתת-חשיפה, אז החוק לא תקף וחייבים לשנות משהו..

למעלה