שאלה על ערכי דופק במהלך ריצה

• פותח הנושא vemp
  • פורסם בתאריך

vemp

New member
שאלה על ערכי דופק במהלך ריצה

שלום,

אני בן 38, משקל של 80 ק"ג התחלתי לרוץ לפני כשבועיים בעזרת תוכנת RunKepper בתוכנית של 10 ק"מ בפחות מ 60 דקות ב61 אימונים.

במהלך האימון האחרון שערך כ 43 דקות למרחק של כ 6 ק"מ הדופק הממוצע שלי היה 175 כאשר הדופק המקסימלי היה 185. (שעון POLAR)

המהלך מנוחה הדופק שלי כ 70.

האם דופק ממוצא של 175 למשך זמן ממושך מסוכן לי?

מהו הדופק הממוצע הרצוי בכדי לשפר את היכולות?

yevgenis

New member
אתה התחלת לרוץ לפני שבועיים?לא חושב שרץ מתחיל

ברמת הכושר שלך(לפי דופק במנוחה) כדאי להתאמן עם דופק כ"כ גבוהה(מעל 90%)
במרחק די ארוך(6 ק"מ), אין צורך לעבור 80% בכל סוג של אימון, אתה עובד קשה מידי
תן לגוף להסתגל לעצימות האימון,90% MHR מתאיםי לאימוני אנטרוולים ואימוני עליות

רץ בשטח

New member
בריא/מסוכן

ראשית, לפי נתוני הדופק ברור שאתה לא בכושר.

מסוכן/לא מסוכן - אם אתה בריא וכו' דופק כזה אינו מסוכן. למרות זאת, בהחלט לא יזיק לעשות בדיקת ארגומטריה במאמץ על מנת לשלול (או לפחות להוריד את הסבירות) לכמה גורמי סיכון.

דופק ממוצא לשיפור יכולת - מאוד תלוי מה אתה רוצה להשיג. בדרך כלל תוכנית אימונים מסודרת משלבת רמות מאמץ מגוונות על מנת למצות את יכולת השיפור בתחומים שונים של הכושר.

תומר

vemp

New member
תודה, היכן ניתן לבצע בדיקת ארגומטריה במאמץ ?

רץ בשטח

New member
רשימה חלקית מאוד

מדיקס
מאוחדת ספורט
ווינגייט

בכל מיקרה חשוב לעשות בדיקה לאתלטים, ולא כזו שעוצרת ב-80% מהדופק המקס. הצפוי

barzik

New member
כדאי לציין

שצריך הפניה מרופא המשפחה (והם נותנים הפניה כזו בקלות) והבדיקה נעשית ללא עלות והתורים אליה לא ארוכים בכלל - עניין של כמה ימים.

barzik

New member
לא בקופת חולים כללית

הבדיקה ללא עלות ולקח לי שלושה ימים לקבוע תור. אבל יכול להיות שזה משתנה מקופה לקופה או מכיסוי לכיסוי.

omaopa

New member
אני רק הערה

דופק מקסימלי הינו נתון גנטי אשר קשור גם לגיל (כי זה יורד עם התקדמות הגיל).

ערכי הדופק בשעונים מבוססים על נוסחה ממוצעת (אצל גברים: 220-גיל) שהיא כללית לאוכלוסיה וברמה הפרטנית אין לה משמעות.
לאינדבידואל יכול להיות למעשה דופק מקסימלי גבוה או נמוך (ואפילו בהפרשים גדולים) מהתוצאה של הנוסחה.

בלי בדיקה "אמיתית", שלא עושים אותה למעשה בבדיקה ארגומטרית רגילה (כי גם הבדיקות הארגומטריות משתמשות בנוסחה של 220-גיל), לא ניתן לדעת מהו הדופק המקסימלי שלך האישי. גם השעון בעצם לא יודע....

כיוון שטווחי דופק הם נגזרת של הדופק המקסימלי שלך הפרטי, לערכי הדופק שציינת אין למעשה משמעות במנותק מהדופק המקסימלי ה"אמיתי" שלך.

לכן בדופק (גם אלה הרצויים לשיפור היכולת וגם אלה שאנו מכוונים אליהם באימונים מסוגים שונים) אנחנו מדברים בתחום של אחוזים מהדופק המקסימלי שניתנים לחישוב באופן אפקטיבי ומציאותי רק לאחר שיודעים מהו הדופק המקסימלי שלך.

למעלה