שאלה על זוקפי גב, לורדוזיס, ודדליפט.

pattos

New member
שאלה על זוקפי גב, לורדוזיס, ודדליפט.

שלום, אני יודע שכשעושים דדליפט (או כל תרגיל אחר בעמידה) יש לשמור על מנח אנטומי טבעי של הגב התחתון = לורדוזה. אך יש האומרים שאם הגב די "ישר" ולא מכופף זה מספיק ואין צורך להקצין את הלורדוזה בגב התחתון. נניח שלמישהו יש גב תחתון עם לורדוזה די גדולה (מעל הממוצע) והוא אינו גמיש מספיק כדי לאפשר לגב להיות קעור (במצב ההתחלתי, כשהמוט על הרצפה) כמו שהוא קעור כשהוא עומד אלא גמיש מספיק רק כדי שהגב יהיה ישר. 1. האם זה מסוכן בשבילו לעשות דדליפט? 2. אם כן, אז אילו שרירים צריך למתוח, או מה צריך לעשות כדי לקבל גמישות גבוהה מספיק כדי שהגב התחתון יהיה במנח אנטומי נכון בעת שהמוט על הקרקע? תודה מראש!

pattos

New member
איזה תנועה?

כשאתה בא להרים את המוט מהקרקע אתה "מכוון" את הגוף שלך ככה שהגב שלך יהיה ישר ולא יהיה כפוף, אז אני לא מצליח לקבל את אותו מנח גב כמו שיש לי בעמידה. ולאחרונה בכלל אני גם לא מצליח ליישר את הגב במצב הזה.

pattos

New member
מקפיץ

מקפיץץץץץץץץץץץץ, אף אחד לא יודע?
איפה חןM, ביומק, שיקוLM וכל שאר החכמים?

Seth Able

New member
זאת שאלה טובה,

ואני מקווה שיתקבלו עוד התייחסויות, מאנשים שזה יותר התחום שלהם. בכל מקרה, לגבי השאלה הראשונה, אני לא חושב שזה אפשרי לקבוע אם זה מסוכן או לא מבלי לראות אותך בעמידת המוצא. אולי תמונה, נניח של הגב שלך בעמידה רגילה ושל מצב הגב שלך בתחילת הדדליפט תוכל לעזור. שאלה אליך - את המצב הזה של גב ישר, אתה יכול לשמור לאורך כל התנועה? מתיחות - כמעט תמיד הבעיה היא בהמסטריגס, מתיחות בהחלט יעזרו, מנסיון. הייתי במצב דומה לשלך, והיום אני יכול לבצע גם דדליפט עם אחיזת snatch בלי בעיה. עוד משהו שאולי לא יזיק לך לעשות, זה דדליפט רומני. הוא יעזור לך גם בשיפור הגמישות וגם בחיזוק הגלוטוס, שאולי קשור גם לסיבה שיש לך לורדוסיס. מעבר לזה, שווה לך לחפש בגוגל glute activation ו/או להתייעץ עם איש מיקצוע לגבי הלורדוסיס.

pattos

New member
הייתי עושה בעבר דדליפט רומני

הייתי מצליח להגיע למצב שהוא קרוב מאוד למקביל לקרקע מבלי לכופף את הגב, אבל אז התגייסתי.... ואבדה לי הגמישות. אתה אומר שהבעיה היא שההאמס שלי לא מספיק "מאורכים"? איך glute activation קשור לעניין? בעניין הדדליפט- פה גם יש קצת בעיה. אחרי שאני מתחיל עם גב ישר, במהלך התנועה הגב התחתון חוזר להיות לורדוזי. אני חושש שזה מסוכן לעמוה"ש משום שהחוליות "נעות", אבל אין לי מושג באמת כי אני לא מבין בזה יותר מדי. תודה מראש.

Seth Able

New member
תראה, כמו

שחן אמר, זה יכול לנבוע מגורמים נוספים, אבל מבלי להכיר סטטיסטיקה בנושא, הייתי מהמר שחוסר גמישות מספקת בהמסטרינגס היא הבעיה הנפוצה ביותר. במיוחד שאתה אומר שלאחרונה איבדת שם גמישות שהיתה לך בעבר. העניין של (אי)פעילות בגלוטוס קשורה ללורדוסיס. בהרבה מקרים, יחד עם (היפר) לורדוסיס (אני לא בטוח אם תמיד הלורדוסיס היא הגורם לאי הפעילות או שיכול להיות גם מקרה הפוך) יש גם בעיות באקטיבציה של הגלוטוס וטיפול בעניין הזה הוא במקרים רבים, יחד עם חיזוק הרחב ביטני חלק מהטיפול בלורדוסיס (אם אתה חושב בכיוון, כדאי להתייעץ עם איש מקצוע ולא להסתמך על האינטרנט). אני הזכרתי את העניין הזה בגלל שבעיות באקטיבציה (שכאמור, נפוצות ביחד עם לורדוסיס) יכולות להוות בעיה בדדליפט (וגם בסקוואט) לכן כדאי לבדוק את הנושא.

Seth Able

New member
תראה, כמו

שחן אמר, זה יכול לנבוע מגורמים נוספים, אבל מבלי להכיר סטטיסטיקה בנושא, הייתי מהמר שחוסר גמישות מספקת בהמסטרינגס היא הבעיה הנפוצה ביותר. במיוחד שאתה אומר שלאחרונה איבדת שם גמישות שהיתה לך בעבר. העניין של (אי)פעילות בגלוטוס קשורה ללורדוסיס. בהרבה מקרים, יחד עם (היפר) לורדוסיס (אני לא בטוח אם תמיד הלורדוסיס היא הגורם לאי הפעילות או שיכול להיות גם מקרה הפוך) יש גם בעיות באקטיבציה של הגלוטוס וטיפול בעניין הזה הוא במקרים רבים, יחד עם חיזוק הרחב ביטני חלק מהטיפול בלורדוסיס (אם אתה חושב בכיוון, כדאי להתייעץ עם איש מקצוע ולא להסתמך על האינטרנט). אני הזכרתי את העניין הזה בגלל שבעיות באקטיבציה (שכאמור, נפוצות ביחד עם לורדוסיס) יכולות להוות בעיה בדדליפט (וגם בסקוואט) לכן כדאי לבדוק את הנושא.

חן M

New member
רק כי אתה מתעקש

קצת מושגים : לורדוזה = קיעור קל של עמוד השדרה . מנח ניאטרלי של החוליות הלומבריות = לורדוזה . גב "ישר" = לא מנח ניאטרלי . APT = סיבוב אגן לפנים אם למישהו יש לורדוזה גבוהה מהממוצע צריך לבדוק מה הסיבה שגורמת לכך ואי אפשר לדעת את זה סתם כך ללא איבחון יציבה . הלורדוזה מושפעת באופן ישיר מהאגן ומהטורקס . אגן ב- APT עשוי לגרום להגדלת הלורדוזה אותו הדבר לגבי הטורקס/בית החזה כשהוא נמצא במצב של היפראקסטנשיון הלורדוזה גדלה . "נניח שלמישהו יש גב תחתון עם לורדוזה די גדולה (מעל הממוצע) והוא אינו גמיש מספיק כדי לאפשר לגב להיות קעור" המשפט הזה לא נכון כי לורדוזה גדולה = היפר לורדוזה = גב תחתון קעור . תשובות ל-1 : לפני בחירת כל תרגיל והתאמת העומס עלינו לבדוק מס' עקרונות והם : מנח הגוף העומס המופעל על החוליות/מפרקים פעילים והמומנט שהם מבטאים . הפעילות השרירית בדדליפט יש דרישה למס' גבוה של יכולות ולכן סביר להניח שלהרבה מתאמנים לא תיהיה האפשרות לבצע אותו במנח תקין . העומס המופעל על החוליות הוא בהתאם למשקל שאתה מרים ולאורך זרוע משא בין המשקל לבין החוליות הלומבריות . המומנט מתבטא על עמ"ש כרכיב מסובב . הפעילות השרירית בדדליפט היא גבוהה . = עומס גבוה , סיכון גבוה . דדליפט לא חייבים לבצע לשם פיתוח כח והוא עשוי להיות כחלק מתרגילים פונקציונאליים של הרמת חפצים מהרצפה . דדליפט כן תרגיל נחוץ למטרות מסויימות אך הוא גובל בתוכו סכנות שצריך להיזהר מהן . לומר לך אם התרגיל מתאים למישהו שלא מצליח לשמור על מנח ניאטרלי לאורך התנועה ? לדעתי אם אין לו מטרה הישגית אז לא עדיף שלא יבצע כי מראש הוא מגדיל את הסיכוי שייפצע , מצד שני אם הוא יתחיל לתרגל תנועתיות ותרגילי מודעות ויבצע את התרגיל במשקלים קלים אז הוא מוריד את הסיכוי שלו להיפצע . תשובה ל- 2 : לא בטוח שזה בעיה של שרירים אבל שוב צריך קודם כל לאבחן אותו ואז יהיה יותר קל לענות . זה יכול לנבוע החל משרירים בקרסול ועד שרירים בגב העליון .

יודיX3

New member
תרשה לי להוסיף

שישנן כמה וריאציות של דדליפט- אולי בביצוע התרגיל באופן מסויים תוכל לבצע אותו יותר נקי.

biomech1

New member
תיקון קל

"המומנט מתבטא על עמ"ש כרכיב מסובב".... משפט לא מדוייק - פירוק וקטור ההתנגדות למרכיביו יראה לך ש"ההתבטאות" של מומנט ההתנגדות פועל הן לדחיסה והן ל-SHEAR של חוליות עמ"ש אחת על גבי השנייה. ועוד דבר - מומנט ההתנגדות מורכב הן מהמשקולת - אך גם ממשקל הגוף מעל לציר התנועה (L4-L5 הוא הרלונטי במקרה שלנו). התנועה בעייתית גם בלי משקולת - מעצם המשקל הרב יחסית של החלק העליון של הגוף (55%-60% מכלל משקל הגוף). אף על פי כן - מסכים לחלוטין עם דעתך שיש מרכיב סיכון שצריך להתייחס אליו בעת ביצוע תרגיל זה.

חן M

New member
אתה צודק

פשוט לקחת את מה שאמרתי ופירטת את זה בצורה יותר מפורטת
.

shikoLM

New member
../images/Emo45.gif

בדיוק למה שכוונתי בשאלה שלי. צירפתי איור שמדגים את רזולוצית הוקטורים על מפרק L5-S1.

shikoLM

New member
תוספת

הימני הוא עם ביצוע של סיבוב אגן לאחור והשמאלי עם ביצוע של סיבוב אגן לפנים. אפשר לראות שבביצוע סיבוב אגן לפנים הכוח שפועל לדחיסה קטן בהשוואה למצב השני בעוד שהכוח הגזירתי גדול יותר.

shikoLM

New member
בקשר למומנט

אתה מתכוון לביטוי של המומנט שההתנגדות/כוח הכבידה מפעילה?

למעלה